poniedziałek, 27 lutego 2017

,,W ODBICIU"- JAKUB MAŁECKI


Źródło

Natalia i Karol Brylowie, młode małżeństwo przeżywające kryzys. On bezrobotny budowlaniec, który chodzi na kolejne rozmowy w sprawie pracy, zajmuje się domem, łapie dorywcze prace związane z malowaniem mieszkań, jeździ na ulubionym motorze i spotyka się z przyjaciółmi na piwie. Ona pracuje w biurze podróży, dba o kochającego męża, ale w pracy podrywa ją ciągle Jacek-singiel, egoista, cynik gardzący związkami dłuższymi niż dwa tygodnie. Nie przeszkadza mu obrączka na palcu Natalii.
Pani Gienia dowiaduje się, że ma nieoperacyjnego guza mózgu, ale pomimo dramatu jaki przeżywa stara się być pogodna i godzi się na to co nieuchronne. Bardziej martwi się o męża Romka, gdyż po jej śmierci może już nie znaleźć sobie sposobu na życie i też umrzeć ze zgryzoty. A jak powiedzieć dzieciom o śmiertelnej chorobie?
Mariusz-Pielgrzym alkoholik, który przez nałóg stracił żonę i córkę snuje się po ulicach z pijaczką Gurlagą. Siedzą w piwnicach i zastanawiają się skąd wziąć pieniądze na wódkę. Męczy ich ciągłe kombinowanie i zamierzają zdobyć większą sumę pieniędzy, by im na dłużej starczyło na flaszkę. Gurlaga zna samotnego dziadka, kompozytora, który może mieć trochę pieniędzy. Idą do starej kamienicy...

Drogi bohaterów  krzyżują się ze sobą, a ich losy i dokonywane wybory oddziałują na siebie wzajemnie. Wspólnym momentem w ich życiu jest nagły przełom, który niszczy wszystko i zmienia dotychczasowe, znane życie. Każdy z bohaterów reaguje na kłopoty inaczej. Koszmary senne i wewnętrzny strach prowadzą do bezsenności. ,,Dopóki się tego nie doświadczy, trudno wyobrazić sobie, jakie myśli przychodzą człowiekowi do głowy nocą, kiedy sen złośliwie go omija, a pościel zmienia się w drut kolczasty." Jak w krzywym zwierciadle odbijają się wydarzenia z przeszłości, które dręczą duszę i każą analizować, planować i zastanawiać się nad przyszłością.

Autor zaprezentował trzy rodziny, których losy potoczyły się zupełnie odmiennie. Młode małżeństwo Natalii i Karola niepotrafiące się porozumieć. Małżeństwo Mariusza i Kasi, które w wyniku alkoholizmu rozpadło się oraz wieloletnie małżeństwo Gieni i Romka, które musi zmierzyć się z chorobą. Natalia zwróciła uwagę na Karola dlatego, że pośród innych chłopaków, jakich widywała, wydawał się prawdziwy. Karol był mężczyzną zmiennym, humorzastym, porywczym, miał wiele wad, ale jednocześnie potrafił być opiekuńczy, kochający i szanował uczucia innych. Był przeciwieństwem Jacka, który wykorzystywał każdy moment, by ,,tylko zaliczyć" dziewczynę. Jeden nierozważny krok, nieporozumienie i Natalia straciła kontrolę. Mariusz nie stoczył się od razu. Pracował, utrzymywał żonę i córkę, które bardzo kochał. Jedno piwo przed telewizorem pomagało mu się odprężyć po całym dniu pracy. Po kilku latach tych piw było coraz więcej i nie był w stanie dotrzeć na czas do pracy. Kasia dawała mu wiele szans, ale w końcu nie wytrzymała i odeszła. Gienia dla Romka była całym światem i codziennością. Wspólnie wychowali dzieci, które już dorosły, przeszli na emeryturę i mieli czas tylko dla siebie. Mieli dobre życie, ale ciepła i opiekuńcza Gienia martwi się, czy mąż poradzi sobie bez niej, nigdy się przecież nie rozstawali.

,,W odbiciu" autor umiejętnie łączy powieść obyczajową, groteskę i realizm magiczny. Wielowarstwowa powieść zmusza do przemyśleń nad życiem i dokonywanymi wyborami. To co widzimy na zewnątrz to tylko odbicie, bo w każdym człowieku mieszkają demony dochodzące do głosu tylko nocą. Jakub Małecki swoimi spostrzeżeniami celnie charakteryzuje stosunki ludzi we współczesnym świecie, a poprzez balansowanie na granicy jawy i snu prowadzi czytelnika na drugą stronę lustra. Czy sięgnę po kolejne książki autora? Oczywiście:)


Znalezione obrazy dla zapytania powergraph

Tytuł: W odbiciu
Autor: Jakub Małecki
Seria: Kontrapunkty
Wydawnictwo: Powergraph
Data wydania: wrzesień 2011 
ISBN: 9788361187172
Liczba stron: 304
Kategoria: literatura współczesna
Cytaty: str. 128

sobota, 25 lutego 2017

,,GIETRZWAŁD" - GRZEGORZ KASJANIUK


Źródło

Grzegorz Kasjaniuk- dziennikarz, publicysta i ewangelizator. Związany z Polskim Radiem Olsztyn S.A. Był  redaktorem portalu wNas.pl i dyrektorem Radia Profeto. Publikuje w prasie katolickiej. Dziennikarz przeprowadził reporterskie śledztwo w sprawie objawień Maryi w Gietrzwałdzie i zdobyte informacje zawarł w książce ,,Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków-na trudne czasy."

Gietrzwałd to mała wieś między Olsztynem a Ostródą, na skraju południowej Warmii. Niewielka miejscowość, zapomniana i niedostrzegana przez podróżnych. Mało kto wie, że w okresie od 27 czerwca 1877 roku do 16 września 1877 roku Maryja objawiła się tam 160 razy wizjonerkom: trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej i dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Justyna dziękując Matce Bożej za zdany egzamin, dopuszczający ją do pierwszej komunii świętej dostała łaskę objawienia. Dziewczynce towarzyszyła matka i ksiądz proboszcz Augustyn Weichsel. Naocznym świadkiem objawień był też ojciec Barbary, Andrzej Samulowski, który w Gietrzwałdzie prowadził księgarnię. Dwie pozostałe domniemane wizjonerki to wdowa Elżbieta Bilitewska i panna Katarzyna Wieczorek. Ich wizje jednak nigdy nie zostały potwierdzone. Objawienia i  rozmowy z Matką Bożą zaważyły na dalszym losie dziewczynek, które wstąpiły do zgromadzenia sióstr szarytek. Po czternastu latach Justyna z nieznanych przyczyn porzuciła zakon, a Basia podążała dalej za Chrystusem i wyjechała na misje do Gwatemali.

Autor zwięźle prezentuje dzieje Warmii od XV do XIX wieku. Natomiast bardzo szczegółowo opisuje historię powstania Gietrzwałdu i wydarzenia jakie miały tam miejsce w 1877 roku. Zwraca uwagę na to, że mieszkańcy tych terenów lawirowali pomiędzy wojnami i zarazą, a swoje sprawy często próbowali rozwiązać dzięki modlitwie do Matki Bożej. ,,Gietrzwałd okazał się skrywać tajemnicę, którą podkreślała jego historia i pobożność zamieszkujących ją od wieków ludzi." Gietrzwałd czasu objawień był miejscem innym niż w dzisiejszych czasach. Wioskę nagle zaczęła odwiedzać masa pielgrzymów z wszystkich zaborów-ok. pół miliona odwiedzających. ,,Przedstawiciele różnych stanów przybywali wbrew przeciwnościom i zakazom, jakie stawiali zaborcy. Dojeżdżali koleją w skandalicznych warunkach, lżeni przez pruskich kolejarzy, zawracani na granicy przez carskich urzędników i wojsko, często przedzierali się przez lasy i bagna, żeby dotrzeć do Matki Bożej. Wędrowali furmankami, dorożkami i pieszo, również boso. Oskarżani o prymitywną wiejską pobożność pozbawioną wiary, a przepełnioną tylko pogańskim zabobonem, z niezwykłą pokorą dążyli do Gietrzwałdu..." Przed klonem-drzewem objawień w upale i deszczu stali, klęczeli lub padali krzyżem pielgrzymi. Niektórzy swoim nieostrożnym zachowaniem doprowadzili do zniszczenia grobów znajdujących się w pobliżu. Z tego względu trzeba było przenieść cały cmentarz w inne miejsce.

Wydarzenia z Gietrzwałdu są jedynymi z objawień maryjnych zatwierdzonych przez Stolicę Apostolską i jedynymi tego typu w  Polsce. W 1977 roku, w stulecie objawień Kościół uznał oficjalnie, że Justyna i Barbara miały widzenia Matki Bożej. Polacy częściej pielgrzymują do Medziugorie, które nie jest zatwierdzone jako źródło objawień przez Kościół, niż do rodzimego ośrodka objawień. Guadalupe, Rue du Bac w Paryżu, La Salette Lourdes, Fatima te miejsca są znane i autor zastanawia się, dlaczego tak mało mówi się o 160 objawieniach Matki Bożej w Gietrzwałdzie i wizjonerce Barbarze Samulowskiej w sprawie, której toczy się proces beatyfikacyjny. Czyżby znów miało zastosowanie powiedzenie: Cudze chwalicie, swojego nie znacie?

Autor opisuje nie tylko krok po kroku, jak odkrywał skrywaną przed światem tajemnicę cudownych zdarzeń w Gietrzwałdzie, ale także swoją duchową przemianę. Do Gietrzwałdu trafił wraz z rodziną zachęcony lokalną strawą ,,michą mnicha"  podawaną w karczmie, a aura miejscowości i jej historia sprawiły, że powrócił na łono Kościoła. Odkrył na nowo siebie, swoją duchowość i drzemiącą w nim siłę. Swoją historią podzielił się z innymi, by również zawierzyli modlitwie i Maryi.

Książkę polecam Czytelnikom zainteresowanym tą tematyką.




Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących

  

Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Gietrzwałd. 160 objawień Matki Bożej dla Polski i Polaków-na trudne czasy
Autor: Grzegorz Kasjaniuk
Premiera: 20 stycznia 2017 roku 

Wydawnictwo: Fronda
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 264
EAN: 9788380791084
Cena detaliczna: 34.90 zł (brutto)
Cytaty: str. 45,208-209

czwartek, 23 lutego 2017

,,POSTĘPOWANIE UMORZONE"-CLAUDIO MAGRIS-PREMIERA


Źródło

Claudio Magris to włoski prozaik, eseista, germanista, wykładowca na uniwersytecie w Trieście, autor artykułów do stałej rubryki w ,,Corriere della Sera" oraz autor wielu książek m.in.: ,,Itaka i dalej", ,,Mikrokosmosy", ,,Na oślep". W dniu 23 lutego 2017 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się nowa książka autora ,,Postępowanie umorzone".

Triest, 1963 rok. W tajemniczych okolicznościach ginie w pożarze kolekcjoner militariów, który na ich zbieranie poświęcił całe swoje życie. Armaty, czołgi, łodzie podwodne, różnego rodzaju broń mają dokumentować grozę wojny i wskazywać na konieczność pokoju. Eksponaty mają zostać umieszczone w Muzeum Wojny, którego projekt opracowuje Luisa Brooks. Czytając zebrane dokumenty i zajmując się eksponatami kobieta zaczyna coraz bardziej utożsamiać się z kolekcjonerem, który spłonął. Grzebiąc w jego papierach czuje się, jakby przerzucała popioły spalonego ciała, które tylko prowadzący śledztwo potrafili odróżnić od popiołu trumny, w której spał z hełmem na głowie i w masce samuraja na twarzy. Z magazynu zginęły cenne notatniki zawierające drażliwe materiały. Kolekcjoner zapisał w nich słowa wyryte na ścianach cel i kibli przez więźniów mających zginąć w nazistowskim piecu krematoryjnym Risiery, jedynym we Włoszech. Ściany z napisami w czasie pokoju zamalowano białą farbą. Kolekcjoner zdążył odczytać i skopiować te napisy oraz nazwiska wysoko postawionych kolaborantów. Czy komuś w Trieście zależało na zniszczeniu tych dowodów? Naziści w Risiery ,,wysłali na śmierć kilka tysięcy osób, pośród powszechnego milczenia, jakie trwało także po wojnie." Czyżby było za wcześnie na ujawnienie drażliwych informacji? Czy zbrodniarze zdążyli już umyć ręce brunatne od krwi?

Inspiracją dla autora do stworzenia głównego bohatera powieści był profesor Diego de Henriquez, wybitny triesteńczyk, który poświęcił całe swoje życie zbieraniu broni i sprzętu wojennego mającego posłużyć do założenia Muzeum Wojny. W tajemniczych okolicznościach zginął w pożarze magazynu, gdzie spał wśród eksponatów. Claudio Magris zaczerpnął motyw do książki z rzeczywistości, ale przerobił ją i stworzył fikcję literacką. W powieści stopniowo odkrywał koleje życia bezimiennego kolekcjonera i rodziny Luisy.

Autor na przykładzie losów rodziny Luisy Brooks, która była córką Żydówki i czarnoskórego amerykańskiego żołnierza ukazał prześladowania, życie uchodźców i historię ludzkiego cierpienia. Luisa pamiętała z dzieciństwa, że jej matka nigdy nie chciała pojechać z nią nad morze, ale jako dziecko nie zdawała sobie sprawy, że nad ,,triesteńskim morzem unosił się i rozpraszał cuchnący dym spalonych ciał dochodzący od strony miasta." Jej matka to wiedziała i chciała ochronić swoją córkę przed bolesną wiedzą.

Claudio Magris w tej powieści dobitnie wskazuje na konieczność wyeliminowania wojny, która przynosi tylko cierpienie i śmierć. Wojna to nie dziecinna zabawa lalkami i plastikowymi żołnierzykami. Nie da się na powrót przyczepić oderwanej głowy, przykleić nogi, czy przyszyć guzika zamiast oka... Należy wykorzenić w ludziach radość płynącą z niszczenia i zabijania. Życie też porównuje do wojny, walki o lepszy byt. Krytykuje wojnę płci, fałszywą miłość, bezlitosne spory rodzinne o majątek po zmarłym, a także procesy cywilne, gdy ,,dzieci pozbawiają majątku rodziców, brat pozwala umrzeć z głodu drugiemu bratu, pozbawiając go marnego kawałka chleba, małżonkowie ubezwłasnowolniają się nawzajem i wysyłają do szpitala psychiatrycznego z powodu trzypokojowego mieszkania, krewni nienawidzą się i dręczą..." Zło jest obecne w życiu bez względu na epokę historyczną, nie ma końca przemocy, a ludzie, którzy za ścianą milczenia ukrywają zbrodniarzy są też winni.

,,Postępowanie umorzone" to zwarty, wielowątkowy tekst, pełen odniesień historycznych, kulturowych i filozoficznych, które układają się w swoistą mozaikę przetykaną zdaniami w języku hiszpańskim, angielskim, francuskim, a także zwrotami łacińskimi. Choć powieść jest pokaźna, to czyta się bardzo dobrze dzięki krótkim rozdziałom. Autor rozbudza ciekawość czytelnika, ale nie podaje wszystkiego na tacy, trzeba wielu rzeczy domyślać się, odczytywać symbole i znaczenia, myśleć i szukać dodatkowych informacji. Proza tego włoskiego pisarza charakteryzuje się pięknym, erudycyjnym językiem i głębokimi filozoficznymi przemyśleniami. Polecam ją ambitnym czytelnikom, którzy docenią kunszt autora:)




Tytuł: Postępowanie umorzone
Autor: Claudio Magris
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Joanna Ugniewska
Oryginalny tytuł: Non luogo a procedere
Data premiery: 23 luty 2017
Format: 145x207 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 440
ISBN: 978-83-08-06310-1
Cytaty: str. 23,30,57

wtorek, 21 lutego 2017

,,POTOP. CZAS HAŃBY I SŁAWY 1655-1660"- SŁAWOMIR LEŚNIEWSKI


Źródło

Bardzo lubię sięgać po książki historyczne i kiedy zobaczyłam nową książkę Sławomira Leśniewskiego ,,Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660" wiedziałam, że muszę ją przeczytać.

Sławomir Leśniewski jest popularyzatorem historii, autorem kilkunastu książek historycznych m.in.: ,,Poczet hetmanów polskich i litewskich", ,,Historia Polski", ,,Jan Zamoyski-hetman i polityk", ,,Wojsko Polskie w służbie Napoleona",,Poczet polskich królów i książąt." Publikował m.in. w ,,Polityce", ,,Rzeczpospolitej" i ,,Focusie."

W połowie XVII wieku Rzeczpospolita przeżywała wyjątkowo trudny i burzliwy czas. Król Jan Kazimierz w obliczu szwedzkiego najazdu w 1655 roku został praktycznie sam w obliczu trudnej próby, gdyż w większości magnateria i szlachta przeszły do obozu szwedzkiego króla Karola X Gustawa. Rzeczpospolitą Obojga Narodów wstrząsała wojna z Kozakami, nawała moskiewska, potop szwedzki i najazd księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Wojny wyniszczyły kraj, zdziesiątkowały ludność, zniszczyły plony i całe miasta.

Autor na tle wojennych wydarzeń przedstawił zakulisowe rozgrywki pomiędzy możnymi, królem i innymi osobistościami z różnych krajów Europy, które pragnęły zasiąść na polskim tronie. Wrogowie zwierali szyki i zawierali sojusze, by wspólnie zsynchronizować atak na Rzeczpospolitą. Skandynawowie zapewniali Zygmunta Rakoczego, że wesprą jego starania o polski tron. Ożywiły się stosunki szwedzko-kozackie. ,,Dla Bohdana Chmielnickiego, prowadzącego od samego początku niekonsekwentną, doraźną i chaotyczną politykę, zamorski sojusznik był kolejnym już pożądanym partnerem w rozgrywce o Ukrainę pod jego panowaniem." Rzeczpospolita wstrząsana wewnętrznymi sporami stanowiła łakomy kąsek dla sąsiadów.

Bardzo interesująco został przedstawiony konflikt podkanclerzego Hieronima Radziejowskiego z królem Janem Kazimierzem. Był to jeden z najsłynniejszych i najbarwniejszych zatargów personalnych w polskiej historii. Rodzinno-finansowe spory Radziejowskiego z parą królewską były powszechnie znane. Przez kilka lat królowa Maria Ludwika była protektorką Hieronima Radziejowskiego. Zarządzał on żupami wielickimi i bocheńskimi, które przynosiły duże dochody, a wraz z posagami po żonach uczyniły z niego bardzo majętnego człowieka. Dzięki wsparciu królowej kupił urząd podkanclerzego koronnego, co wywołało zatarg z marszałkiem Lubomirskim. Podczas wyprawy beresteckiej przeciw Kozakom król i Radziejowski ruszyli wspólnie, ale w listach do Marii Ludwiki podkanclerzy krytykował prowadzenie kampanii przez władcę i zasugerował, że ma on romans z jego żoną Elżbietą. Jeden z takich listów trafił w ręce króla i wybuchł skandal. Radziejowski za jednym zamachem utracił zaufanie królowej i wystawił się na gniew Jana Kazimierza oraz uczynił z własnej żony zawziętego wroga. Sprawa zatargu pomiędzy władcą a Radziejowskim z osobistej szybko przekształciła się w polityczną. Hieronim Radziejowski utracił majątek i po cichutku wyjechał za granicę, gdzie rozpoczął knowania. W kraju bronił go najbardziej miecznik sieradzki Stefan Zamoyski. Z biegiem czasu grupa wrogów króla szybko wzrosła.

Sławomir Leśniewski niezwykle barwnie przedstawił dramatyczne starcia wielkich armii. Niektóre wydarzenia przypominają scenerie jak z powieści płaszcza i szpady. Bohaterowie historyczni są charakterni, temperamentni i doskonale widać jak ścierają się w nich wszelkie namiętności, wybujałe ambicje, chęć wzbogacenia się, a przede wszystkim dążenie do uzyskania władzy. Spiski, pojedynki, najazdy i miłość na tle wojennej zawieruchy. Prawdziwe wydarzenia zostały opisane jakby były wytworem wyobraźni. Historia jak najwspanialsza powieść, a do tego bardzo ładnie wydana i urozmaicona ilustracjami. Dla miłośników literatury historycznej książka obowiązkowa. Polecam:)





Tytuł: Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660
Autor: Sławomir Leśniewski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania:16 lutego 2017
ISBN: 9788308063071
Liczba stron: 384
Kategoria: historia
Cytaty: str. 45

niedziela, 19 lutego 2017

,,DZISIAJ ROZMAWIAMY O PANI" - AGNIESZKA NABRDALIK-PRZEDPREMIEROWO


Źródło


Agnieszka Nabrdalik- reportażystka i dziennikarka, prywatnie żona fotografa Maćka Nabrdalika namówiła na wywiady siedem wspaniałych kobiet, które wspierały i nadal wspierają mężów w ich pracy.  Dzięki tym  rozmowom narodziła się książka ,,Dzisiaj rozmawiamy o Pani."

Monika Gawlińska-menadżerka zespołu rockowego Wilki, autorka tekstów, poetka i żona lidera Wilków Roberta Gawlińskiego. Maturę pisała z interpretacji tekstów Roberta i cały czas ma wielki szacunek do jego twórczości. Nie wyobraża sobie życia bez męża.
Alicja Kapuścińska-lekarz pediatra, żona dziennikarza Ryszarda Kapuścińskiego, który już nie żyje. Pilnuje spraw męża i fundacji. Małżonkowie nawzajem cieszyli się ze swoich osiągnięć. Zgodnie twierdzili, że życie bez pasji to wegetacja.
Wacława Myśliwska-redaktorka, żona pisarza Wiesława Myśliwskiego. Pierwsza czyta teksty męża i jest ich najsurowszą recenzentką.
Karolina Niedenthal-tłumaczka literatury niemieckojęzycznej, żona fotografa Chrisa Niedenthala. Praca męża była priorytetem w rodzinie i wiedziała, że musi się jej podporządkować. Mąż za to stawał za nią murem w każdej sprawie, nawet jeśli nie miała racji.
Jolanta Pawlik-pianistka, żona kompozytora jazzowego Włodka Pawlika. Łączy ich ten sam gust i wrażliwość muzyczna. Muzyka jest ich wspólną pasją, bez której nie wyobrażają sobie życia.
Anna Religa-doktor nauk medycznych, żona kardiochirurga Zbigniewa Religi, który zmarł osiem lat temu. Małżonkowie wspierali się zawodowo, ale w większości, z powodu wyjazdów żyli bardziej osobno niż razem w domu.
Wiesława Starska-kostiumolog, żona scenografa Allana Starskiego. Wspólnie pracowali w wielu filmach i zawsze pomagali sobie w pracy.

W rozmowach Agnieszki Nabrdalik z Paniami poruszane są tematy związane z poznaniem się małżonków, ich życiem zawodowym i prywatnym, wzajemnymi relacjami i okazywaniem uczuć, korzeniami rodzinnymi, z marzeniami, podróżami i wychowywaniem dzieci. Rozmowy są bardzo ciekawe, szczere, często intymne i wzruszające, ale też okraszone anegdotami, z których można się pośmiać. Rozbudziły moją ciekawość, ale jej w pełni nie zaspokoiły. Czuję niedosyt i uważam, że rozmowy mogłyby być zdecydowanie bardziej rozbudowane, bo kobiety wiodą interesujące życie i jeszcze wiele mogłyby opowiedzieć. Wypełniały swoje obowiązki jako matki i żony. Pracowały zawodowo, wspierały mężów i często samotnie zmagały się z wychowywaniem dzieci i codziennością. W każdej historii można zauważyć, że były lepsze i gorsze czasy, ale bohaterki rozmów nie użalały się nad sobą. Przeżyły ten gorszy okres i cieszą się tym co mają, spełniają swoje ukryte marzenia, oddają się pasjom i pielęgnują dorobek mężów. Na pewno jeszcze wiele sukcesów przed nimi nie tylko tych zawodowych, ale też rodzinnych. Te historie pokazują, jak sukces męża bardzo zależy od postawy żony i jej wsparcia.
Serdecznie polecam książkę Agnieszki Nabrdalik:)



PREMIERA- 16 MARCA 2017 R.

Tytuł: Dzisiaj rozmawiamy o Pani
Autor: Agnieszka Nabrdalik

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania:16 marca 2017 

Wydanie: I
Format: 123x197 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 9788308063170
Kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

piątek, 17 lutego 2017

,,FRANKENSTEIN" - MARY SHELLEY


Źródło

Pierwsze wydanie ,,Frankensteina" ukazało się w 1818 roku anonimowo, gdyż Mary Shelley uważała swoje dzieło za młodzieńcze i niedoskonałe. Recenzje były skrajne, co tylko wpłynęło na popularność książki. Wydawnictwo Vesper wydało pierwszą wersję powieści, bez zmian wprowadzonych później przez autorkę.

Genewski arystokrata Wiktor Frankenstein marzy o stworzeniu w laboratorium nowej rasy ludzi, którzy będą bardziej wytrzymali i wolni od chorób. Już we wczesnej młodości bada zjawiska naturalne rozgrywające się codziennie na jego oczach, fascynuje go alchemia. Burze z piorunami ogląda z zachwytem i ciekawością. Pali go głód wiedzy. Podczas studiów w Ingolstadt zdobywa potrzebną wiedzę chemiczną i matematyczną. Jednak by poznać tajemnicę życia najpierw musi zająć się śmiercią. Dniami i nocami przesiaduje w kostnicach i obserwuje, jak ludzkie ciało ulega pośmiertnemu zepsuciu. Po dokładnych analizach i znoju udaje mu się odkryć ,,pierwiastek życia". Nie poprzestaje jednak na tym, ale prowadzi dalsze badania popychany pychą i chęcią osiągnięcia sławy. Już wie, że może ożywić materię i stworzyć człowieka-giganta. ,,Bez tchu, bez spoczynku ściga naturę w jej najskrytszych tajnikach." Zagłębia się w grobowych wyziewach, dręczy żywe zwierzęta, zbiera kości po kostnicach i części ciała z sal sekcyjnych oraz rzeźni, by ożywić martwą materię. Wiktor uparcie dąży do osiągnięcia celu, choć czasami, to co robi napawa go odrazą. Przekracza granice nauki i pewnej listopadowej nocy powołuje do życia odrażającego stwora, którego szybko z przerażeniem porzuca. 

Potwór staje się przedmiotem wzgardy nie tylko swojego twórcy, ale też wszystkich ludzi, których spotyka po drodze. Żyje w upodleniu, bezgranicznej samotności i stara się nie poddawać rozpaczy. Znienawidzony i szpetny zwraca się o pomoc do ojca, który obdarzył go zmysłami i namiętnościami. U niego szuka zmiłowania, zadośćuczynienia i sprawiedliwości, której odmówili mu wszyscy. Zdaje sobie sprawę, że nie zwiąże się z nim żaden człowiek, dlatego żąda od Wiktora, by stworzył mu towarzyszkę, tak samo brzydką i straszną, bo tylko taka go nie odrzuci. 

Powieść Mary Shelly można interpretować na wiele sposobów i każdy Czytelnik położy akcent na inne zagadnienia. Patrialchalny model rodziny Frankensteinów, trauma braku matki i problem samotnego ojcostwa, odpowiedzialność rodzica za dziecko, służebna rola kobiet, dwuznaczne relacje erotyczne z rysem kazirodczym,  krytyka autorytaryzmu i kary śmierci, miejsce człowieka w naturze i etyczna odpowiedzialność nauki, kara za pychę, okrucieństwo wobec żywych stworzeń oraz wiele innych. Powieść jest nieśmiertelna, gdyż porusza podstawowe problemy ludzkiej egzystencji, a także pobudza do dyskusji nad wartością i przyszłością nauki oraz jej etycznymi granicami. 

,,Frankenstein" to wielopłaszczyznowa i wieloznaczna powieść gotycka o złu, winie i karze z dużą domieszką makabry. Wciąż nie traci swojej upiornej aury i dobrze, że jest wznawiana i urozmaicana oddającymi klimat ekspresjonistycznymi ilustracjami amerykańskiego artysty Lynda Warda. Powieść jak najbardziej polecam:)






Tytuł: Frankenstein
Autor: Mary Shelley
Tłumaczenie: Maciej Płaza 

Seria: Klasyka grozy
Wydawnictwo: Vesper
Tytuł oryginału: Frankenstein or The Modern Prometheus
Data wydania: 25 września 2013
ISBN: 9788377311516
Liczba stron: 320 

Kategoria: thriller/sensacja/kryminał
Cytaty: str. 58

czwartek, 9 lutego 2017

,,ŻYCIE MOTYLI"- KATARZYNA RYRYCH-PRZEDPREMIEROWO


Znalezione obrazy dla zapytania życie motyli ryrych
Źródło

Katarzyna Ryrych – pisarka, malarka, tłumaczka z języka angielskiego. Zadebiutowała w 1981 roku tomikiem poezji ,,Zapiski pewnej hipiski". Od tamtej pory wydała kilkanaście książek dla młodzieży i dorosłych. Książka ,,Siedem sowich piór" była nominowana do tytułu Książki Roku 2009 polskiej sekcji IBBY. W 2011 roku książka ,,Wyspa mojej siostry" wygrała prestiżowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren. Największy jednak rozgłos przyniosła jej książka ,,Król". Książki Katarzyny Ryrych nie są ckliwymi historyjkami, ale pogłębionymi psychologicznie opowieściami.

Izydora Zielińska mając prawie pięćdziesiąt lat na karku postanowiła zacząć nowe życie. Wraz z niepotrzebnym tłuszczykiem na ciele, który uparcie próbowała zrzucić, postanowiła też zakończyć rozwodem swoje małżeństwo, które już od kilku lat było fikcją. Były mąż Wiktor po rozwodzie przeprowadził się do nowej partnerki i wraz z nią wynajął apartament w nowoczesnej kamienicy, a Izydora po wyjeździe syna Jerzyka za granicę zamieszkała w starym mieszkaniu po swoich rodzicach. Samotna i zamknięta w czterech ścianach postanowiła zacząć działać. Sposobem na nowe życie miał być wyjazd na prowincję, do siedemdziesięcioletniej ciotki Zofii, która mieszkała w dużym drewnianym domu. Choć Zofia nie potrzebowała pomocy w prowadzeniu domu, to bez słowa przyjęła bratanicę pod swój dach. I tak jedna zmiana w życiu pociągnęła za sobą inne, jak kula śnieżna tocząca się z górki.

Opowieść toczy się dwutorowo. Poznajemy życie Izydory i jej ciotki Zofii. Autorka zaprezentowała dwie odmienne postawy kobiet i ich sposób na życie. Małżeństwo Izydory i Wiktora było związkiem niedopasowanych ludzi, dwu przeciwnych charakterów. Ona zamknięta w sobie, pulchna i nieśmiała księgowa i on przystojny, znany artysta bywający na salonach. Nie mieli ze sobą wiele wspólnego, a Izydora przymykała oczy na późne powroty męża i ślady świadczące, że ma inne kobiety. Kiedy syn dorósł i usamodzielnił się Izydora została sama. Kontakty z zapracowanym synem ograniczyły się do świątecznych kartek na Dzień Matki i sms-ów, na które i tak nie zawsze odpowiadał. Izydora wypłakała przed ciotką samotne noce spędzone bez męża, kulturalny, ale jednak bolesny rozwód, chłód matki w dzieciństwie, obojętność syna, drwiący sposób bycia przyjaciółki i wszystkie inne bolesne sprawy, które tkwiły w jej wnętrzu. Przyjeżdżając na prowincję z dużego miasta zdała sobie sprawę, że padła ofiarą stereotypów. Ciotka Zofia mimo swoich lat nie potrzebowała pomocy Izydory. Małe miasteczko wcale nie było przyjazne i ciepłe, a rodzina nie zawsze była oparciem. Zofia była silną, inteligentną kobietą i umiała żyć w zgodzie ze sobą. Prowadziła satysfakcjonujące życie i miała w sobie odwagę, by dzielić je w prowincjonalnym miasteczku z ukochaną kobietą-Jesienną Zofią. Ciotka Zofia raz wydawała się Izydorze miła i otwarta, a innym razem chłodna i nieprzystępna. Irytacja, ciągłe umartwianie się, lęki, kompleksy  i niezdecydowanie Izydory działały na nerwy Zofii, która starała się pomóc bratanicy i uświadomić jej, że w jej wnętrzu tkwi siła i to od niej zależy jak ją spożytkuje i na co ukierunkuje.

W ,,Życiu motyli" Katarzyna Ryrych porusza temat samotności i braku zainteresowania w małżeństwie. Rozprawia się z toksyczną przyjaźnią pomiędzy kobietami i brakiem akceptacji. Pokazuje, że życie kobiety i jego jakość zależy od jej wyborów. Czy warto podporządkować je tylko mężczyźnie i dziecku? Co dzieje się w sytuacji, gdy mężczyzna odchodzi do innej kobiety, a dziecko nie potrzebuje już opieki i ma własne życie? Katarzyna Ryrych opisuje zwykłe życie, nie sielankę, nie hollywoodzki film, gdzie kobieta w średnim wieku wyjeżdża na prowincję, znajduje miłość swojego życia i żyje długo i szczęśliwie. Pokazuje, że zawsze jest odpowiedni czas na zmianę i to od nas zależy, czy zainwestujemy we własny rozwój.

,,Nie stawiając czoła życiu, nie zmienimy niczego. Przecież udają się rzeczy najbardziej niemożliwe."


PREMIERA - 16 lutego 2017 roku

 


Tytuł: Życie motyli
Autor: Katarzyna Ryrych
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Format: 130x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 288
ISBN: 978-83-08-06302-6
Data premiery książki: 16-02-2017
Data premiery e-booka: 16-02-2017
Cytaty: str. 48

poniedziałek, 6 lutego 2017

,,ZESPÓŁ OJCA" - PIOTR CZERWIŃSKI-ZAPOWIEDŹ




Niebawem, 15 lutego nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się przejmująca książka Piotra Czerwińskiego „Zespół ojca”. Powieść „Zespół ojca” jest kolejną po „Jak pokochać centra handlowe” odważną propozycją wydawnictwa Wielka Litera, sięgającą po aktualny i głośno rezonujący temat społeczny: po demitologizacji macierzyństwa u Fiedorczuk, proza Czerwińskiego przygląda się zagadnieniu zaangażowanego ojcostwa – kiedy dwoje dorosłych ludzi decyduje się rozstać, czy walka o dziecko jest zawsze sprawą przegraną dla mężczyzny?

Pozornie poukładane życie 40-letniego Konrada, mieszkającego w Dublinie emigranta z Polski, rozpada się, gdy kobieta bez której do niedawna nie wyobrażał sobie życia zostawia go i chce pozbawić opieki nad synem. Dla oddanego i troskliwego ojca to prawdziwy cios. Piotr Czerwiński tworzy przejmujący portret mężczyzny, który podejmuje rozpaczliwą próbę upomnienia się o swoje prawa. W tej nowej perspektywie, rzadkiej w polskiej literaturze, gdzie klasyczny model nieobecnego ojca zostaje zastąpiony modelem nowoczesnym, ojca świadomego i zaangażowanego, autor przygląda się rodzinnemu dramatowi i pokazuje, że dla mężczyzny utrata kontaktu z dzieckiem może być koszmarem. 

Zainteresowała Was ta propozycja czytelnicza?



czwartek, 2 lutego 2017

,,EKSPLOZJE" - JANUSZ L. WIŚNIEWSKI


Eksplozje
Źródło

,,Eksplozje" zawierają szesnaście opowiadań o przeróżnych relacjach damsko-męskich. Tekstami wyjściowymi są opowiadania Janusza Leona Wiśniewskiego, których wątki rozbudowują lub dopowiadają Daniel Odija, Igor Brejdygant, Alek Rogoziński, Tomasz Jastrun, Ahsan Ridha Hassan, A.J. Gabryel, Paweł Paliński i Jacek Melchior.

Do opowiadania ,,Arytmia" o młodej kobiecie, która dowiaduje się, że jej ukochany mężczyzna jest bardzo chory Daniel Odija dopisał prawie lustrzaną historię pokazującą, że nie tylko śmierć może przekreślić związek kobiety i mężczyzny, ale także wyniszczająca choroba psychiczna. Do ,,Syndromu przekleństwa Undine" o dziewczynce, która jest świadkiem awantur rodziców, gdy ojciec, oficer STASI, wraca pijany z pracy, Igor Brejdygant dopisał uzupełniającą relację z punktu widzenia ojca, który załamuje się po upadku Muru Berlińskiego. ,,Nie ma systemu, nie ma NRD, nie ma kliniki, nic już nie ma, a to wszystko dlatego, że on nie ma już siły zmieścić tego w sobie, utrzymać w ryzach swojego umysłu tego bezgranicznego absurdu. Jurgen nie udźwignie już dłużej na swoich barkach tego ciężaru, zło i bezsens przerwały tamę w jego wnętrzu." Do ,,Anorexia nervosa" o kobiecie, która straciła miłość swojego życia w Sarajewie podczas wybuchu bomby na targowisku, Alek Rogoziński dopisał dalszy ciąg wydarzeń związanych z Adą i Andrzejem. Opowiadanie ,,Kochanka" Tomasz Jastrun uzupełnił ,,Kochankiem" o pogmatwanych relacjach w miłosnym trójkącie, a nawet czworokącie. ,,Noc poślubna" to relacja Magdy Goebbels ze ślubu Adolfa Hitlera z Evą Braun w schronie podczas bombardowań, ich samobójczej śmierci, a także opowieść o przygotowaniach poczynionych przez Magdę, by otruć swoje dzieci. Ahsan Ridha Hassan dopisał opowieść o czasach młodości Magdaleny zanim Hitler ogłosił ją Pierwszą Damą Trzeciej Rzeczy. Sześcioro dzieci, które urodziła w bólach, którymi opiekowała się, które kochała uśmierciła wkładając im do ust kapsułki z cyjankiem, a gdy dwunastoletnia Helga protestowała zmusiła ją siłą i patrzyła jak się dusi. Przeżył tylko pierworodny syn, który przebywał w niewoli. W ,,Cyklach zamkniętych" młody rybak Jacek nieustannie zakochuje się w złych kobietach. Choć wszyscy wokół widzą, że kobiety źle go traktują, on tego nie dostrzega i cieszy się, że ma ,,swoją kobietę" na lądzie, za którą przez sześć miesięcy będzie mógł tęsknić podczas rejsu. Gdy ulega na statku wypadkowi jest przekonany, że kobieta, którą kocha zostawi go.

Kolejne opowiadania, podobnie jak te wspomniane przez mnie układają się w interesujący męski dwugłos o życiu, miłości, śmierci, tęsknocie, samotności, chorobie, przyjaźni, rodzinie, przemocy, strachu przed utratą ukochanej osoby, żałobie, rozpaczy, goryczy, trudnych wyborach, wrażliwości i wielu innych tematach. Opowiadania wywołują wiele emocji, skłaniają do refleksji i zadumy nad relacjami ludzkimi, a szczególnie damsko-męskimi. Serdecznie polecam:)




Tytuł: Eksplozje
Autorzy: Janusz L. Wiśniewski, Tomasz Jastrun, 

Alek Rogoziński, Paweł Paliński, A. J. Gabryel, 
Ahsan Ridha Hassan, Jacek Melchior, 
Daniel Odija, Igor Brejdygant 
Wydawnictwo: Wielka Litera
Kategorie: proza współczesna
ISBN:978-83-8032-140-3
Data wydania: 01.02.2017
Rodzaj okładki: miękka
Cena detaliczna: 39.90zł
Cytaty: str. 51

NOWOŚCI KSIĄŻKOWE W LUTYM 2017

Dzień dobry:)

W dzisiejszym poście przygotowałam zestaw gorących nowości książkowych, które miały premierę 1 lutego lub ukarzą się w kolejnych dniach lutego 2017 roku. Chętnie bym je przeczytała:)

W.A.B.

Zdobyć to, co tak ulotne

 ,,To, co tak ulotne" - Beatrice Colin - 01.02.2017
Urzekająca powieść dla tych, którzy wierzą w miłość. Gwarny, pełen życia Paryż belle epoque, a w nim pnąca się wysoko w górę wieża Eiffla - najprawdziwszy cud ze stali i powietrza. W balonie unoszącym się nad metropolią poznają się Cait Wallace i Emile Nouguier. On - inżynier zatrudniony w firmie Eiffla, ona - młoda wdowa, towarzysząca w podróży po Europie rodzeństwu z dobrej szkockiej rodziny. Między nimi rodzi się nić porozumienia, jednak po powrocie na ziemię oboje muszą zmierzyć się z rzeczywistością, gdyż dzieli ich zbyt wiele, by mogli być razem. Co będą w stanie poświęcić, żeby ich miłość przetrwała?
Lektura obowiązkowa dla każdego wielbiciela Paryża, dla każdego zwolennika walki o miłości na przekór wszystkiemu, a także dla każdego amatora wielkiej i głęboko satysfakcjonującej narracji.
-David Gillham, autor City of Woman
Beatrice Colin - brytyjska pisarka, scenarzystka telewizyjna i autorka słuchowisk radiowych. Wykłada kreatywne pisanie na Strathclyde University w Glasgow. Jej książki były nominowane do British Book Award, Saltire Award i Scottish Arts Council Book of the Year Award. Colin pisze także dla dzieci.


ŚWIAT KSIĄŻKI

 Człowiek, który poznał nieskończoność

,,Człowiek, który poznał nieskończoność" - Robert Kanigel - 01.02.2017
W 1913 roku 25-letni matematyczny geniusz - samouk z Indii, Ramanujan, pracujący jako urzędnik, pisze list do Godfreya Harolda Hardyego, uchodzącego za najwybitniejszego angielskiego matematyka tamtych czasów i prosi o opinię na temat kilku pomysłów dotyczących teorii liczb. Hardy orientuje się, że list został napisany przez geniusza. Pomimo sceptycyzmu swoich kolegów, zaprasza go do Anglii. W tradycyjnej kulturze Cambridge Ramanujan musi stawić czoła nie tylko najtęższym umysłom początków XX wieku, ale także uprzedzeniom rasowym.
Robertowi Kanigelowi udało się nie tylko przedstawić dokonania Ramanujana, ale także pokazać źródła jego inspiracji, jego emocje, fascynację liczbami i przyjemność, jaką czerpał z ich badania. Po blisko stu latach od śmierci matematyka jego życie i twórczość są świadectwem, że prawdziwy geniusz może narodzić się w najbardziej nieprawdopodobnym miejscu.

CZWARTA STRONA

 Właśnie dziś, właśnie teraz

 ,,Właśnie dziś, właśnie teraz" - Karolina Wilczyńska - 01.02.2017
Trzy kobiety, trzy historie, jedna tęsknota - za życiem, w którym jest się dla kogoś naprawdę ważnym.
Zgorzkniała Sabina od lat samotnie opiekuje się zniedołężniałym ojcem, z którym łączy ją toksyczna relacja. Siedemdziesięcioletnia Bronisława ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując siebie i dorosłego syna, alkoholika. Elegancka Sonia prowadzi idealne życie w pięknym domu, z kochającym mężem i córką. Idealne do czasu pierwszego kryzysu. Nieszczęśliwy wypadek skruszy dotychczasowy porządek i splecie ich losy. Każdej z kobiet przyjdzie zmierzyć się z innymi problemami i każda będzie musiała stawić czoło prawdzie, nie zawsze przyjemnej. Prawdzie o sobie samej i o najbliższych. Bo czasami życie musi nami mocno potrząsnąć, żebyśmy odnaleźli jego sens.
"Właśnie dziś, właśnie teraz" przekornie pokazuje, że czekanie może okazać się zgubne, a tragedia nie zawsze zapowiada koniec, lecz początek czegoś naprawdę wyjątkowego.


WYDAWNICTWO REBIS

Kromka chleba

 ,,Kromka chleba" - Dagmara Dworak- 07.02.2017
Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.
Przejmująca opowieść. - Wiesław Adamczyk, autor bestsellera "Kiedy Bóg odwrócił wzrok".
Ta historia towarzyszyła mi od zawsze, z nią dorastałam i szłam przez życie (...). Nigdy nie była moją własną historią, lecz historią przeżyć mojej rodziny z lat 1940-1946 i dziejów syberyjskiego zesłania moich dziadków. Po latach wyrywkowego obcowania z nią przyszedł czas, żeby wszystko uporządkować, zapisać, przekazać dalej.
- Dagmara Dworak.W ten sposób powstał unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń - Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania.
Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.

ZNAK

 Wakacje nad Adriatykiem

,,Wakacje nad Adriatykiem" - Zofia Posmysz - 13.02.2017
Dwie kobiety, które trafiły do piekła. Pierwsza wierzy, że uda jej się przeżyć. Druga nie ma nawet nadziei.
Choć wcześniej się nie znały, zaczyna je łączyć szczególna więź. Silniejsza wie, że musi uratować słabszą. Zrobi dla niej wszystko. Nawet to, do czego w innym czasie nie byłaby zdolna. Ale czy da się uratować kogoś, kto sam wydał na siebie wyrok? Powieść o niezwykłej relacji dwóch kobiet, oparta na wstrząsających wydarzeniach z życia Zofii Posmysz; zaskakująco nowoczesna i odważna. Na nowo odkryte arcydzieło polskiej literatury - historia, która zostanie z Tobą na zawsze. "Wakacje nad Adriatykiem" są drugą w dorobku autorki książką o tematyce obozowej. Pierwsze jej wydanie pojawiło się w 1970 r., drugie zaś dziesięć lat później. Tematem wiodącym opowiadania są przeżycia więzionych w obozie kobiet. Występujące w nim dwie warstwy czasowe - przeszłość i teraźniejszość - połączone są krajobrazem słonecznej plaży nad Adriatykiem, na której znalazła się narratorka.
Obóz, do którego autorka trafiła w maju 1942 roku jako osiemnastoletnia dziewczyna, wciąż w niej tkwi i staje się zmorą codzienności, która pojawia się w najbardziej nieoczekiwanych momentach, niezależnie od miejsca pobytu. Wystarczy jedno wypowiedziane przez kogoś słowo w języku niemieckim, czasem dźwięk czyjegoś głosu, czyjeś imię, melodia zapamiętana z obozu, by wywołać falę wspomnień, od których nie można już uciec. W takich chwilach obrazy z przeszłości niczym kadry filmowe przesuwają się przed oczami z tak niezwykłą ostrością, jakby wszystko to zdarzyło się zaledwie wczoraj.


CZARNE

 Szczęśliwe wyspy Oceanii Wiosłując przez Pacyfik

,,Szczęśliwe wyspy Oceanii. Wiosłując przez Pacyfik" - Paul Theroux -  22.02.2017
Paul Theroux, wybitny pisarz i słynny podróżnik, wyrusza na jedną ze swoich najbardziej egzotycznych i intrygujących wypraw. W chybotliwym kajaku-składaku odwiedza wyspy południowego Pacyfiku. Podróż rozpoczyna w Nowej Zelandii, a kończy tysiące kilometrów dalej - na rajskich Hawajach. Po drodze szuka krokodyli w aborygeńskim rezerwacie w Australii, stara się odkryć prawdę o legendarnym życiu seksualnym mieszkańców Trobriandów, szuka jaj nogali na Wyspach Salomona, bada kult cargo w Vanautu, w polinezyjskim Królestwie Tonga wybiera się na audiencję do króla Taufa’ahau Tupou IV, a na Vava`u próbuje wcielić w życie fantazje o Robinsonie Crusoe na bezludnej wyspie. Zanim dotrze do celu, zwiedza jeszcze Samoa, Tahiti, Markizy, Wyspy Cooka i Wyspę Wielkanocną...
Błyskotliwy, wnikliwy, dowcipny, czasem nieco zgryźliwy - Theroux po raz kolejny zachwyci i rozbawi swoich czytelników.

ALBATROS

 Za zamkniętymi drzwiami
  
 ,,Za zamkniętymi drzwiami" - B. A. Paris - 15.02.2017
Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

CZARNA OWCA

 Księgobójca

 ,,Księgobójca" - Maja Wolny - 01.02.2017
Thriller literacki o Wiktorze Krzesimie, amsterdamskim księgarzu polskiego pochodzenia, zawodowym podglądaczu, zakochanym w skrywającej liczne tajemnice kobiecie, który zza szyby księgarni prowadzi prywatne śledztwo w sprawie śmierci znanego restauratora mebli.
Szyba księgarni, tak jak lustro weneckie, zaciera ślad między tym, kto jest podejrzanym, a kto ofiarą. Jednak jeśli czytelnik będzie wystarczająco uważny, odkryje zaszyfrowany w powieści klucz, który ujawnia imię sprawcy. Wątek kryminalny jest pretekstem do opowieści o starości i sensie osobistych wyborów z perspektywy schyłku życia: grupa podglądanych przez Wiktora przyjaciół, niebanalnych sześćdziesięciolatków, osiedla się wspólnie w wyremontowanej kamienicy naprzeciwko księgarni i zamienia ją w dom "wesołej starości". Czy w czterech ścianach wąskiego amsterdamskiego domu można ukryć prawdę o zbrodni? A może sprawca znajduje się po drugiej stronie lustra?

 Trzeci stopień

,,Trzeci stopień" - Liselotte Roll - 15.02.2017
Gdy w domku na działce w śródmieściu Sztokholmu znalezione zostają zwłoki okaleczonego mężczyzny, sprawa trafia na biurko inspektora policji kryminalnej Magnusa Kalo. Trop prowadzi daleko w przeszłość, do ESMA - ośrodka tortur junty wojskowej w Argentynie - ale również na północne, willowe przedmieścia Sztokholmu. Wkrótce pojawiają się mroczne tajemnice i Magnus oraz jego żona terapeutka Linn, odkrywają z przerażeniem, że w tę grę na śmierć i życie wciągnięta została ich rodzina. Na wolności grasuje bezwzględny morderca, który chce dorwać również Magnusa. Może nie powinien był grzebać w przeszłości...Trzeci stopień to psychologiczna powieść kryminalna o zemście w imię miłości. Książką tą Liselotte Roll debiutuje jako aktorka. 

WYDAWNICTWO KOBIECE

 Kraina miłości i zatracenia

 ,,Kraina miłości i zatracenia" - Tiphanie Yanique - 17.02.2017
Wyjątkowa opowieść o losach trzech pokoleń klanu zamieszkującego egzotyczne Wyspy Dziewicze. Pełna kontrastów saga ukazuje nietuzinkową kompozycję, łączącą w sobie prozę życia oraz pozazmysłowe doświadczenia.
"Kraina miłości i zatracenia" to wzruszająca saga rodzinna w postaci wielokrotnie nagradzanego debiutu tętniącego magicznymi rytmami karaibskich Wysp Dziewiczych.
Kiedy rozpoczyna się XX wiek, nadchodzi kres panowania Danii nad Wyspami Dziewiczymi, a władzę w tym miejscu przejmują Stany Zjednoczone. Na Morzu Karaibskim tonie statek. Śmierć bezlitośnie zbiera żniwo, a na wraku znajdują się rodzice głównych bohaterów. Dwie osierocone siostry wraz z przyrodnim bratem stają w obliczu niepewnej przyszłości i trudnej do zidentyfikowania tożsamości. Każde z dzieci jest w posiadaniu niezwykłej aparycji oraz... wyjątkowego daru, który może być dla nich błogosławieństwem albo przekleństwem.
Na kartach "Krainy Miłości i zatracenia" zapisane są losy trzech pokoleń klanu zamieszkującego tropikalne wyspy. Pełna kontrastów saga to jednocześnie nietuzinkowa kompozycja, łącząca w sobie prozę życia oraz pozazmysłowe doświadczenia. Jest to wyjątkowa książka, w której odbijają się echa stylu Gabriela Garcii Marqueza, a jednocześnie czuć silny wpływ mistycznej karaibskiej magii. Rytm miłości i tego, co na pierwszy rzut niewidoczne pulsuje z każdej strony, wprawiając czytelnika w niemy zachwyt. Sześćdziesiąt lat dziejów rodziny Bradshaw niesie za sobą wiele osobowości, zakazane romanse, klątwy, magiczne rytuały i dary, próby lojalności, narodziny, śmierci, porażki i zwycięstwa. "Kraina miłości i zatracenia" to wspaniały, barwny debiut wykreowany przez pełną potencjału, młodą pisarkę.

WYDAWNICTWO LITERACKIE

 Portret młodej wenecjanki

 ,,Portret młodej wenecjanki" - Jerzy Pilch -02.02.2017
 "Historie takie zdarzają się rzadko - raz, dwa, góra trzy razy za życia, ale zdarzają się każdemu. Tak, każdemu! Każdemu? Każdemu! No, chyba że ktoś zupełną jest klęską, katastrofą i zapaścią. Ale i wtedy się zdarzają".-Jerzy Pilch
Słownik samotności? Opowieść o miłosnym olśnieniu? Czy może wyznania arcymistrza rozpadu na temat dążenia do wielkiej miłości?
Przewrotna, dramatyczna i poruszająca historia. Główny bohater, niedoszły historyk sztuki, który całe życie spędził na obsesyjnym szukaniu miłości, poznaje młodziutką i olśniewającą Pralinę Pralinowicz - żywą kopię młodej kobiety z obrazu Albrechta Durera, studentkę psychologii, kobietę ze wszech miar niepokojącą i tajemniczą, obdarzoną również "atletycznym" talentem literackim.
Niestety, szybko okazuje się, że burzliwy i ekstatyczny związek dwojga kochanków nie ma najmniejszej szansy na przetrwanie. Dlaczego? Czy dwójka bohaterów rzeczywiście pragnie miłości, czy raczej marzy o gwałtownym i efektownym rozstaniu? Kto tu kogo uwodzi, kto kogo zostawia, kto nad kim ma władzę? Czy Pralina rzeczywiście była miłością życia? I czy w ogóle była?
"Portret młodej wenecjanki jest bodaj najdoskonalszym pomieszaniem tego, co Pilch od lat uprawia: prozy beletrystycznej, dziennika, eseju, felietonu. Jest jednocześnie kpiarski i smutny, przerażony i euforyczny, zachwycony i gorzki, czuły i zrozpaczony". -Tadeusz Nyczek


 Życie motyli - Książki

 ,,Życie motyli" - Katarzyna Ryrych - 16.02.2017
Pierwsza kobieca powieść rozwojowa! Powiadają, że życie pisze najlepsze historie. Tylko dlaczego niektóre są pasjonujące, a inne… po prostu nudne? Zupełnie jakbym czytała nieciekawą książkę, myśli o swoim życiu Izydora. Syn, któremu poświęciła młodość, wydoroślał, wyjechał i automatycznie wykasował ją z pamięci. Izydora ma pięćdziesiątkę na karku i sporą nadwagę. Wspomnieniem po dorosłym już Jerzyku są jedynie kartki na święta i życzenia na Dzień Matki. Były mąż, artysta – nigdy nie mieli sobie zbyt wiele do powiedzenia – układa sobie życie z nową partnerką w luksusowym apartamencie. A ona, niedoszła tancerka (Izydora od Isadory Duncan), która zawiodła ambicje swojej matki i nadzieje, jakie w niej rodzicielka pokładała, przyjmując posadę księgowej, kończy z debetem na karcie, mieszkając kątem u ciotki na prowincji. Urocze sielskie małe miasteczko? Bynajmniej! Małe miasteczka też bywają nieciekawe i niechętne nowo przybyłym. Dobre miejsce i czas na zmianę? Najlepsze.
Nie znajdziecie tu fajerwerków miłości i hollywoodzkiego happy endu. Ale jeśli szukacie oczyszczającej, pięknej opowieści o rozwoju i zmianie, dobrze trafiliście. Życie motyli to książka mądra, dowcipna, nie sielankowa co prawda, ale zdecydowanie optymistyczna.

MUZA

 Opowiadania - Książki

 ,,Opowiadania" - Gabriel Garcia Marquez - 01.02.2017
Jest to najpełniejszy zbiór opowiadań Gabriela Garcii Marqueza sprzed Dwunastu opowiadań tułaczych. Obejmuje zarówno tomy: W tym mieście nie ma złodziei i Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki, jak i tom Dialog lustra poszerzony o trzy opowiadania: Tubal-Kain wykuwa gwiazdę, Nataniel składa wizytę i Mężczyzna przychodzi w deszczu. Można w nich znaleźć zaczątki jego słynnych powieści, pierwowzory przyszłych bohaterów, fragmenty opowiadań stanowiące inne wersje wątków Złej godziny, Stu lat samotności czy Jesieni patriarchy. Ale to właśnie w opowiadaniach García Márquez najpełniej ukazuje magię Karaibów i cudowny świat własnej, niczym nieskrępowanej wyobraźni. 

 *Opisy i okładki książek pochodzą ze stron wydawnictw.


Zainteresowała Was jakaś książka z tego zestawienia? Na jakie książki czekacie w lutym?