niedziela, 30 kwietnia 2017

,,INTELIGENCJA KWIATÓW" - MAURICE MAETERLINCK



Maurice Maeterlinck-belgijski poeta, dramaturg, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1911 roku, znakomity przyrodnik w książce ,,Inteligencja kwiatów" przytacza fakty świadczące o inteligencji roślin, które skupiają się na pędzie ku światłu i zmierzają do ogarnięcia całej Ziemi.  ,,Mnóstwo śladów inteligencji żywej i świadomie działającej znajdujemy nie tylko w nasieniu czy kwiecie rośliny, ale również w niej całej, w łodydze, liściu i korzeniu. Wystarczy schylić się i spojrzeć na tę skrytą, skromną a ustawiczną pracę." Spacer po lesie czy polu daje możliwość takich obserwacji.

Autor przytacza liczne przykłady roślin odznaczających się sprytem, przezornością i inteligencją. Mimoza wstydliwa wielce uduchowiona i wrażliwa w chwili dotyku, nagłego ochłodzenia lub ogrzania reaguje składaniem liści. Zabiegi miłosne walisnerii stanowią prawdopodobnie epizod najtrudniejszy pośród roślin. Nie odznacza się ona niczym szczególnym na zewnątrz i całe życie spędza na dnie zbiornika wodnego aż do chwili zaślubin. Wtedy roślina żeńska rozwija długą spiralę i rozwiera kielich na powierzchni stawu. Na sąsiedniej łodydze pęki kwiatów męskich też zmierzają nad wodę na gody miłosne, ale krótsza łodyga nie pozwala na zespolenie się pręcików ze słupkiem. ,,Trudno sobie przedstawić w całej pełni, jak tragiczne jest owo pożądanie, owa niedosiężność tego, co znajduje się tak blisko, oddzielone przejrzystą, fatalną, niedostrzegalną a nieprzezwyciężoną przeszkodą." Tragedia miłosna walisnerii byłaby nierozwiązywalna, ale kwiaty samcze przechowały swoje nasienie w bańce powietrza i w bohaterskim wysiłku zerwały nić łączącą je z życiem, by sięgnąć po szczęście. Odrywają się od łodygi i szybko, pośród wrzenia baniek powietrza, pękają na powierzchni. ,,Śmiertelnie ranne, ale radosne i wolne pływają przez czas jakiś obok niewiedzących o niczym swoich oblubienic. Gdy następuje zapłodnienie, straceńcy giną jeden po drugim, a małżonka będąc już matką zamyka koronę, w której tkwi ostatnie tchnienie kochanków, zwija spiralę łodygi i zstępuje na dno, gdzie dojrzewa owoc."

,,Inteligencja kwiatów" to książka wspaniała, która pozwala zachwycić się światem flory, zgłębić jej tajemnice i poznać skomplikowane mechanizmy nią rządzące. Autor pisze o biologii poetyckim, przepięknym językiem, który sprawia, że książkę popularnonaukową czyta się jak powieść. Dodatkowo książka zwraca na siebie uwagę przepiękną szatą graficzną i starannością wydania. Twarde okładki, złote tłoczenia liter, kolorowe i bardzo liczne rysunki oddające detale roślin. Jestem zachwycona tą publikacją i z całego serca polecam:)





Tytuł: Inteligencja kwiatów Autor: Maurice Maeterlinck
Tłumaczenie: Franciszek Mirandola

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł oryginału: The inteligence of the flowers
Data wydania: 30 maja 2017
ISBN: 9788377794029
Liczba stron: 192

Kategoria: Literatura popularnonaukowa
Cytaty: str. 24,40,41 

piątek, 28 kwietnia 2017

,,HOTEL VARSOVIE. KLĄTWA LUTNISTY"-SYLWIA ZIENTEK-ZAPOWIEDŹ



Rodzinne tajemnice, skrywane pasje, niepohamowane żądze, pikantne skandale, a w tle Warszawa. 400 lat historii rodzinnych warszawskich hotelarzy w pierwszym tomie sagi Sylwii Zientek.

Warszawa, XXI wiek. Dana Spakowski przyjeżdża do Warszawy, by z pomocą młodego prawnika odzyskać dawną rodzinną nieruchomość przy ulicy Długiej, w której niegdyś przez wieki mieścił się hotel. Nie ma pojęcia, jaką historię skrywają w sobie dawne mury. 
Warszawa, XIX wiek. Eleonora Żmijewska, córka właściciela mieszczącego się przy ulicy Długiej Hotelu Varsovie, wiedzie wzorowe życie panienki z dobrego domu. Dzieląc czas między szykowne rauty i pracę dobroczynną, z drżeniem serca i lekkim niepokojem oczekuje na oświadczyny wskazanego przez rodziców kandydata do jej ręki. Jednak wraz z nagłym i niespodziewanym samobójstwem jej ojca pogodny świat Eleonory wali się w gruzy. W obliczu grożącego hotelowi bankructwa, histerii matki i lekkomyślności brata utracjusza młoda kobieta jest jedyną nadzieją rodziny na ocalenie wielowiekowego dziedzictwa. 
Warszawa, XVII wiek. Lutnista Kapeli Królewskiej Laurenty Żmij marzy o otworzeniu własnego zajazdu przy nowym warszawskim trakcie zwanym Długim. Jednak nękające miasto klęski i sprzeciw jego energicznej, stanowczej połowicy sprawiają, że mężczyzna musi odłożyć swoje plany w bliżej nieokreśloną przyszłość. Do czasu, aż los postawi na jego drodze piękną, inteligentną i charakterną Kalinę, obdarzoną niezwykłym talentem kulinarnym młodszą siostrę żony Laurentego… Tylko czy Żmij będzie w stanie pokonać rzuconą na cały jego ród klątwę? 

,,Hotel Varsovie. Klątwa lutnisty" to pierwszy tom obszernej, wielopokoleniowej sagi rodziny warszawskich hotelarzy. Barwne opisy i porywająca intryga przenoszą czytelnika w niezwykłą podróż przez historię wyjątkowej rodziny i wyjątkowego miasta.

Zainteresowała Was ta powieść?



PREMIERA 24 MAJA 2017 r.







,,LŚNIENIE KSIĘŻYCA" - EDITH WHARTON


Lśnienie księżyca
Źródło

Nick i Susy zakochani w sobie, przyjacielscy, szczęśliwi w swoim towarzystwie, pobrali się z miłości, ale zdając sobie sprawę, że nie będą mogli zapewnić odpowiednich warunków materialnych dla rodziny ustalili, że dadzą sobie rok na sprawdzenie, czy odnajdą się w małżeńskiej rzeczywistości, a jeśli nawiążą korzystną pod względem finansowym relację z kimś poznanym w ciągu tego czasu, to rozstaną się i nie będą sobie przeszkadzać w realizacji marzeń życiowych, ale pomimo tego zawsze będą sobie pomagać. Czy prawdziwą miłość można zastąpić kontraktem finansowym z kimś kogo się nie kocha?

Susy nienawidziła ludzi bogatych pośród których spędziła większą część życia. Oceniała ich z pogardą, bo zawsze musiała się przed nimi płaszczyć. Z powodu braku grosza przy duszy uzależniona była od cudzych humorów i zachcianek. Często musiała znosić przykrości lub wyświadczać niewygodne przysługi. Nick choć był ponadprzeciętnie inteligentny, to rozumiał, że archeologia i talent literacki nie zagwarantują mu intratnego zarobku. Przykładał się do pracy, a nowe warunki życia z Susy sprawiły, że czuł się szczęśliwy jak nigdy wcześniej i czuł blask inspiracji przy pisaniu książki. Czuł się swobodnie, bezpiecznie i wiedział, że odpowiada za swoje poczynania nie tylko przed sobą, ale też przed żoną. Susi stała się dla niego ,,cudownym nałogiem, fascynującym wyjątkiem." Obydwoje wyjątkowo tolerancyjnie, a zarazem ironicznie podchodzili do życia. Już we wczesnej młodości poznali się na świecie, wiedzieli ile był wart, a wspólne poglądy i cele scementowały ich związek. Życie jednak pisze własne scenariusze. Jaka będzie przyszłość małżeństwa, gdy skończą im się pieniądze z prezentów ślubnych, kiedy sprzedadzą nieliczną biżuterię i nie zostanie im nic poza bezwarunkową zależnością od bogatych przyjaciół?

Edith Wharton ciekawie odmalowała obraz europejskich elit w latach dwudziestych XX wieku. Luksusy, modne stroje, podróże, proszone kolacje, brydż, nowe miłostki i romanse, zdrady, naginanie zasad moralnych, życie ponad stan, aluzyjki do dawnych sprzeczek, skandali, absurdów, spędzanie czasu gnuśnie, wesoło i bezczynnie lub na godzinnych przymiarkach u krawcowych-tak wyglądało życie bogatych warstw społeczeństwa. Charliego Strefforda traktowano jak starego przyjaciela, dobrego, nieistotnego, biednego jak mysz kościelna, ale kiedy odziedziczył majątek po zmarłym wuju wszyscy od razu zaczęli traktować go jak lorda Altringham. Ludzie z tytułami i pieniędzmi interesowali się nim, bo zmieniła się jego sytuacja materialna. Charliego bawiło, że ludzie, którzy dotychczas gardzili nim, zaczęli mu się kłaniać. Dla przekory faworyzował wtedy osoby nudne i porządne akurat w momencie, gdy jego uwagi spodziewali się ludzie wybitni i cieszący się sławą.

Autorka szczegółowo opisuje zmiany obyczajowe zachodzące w społeczeństwie. Rozwody nie są już rzadkością, wiele osób choć ma dzieci rozstaje się po latach wspólnego życia. Ellie po rozwodzie zostawiła córkę pod opieką byłego męża, a jeszcze w trakcie postępowań rozwodowych pokazywała się publicznie z nowym partnerem. Coraz więcej kobiet pracuje, by zapewnić sobie byt i utrzymać rodzinę. 

,,Lśnienie księżyca" to ciekawa powieść, która pokazuje, jak ważna jest komunikacja w związku, by cieszyć się wspólnym szczęściem i rozwiązywać pojawiające się problemy. W błyskotliwy sposób prezentuje elity europejskie w początkach XX. wieku i gani je za płytkość, gnuśność, brak zaangażowania w ważne społecznie sprawy. Warto sięgnąć i sprawdzić, jak Edith Wharton opisała szalone lata dwudzieste:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Jak każe obyczaj " - Edith Wharton




Tytuł: Lśnienie księżyca
Autor: Edith Wharton
Tłumaczenie: Karolina Rybicka

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł oryginału: The Glimpses od the Moon
Data wydania: 29 marca 2017
ISBN: 9788377793978
Liczba stron: 288
Kategoria: Literatura piękna

Cytaty: str. 16 

poniedziałek, 24 kwietnia 2017

,,EGZORCYSTA" - WILLIAM PETER BLATTY


Źródło

Lata 70. XX wieku. Georgetown pod Waszyngtonem. Znana aktorka Chris MacNeil mieszka z dwunastoletnią córką Regan w wynajętym domu z czerwonej cegły, obrośniętym bluszczem. Prowadzeniem domu zajmuje się małżeństwo w średnim wieku-Willie i Karl. Podczas zabawy spirytystyczną tabliczką ouija Regan nawiązuje kontakt z duchem, którego nazywa Kapitanem Howdy. Zachowanie dotychczas spokojnej dziewczynki zmienia się do tego stopnia, że matka szuka pomocy u kolejnych lekarzy. Żaden nie potrafi jednak pomóc. Zdesperowana Chris prosi o pomoc duchownego Damiena Karrasa, który jest psychiatrą. Damien zgadza się jej pomóc i przeprowadzić egzorcyzmy.

William Peter Blatty doskonale pokazał, jak zmieniało się zachowanie Regan. Z natury nieśmiała i skryta dziewczynka, która rzeźbiła ptaki stopniowo stawała się nie do poznania. Nie mogła spać, stała się rozdrażniona, niechlujna, miała napady złości, rzucała różnymi przedmiotami lub je przesuwała, tupała nogami, często płakała, lunatykowała, syczała, pluła, moczyła się, wymiotowała, obrzucała wszystkich wyzwiskami... jej stan pogarszał się z dnia na dzień... objawy opętania były coraz drastyczniejsze... Do duszy Chris, która była ateistką przesączało się pasmo lęku, gdy wyczerpały się możliwości leczenia córki przez lekarzy i psychiatrów. Zaczęła wtedy dopuszczać myśl, że może to być coś nadprzyrodzonego. Jakie monstrum kierowało postępowaniem Regan? Kto chrapliwym, gardłowym głosem pałającym dziką nienawiścią wypowiadał okropne rozkazy?

Młody duchowny Damien Karras przechodził kryzys wiary, gdy został poproszony przez Chris o pomoc. Zastanawiał się, dlaczego Bóg milczy, gdy na świecie jest tak wiele zła. Ogarniało go coraz więcej wątpliwości. Już nie odczuwał radości podczas konsekracji, czuł się jakby utracił miłość. Karras był nie tylko księdzem, ale też psychiatrą. Pomagał młodym księżom, którzy czuli się samotni, ale bali się nawiązywać przyjaźnie, by nie zostały opacznie odebrane. ,,Poznał ścieżki, którymi chadzał niepokój, jego braci, ale sam na nie nigdy nie wkraczał... Uważał, że ból, który odczuwa, jest tylko jego własnością." Próbował ukoić rozpacz po śmierci matki, która zmarła w biedzie. Początkowo sam nie mógł uwierzyć w opętanie przez szatana. Rozważał zjawiska parapsychiczne i choroby. Zgłaszając egzorcyzmy w kościele musiał poświadczyć przekonujące objawy spowodowane interwencją inteligentnej siły innej niż ludzka. Opętania nie można było pomylić z chorobą. Kryzys wiary powodował, że Damien był w rozterce i z trudem logicznie myślał.

Ciekawą postacią okazał się też detektyw Kinderman, który prowadził śledztwo w sprawie śmierci reżysera Denningsa w domu Chris oraz rozpracowywał morderstwa rytualne odbywające się w czasie czarnych mszy. Dochodziło wówczas do profanacji, seksu i morderstw. Uwagę detektywa zwróciła głowa Denningsa wykręcona o sto osiemdziesiąt stopni, co było charakterystyczne dla mordów rytualnych. Oprócz tego mężczyzna miał liczne obrażenia i został wyrzucony przez okno z piętra. Kto użył tak dużej siły?

,,Egzorcysta" to już klasyka literatury grozy, która jednak nadal wciąga, fascynuje i wywołuje dreszczyk emocji bardzo umiejętnie podkręcany w miarę rozwoju akcji, by na zakończenie wywołać wielką burzę walki dobra ze złem. Kto okaże się silniejszy? Sprawdźcie sami:)





 
Tytuł: Egzorcysta
Autor: William Peter Blatty
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2017
ISBN: 9788377312506
Ilość stron: 360
Format: 135x205 mm

Oprawa: Miękka
Cytaty: str. 100




























piątek, 21 kwietnia 2017

,,ZAMACH" - JACEK TACIK-PRZEDPREMIEROWO


Źródło


13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra w Watykanie padły strzały. Na białej sutannie papieża Jana Pawła II pojawiła się krew...ludzie zgromadzeni na placu wstrzymali oddech...

Dziennikarz Jacek Tacik w książce ,,Zamach. Jan Paweł II-13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź", która będzie miała premierę 11 maja 2017 roku zawarł rozmowy z głównymi świadkami wydarzeń związanych z zamachem na papieża. Osobiście spotkał się z 26 osobami i przeprowadził z nimi szczere rozmowy. Dzięki temu mógł zaprezentować różne punkty widzenia, gdyż osoby te wspominały zamach przez pryzmat własnych przeżyć i kontaktów z Janem Pawłem II oraz swoje prywatne życie. Dziennikarz zadawał trudne i niewygodne pytania, starał się dociec prawdy. Jako pierwszy dziennikarz z Polski rozmawiał z Ali Agcą w cztery oczy. Poświęcił trzy lata na zebranie materiałów i napisanie książki. Widać, że włożył w nią wiele pracy, gdyż starał się odtworzyć najmniejsze detale.

Ali Agca, turecki płatny morderca przyznaje w wywiadzie z Jackiem Tacikiem, że chciał zapewnić sobie miejsce w historii, dlatego miał na celowniku ,,Kurta Waldheima, sekretarza ONZ, Elżbietę II, królową Wielkiej Brytanii, Hirohito, cesarza Japonii, i papieża." Należał do tureckiej organizacji terrorystycznej Szare Wilki, którzy otoczyli go opieką w młodości i wspólnie z nimi miał ,,walczyć o wielką Turcję przeciw komunizmowi, chrześcijaństwu i zachodniej zgniliźnie, która rozprzestrzeniała się na świat." Szokujące było dla mnie, że Agca w 1998 roku starał się o polskie obywatelstwo, bo chciał na starość przenieść się do ojczyzny Jana Pawła II i mówić o cudzie, którego był częścią. To, że nie trafił w serce papieża uważa za cud, interwencję stwórcy i dokonanie się trzeciej tajemnicy fatimskiej, gdyż nigdy wcześniej nie chybił strzelając. W trakcie śledztwa podał wiele wersji wydarzeń. Która była prawdziwa?

Jan Paweł II cztery dni po zamachu modlił się za Ali Agcę, nazwał go bratem i powiedział, że mu przebacza. Zamachowiec stwierdził, że nigdy nie zdobyłby się na taki gest. We wspomnieniach rozmówców papież Jan Paweł II jawi się jako człowiek charyzmatyczny, ponadprzeciętny, zdolny, cieszący się ogromnym autorytetem, potrafiący wznieść się ponad podziałami, taktowny. Oszczędzał słowa, ale te wypowiedziane były głębokie i miały moc oddziaływania. Biła od niego świętość, życzliwość, niesamowita dobroć. Osoby z jego najbliższego otoczenia  tworzyły coś na kształt rodziny. O zamachu na swoje życie mówił niechętnie.

Jednym z rozmówców Jacka Tacika był kardynał Stanisław Dziwisz, który wiele lat po zamachu wciąż słyszy w głowie huk wystrzału. Kula, która trafiła w papieża ,,przeszła przez okrężnicę, zraniła w kilku miejscach jelito cienkie i rozszarpała brzuch... przebiła ciało na wylot i spadła na podłogę papamobile-między kardynała Dziwisza a Ojca Świętego. Druga kula ocierając się o łokieć i miażdżąc palec u ręki papieża zraniła dwie amerykańskie turystki." Niektóre prywatne historie osób, z którymi rozmawiał Jacek Tacik są niesamowite i zasługują na osobną książkę. Szczególnie wzruszyły mnie  koleje życia księdza Kazimierza Przydatka, który opiekował się pielgrzymami z Polski przybywającymi do Watykanu.

,,Zamach" to wielogłosowa i szczera relacja naocznych świadków zamachu na papieża Jana Pawła II. Z jednej strony morderca, Turek Mehmed Ali Agca, a z drugiej strony kardynał Stanisław Dziwisz, który trzymał rannego papieża w ramionach, postrzelona Amerykanka Rose Hall, fotograf Arturo Mari, siostra Letizia Giudici, która zatrzymała uciekającego mordercę, doktor Renato Buzzonetti, Lech Wałęsa, dziennikarz PAP Krzysztof Mroziewicz, prokurator Ilario Martella i wiele innych osób przedstawiających swój punkt widzenia na zamach. W rozmowach nadal wyczuwa się autentyczne i wzruszające emocje choć od zamachu minęło już 36 lat. Jacek Tacik odwiedził Turcję, Stany Zjednoczone, Irlandię, Włochy, Gdańsk, Kraków, Dąbrowę Białostocką, Katowice, Józefosław i Warszawę, by porozmawiać ze świadkami i zrozumieć jedną z najbardziej tajemniczych zagadek XX wieku zanim odejdą jej uczestnicy. Warto docenić nakład pracy i staranność z jaką książka została przygotowana przez autora. Ze swojej strony polecam:)




PREMIERA
11 MAJA 2017 ROKU
Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo literackie

Tytuł: Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź
Autor: Jacek Tacik
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Format: 143x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-06341-5
Data premiery książki: 11-05-2017
Data premiery e-booka: 11-05-2017
Cytaty: str. 21, 26-27, 38 (może ulec zmianie)

wtorek, 18 kwietnia 2017

,,SIEĆ PODEJRZEŃ" - GEORGE HARRAR


Źródło

Evan Birch-ceniony  profesor filozofii, kochający mąż, ojciec bliźniaków zostaje nagle aresztowany, gdy wraca z dziećmi ze sklepu i oskarżony o porwanie nastolatki Joyce Bonner. Detektyw Robert Malloy osacza coraz bardziej Evana. Bada każde jego słowo, gest, rozpytuje o jego zachowanie na uniwersytecie. Dowody obciążające Evana zaczynają się mnożyć.

Mężczyzna już sam nie jest pewny siebie i tego co pamięta. Skąd wzięły się w kieszeni marynarki zapałki reklamowe z klubu tańca skoro nie chodził tam z żoną? Detektywowi nie mówi czystej prawdy i drobne fakty zaczynają świadczyć przeciwko niemu. Zawód filozofa nie pomaga mu w wykazaniu jedynej prawdy. Nic nie jest białe lub czarne. Podczas wykładu dla studentów ostrzega:  ,,Wiedza o sobie niekoniecznie oznacza szacunek dla siebie." Podążając za swoimi myślami można trafić na ciemne i kręte ścieżki. Z racji wykonywanego zawodu interesują go drobne odstępstwa od codziennych schematów. ,,Zastanawia się nad dokładnością wspomnień związanych z tak zwyczajnymi czynnościami. Dlaczego niektóre błahe wydarzenia pozostawały człowiekowi w pamięci, a inne nie?" Zauważa, że przedmioty zmieniają w domu swoje miejsce po wyjściu rodziny. Wzbudza to w nim podejrzenia. Czy ktoś przebywa w ich domu podczas nieobecności? Pojawia się coraz więcej pytań. Evan uważa, że w jego sytuacji prawda nie jest wybawieniem. Nie wie co ma sądzić o całej sytuacji głównie dlatego, że detektyw Malloy zachowuje się bardzo zagadkowo. Po raz pierwszy w życiu niechętnie chodzi do pracy. Męczą go nie tylko oskarżenia o zbrodnię, zachwianie jego autorytetu, ale też to, że czuje się ,,jak oszust, który nakłania swoich uczniów, aby głęboko zastanawiali się nad własnym życiem, ale sam tego nie robi." Aresztowanie przy dzieciach zburzyło spokój jego umysłu. Umysł człowieka jest ograniczony i nie zawsze można znaleźć rozwiązanie, gdy zgłębia się kwestie czasu, przestrzeni czy logiki. Kiedy rozum zawodzi można zdać się na instynkt, wiarę lub przekonania, które pomogą dotrzeć do prawdy.

,,Sieć podejrzeń" to lekki thriller psychologiczny, w którym dużo jest rozważań filozoficznych związanych z prawdą i fałszem. Każda prawda posiada antytezę, a do tego dochodzą rozważania etyczne. Główny bohater rozważając wszystkie elementy życia pod kątem poglądów swojego ulubionego filozofa Wittgensteina tylko bardziej komplikuje swoją sytuację. Na końcu książki wszystko się na szczęście wyjaśnia.







Tytuł: Sieć podejrzeń
Autor: George Harrar
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Wydawnictwo: Wielka Litera
Tytuł oryginału: The Spinning Man
Data wydania:15 marca 2017
ISBN: 9788380321359
Liczba stron: 320
Kategoria: thriller/sensacja/kryminał
Cytaty: str. 97, 30, 103

czwartek, 13 kwietnia 2017

,,BESTIA NAJGORSZA I INNE SNY O WOLNOŚCI I MIŁOŚCI" - MICHAŁ CETNAROWSKI


Źródło

,,Bestia najgorsza i inne sny o wolności i miłości" Michała Cetnarowskiego to zbiór intrygujących sześciu nowel, których w żaden sposób nie można zaszufladkować.

Tytułowa ,,Bestia najgorsza" to historia Jana Marii Korwina Pałuby przybierającego różne oblicza. Z jednej strony pomocny, miły i uczynny, a z drugiej strony siejący spustoszenie w umysłach spotkanych osób. Wkupywał się w łaski, osiągał zamierzony cel i niszczył. Zaczynał od partyzantki miejskiej i domalowywał na pomnikach tęczowe barwy, smarował dżemem wrocławski Pręgierz, w nocy obsadzał roślinami zapuszczone skwery, a skończył na wysadzeniu Pałacu Kultury. ,,Kiedy to wszystko się dokonało, fala paniki szła już przez całą Polskę, jak powódź krzyku, płomień lamentu, wkurw oburzonych kustoszy i pań recepcjonistek." Stał się wrogiem publicznym numer jeden. ,,Pustynia rośnie" to studium męskiego kryzysu zaczynającego się od drobnych niedogodności, by przybrać na sile i niszczyć bohatera. ,,Początkowo próbował się przed tym bronić, walczył z entropią duszy," ale jednak uległ i dusza odrętwiała. ,,Kwantowi kochankowie" to historia Jacka i Kingi, małżeństwa akademików, którzy erotyczne zdrobnienia zastąpili słowami z fizyki teoretycznej, kosmologii i matematycznych zagadek. ,,RP Productions" zawiera opowieść Pawła i Edka odnoszących sukcesy komercyjne i ,,kulturalne" w porno branży. W kręceniu filmów porno-historycznych odnajdują sens życia. ,,Strach. Historia rodzinna" to historia rodziny Strachów stworzonej przez Potwora. Opis życia Maurycego, Aneczki, Bartłomieja, Joanny, Myszki i Babuli zastanawia i nie do końca daje jasne odpowiedzi choć atmosfera została wysoko podkręcona. ,,Żadna na ziemi rzecz" to nowela, w której autor ,,rozgryza" serca nastolatków uczących się powoli dorosłości. Oglądanie młodocianych gwiazd Internetu, roznegliżowanych wideoklipów, śmiesznych filmików na portalach społecznościowych, Instagram,  pobicie, zazdrość, wrażliwość, lekceważenie, kłamstwa, wolontariat, pierwsze zakochanie, rozmowy z rodzicami to cały świat młodych ludzi. To ,,rozmowy o duszy nieśmiertelnej rozpisane na nastolatki."

,,Bestia najgorsza" to inteligentna, intymna, soczysta, czasem wulgarna, ale bardzo prawdziwa proza pokazująca to, co w życiu często jest ukryte pod maską codzienności. Jest to proza dla dorosłych, z bagażem doświadczeń życiowych, gdyż dużo w niej naturalistycznych scen i opisów, czasem nawet brutalnych. W nowelach można doszukiwać się ukrytych znaczeń, a autor prowadzi psychologiczną grę z czytelnikiem. Proza Michała Cetnarowskiego wymyka się schematom, jest niekonwencjonalna, a przez to nie jest dla każdego, ale z pewnością zaspokoi gusta wysmakowanych w literaturze czytelników.



Tytuł: Bestia najgorsza
Autor: Michał Cetnarowski
Seria: Kontrapunkty
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania:7 kwietnia 2017
ISBN: 9788364384592
Liczba stron: 384
Kategoria: Literatura piękna
Cytaty: str. 42,66,382

środa, 12 kwietnia 2017

,,SIEDEM ŁYŻECZEK. ROZMOWY O RODZINIE" - KS. JAN TWARDOWSKI




Z okazji 120-lecia istnienia Wydawnictwa Świętego Wojciecha ukazała się książka ks. Jana Twardowskiego pt.,,Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie." Zebrano w niej teksty związane z rodziną, która była jednym z ulubionych tematów ks. Twardowskiego. Antologia zawiera teksty pochodzące z książek księdza dla dzieci oraz pierwodruki, których źródłem są homilie dla dzieci wygłaszane w kościele pw. Świętego Józefa Oblubieńca Warszawie.

Wspaniale napisane, mądre opowiadania i wiersze pokazują, jak ważna jest rodzina. Mamusia, która jest taka sama, ale zawsze trochę inna, gdy piecze placek na święta, gdy ma fartuszek i gotuje, gdy płacze lub się uśmiecha, gdy czeka na dziecko lub idzie do kościoła odświętnie ubrana. ,,Niby wciąż ta sama, a wciąż inna. Zawsze jednak tak samo kocha." Tatuś też podobnie jak mamusia zmienia się, ale tak samo kocha, gdy prowadzi samochód, czyta książkę lub gra w piłkę. Rodzina jest najważniejsza, ale najbardziej doceniamy ją, kiedy jej zabraknie albo kiedy nie ma jej wcale. ,,Wszyscy w domu uczą się pomagać sobie wzajemnie, przepraszać się nawzajem, uśmiechać się do siebie."




A kto należy do rodziny? Czy można kochać się i czasami kłócić? Jakie są mamusie, a jacy są tatusiowie? Jakie są babcie i dziadkowie? Co się dzieje z bliską osobą, która odchodzi do nieba? Jak przeżywane są święta w rodzinie? Czy dzieci w domu widzą cuda? Jak nie myśleć tylko o swoich potrzebach? Jak dziękować?

O rodzinę można pytać bez końca. Każda jest inna, wyjątkowa i to ona kształtuje osobowość, wychowuje i uczy miłości. Ks. Jan Twardowski pięknie potrafił o rodzinie pisać, a Wydawnictwo Świętego Wojciecha dołożyło starań, by książkę starannie i bardzo ładnie wydać. Polecam:)



WPISY POWIĄZANE:
 ,,WDZIĘCZNOŚĆ DO KOŃCA" - KS. JAN TWARDOWSKI
 ,,SŁOWA NAJWAŻNIEJSZE WYBÓR MYŚLI Z LAT 2001-2003" - JAN TWARDOWSKI
,,SERCE ZA SERCE CZYLI CO TO ZNACZY KOCHAĆ" - KS.JAN TWARDOWSKI
,,BOGU SIĘ MÓWI TAK"-KS. JAN TWARDOWSKI
,,NA OSTATNI GUZIK. ROK Z KSIĘDZEM JANEM TWARDOWSKIM"
,,WSZYSTKO DAROWANE. MYŚLI NA KAŻDY DZIEŃ"- KS. JAN TWARDOWSKI



Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Siedem łyżeczek. Rozmowy o rodzinie
Autor: ks. Jan Twardowski
Liczba stron:144
Wymiary:210 x 270 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8065-083-1
Ilustrator: Elżbieta Kidacka
Rok wydania:2017
Wydanie:Pierwsze
Wydawnictwo:Wydawnictwo Świętego Wojciecha
Rodzaj:Książka
Cytaty: str. 8,9

poniedziałek, 10 kwietnia 2017

,,KARMIN" - AGNIESZKA MEYER


Karmin
Źródło

,,Karmin" Agnieszki Meyer to piękna debiutancka powieść opowiadająca o czwórce bohaterów z różnych krajów, których losy splotły się ze sobą za sprawą Księgi z Kells, bogato iluminowanego przez celtyckich mnichów manuskryptu pochodzącego z ok. 800 roku oraz miłości rozwijającej się między Seliną, Maxem, Davidem i Jasse.

Selina- Polka z Krakowa, konserwatorka książek i Max- Niemiec z Monachium, stolarz, restaurator starych mebli żyli zawieszeni między dwoma krajami, językami i mieszkaniami. Seline nie chciała być zależna od partnera i jechała tam, gdzie miała kontrakty. Max akceptował tymczasowość, choć z coraz większym trudem odprowadzał ukochaną na lotnisko. Chciał budzić się i zasypiać obok Seline. ,,Wykorzystywał każdą okazję, by ją objąć, przytulić, pocałować w szyję. Bywał też zaborczy i zazdrosny." W Selinie fascynowała go nieokreśloność, miękkość odbijająca się w spojrzeniu i głosie. Wywoływała w nim skrajne uczucia, od zniecierpliwienia po czułość. 
Ją onieśmielała bezpośredniość Maxa. Rzeczy piękne, złe albo wstydliwe nazywał po imieniu. Ona bała się mówić o uczuciach. ,,Bała się wielkich słów, jakby powiedzenie ich na głos mogło odebrać im moc albo ściągnąć nieszczęście...Uciekała od rozmów, od odpowiedzi, gdy nie wiedziała, co zrobić."  Jedno niewypowiedziane słowo przez Seline sprawiło, że ich wspólne życie stanęło pod znakiem zapytania.

David miał w zwyczaju rozmawiać sam ze sobą i cierpiał na narkolepsję. Był wystarczająco uniwersalny, by pasować do wielu krajów i języków, ale czasami nienawidził globalizacji. Jeździł po świecie i dokumentował ginące gatunki. Nie miał skłonności do luksusu ani do snobizmu, ale lubił małe przyjemności i dobre jedzenie. W myślach nazywał się kulinarnym synestetykiem. Zaplanował każdy krok, by zbliżyć się do Seline. Przy niej zachowywał neutralną kurtuazję. W czasie swoich licznych podróży po świecie, gdy realizował zawodowe zlecenia nie kontaktował się z nią. Ją wciągnęło uczestniczenie w tajemnicy, zaskoczenie i niewiadome oraz ,,ciągle otwierające się pudełeczka nowych informacji", utrzymywanie pewnego napięcia niedomówień.
David okazał się bardzo tajemniczym bohaterem i do końca nie rozszyfrowałam kim tak naprawdę był. Złodziejem? Oszustem? Ekscentrycznym bibliofilem?

Jasse - Amerykanka, zawsze osiągała to co chciała, była najlepszą uczennicą, najlepszym pracownikiem w agencji nieruchomości w San Francisco, jej życie to ciągłe wyznaczanie celów do osiągnięcia. Wydaje się, że ma wszystko - urodę, inteligencję, sukcesy zawodowe, przyjaciół i wspaniałych rodziców, ale czy na pewno? Dlaczego wciąż nie ma stałego partnera? Kiedy poznaje Maxa zaczyna ulegać iluzji miłości, tworzy kolejne wspaniałe obrazy przyszłości i nawet przedstawia go swoim rodzicom. Czy miłość można oszukać?

Agnieszka Meyer wspaniale przedstawiła różne odcienie miłości pomiędzy kobietą i mężczyzną oraz zwróciła uwagę na to, że często miłość odkładamy na później, dajemy jej odejść lub zastępujemy ją namiastką uczucia. ,,Max z Seliną zaangażował się na całego, z Jess wręcz odwrotnie, tylko w sferze łóżka, przyjemności, w zasadzie miłego i inteligentnego towarzystwa. Pierwsza wdrukowała mu się pod skórę, w mózg i pamięć. Z drugą chętnie spał i przebywał, ale zostawiała go w zasadzie obojętnym." Z uczuciami nie można igrać, bawić się, bo można skrzywdzić drugą osobę.

Autorka ciekawie przedstawiła związek Polki i Niemca spokrewnionego z Goebbelsem. Rodzina nie chciała Maxowi niczego zdradzić na temat tego pokrewieństwa. Jego rodzice poważnie potraktowali denazyfikację. Nikt nie rozmawiał o przeszłości, starali się raczej o niej zapomnieć. Max nie ukrywał przed Seliną swoich korzeni i wraz z nią odwiedzał obozy koncentracyjne, chciał poznać niechlubną przeszłość swojego narodu.

,,Karmin" to przede wszystkim wspaniała powieść o miłości, ale na jej tle autorka zaprezentowała historię niezwykłego manuskryptu będącego jednym z najważniejszych zabytków chrześcijaństwa irlandzkiego. Piękne iluminacje i precyzja wykonania sprawiły, że choć rękopis jest niedokończony, to ma wielką wartość artystyczną i jest uważany za jedno z najbardziej godnych uwagi dzieł średniowiecznej sztuki religijnej.

,,Karmin" to piękna, intrygująca i zmysłowa powieść, w której sztuka i miłość przeplatają się ze sobą, by uwodzić subtelnym językiem i malowniczymi opisami. Moim zdaniem to bardzo dobry debiut, warty polecenia:)



Wydawnictwo MG
Tytuł: Karmin
Autor: Agnieszka Meyer
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Data wydania: 30 marca 2017
ISBN: 9788377793923
Liczba stron: 288
Kategoria: literatura współczesna
Cytaty: str. 17-18, 69, 92, 270



piątek, 7 kwietnia 2017

,,DOM HITLERA" - DESPINA STRATIGAKOS


Dom Hitlera
Źródło

Dom to wyjątkowo prywatna przestrzeń, która może zdradzić wiele tajemnic jego mieszkańców. Kiedy skończyła się II wojna światowa w Europie żołnierze i reporterzy zaczęli przeszukiwać miejsca, w których żył Adolf Hitler, by zrozumieć człowieka siejącego strach na całym świecie.

Despina Stratigakos to amerykańska historyczka architektury, wykładowca na Uniwersytecie Harvarda, Uniwersytetu Michigan i Uniwersytetu w Bufflo. W książce ,,Dom Hitlera" jako pierwsza opisała domy, siedziby i mieszkania Adolfa Hitlera oraz wykazała, że dyktator świadomie używał architektury do kreowania swojego wizerunku i propagandy.

Książka dzieli się na dwie części. W pierwszej autorka omawia budowę trzech rezydencji Hitlera: Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie, monachijskiego mieszkania przy Prinzregentenplatz 16 i górskiego domu w Obersalzbergu. Pokazuje jak Hitler zaczął przywiązywać wagę do sposobu urządzenia miejsc, gdzie przebywał oraz jak zostało to wykorzystane w propagandzie, by zastąpić dawny wizerunek podżegacza na poważanego dyplomatę i męża stanu. Autorka osobny rozdział poświęciła Gerdzie Troost-architektce, projektantce wnętrz, reżyserce, artystce, która odegrała zasadniczą rolę we wszystkich przedsięwzięciach architektonicznych  Hitlera oraz omawia fotografie Berghofu zrobione przez Evę Braun.
Druga część książki poświęcona jest propagandzie i pisemnym relacjom o domach Hitlera w prasie niemieckiej i zagranicznej. Za pośrednictwem prasy ocieplano wizerunek brutalnego dyktatora. Autorka zaprezentowała historię rezydencji Hitlera aż po dzień dzisiejszy. Budynki te nadal przyciągają ludzi, a fragmenty płytek czy różnych przedmiotów z wyposażenia domów osiągają wysokie ceny wśród kolekcjonerów pamiątek po Trzeciej Rzeszy.

Hitler przez dwie dekady nocował gdzie popadnie. W 1908 roku, po śmierci matki, opuścił Linz i przez wiele lat zajmował nędzne pokoiki, sypiał na parkowych ławkach, w przytułku dla mężczyzn i w wojskowych barakach. W 1928 roku wynajął dom w Obersalzburgu, który prowadziła mu przyrodnia siostra Raubel. Dom zbudowany był w tradycyjnym wiejskim stylu bawarskim, a z okien rozciągał się zachwycający widok na Salzbury i Untersbug. Z domem w Bogenhausen łączono niewyjaśnioną samobójczą śmierć przyszywanej siostrzenicy Hitlera Geli Raubel, którą znaleziono z raną postrzałową. Mnożyły się spekulacje, jakoby Hitlera i młodziutką Geli łączyły intymne więzi. Książka zawiera mnóstwo faktów z życia dyktatora i osób z jego otoczenia.

Despina Stratigakos za pośrednictwem tej książki krytykuje wykorzystywanie przestrzeni prywatnej Hitlera w propagandzie, by zmanipulować opinię publiczną. Z jednej strony były okazałe i bogato urządzone rezydencje, a z drugiej skromne sypialnie, w których Hitler miał tylko łóżko z żelazną ramą, mały stolik i drewniane krzesło. Im więcej ludzi ginęło w komorach gazowych, tym bardziej ocieplano wizerunek dyktatora.

,,Dom Hitlera" to bardzo rzetelna i ciekawa publikacja, która oprócz interesujących informacji zawiera dużo unikatowych, publikowanych po raz pierwszy zdjęć. Wydana jest starannie na bardzo dobrym jakościowo papierze i w twardych okładkach. Hitler był człowiekiem o tysiącu twarzy i nawet architektura służyła do jego spektakularnych kreacji. Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym tematem:)





Tytuł: Dom Hitlera
Autor: Despina Stratigakos
Tłumacz:Jan Dzierzgowski
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategorie:historia
ISBN:978-83-8032-144-1
Data wydania:15.03.2017
Liczba stron:432
Rodzaj okładki:twarda
Rozmiar:230x150
Cena detaliczna:54.90zł

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

,,TRZEJ MUSZKIETEROWIE" - ALEKSANDER DUMAS


Źródło

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o przygodach D'Artagnana, Atosa, Portosa i Aramisa. ,,Trzej muszkieterowie" autorstwa Aleksandra Dumasa to najsłynniejsza powieść z gatunku płaszcza i szpady zaliczana już do klasyki literatury.

Francja, 1625 rok. Osiemnastoletni Gaskończyk D'Artagnan opuszcza rodzinny dom, by wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. Na pożegnanie otrzymuje od matki przepis na maść leczącą wszystkie rany, zaś od ojca szpadę, list polecający do kapitana muszkieterów de Tréville'a, a także polecenie, żeby pojedynkować się z każdym, kto go obrazi. W przydrożnej karczmie zaczepia człowieka, który naśmiewa się z jego konia. Nieznajomy nie chce jednak walczyć i wysyła swoich ludzi, którzy biją d’Artagnana i łamią mu szpadę ojca. Tajemniczy człowiek kradnie list polecający do kapitana, a na drodze chłopaka pojawia się tajemnicza kobieta. Tak rozpoczynają się niezwykłe przygody młodego D'Artagnana i jego nowych kompanów w  Paryżu i innych miejscach.

Aleksander Dumas pokazuje jak wyglądały stosunki panujące na dworze królewskim. Ludwik XIII rywalizował z kardynałem Richelieu o wpływy i władzę, a ich wrogość przenosiła się na konkurencyjne oddziały muszkieterów kardynalskich i królewskich. Kardynał Richelieu ukazany został jako ambitny, ale bezwzględny intrygant pozbawiony wszelkich moralnych hamulców. Król natomiast jest słaby, często nieudolny i ma skomplikowane relacje z piękną i dumną królową.

Autor stworzył wspaniałych bohaterów, których połączyła prawdziwa męska przyjaźń. ,,Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego"- to zawołanie muszkieterów nieustannie kojarzy się z powieścią Aleksandra Dumasa. D'Artagnan, Atos, Portos i Aramis wspólnie przeżywają niejedną niebezpieczną przygodę, ale zawsze mogą na siebie liczyć. Odważni, szlachetni, honorowi gotowi są w każdej chwili ruszyć na pomoc towarzyszowi i stanąć do pojedynku z wrogiem.

,,Trzej muszkieterowie" to wspaniała, klasyczna opowieść historyczno-przygodowa, która niezmiennie zachwyca kolejne pokolenia czytelników. Liczne ekranizacje sprawiły, że przygody muszkieterów są bardzo znane, niemniej warto sięgnąć po pierwowzór i poznać mistrzowski styl Dumasa. Książkę oczywiście polecam:)




 

Tytuł: Trzej muszkieterowie
Autor: Aleksander Dumas
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 15 marca 2017 r.
Wymiary:145×205, oprawa twarda
Cena okładkowa 44,90 zł
ISBN: 978-83-7779-395-4 
Kategoria: klasyka

,,MÓJ SPITFIRE" - WACŁAW KRÓL


MÓJ SPITFIRE
Źródło

Wacław Król- as myśliwski, dowódca dywizjonu 302 ,,Poznańskiego", który w 1940 roku brał udział w bitwie o Anglię. Od 1942 roku dowódca eskadry w 316 Dywizjonie Myśliwskim ,,Warszawskim". W 1943 roku wraz z Polish Fighting Team zwanym Cyrkiem Skalskiego wyjechał na ochotnika do Afryki i walczył w Tunezji oraz Libii. Od 1944 roku był dowódcą III Polskiego Skrzydła Myśliwskiego. Za walki w kampanii letniej 1940 roku został wyróżniony francuskim odznaczeniem Croix de Guerre. Odznaczony został też Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyżem Walecznych i angielskim DFC. Wykonał 286 lotów bojowych, a służbę w polskim lotnictwie zakończył w stopniu majora i angielskim Wing Commandera.

W swojej autobiograficznej książce ,,Mój spitfire" obejmującej lata 1942-1945 Wacław Król opisuje okres szkoleń lotniczych w Szkocji, gdzie podczas urlopu zdrowotnego uczył młodych pilotów myśliwców. Wspólne spotkania Szkotów, Anglików i Polaków podczas ćwiczeń lotniczych, a także w klubach, podczas gonitw psów na stadionach, rautach i innych spotkaniach towarzyskich. Relacjonuje wielogodzinne i wyczerpujące przeloty nad terytorium Trzeciej Rzeszy podczas, których piloci najbardziej lubili loty wymiatające, bo mieli wtedy swobodę ruchów, nie musieli trzymać się bombowców, a dolot na teren nieprzyjaciela nie musiał odbywać się skrycie. Mogli wykonywać dowolne manewry, aby wypracować dogodne pozycje do zaatakowania samolotów niemieckich. Opisuje także brawurowe walki polskiej eskadry pod niebem północnej Afryki.

Autor wspomina kolegów z eskadry, z którymi przeżył wiele wspaniałych momentów. ,,Lubiano lotników swoich i nas, Polaków. Dlatego, że byliśmy weseli, w obejściu dobrze ułożeni, a wobec pań przesadnie szarmanccy, co im się bardzo podobało." Trzeba przyznać, że polscy piloci mieli barwne życiorysy, a do tego w ich duszach siedział jakiś mały chochlik, który kazał im podczas lotów nie zawsze przestrzegać norm i przepisów lotniczych, i popisywać się kunsztem pilotowania samolotu lub figurami akrobatycznymi na małej wysokości przed rodziną, znajomymi czy narzeczoną. Najpierw brali udział w akcjach bojowych, a po powrocie do bazy udawali się na spotkania w salach kasyn oficerskich, gdzie odbywały się występy artystyczne, wieczorki taneczne lub świętowanie zwycięstw. Lotnictwo polskie odnosiło niezaprzeczalne sukcesy, ale były one okupione dużymi i bolesnymi stratami, bo około 1300 lotników zginęło w działaniach bojowych.

Wacław Król barwnie i z humorem prezentuje swoje wojenne przeżycia. Opisuje nie tylko akcje bojowe, ale też codzienne życie pilotów, przyjaźnie, miłości, spędzanie wolnego czasu, towarzyskie spotkania, by na chwilę oderwać się od wojennej rzeczywistości. Cieszę się, że powstają takie książki, gdyż naocznych świadków tamtych zmagań powietrznych ubywa z roku na rok. Autor książkę oparł na notatkach, osobistych wspomnieniach, fotografiach, książce lotów i pracach drukowanych. Publikacja zawiera też liczne zdjęcia. Wspomnienia wojenne Wacław Król opisał też w innych książkach np.: ,,W dywizjonie poznańskim", ,,Mój Spitfire WX-L", ,,Walczyłem pod niebem Francji". Ze swojej strony książkę polecam miłośnikom historii, autobiografii i lotnictwa:)



Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących       

Znalezione obrazy dla zapytania księgarnia ludzi myślących

Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Mój spitfire
Autor: Wacław Król
Wydawnictwo: Fronda
Premiera: 14 marca 2017 roku
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 352
EAN: 9788380791404 
Cytaty: str. 27