środa, 30 listopada 2016

,,EVERYMAN"-PHILIP ROTH



Wokół grobu na zaniedbanym żydowskim cmentarzu zbierają się bliscy i znajomi zmarłego: córka Nancy, kilku nowojorskich kolegów od reklamy, grupka emerytów ze Starfish Beach-wioski dla seniorów, Randy i Lonny-synowie z pierwszego burzliwego małżeństwa, Howie-starszy brat z bratową, Phoebe-druga żona i matka Nancy oraz Moureen-prywatna pielęgniarka.

Opowieść zaczyna się od pogrzebu głównego bohatera, a potem poznajemy koleje jego życia: dzieciństwo oraz młodość przypadające na lata 30 i 40.XX wieku w Ameryce, służbę w marynarce tuż po wojnie koreańskiej, kolejne małżeństwa i narodziny dzieci, pracę w agencji reklamowej, wzloty i upadki aż do walki ze starością i niedoskonałościami ciała.

Nie ważne ile mamy lat, śmierć jest obecna tuż obok i towarzyszy nam od chwili narodzin. Kwitnące zdrowie, pewność siebie, sprawność fizyczna nie gwarantują, że choroby i nieszczęścia będą trzymały się z daleka od nas. W życiu głównego bohatera śmierć pokazywała swoje oblicze niespodziewanie podczas spaceru po plaży, gdy fale wyrzuciły na brzeg  spuchnięte ciało żołnierza, w sali szpitalnej, gdzie umarło dziecko po operacji, na cmentarzu podczas pogrzebu ojca i matki. Czai łasię gdzieś obok podobnie jak w życiu każdego człowieka.

Everyman był synem długowiecznych rodziców, miał starszego o sześć lat brata, który tryskał zdrowiem, żenił się trzy razy, miał kochanki, miał dzieci, miał ciekawą pracę, w której odnosił sukcesy i nagle po przekroczeniu sześćdziesiątego roku życia jego głównym celem w życiu stały się uniki przed śmiercią, a treścią życia-rozkład ciała i pobyty w szpitalu. Kiedy człowiek jest młody najbardziej liczy się jego wygląd zewnętrzny, ale na starość coraz bardziej liczy się wnętrze, a wygląd mało kogo obchodzi. Trudno przyzwyczaić się do starości. Everyman podobnie jak jego znajomi w ekskluzywnej wiosce seniorów czuł zażenowanie, upokorzenie, upodlenie wynikające ze zmienionego ciała, utraty męskości, bólu związanego z chorobą, głupich pomyłek. Tęsknił za szczęśliwym dzieciństwem, sprężystością ramion, które poniosłyby go po falach oceanu daleko od brzegu i upoiły słonym smakiem i zapachem. Trudno mu się pogodzić, że już nie budzi zainteresowania u kobiet, stracił wabiący powab profesjonalisty. Początkowo myśli, że ten składnik życia powróci sam z siebie, ale po kilku latach zdaje sobie sprawę, że tak się nie stanie. Jak wszyscy ,,starcy podlega procesowi stopniowego zaniku i przyjdzie mu spędzić w tej marnej postaci resztę bezcelowych dni-dni bezcelowych i nocy niepewnych, wypełnionych żmudnym znoszeniem degradacji fizycznej, śmiertelnego smutku i oczekiwania, oczekiwania na nic. Tak to się kończy-pomyślał. To jest ten sekret, którego dotąd nie mogłeś znać."

 ,,Everyman" to wyjątkowa  i potężna w swej wymowie opowieść o życiu, samotności, starości i nieuchronności śmierci. Bardzo szczera, intymna, zmuszająca do refleksji nad tym co każdemu z nas jest pisane od chwili narodzin...

Polecam serdecznie:)


WPISY POWIĄZANE- ,,Wzburzenie"-Philip Roth
                                       ,,Konające zwierzę"-Philip Roth





Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo literackieTytuł: Everyman
Autor: Philip Roth
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I w WL
Przekład: Jolanta Kozak
Oryginalny tytuł: Everyman
Data premiery: listopad 2016
Format: 123x197 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 168
ISBN: 978-83-08-06240-1
Cytaty: str. 148


poniedziałek, 28 listopada 2016

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W GRUDNIU 2016

Grudzień zbliża się wielkimi krokami i ma do zaoferowania nowe książki:) 
Z zapowiedzi wydawniczych wybrałam powieści, które mnie zainteresowały, a może także Wam przypadną do gustu:)

FILIA

Księgarenka przy ulicy Wiśniowej - Książki 

 ,, Księgarenka przy ulicy Wiśniowej"- Lilianna Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz- 07.12.2016

 Pan Alojzy, sympatyczny właściciel małej księgarenki przy ul. Wiśniowej, postanawia zamknąć swój sklepik z książkami. Prowadził go przez prawie pół wieku, ale jest coraz starszy, brakuje mu sił. Chciałby odpocząć i wreszcie zrealizować swoje marzenie o dalekiej podróży do córki, mieszkającej w Australii. Księgarenka, jego całe życie, zostanie zamknięta, ale nie tak zwyczajnie, z dnia na dzień. Dla jej wiernych, stałych bywalców pan Alojzy przygotował prezenty. Postanowił obdarować ich egzemplarzami swoich ukochanych książek. Dla każdej osoby wybrał pozycję szczególną, taką, która jego zdaniem może być dla tej osoby drogowskazem albo pocieszeniem. Piękna i roztrzepana Celestyna otrzyma od niego Błękitny zamek Lucy Maud Montgomery. Dla tajemniczej Alicji pan Alojzy ma oczywiście Alicję w Krainie Czarów, a dla bezwzględnego reżysera Opowieść wigilijną. Największa niespodzianka spotka jednak Ryszardę Kociołek, w ręce której trafi Wielka księga Kubusia Puchatka. Książki są przewodnikami duszy, w to wierzy pan Alojzy. Czy ma rację? Czy uda mu się rozświetlić smutne poranki pewnej zapracowanej kobiety, która naprawdę nie znosi Świąt, i przywołać uśmiech na twarz małego chłopca? Czy moc obdarowywania i czynienia dobra ma taką siłę, że smutny sekret pana Alojzego przestanie tak bardzo ciążyć mu na sercu?

SINE QUA NON

Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa - Książki

 "Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa"-Marcin Pośpiech-09.12.2016

Placówka w egzotycznym kraju, eleganckie fraki, smokingi, wytworne kreacje, najdroższe alkohole, rauty, spotkania na najwyższym szczeblu, szepty w kuluarach. Dostępna nielicznym wiedza o zasadach misji dyplomatycznych od wieków tworzyła wokół stosunków międzynarodowych ekscytującą aurę tajemniczości. W jaki sposób przechytrzyć Angelę Merkel? Dlaczego Rosjan, zwłaszcza przy wódce, nie wolno krytykować? Czemu polska ambasada w Algierze mieściła się w dzielnicy domów publicznych, a pierwszy polski konsulat w Grodnie w schowku na szczotki? Jak importować zanzibarskie goździki, nie uznając przy tym niepodległości tej wyspy? Na kartach tej książki dramatyczne szczegóły zamachu na swoje życie odsłania też były ambasador Polski w Iraku Edward Pietrzyk, a były ambasador RP w Afganistanie Piotr Łukasiewicz wspomina spotkania z... Talibami. Jak naprawdę wygląda praca ambasadora? O tym wszystkim opowiadają Marcin Pośpiech i Łukasz Walewski, którzy przeprowadzili fascynujące rozmowy z byłymi oraz obecnymi dyplomatami. O wielu sprawach opisanych w tej książce nie miałeś pojęcia. Teraz możesz zajrzeć za kulisy.

 Okładka książki Ściana burz

 ,,Ściana burz"-Ken Liu-28.12.2016

Drugi tom z cykul: Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu. Cesarz Ragin rządzi Archipelagiem Dary, starając się zapewnić królestwu rozwój i jednocześnie zadośćuczynić żądaniom ludu. Kiedy jednak do wybrzeży Dary dociera inwazja z odległych ziem, w imperium wybucha chaos karmiony przerażeniem. Tym razem cesarz Ragin nie może poprowadzić swoich ludzi przeciwko zagrożeniu. Musi radzić sobie ze zdradą w najbliższym otoczeniu oraz fałszywymi oskarżeniami.

WYDAWNICTWO KOBIECE

 Cytrynowy sad - Książki

 ,,Cytrynowy sad"-Luanne Rice- 02.12.2016

Chwytająca za serce, ponadczasowa historia miłosna przesycona zniewalającym zapachem morza i cytrynowego sadu. Ciepła opowieść o sile współczucia osadzona w zjawiskowej scenerii urokliwych Gór Santa Monica. Minęło już pięć lat, od śmierci córki i męża Julii, którzy zginęli w tragicznym wypadku samochodowym. Mimo upływu czasu kobieta nadal nie może się pogodzić z utratą najbliższych. Kiedy przyjeżdża w odwiedziny do swego wuja w Malibu, jedyne czego pragnie, to zaznać świętego spokoju i zapomnieć o dręczącym ją żalu i smutku. Pewnego dnia poznaje przystojnego Roberto – imigranta meksykańskiego pochodzenia pracującego w cytrynowym sadzie wujka Julii. Kobieta dostrzega w mężczyźnie bratnią duszę, która również cierpi po stracie ukochanej osoby. Dziwnym trafem okazuje się, że córeczka Roberto zaginęła dokładnie pięć lat temu i od tamtej pory ślad po niej zaginął. 
Zjawiskowa opowieść o sile miłości, potędze współczucia oraz wiary w moc budowania wszystkiego od nowa… 

AMBER

 Historia O - Książki

 ,,Historia O" - Pauline Reage - 06.12.2016

Ta książka wywołała jeden z najgłośniejszych skandali we współczesnej literaturze francuskiej! Zakazana, wyklinana, sprzedawana spod lady, stała się najczęściej czytaną od czasu ,,Małego księcia" książką francuską XX wieku. Historia O jest od 60 lat nieustannie wznawiana, wydana w milionach egzemplarzy, tłumaczona na kilkadziesiąt języków. Doczekała się kilkuset opracowań literackich, ekranizacji, a nawet komiksu. Nadal ma potężną siłę oddziaływania: odczytywana jako powieść erotyczna, ale także jako krzyk kobiety, która chce do kogoś należeć! Rozgłos wokół Historii O potęgowała również zagadka prawdziwej tożsamości autora. Powieść przypisywano największym pisarzom epoki. Aż wreszcie w 1994 roku osiemdziesięciosześcioletnia autorka ujawniła się w wywiadzie dla „New Yorkera”. Okazała się nią Dominique Aury, intelektualistka najwyższych lotów. „Nareszcie kobieta, która się przyznaje! A do czego się przyznaje? Do tego, przed czym kobiety zawsze się broniły, a nigdy bardziej niż dzisiaj! Do tego, co mężczyźni cały czas im zarzucali: że wszystko w nich jest seksem, aż po umysł. Że trzeba bez przerwy je karmić, pielęgnować, malować, dbać o nie i bez przerwy je bić. Że one po prostu potrzebują dobrego Pana…” – napisał we wstępie do Historii O pisarz i krytyk Jean Paulhan. 

AGORA

 Republika Nieustanne tango - Książki

 ,,Republika. Nieustanne tango"-Leszek Gnoiński-07.12.2016

Republika, najbardziej zjawiskowy i nowatorski spośród polskich zespołów. To więcej niż zespół, to fenomen, którego losy odzwierciedlają najnowszą historię popkultury nad Wisłą: od wizerunkowych i muzycznych eksperymentów lat 80., przez narodziny show-biznesu w późnym PRL-u oraz prowizorkę epoki transformacji, aż po lata 90. z ich pomieszaniem gatunków i pogonią za sukcesem. „Republika. Nieustanne tango” to biografia najważniejszego polskiego zespołu rockowego i fascynująca opowieść o polskiej muzyce, z rockandrollowym etosem po jednej stronie i machinacjami obrotnych menedżerów, bijatykami muzycznych subkultur oraz ambicjami większymi niż „układ na dwie gitary i perkusję” po drugiej. Lata 80. zeszłego stulecia to okres solidarnościowej rewolucji. Ta rewolucja miała swój soundtrack. Zadbały o to grupy rockowe: Maanam, Perfect, Brygada Kryzys, Kult, Lombard i Republika. Ta ostatnia zrobiła to w adekwatnym kafkowsko-orwellowskim stylu. Solidarność się skończyła. Muzyka pozostała. Kora i Kamil Sipowicz Wreszcie powstała mapa Republiki! Unikatowa, charyzmatyczna i uwodząca. Dająca lekcję wolności i zmieniająca świadomość. Jak to Republika. Na tę książkę czekałam całe lata. Mela Koteluk To piękna widokówka z innego świata. Nie tylko dlatego, że jej „akcja” rozgrywa się głównie w okresie stanu wojennego. I nie tylko dlatego, że w sposób pasjonujący opowiada o dziwnych czasach, gdy polski zespół rockowy mógł wywołać masowe i skrajne emocje społeczne. Gnoiński przywołuje fascynującą historię Ciechowskiego, dla którego przekaz artystyczny był ważniejszy niż popularność. Piotr Bratkowski, „Newsweek Polska”.

FRONDA

 Efekt Domina - Książki

,,Efekt domina. Czy Ameryka obaliła komunizm w Polsce?"-Paweł Zyzak- 01.12.2016

Najnowsza książka Pawła Zyzaka jest zwieńczeniem jego sześcioletnich badań nad istotą stosunków amerykańsko-polskich w XX wieku, prowadzonych na dwóch kontynentach. Autor koncentruje się na dekadzie lat 80., gdy uległy one nasileniu po powstaniu „Solidarności”. Historyk kreśli dzieje Polski na tle polityki globalnej, zderzając plany kręgów biznesu i świata związkowego. Bada wpływ międzynarodowych ośrodków finansowych na sytuację polityczną w Polsce i kwestię finansowania „podziemia” solidarnościowego przez zachodnie rządy, związki zawodowe, fundacje, kościoły, ale także - służby specjalne. Z jego pracy wyłania się wielość ośrodków wpływu w USA i sprzeczność ich wzajemnej polityki względem Polski. Korzystając z naukowego instrumentarium, Zyzak opisuje kontrowersyjną rolę, jaką odegrali doradcy Lecha Wałęsy (np. Bronisław Geremek) czy polityczny duet Zbigniewa Brzezińskiego i Jana Nowaka Jeziorańskiego. Odtwarza sieć kontaktów i powiązań Jerzego Milewskiego, Mirosława Chojeckiego, Bogdana Borusewicza, Józefa Glempa, Davida Rockefellera, George’a Sorosa ,Williama Casey’a i wielu innych wpływowych osób. Opisuje olbrzymią, acz zapomnianą rolę, jaką odegrała amerykańska centrala związkowa AFL-CIO w rozwoju ruchu „Solidarność”. Książka odkrywa kulisy transformacji ustrojowej w Polsce. Spogląda na kondycję elit politycznych, po obydwu stronach politycznej barykady. Nie pozostawia złudzeń, że wektory amerykańskiej polityki podlegały oddziaływaniu interesów, sprzecznych często z interesem polskiego bytu państwowego.

JANKA

 Cień jabłoni - Książki

 ,,Cień jabłoni"-Wojciech Szlęzak-01.12.2016

„Cień jabłoni” to opowieść o spoglądaniu w głąb siebie. O tęsknocie za trwałością, która w płynnym świecie wywołuje nieustanną frustrację. Przypadkowe spotkanie dwóch mężczyzn, których na pozór dzieli wszystko – wiek, bagaż życiowych doświadczeń, temperament – staje się pretekstem do konfrontacji perspektywy mistrza i ucznia, a jednocześnie rozpaczliwą próbą uwiarygodnienia się przy drugim człowieku. Prowadzi to do intymnej spowiedzi, która dotyka spraw i emocji najważniejszych: miłości i nienawiści, wstrętu i pożądania, euforii i rozpaczy, sukcesu życiowego i klęski. A w tle pulsuje życie polskiej prowincji, gdzie starsi bilansują własne dokonania, a młodzi – w cieniu globalizującego się świata – przymierzają marzenia. Gorycz niespełnienia dopada i jednych, i drugich, ale Wojciech Szlęzak – poruszając i porywając tokiem fascynującej gawędy – wzorem swego mistrza Myśliwskiego stwarza czytelnikowi nieoczekiwaną perspektywę obłaskawienia rzeczywistości.

LTW

Dzieci Lwowa - Książki

,,Dzieci Lwowa"-Helena Zakrzewska-02.12.2016

Książkę tworzą dwie wzruszające i tchnące najczystszym patriotyzmem opowieści o małych mieszkańcach miasta, przez stulecia uważanego za ostoję polskości na kresach dawnej Rzeczypospolitej. Bohaterem pierwszej z owych historii jest chłopczyk, oderwany od rodzinnego domu przez zawieruchę Wielkiej Wojny i skazany na poniewierkę wśród obcych; akcja drugiej z nich dzieje się w roku 1918, kiedy to kilkoro nastoletnich lwowian bierze udział w obronie swego miasta przed siłami ukraińskimi. Jakie na nich czekają przygody? Czy kilkuletni malec nie zapomni ojczystego języka? Czy po dniach spędzonych wśród rosyjskich okopów będzie pamiętał, kim jest i skąd się wywodzi? Jak nastoletni żołnierze zniosą trudy walki i czy będzie im dane po zwycięstwie powrócić do bezpiecznego domu? Bo cóż z tego, że z postury tacy mali, kiedy serca ich takie mężne…

PAPIEROWY KSIĘŻYC

 Siedem minut po północy - Książki

 ,,Siedem minut po północy"- Patrick Ness-02.12.2016

Światowy bestseller już na ekranach kin! Książka, która stała się inspiracją dla filmu z udziałem gwiazd Hollywood. Wyjątkowa opowieść o miłości i stracie, o chłopcu, który musi stawić czoła prawdzie oraz potworach, które czasami goszczą w naszym życiu, zmieniając je na zawsze. Arcydzieło współczesnej literatury dla każdego wrażliwego czytelnika od lat 10 do 110! Jedna z tych książek, które zmieniają Twoje spojrzenie na świat i życie, które uczą empatii i humanizmu. Jedna z tych książek, których nie możesz przegapić! Odważna, pełna czarnego humoru, głęboko poruszająca opowieść o chłopcu, jego ciężko chorej matce i niezapowiedzianym, potwornym gościu. Jest siedem minut po północy, gdy trzynastoletni Conor budzi się i odkrywa, że za oknem jego sypialni czai się potwór. Jednak to nie tego potwora Conor się spodziewał – sądził, że odwiedzi go raczej ten z dręczącego go koszmaru, powtarzającego się niemal każdej nocy od dnia, kiedy matka chłopca rozpoczęła leczenie. Potwór z jego podwórka jest inny. Sędziwy. I dziki. I chce czegoś od Conora. Czegoś niebezpiecznego i przerażającego. Żąda prawdy. Na podstawie ostatniego pomysłu wielokrotnie nagradzanej pisarki Siobhan Dowd – która zmarła na raka i nie mogła sama napisać tej historii – Patrick Ness stworzył przejmującą powieść o nieszczęściu i stracie, a także o potworach: tych realnych i tych wyobrażonych.

WYDAWNICTWO LITERACKIE

 Władca Lewawu - Książki

,,Władca Lewawu"-Dorota Terakowska- 01.12.2016

Czarodziejska opowieść o odwadze, która pokonuje zło. Książka uwielbiana przez dzieci, polecana również jako magiczne lekarstwo na pewność siebie! Mały, trzynastoletni chłopiec, sierota z tajemniczą blizną, odważnie stawia czoło potężnemu czarownikowi. Wbrew pozorom to nie Harry Potter, tylko skromny Bartek z Krakowa, bohater słynnej powieści Doroty Terakowskiej. Bartek, samotny mieszkaniec domu dziecka, bardzo pragnie odnaleźć swoich rodziców. W swoich poszukiwaniach trafia na Wawel, który okazuje się drzwiami do innego, zaczarowanego miasta, podobnego do Krakowa i odmiennego zarazem. Niestety, świat ten jest we władaniu potężnego i niebezpiecznego władcy Lewawu. Mieszkańcy miasta, choć sympatyczni, panicznie się go boją, a strach sprawia, że nawet dobry człowiek jest zdolny do złych czynów. Czy Bartkowi uda się przekonać zastraszonych mieszkańców do walki i sprzeciwienia się złu? Czy w magicznym świecie odnajdzie rodziców? Opowieść o pokonywaniu zła, o potrzebie wolności i przyjaźni, która trzyma w napięciu do ostatnich stron.

CZARNA OWCA


Okładka książki Czas zapominania

,,Czas zapominania"-Sharon Guskin-10.12.2016

Wyobraź sobie, że twój czteroletni synek chce wrócić do swojej drugiej mamy. Janie samotnie wychowuje syna, Noah. Chłopiec jest wyjątkowy i nad wiek rozwinięty. Uwielbia zmyślać historyjki i nieustannie zaskakuje mamę faktami, o których dziecko w jego wieku nie ma prawa wiedzieć. Dziwactwa Noah stają się coraz bardziej niepokojące. W przedszkolu chłopiec opowiada o strzelaninie i o tym, że ktoś próbował go utopić. Niezbędna wydaje się konsultacja psychiatryczna. Świat matki wywraca się do góry nogami. Psychiatra Jerome Anderson poświęcił całe życie na badanie zjawiska reinkarnacji. Kiedy na jego drodze staje Noah, dla Andersona to niepowtarzalna szansa, by udowodnić słuszność swoich założeń. Wkrótce Noah, Janie i Anderson zapukają do drzwi pewnej matki, której syn zaginął przed ośmioma laty. Kiedy otworzą się drzwi, uzyskają odpowiedzi na wszystkie dręczące ich pytania. Świetnie napisana i skłaniająca do refleksji, debiutancka powieść Sharon Guskin bada granice, do jakich jesteśmy w stanie się posunąć dla dobra naszych dzieci. Analizuje, czego żałujemy pod koniec naszego życia i jakie nadzieje mamy u jego progu.

ZNAK

 Okładka książki Święto Kozła

,,Święto Kozła"-Mario Vargas Llosa-16.12.2016

Wnikliwe studium terroru. Ojciec Uranii Cabral był ministrem w rządzie dyktatora Rafaela Trujillo i jego zaufanym człowiekiem, częścią nieludzkiej machiny okrucieństwa. Jego posłuszeństwo wystawione zostało na najwyższą próbę w dniu, kiedy dyktator sięgnął po to, co dla Augustina Cabrala było najcenniejsze – jego córkę. Urania opuściła Dominikanę jako dziewiętnastolatka. Po trzydziestu latach wraca do Santo Domingo, by zmierzyć się z koszmarną przeszłością i towarzyszącą jej od dzieciństwa traumą. "Święto Kozła" to jedna z najważniejszych książek Llosy. Noblista zgłębia mechanizmy terroru, analizuje postępowanie ludzi zwykłych i tych na szczytach władzy, kreśli portrety niepokornych i oportunistów żyjących w cieniu wszechmocnego tyrana.
 Jesteście zainteresowani którąś z tych książek?

niedziela, 27 listopada 2016

,,BOGU SIĘ MÓWI TAK"-KS. JAN TWARDOWSKI


Bogu się mówi - TAK


,,Bogu się mówi - TAK" to zbiór wierszy księdza Jana Twardowskiego, który za pośrednictwem poezji porusza tematy związane ze śmiercią, przemijaniem, wiarą, miłością, samotnością, cierpieniem, nadzieją, poszukiwaniem sensu życia. Poprzez proste, plastyczne i poetyckie słowa pokazuje, że po smutku nadejdzie radość, zwątpienie zamieni się w nadzieję, cierpienie przyniesie nowe doświadczenie, a samotność zniknie otoczona miłością. Ksiądz-poeta w swoich wierszach dotyka istoty problemu, a robi to z wielką wrażliwością i subtelnością odwołując się do wiary w Boga oraz bezgranicznemu zawierzeniu mu całego jestestwa.

,,To samo"
 Młodzi co biegną gromadą
dorośli co chodzą parami
starzy przy końcu osobno
tylko wciąż serce to samo
pracuje jak pszczoła po ciemku
szuka miłości w miłości
przed śmiercią czystą i wielką."


Dołączona do książki płyta dopełnia ją o czytaną i śpiewaną interpretację wierszy. Aktorka Anna Dymna czyta wiersze, a Ewa Błoch śpiewa. Tomik wierszy jest bardzo ładnie i starannie wydany: twarde okładki, gruby papier i subtelna grafika. Jak najbardziej polecam:)


Anna Dymna o poezji ks. Jana Twardowskiego.


WPISY POWIĄZANE: ,,Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim"
                                      ,,Słowa najważniejsze. Wybór myśli z lat 2001-2003"
                                      ,,Serce za serce czyli co to znaczy kochać"
                                      ,,Wszystko darowane. Myśli na każdy dzień"


Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Bogu się mówi - TAK
Autor: ks. Jan Twardowski 

Wybór wierszy: Aleksandra Iwanowska
Liczba stron: 64
Wymiary: 125 x 195 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-8065-042-8
Rok wydania: 2016
Wydanie: drugie, poszerzone
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech

Cytaty: str. 39


czwartek, 24 listopada 2016

,,MUZA"-JESSIE BURTON-PREMIERA


Źródło

1967 rok, Londyn. Odelle Bastien przybyła z Trynidadu pracuje wraz ze swoją przyjaciółką Cynthią w sklepie obuwniczym. Nie jest to praca marzeń dla ambitnej dziewczyny, która na Uniwersytecie Indii Zachodnich uzyskała dyplom z wyróżnieniem z literatury angielskiej i pisze wiersze. W końcu po pięciu latach usilnych starań Odelle zostaje przyjęta na stanowisko maszynistki w Instytucie Skeltona i czuje, że zbliżyła się o jeden krok do kultury, historii i sztuki, które kocha. Jest zachwycona nową pracą i zmianą jaka zaszła w jej życiu. Jej przełożona, Marjorie Quick, pięćdziesięcioletnia, filigranowa kobieta wywiera na niej wielkie wrażenie, gdyż jest tajemnicza, elegancka, sprawia wrażenie silnej i wpływowej. ,,W jednej chwili potrafi przeistoczyć się z osoby przyjaznej i radosnej w istną wiedźmę, najeżoną i burkliwą, od której lepiej trzymać się z daleka." Między Odelle i Marjorie tworzy się specyficzna więź. Podczas ślubu Cynthi i Sama Odelle poznaje Lawriego Scotta, który odziedziczył po zmarłej matce obraz. Jak się wkrótce okazuje obraz ten namalował jeden z najbardziej tajemniczych twórców hiszpańskich z lat 30. XX wieku, a jego pojawienie się w galerii sztuki w Londynie wywołuje wielką sensację i wpływa na życie bohaterów.

1936 rok, Andaluzja. Harold Schloss, jeden z najlepszych marszandów ucieka z rodziną z Wiednia ogarniętego nazizmem do hiszpańskiej Andaluzji, gdzie zajmuje się sprzedażą dzieł sztuki i odkrywaniem nowych artystów. W malutkiej wiosce zamieszkuje ze zjawiskową żoną Sarą, która cierpi na depresję oraz z dziewiętnastoletnią córką Oliwią. Młoda dziewczyna zostaje przyjęta do Akademii Sztuk Pięknych w Londynie. Jej obrazy świadczą o tym, że ma wielki talent, niezwykłą wyobraźnię i indywidualny styl. Rodzice jednak nie wiedzą, że maluje. Oliwia lubi aurę tajemniczości, gdyż daje jej poczucie bezpieczeństwa i umożliwia pracę twórczą. Często słyszy, jak ojciec powtarza, że kobiety mają prawo malować, ale nigdy nie będą artystkami w pełnym tego słowa znaczeniu. Oliwia nie zgadza się z jego opinią, ale boi się pokazać mu swoje obrazy. Jej tajemnicę znają tylko przyjaciele- Teresa i Izaak.

Jessie Burton krok po kroku układa misterne puzzle pojedynczych zdarzeń na dwóch płaszczyznach czasowych, by ostatecznie doprowadzić do rozwiązania zagadki. Autorka doskonale opisuje atmosferę lat 60. XX wieku w Londynie, jak też lata 30. XX wieku w Hiszpanii tuż przed wybuchem rewolucji. Przeskoki czasowe są płynne, a Jassie Burton umiejętnie stopniuje napięcie i niepewność sprawiając, że chce się jak najszybciej poznać kolejne wydarzenia. Londyn widziany oczami emigrantki nie jest obiecanym rajem. Odelle musi na wszystko zapracować, nic nie przychodzi łatwo. Przez Anglików odbierana jak egzotyczny okaz, często musi zmagać się ze złośliwymi podtekstami, ksenofobią, ignorancją. W Trynidadzie raczono ją w szkole idyllicznymi obrazkami Anglii i dopiero po zamieszkaniu w Londynie Odelle zderza się z szarą rzeczywistością. Hiszpania 1936 roku to okres narastającego wrzenia w społeczeństwie, walki anarchistów, komunistów, socjalistów, republikanów z nacjonalistami, monarchistami, faszystami. Autorka doskonale wplotła wątki historyczne w akcję i ukazała ich wpływ na społeczeństwo. Izaak Robles sprawdził się w roli buntownika i rewolucjonisty.

Powieść Jassie Burton porywa w świat sztuki, pasji tworzenia i natchnienia towarzyszącego twórcy, który potrafi malować obraz przez całą noc i ciągle dążyć do doskonałości. ,,...mnie się wydaje, że jest takie miejsce, taki świetlisty przyczółek doskonałości, który dostrzegam okiem wyobraźni. I z każdym płótnem, z każdym kolejnym szkicownikiem przybliżam się do tego miejsca, a gdy się tam wreszcie dostanę, moje obrazy lepiej ukażą to, kim naprawdę jestem, pokażą mnie inną. I wtedy się wzbiję."

,,Muza" to wspaniała, misterna, wielowątkowa powieść o pasji do sztuki, o wielkiej historii wpływającej na losy zwykłych ludzi, o dokonywaniu trudnych wyborów, o miłości i różnych jej odcieniach, namiętnościach, marzeniach, tajemnicach i oszustwie. Bohaterowie są ciekawi i wielowymiarowi, budzą emocje i z wielkim zaangażowaniem śledziłam ich poczynania. Nie miałam okazji przeczytać debiutanckiej powieści Jessie Burton ,,Miniaturzystka", ale po ,,Muzie" wiem, że muszę ją koniecznie poznać:) Książkę oczywiście polecam:)




Tytuł: Muza
Autor: Jessie Burton
Tłumaczenie: Anna Sak
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: The Muse: A Novel
Data wydania: 24 listopada 2016
ISBN: 9788308062357
Liczba stron: 475
Kategoria: literatura współczesna
Cytaty: str. 53,127




poniedziałek, 21 listopada 2016

,,CÓRKA HANDLARZA JEDWABIEM"-DINAH



1952 rok, Hanoi, Wietnam. Rodzina Duvalów prowadzi ekskluzywny dom handlowy w mieście, ale kiedy ojciec podejmuje pracę u gubernatora przekazuje prowadzenie firmy starszej córce Sylvie, zaś młodsza Nicole ma zająć się prowadzeniem małego sklepiku z jedwabiem w biednej dzielnicy Hanoi z czego nie jest za bardzo zadowolona.

Siostry są jak ogień i woda, różnią się od siebie pod każdym względem. 18-letnia Nicole jest pełna życia, zwariowana, niecierpliwa, płaczliwa, wrażliwa, roztrzepana, nieodpowiedzialna i ciągle zazdrości wszystkiego starszej siostrze. Jest podobna do zmarłej matki Wietnamki, a przez to jest dosyć niska, ma śniadą cerę i ciemne włosy. 23-letnia Sylvie jest wysoka, smukła, podobna do ojca Francuza. Zawsze opanowana, spokojna, nieprzenikniona, zorganizowana i perfekcyjna w każdym calu.
Przyznam, że pomimo pozytywnego nastawienia do obu sióstr po jakimś czasie zachowanie Nicole zaczęło działać mi na nerwy. Dziewczyna nie wyciągała żadnych wniosków ze swoich potknięć, nie dojrzewała choć była świadkiem wielu traumatycznych wydarzeń.

Nicole doświadcza pierwszych porywów serca i musi wybierać pomiędzy dwoma zakochanymi w niej mężczyznami. Amerykanin Mark Jensen jest wysoki, przystojny, umięśniony i sprawia wrażenie, że panuje nad wszystkim. Podobnie, jak Nicole stracił matkę w dzieciństwie. Wzbudza w młodej dziewczynie najrozmaitsze uczucia, których do tej pory nie znała. Wietnamczyk Trần jest niezbyt wysoki, ale umięśniony i bardzo pewny siebie, a do tego bierze udział w walkach o niepodległość kraju.

Tocząca się wojna pomiędzy Francuzami a Wietnamczykami odcisnęła swoje piętno na rodzinie Duvalów. Nicole była nazywana metyską, urągano jej i w takich sytuacjach czuła się zagubiona i niepewna. Nie wiedziała, po której stronie konfliktu ma się opowiedzieć, bo była związana z jedną i drugą stroną.

Nicole próbuje określić swoją tożsamość. Zawsze chciała wyglądać jak Francuska i dlatego starała się przyswoić charakterystyczne gesty kobiet, ale w praktyce nie wychodziło jej to najlepiej. Była zbyt wietnamska z wyglądu, by utożsamiać się z Francuzami, jednocześnie zbyt francuska, by zostać uznaną za Wietnamkę. Praca w starej dzielnicy Hanoi, przyjaźń z nowo poznaną kobietą oraz rozmowy z Trầnem sprawiają, że coś zaczyna się zmieniać w jej duszy. ,,...poczuła coś szczególnego, że jedwab, jego historia i w ogóle historie ludu wietnamskiego to także jej historia."

„Córka handlarza jedwabiem” to lekka, nastrojowa powieść o siostrzanej rywalizacji, miłości, odkrywaniu tajemnic i podróży po kolonialnych Indochinach ogarniętych wojną o niepodległość. Czyta się błyskawicznie i można się przy tej książce całkowicie zrelaksować, bo nie wymaga nadmiernego skupienia od Czytelnika.





Tytuł: Córka handlarza jedwabiem
Autor: Dinah Jefferies

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 9 listopada 2016
ISBN: 9788327621856
Kategoria: Literatura obyczajowa i romans 

Cytaty: str. 58

piątek, 18 listopada 2016

,,KLUB PICKWICKA"-CHARLES DICKENS


Żródło

,,Klub Pickwicka" to pierwsza powieść Charlesa Dickensa publikowana w odcinkach w latach 1836-1837 opowiadająca o podróży Samuela Pickwicka i jego kompanów: Augusta Snodgrassa, Tracy'ego Tupmana, Nataniela Winkle'go oraz służącego Samuela Wellera po okolicach Londynu. Panowie podróżują na własny koszt, ale od czasu do czasu przesyłają do Towarzystwa Klubu Pickwicka w Londynie relacje z podróży i poszukiwań terenowych, spostrzeżenia nad obyczajami i charakterem miejscowej ludności, a także opowiadania, wiersze, piosenki powstałe w wyniku brania udziału w miejscowych wydarzeniach.

Bohaterowie są niezwykle oryginalni i zabawni. Samuel Pickwick-okrąglutki, jowialny, zacny, rozsyłający najsłodsze i najpiękniejsze w świecie uśmiechy bez widocznego powodu, dobroduszny dżentelmen, który chodzi ubrany w trykoty w paski i bada naturę ludzką. Okładka książki idealnie oddaje jego wygląd:) Przez swoją dobroć i naiwność popada ciągle w tarapaty. August Snodgrass-wybitnie usposobiony poetycko, co przejawia się w jego wypowiedziach i sposobie bycia. Nataniel Winkle-ubiera się w strój myśliwski, ale w czasie polowań nie odnosi zbytnich sukcesów. Tracy Tupman-ognisty, namiętny, przystojny, szczery i wrażliwy na kobiece wdzięki. Samuell Weller-porywczy, zapalczywy i skłonny do bitki na zawołanie.

W czasie podróży bohaterowie zatrzymują się w kolejnych zajazdach, gdzie jedzą, piją, bawią się i poznają przeróżnych ludzi, a ich liczba jest imponująca, bo sięga prawie trzystu osób. Zabawy i rozmowy urozmaicane są poetyckimi piosenkami, które umieszczone są w tekście. Członkowie Klubu przeżywają uniesienia miłosne, kłopoty finansowe, które prowadzą do pobytu w więzieniu, a do tego podróż dorożką dostarcza różnych niespodziewanych i często śmiesznych sytuacji, które zawsze kończą się obfitym posiłkiem w kolejnym zajeździe lub na przyjęciu. Pojedynki, pościgi, kradzieże, intrygi, skomplikowane relacje damsko-męskie podkręcają akcję niczym w powieści sensacyjno-przygodowej.

Dickens w barwny sposób odmalowuje naturę ludzką z jej przywarami i zaletami. Krytykuje prawo i sądownictwo w XIX-wiecznej Anglii, które chroni przestępców, kombinatorów i wszelkiej maści oszustów. Krytyka jest ostra, ale ukryta subtelnie pod płaszczykiem zabawnych sytuacji, które przeżywają bohaterowie. Humor przemieszany z ironią, komizm sytuacyjny i słowny, bo bohaterowie zindywidualizowani są pod względem językowym, a do tego cięte riposty powodują, że Czytelnik nie może powstrzymać się przed uśmiechem. Zalecam jednak dawkowanie sobie powieści, gdyż niektóre opisy mogą lekko nużyć i przy czytaniu jednego rozdziału za drugim zbyt szybko zauważa się ich schematyczność. Pomimo tego jednego mankamentu zdecydowanie warto poznać ten słynny utwór najbardziej popularnego pisarza wiktoriańskiej Anglii.



POWIĄZANE WPISY: ,,Maleńka Dorrit"-Charles Dickens




Wydawnictwo MG
Tytuł: Klub Pickwicka
Autor: Charles Dickens
Tłumaczenie: Włodzimierz Górski
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł oryginału: The Pickwick Club
Data wydania: 26 października 2016
ISBN: 9788377793701
Liczba stron: 528
Kategoria: klasyka

czwartek, 17 listopada 2016

MIKOŁAJKOWY KIERMASZ KSIĄŻEK 2016

Wydawnictwo Świętego Wojciecha 
serdecznie zaprasza na Mikołajkowy Kiermasz Książek
który odbędzie się w dniach 1-10 grudnia 2016 roku, 
w godz. od 10.00-17.00 (wtorek-piątek); 
      10.00-15.00 (sobota) 
w siedzibie spółki, w Poznaniu, przy ul. Chartowo 5.






sobota, 12 listopada 2016

,,FABRYKANCI.BURZLIWE DZIEJE ŁÓDZKICH BOGACZY"-MARCIN JAKUB SZYMAŃSKI,BŁAŻEJ TORAŃSKI


Źródło

,,Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" to historia dziesięciu rodów, które dorobiły się w Łodzi fortun. Jak pisze Marcin Jakub Szymański ,,książka to upomnienie się o pamięć dla ojców miasta, bez których Łódź nigdy by nie powstała."

Marcin Jakub Szymański-historyk, doktor nauk humanistycznych pracujący w Katedrze Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego oraz w Dziale Historii Muzeum Miasta Łodzi. Autor prac z zakresu historii społeczno-gospodarczej i regionalnej, w tym jedynej monografii dziejów łódzkiego piwowarstwa.
Błażej Torański-absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Dziennikarz i publicysta, który obecnie pisze dla tygodnika ,,Do Rzeczy" oraz na portalu sdp.pl, w ,,Forum Dziennikarzy".

Łódź to miasto wyjątkowe, gdzie zbiegły się drogi różnych rodzin, interesów i wyznań. Z malutkiego miasta w 1800 roku, gdzie stała jedna karczma, młyn, kościół i drewniane zabudowania, a jedyny handel odbywał się na jarmarkach, dzięki napływowi osadników przekształciła się w osadę fabryczną. Tkacze, prządkowie, postrzegacze wełny przyjeżdżali z całym warsztatem i szybko dorabiali się, budowali fabryki wyposażone w maszyny. Fabryki zapełniały się robotnikami i na lata 70-te XIX wieku przypada okres największej prosperity miasta. Powstały ogromne fortuny, a miasto w bardzo szybkim tempie rozwijało się. Choć Łódź tego okresu nie była zbyt przyjemnym miejscem. ,,Cuchnący dym z fabryk i toksyczne ścieki płynące rynsztokami wraz z odpadami komunalnymi były codziennością. Śmierdzące doły kloacze to stałe wyposażenie kamienicznych podwórzy... Do tego wszechobecne spluwaczki dla gruźlików i nieprzeniknione ciemności w większej części miasta." 
Lata 1914-1918 to już koniec szybkiego rozwoju przemysłu w Łodzi. Wiele firm zbankrutowało lub zostały przejęte. Pod koniec lat 30-tych  nastąpiło pewne ożywienie, ale przerwała je gwałtownie II wojna światowa. Wielu ludzi zginęło i nie uratowało ich nawet bogactwo. Część fabrykantów rozjechała się po świecie, a komuniści zagarnęli ich majątek i starali się zatrzeć ich dokonania dla miasta, a były one znaczące.

Autorzy prezentują realia z jakimi musieli zmagać się ludzie interesu w XIX-wiecznej Łodzi. Historie rodzin mają wiele wspólnych elementów, ale też są między nimi namacalne różnice. ,,Ludwik Geyer należał do pierwszego pokolenia fabrykantów, którzy budowali łódzki przemysł od poziomu niemal zerowego." Stworzył przedsiębiorstwo włókiennicze. Z Warszawy sprowadził farbiarza Ulanowskiego, który jak głosi legenda łapał motyle na łąkach i ich ubarwieniem inspirował się w opracowaniu nowych wzorów i kolorów. W wielkim stopniu przyczynił się do sukcesu firmy. Wspomniałam tylko o rodzie Geyerów, ale w książce opisani są też Scheiblerowie, Poznańscy, Silbersteinowie, Kunitzer, Buhlowie, Biedermannowie, Anstadtowie, Gehligowie i Urbanowscy.
Autorzy przedstawili nie tylko drogę rodzin do wielkich fortun, ale też ich dzieje w czasie wojny i po jej zakończeniu. Fabrykanci czasami bardzo szybko wynosili się z głębokiego dna na wyżyny społeczne, ale też zaliczali głośne bankructwa.

Autorzy podają różne ciekawostki z życia codziennego bogaczy. Nie są to suche fakty, gdyż oprócz problemów związanych z rozwojem firmy toczy się w każdej rodzinie codzienne życie-nauka, zabawa, miłość, namiętność, śluby, intercyzy, rozwody, mariaże bogatych rodzin, choroby i tragedie. Każdy odznacza się innymi cechami charakteru i widoczne to jest w życiu-kłótnie braci, waśnie między małżonkami, wybujałe ambicje i życie ponad stan, a w innym przypadku skromność i oszczędność, pracoholizm lub oddanie się pasjom.

Wszystko opisane jest dosyć lekkim stylem, a fabuła jest częściowo zbeletryzowana i dzięki temu można wczuć się w sytuację osób, które przybyły do miasta głównie ,,za chlebem", choć wbrew pozorom nie byli to ludzie biedni. Nie jest to książka typowo historyczna, choć opiera się na opracowaniach, publikacjach, wspomnieniach i relacjach potomków założycieli fabryk. Część stosunków międzyludzkich jest hipotetyczna, choć zgodna z realiami epoki. Autorzy w ten sposób zapełnili białe plamy w dziejach poszczególnych rodzin. W książce umieszczono bardzo dużo archiwalnych zdjęć, a jeśli ktoś jest zainteresowany zgłębianiem tematu łódzkich fortun, to na końcu publikacji znajdzie wybraną bibliografię.

Jeśli chcecie przekonać się kim byli łódzcy fabrykanci, jak żyli i co zrobili dla rozwoju miasta zapraszam do lektury:)




 Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących

 

WYDAWNICTWO ZONA ZERO

Tytuł: Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy
Autorzy: Marcin Jakub Szymański, Błażej Torański
Wydawnictwo:  Zona Zero
Premiera: 2 listopada 2016 roku
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 436
EAN: 9788393584789
Cena detaliczna: 39.90 zł (brutto)
Cytaty: str. 20,35

wtorek, 8 listopada 2016

,,BIOGRAFIA LEOPOLDA TYRMANDA. MOJA ŚMIERĆ BĘDZIE TAKA, JAK MOJE ŻYCIE"-MARCEL WOŹNIAK


Źródło

Leopold Tyrmand (1920-1985)-polski pisarz i publicysta, który zasłynął powieścią kryminalną ,,Zły" oraz ,,Dziennikiem 1954". Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz piszący recenzje teatralne, muzyczne, sportowe w ,,Ekspresie Wieczornym", ,,Tygodniku Powszechnym", ,,Dziś i Jutro", ,,Rzeczpospolitej", ,,Ruchu Muzycznym", a także reportaże dla ,,Przekroju" i ,,New Yorkera". Pisał o ukochanej Warszawie i był uznawany za specjalistę od jazzu, organizował festiwale i koncerty.

Marcel Woźniak-dziennikarz, scenarzysta, humanista, były spiker i reporter w Radiu Sfera UMK i Radiu Plus Toruń, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i adaptacji filmowej w Warszawskiej Szkole Filmowej podjął się napisania kompletnej biografii Leopolda Tyrmanda.

Autor włożył wiele pracy w poznanie życia Leopolda Tyrmanda, by móc napisać jego biografię w pełni, a nie we fragmentach, jak ukazywała się do tej pory. Opisał historię rodziny, dzieciństwo oraz młodość, którą Leopold Tyrmand spędził w Warszawie. Rodzice-Mieczysław Tyrmand i Maryla Oliwenstein-różnili się od siebie pod względem statusu społecznego, środowiska, wieku, stosunku do religii, ale łączyła ich miłość, której owocem był Lolek. Ojciec pochodził z rodziny ortodoksyjnej, a matka z zasymilowanych mieszczan i nie przywiązywała wagi do religii. Dwa odrębne światy rodziców i zderzenie kultur miały wpływ na dzieciństwo Leopolda. 
Przed wybuchem II wojny światowej młodzież pochodzenia żydowskiego miała utrudniony dostęp do studiów wyższych. Dzięki stypendium z francuskiej ambasady Lolek wyjechał na studia do Paryża, na Akademię Sztuk Pięknych. Tam zakochał się w jazzie, którego był specjalistą w późniejszym okresie życia. Po roku nauki w 1939 roku  przyjechał do Polski na wakacje i jeszcze wtedy nie przypuszczał, że będzie musiał zmienić swoje plany na przyszłość. W Paryżu spędził tylko rok, ale poznał wielki świat, kulturę i obyczajowość Francuzów. 

Wybuch II wojny światowej zmienił życie ludzi, nigdzie nie było bezpiecznego miejsca. Lolek trafił do Wilna i w 1941 roku został aresztowany przez NKWD. Po pobycie w więzieniu i przesłuchaniach wraz z kolegami został wrzucony do wagonu, który miał ich wywieźć na Wschód. W pociąg uderzyła niemiecka bomba i dzięki temu udało im się uciec. Wkrótce Poldek trafił na roboty do Niemiec i spędził tam dwa lata pracując jako kelner, kreślarz, robotnik kolejowy. Jego tułacze życie podczas wojny, w ukryciu, by nie rozpoznano w nim Żyda wiodło go dalej do Skandynawii. W 1944 roku uciekł z niemieckiego statku w norweskim porcie Stavanger, jednak został schwytany i osadzony w obozie koncentracyjnym Grini, koło Oslo. Przebywał tam aż do końca wojny. Przez rok jeszcze pracował w Danii i Norwegii zanim na stałe wrócił do Polski w 1946 roku. Pracował dla wielu gazet i pisał książki, a dwie z nich (,,Zły", ,,Dziennik 1954") stały się polskimi bestsellerami. W 1966 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych na stypendium i postanowił tam zostać na stałe.

Marcel Woźniak nie skupia się tylko na drodze zawodowej Leopolda Tyrmanda, ale pisze też o jego życiu rodzinnym i uczuciowym. Pierwsze małżeństwo Tyrmanda z Małgorzatą Rubel-Żurowską, absolwentką ASP nie przetrwało długo. Drugą żoną została Barbara Hoff, dziennikarka i projektantka mody, ale to małżeństwo też nie przetrwało. Po raz trzeci Tyrmand ożenił się z Marry Ellen Fox, swoją czytelniczką, doktorantką iberystyki na Uniwersytecie Yale. Urodziły się im bliźnięta: Rebecca i Matthew. 

Autor przeanalizował materiały źródłowe, odkrył wiele nowych faktów, dokumentów, zdjęć, listów, rozmawiał z osobami, które znały Leopolda Tyrmanda. Dzięki tej ,,mrówczej pracy" biografia jest bardzo szczegółowa i w całości oparta na faktach, a nie domysłach. Wiele nieprawdopodobnych anegdot okazało się prawdą. Marcel Woźniak odkrył fakty z życia Tyrmanda, o których nawet nie wiedziała rodzina. Pokazał go jako prawdziwego człowieka, z wadami i zaletami, popełniającego błędy i odnoszącego sukcesy. Publikacja opatrzona jest bardzo dużą ilością zdjęć co ją z pewnością wzbogaca.

,,Tyrmand od dziecka stworzony był do pisania-słowo było jego miłością i orężem. W słowie odnajdywał się przez całe życie-umiał nim czarować i atakować, malować i uwodzić."

Zapraszam w fascynującą podróż przez życie Leopolda Tyrmanda:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Tyrmand warszawski"-Leopold Tyrmand





Tytuł: Biografia Leopolda Tyrmanda. Moja śmierć będzie taka, jak moje życie
Autor: Marcel Woźniak
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Rok wydania: 2016
Liczba stron: 464
Oprawa twarda, 165x235
ISBN: 978-83-7779-310-7
Cytat: str.384

wtorek, 1 listopada 2016

,,PRZYPOMNIJ MI, KIM JESTEM"- MATTHEW THOMAS



Matthew Thomas urodził się i wychował w Nowym Jorku. Jego debiutancka powieść ,,Przypomnij mi, kim jestem" została nominowana do wielu prestiżowych nagród. W 2014 roku znalazła się wśród najważniejszych książek według ,,New York Times", ,,Washington Post", ,,Esquire", ,,Publisher Weekly", ,,Entertainment Weekly". Szybko stała się bestsellerem.

Eileen Tumulty urodziła się w rodzinie irlandzkich imigrantów mieszkających w Queens. Jej ojciec pracuje w barze, a matka sprząta biura, pracuje też w cukierni. Po poronieniu matka zaczyna pić i pije jeszcze więcej niż ojciec, który nie stroni od mocnych trunków. Eileen w wieku dziesięciu lat zajmuje się już domem-gotuje, sprząta, pierze, robi kawę matce, podaje aspirynę i opiekuje się nią, gdy jest pijana. Przez dom Tumultych przewijają się członkowie rodziny i znajomi przybywający z Irlandii w poszukiwaniu lepszego życia w Ameryce. Mieszkają w ich malutkim mieszkaniu dopóki nie znajdą pierwszej pracy i własnego lokum.

Eilleen marzy o lepszym życiu niż mają jej rodzice. Chciałaby mieszkać w pięknym domu, podróżować i należeć do elity towarzyskiej. Dużo się uczy, pracuje, zdaje egzamin na prawo jazdy i kończy studia pielęgniarskie. Za pośrednictwem przyjaciółki poznaje naukowca, Eda Leary'ego, który jest zupełnie inny niż mężczyźni, z którymi spotykała się do tej pory.  Eileen ,,pragnie mężczyzny, który byłby jak drzewo o mocnym i grubym pniu, ale delikatnej korze, pięknie kwitnące, choćby tylko dla niej", który będzie podobny do niej, doświadczony przez los, ale nieodarty z niewinności  i ma nadzieję, że właśnie Ed taki będzie. Wychodzi za niego za mąż. Czy jej marzenia się spełnią? 

Matthew Thomas doskonale kreśli przemiany zachodzące w mentalności potomków imigrantów. Eileen dorastała wśród Irlandczyków i dopóki nie skończyła studiów i nie poznała innego świata, nie zastanawiała się nad swoim pochodzeniem. Była dumna w Dzień Świętego Patryka, gdy brała udział w rodzinnych piknikach i maszerowała przy dźwięku zawodzących dud. Kiedy jednak poznała świat poza swoją dzielnicą zrozumiała, że opinia innych odgrywa ważną rolę w określaniu własnych perspektyw. Zaczęła ,,przeszkadzać jej niekwestionowana irlandzkość nazwiska Tumulty, zakorzeniony w niej zapach torfowisk i sentymentalne pieśni powstańcze, i zapalczywość wyssana z mlekiem matki, i natrętny smak porażki, przebijający się w zdradliwej jowialności."  Eileen dzięki Edowi ,,łączyła dwa światy: ten siermiężny, z którego pochodziła, z tym wysublimowanym, do którego aspirowała."  Eileen chce mieć wszystko poukładane i zaplanowane w życiu. Uparcie i z mozołem toruje sobie ścieżkę do życia w klasie średniej i wszystko przebiega zgodnie z jej planem do momentu, gdy orientuje się, że coś złego dzieje się z jej mężem.

Eda nie interesują w pracy znakomite tytuły, zaszczyty i wyższa pensja, ale coś niewymiernego, filozoficznego, coś, czego nie da się przeliczyć na pieniądze. Uważa swoją pracę za niezwykle ważną i wartościową, gdyż ma się przysłużyć rozwojowi nauki. Specjalizuje się w psychofarmakologii, bada efekty działania leków psychotropowych na układ nerwowy. Oddany jest pracy badawczej i nauczaniu studentów, ale w domu lęka się jakichkolwiek zmian i wydawania pieniędzy, woli żyć bez wygód, choć nie jest biedakiem, pielęgnuje wiele dziwactw w sobie. Ed w przeciwieństwie do Eileen nie zamierza brać udziału w wyścigu szczurów i dążyć do spełnienia amerykańskiego snu o prestiżu i szczęściu.

Autor na przykładzie rodziny Learych pokazuje jak zmieniło się życie w Ameryce po II wojnie światowej. Ameryka, w której dorasta syn Eileen i Eda, nie przypomina już tej z ich dzieciństwa. Eilleen ,,miała wrażenie, że ona należy do pokolenia, które stoi okrakiem nad przepaścią powstałą na skutek zderzenia cywilizacji. Jej świat był dla niego tak odległy i zamierzchły jak dla niej-gdy była w jego wieku-historie o pierwszych osadnikach." 

„Przypomnij mi, kim jestem” to wspaniała, epicka, szczera opowieść o rodzinie wywodzącej się z irlandzkich imigrantów, która w Ameryce chce ziścić swój sen o cudownym życiu. Interesujący bohaterowie z krwi i kości, którzy kochają i kłócą się, pracują i dążą do lepszego życia, chorują i umierają, a wszystko to na tle zmian społecznych zachodzących w Ameryce w XX wieku. Ten niezwykły debiut Matthew Thomasa, nad którym pracował 10 lat, naprawdę warto poznać:)







Tytuł: Przypomnij mi, kim jestem 
Autor: Matthew Thomas

Tłumacz:Anna Zeller
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategorie: literatura piękna obca
ISBN:978-83-3032-065-9
Data wydania:26.10.2016
Liczba stron:584
Rodzaj okładki:miękka
Rozmiar: 205x145
Cytaty: str. 40,56,146,117