środa, 30 czerwca 2021

,,ZAGINIONA SIOSTRA"-TRACY BUCHANAN-RECENZJA PREMIEROWA

Sussex, Wielka Brytania, 2018rok. Czterdziestoczteroletnia Becky prowadzi lecznicę dla zwierząt, a w wolnym czasie uwielbia czytać powieści miłosne. Po rozstaniu z chłopakiem zalicza kolejne nieudane randki i zaczyna myśleć, że mogłaby prowadzić życie tylko w pojedynkę. Becky nie musi śpieszyć się do domu, do rodziny. Ma czas na spacery i radowanie się prostymi rzeczami. Jej poukładane życie przerywa telefon od matki, z którą nie rozmawiała od dziesięciu lat. Selma prosi, aby Becky przyjechała do szpitala, bo pozostało jej tylko kilka dni życia. Tuż przed śmiercią matka wyznaje, że ma jeszcze jedną córkę... Ta informacja elektryzuje Becky, która nic nie wiedziała o istnieniu siostry. 

Tracy Buchanan przedstawia historię z perspektywy Becky i jej mamy Selmy, a dzięki temu w pełni można poznać motywy działania obu kobiet. Selma mieszka w Kent i pracuje na pół etatu jako copywriterka. Po wydaniu jednej książki od kilku lat czuje ogarniającą ją apatię, która odbiera jej chęć pisania. Jej marzeniem jest wydanie drugiej książki, ale proza życia pozbawia ją twórczej weny. Na ogół Selma jest zabawna, ciepła i ma ironiczne poczucie humoru, ale zdarza jej się walczyć z ciemnością-depresją, podczas której zapada się w sobie i nie reaguje na otoczenie. Selma chce poczuć coś poza apatią i odrętwieniem, chce pisać i tworzyć. Przychodzi taki dzień, że opuszcza męża, ośmioletnią córkę i zamieszkuje w jaskini z grupą twórców wchodzących w nurt, którym przewodniczy blondwłosy, tajemniczy Idris. 

Autorka bardzo dobrze oddaje uczucia towarzyszące Becky po odejściu matki. Dziewczynka jest zagubiona po rozstaniu rodziców. Wstydzi się, że matka odeszła, każdej nocy płacze i zadaje sobie pytanie, co zrobiła źle, że mama ją opuściła. Musi znosić zaczepki i drwiny w szkole z powodu nieobliczalnego zachowania matki. Lubi swoje towarzystwo, ale tęskni za łagodnością i śmiechem bliskiej jej kobiety, która towarzyszyłaby jej w przełomowych momentach życia. Kiedy uświadamia sobie, że mama nigdy nie wróci czuje ogarniającą nienawiść. Becky przez wiele lat próbuje ignorować każdą wzmiankę o mamie, o rosnącej sprzedaży jej książek i otaczających ją zaszczytach, splendorze i aurze tajemnicy. Wszystkie uczucia i emocje spychane przez wiele lat gdzieś w zakamarkach duszy wracają do niej po rozmowie z matką przez telefon, a kiedy trzyma umierającą w ramionach desperacko pragnie , żeby ta kobieta, która ją urodziła, która tuliła ją w ramionach, która ją chroniła, mimo tego wszystkiego, co nastąpiło później, trzymała się jeszcze nici życia. Przez ostatnie godziny z mamą wracają do Becky dobre wspomnienia i tłumią złe myśli, które dominowały w jej głowie przez wszystkie lata. Po śmierci matki Becky nie ustaje w poszukiwaniach siostry i poznaniu rodzinnej tajemnicy.

Bardzo podobało mi się, że autorka przenosi akcję do różnych krajów. Fabuła rozgrywa się w Wielkiej Brytanii, w Hiszpanii, w Słowenii i w Rosji. Czuć panującą tam atmosferę wokół jaskiń. Kredowe jaskinie przy pięknych piaszczystych plażach na wybrzeżu hrabstwa Kent. Pustelnicze i poważne jaskinie piętrowe wyglądające jak podupadły zameczek na szczycie góry w Grenadzie. Spokojne, zielone i pogodne okolice Słowenii z jaskiniami wypełnionymi stalaktytami przypominającymi żyrandole. I Kungurska Jaskinia Lodowa w Rosji, gdzie czas jakby się zatrzymał, a wokół roznosi się wilgotny, kamienny zapach. Opisy tych miejsc może nie są malownicze, ale pobudzają wyobraźnię.

,,Zaginiona siostra" Tracy Buchanan to wzruszająca opowieść o rodzinnych zawirowaniach i skrywanych tajemnicach. To także historia o odwadze, by podążać za głosem serca i własnych pragnieniach, które nadają sens życiu. Miłość, poświęcenie, kłamstwa i próba odbudowania relacji w rodzinie, która stanęła nad przepaścią. Świetna książka. Serdecznie polecam:)


PREMIERA 30 CZERWCA 2021 ROKU



Tytuł: Zaginiona siostra

Autor: Tracy Buchanan

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kategoria: literatura obyczajowa

Tytuł oryginału: The Lost Sister

Data wydania: 2021-06-30

Liczba stron: 496

ISBN: 9788308070949

Tłumacz: Agnieszka Sobolewska

Cytaty: str. 79, 101

wtorek, 29 czerwca 2021

,,ODNAJDĘ CIĘ"-CAMILLA EN

 

Źródło

Półki w księgarniach uginają się od romansów, ale omijam je szerokim łukiem, bo te nieliczne, po które kiedyś sięgnęłam bardzo mnie wynudziły i nie dostarczyły rozrywki. Jednak w jeden czerwcowy, upalny dzień nagle zobaczyłam książkę Camilli En ,,Odnajdę Cię" i pomyślałam, że może warto sprawdzić co to za powieść.

Pod pseudonimem Camilla En kryje się polska autorka romansów, która pochodzi z Sierpca, a obecnie mieszka w Holandii z mężem i synem. Zadebiutowała w 2019 roku powieścią ,,Zaopiekuj się mną", a ,,Odnajdę Cię" jest pierwszą książką wydaną w ,,Niegrzecznych Książkach".

Powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, ale większość to fikcja literacka. Ania rok po ślubie z Pawłem żałuje połowy decyzji, które podjęła w swoim życiu. Uczucie do męża uleciało kiedy przestał ją zauważać i doceniać, a widział w niej tylko sprzątaczkę, praczkę, kucharkę i pokojówkę. Dla Ani skończyły się podróże i poznawanie nowego, choć skończyła studia z turystyki i uwielbiała zwiedzać nowe miejsca. Paweł nie zamierza nigdzie jeździć i liczy się dla niego tylko praca, wieczorne piwo i telewizor.  W ich życiu nie ma już miejsca na romantyczne wieczory, a na porządku dziennym są uwagi, pretensje, żale i kłótnie. Nie tylko Ania zastanawia się nad swoim związkiem i przyszłością. Grzegorz, który pochodzi z Kościeliska i dla którego góry są miłością, a jednocześnie przekleństwem od pięciu lat spotyka się z Justyną. Dzielnie znosi fochy i zmienne nastroje dziewczyny, przymyka oko na docinki i upokarzajace komentarze, ale w pewnym momencie czara goryczy zaczyna się przelewać. Wyjeżdża do Anglii, by pobyć samemu i uporządkować myśli związane z przyszłością i Justyną. Ma nadzieję, że jego wyjazd pomoże scalić poturbowany związek, że dziewczyna zacznie za nim tęsknić i zrozumie jak on się czuje, gdy codziennie musi radzić sobie z jej obojętnością.

Bohaterowie są ciekawie wykreowani, choć nie zawsze odpowiadały mi ich postawy. Autorka bardzo dobrze ukazuje motywy ich postępowania i cele do których zmierzają. Fabuła jest przewidywalna, ale i tak z zainteresowaniem śledziłam poczynania Ani, Grzegorza i innych postaci. Akcja rozwija się bardzo szybko i mknęłam przez kolejne strony, aby dojść do zakończenia, które moim zdaniem mogło być bardziej rozbudowane. 

,,Odnajdę Cię" to wciągająca powieść z elementami erotyki, która idealnie sprawdzi się na gorące letnie wieczory lub dzień na plaży. Związki pełne sprzeczności, wybuchowe lub pełne niewiadomych, a do tego poszukiwanie prawdziwej miłości, ciepła i stabilizacji w życiu to główne motywy w tej książce. Przyjemnie się czyta i chętnie sięgnę po kolejne powieści autorki:)


Zapraszam do zapoznania się z bestsellerami księgarni Tania Książka.



Tytuł: Odnajdę cię

Autor: Camilla En

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece, Niegrzeczne książki

Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Data wydania:2021-05-19

Liczba stron: 288

ISBN: 9788366890091

niedziela, 20 czerwca 2021

,,BATTLE ROYALE"-Koushun Takami



Republika Wielkiej Azji Wschodniej. Grupa gimnazjalistów zostaje uprowadzona ze szkolnej wycieczki i przewieziona przez autorytarny rząd na wyspę, której pilnują żołnierze na uzbrojonych okrętach. Uczniowie poddani zostają eksperymentowi pod nazwą Battle Royale.  Ich zadaniem jest walka na śmierć i życie do momentu aż zostanie tylko jedna osoba. Jeśli po trzech dniach gry zostanie więcej niż jeden zawodnik, wszyscy ocaleni zginą. Nikt nie może odmówić walki, gdyż wszystkim nastolatkom zamocowano obroże na szyjach, które wybuchają w razie odmowy walki. Wraz z pierwszym strzałem rozpoczyna się śmiertelna gra...

,,Battle Royale" japońskiego pisarza Kōushuna Takamiego ukazała sie po raz pierwszy w 1999 roku i wywołała wielkie poruszenie. W 2000 roku powieść zaadaptowano na piętnastotomową mangę, nakręcono film, a po latach trafiła też do świata gier komputerowych. W tym roku Wydawnictwo Vesper wydało powieść w tłumaczeniu Uli Knap i wzbogaciło ją o ilustracje Macieja Kamudy.

Kōushun Takami wykreował czterdziestu dwóch uczestników gry i każdemu poświęcił w książce osobny fragment. Na początku powieści znajduje się rozpiska z nazwiskami wszystkich postaci, ale i tak gubiłam się w ich mnogości i podobno brzmiących japońskich imionach i nazwiskach typu: Satomi Noda-wzorowa uczennica, Yoshio Akamatsu-nieśmiały uczeń i obiekt żartów, Tadakatsu Hatagami-zawodnik grający w baseball czy Hiroki Sugimura-czytający chińską poezję. Na szczęście w miarę rozwoju akcji główny nacisk położył na wiodące postacie i było łatwiej ich zapamiętać. Autor bardzo dobrze pokazuje jak zmienia się nastawienie uczniów do śmiertelnej gry. Początkowo gimnazjaliści nie mogą uwierzyć w to co się dzieje. Przecież wyjechali tylko na szkolną wycieczkę i nie było w jej planie zabijania. Po pierwszym szoku zaczynają myśleć, że znajdą jakiś sposób, by wyjść cało z tej sytuacji, ale kiedy giną pierwsze dwie osoby dociera do nich, że przeżyje tylko jeden z całej klasy. Zaczyna się brutalna walka. Przyznam, że ciężko było mi zaakceptować mordujących się piętnastolatków. Przyjmowali oni różne postawy. Jedni starali się stworzyć grupę z zaufanych kolegów i koleżanek, by wspólnie jak najdłużej żyć. Inni nie szukają sprzymierzeńców i każdego uważają za wroga. Do niektórych dociera, że tak naprawdę choć są w jednej klasie, to nic o sobie nie wiedzą i nie znają życiowych wartości. Część uczniów odczuwa smutek, gniew, strach, poczucie bezsilności i zadaje sobie pytanie: Dlaczego mam zabijać kolegów i koleżanki? Ale są też i tacy, którzy nic nie czują przy zabijaniu kolegów, nie gryzie ich sumienie, nie czują smutku i nikomu nie współczują. Autor snuje rozważania na temat problemów jakie nękają japońskie społeczeństwo i przestrzega przed zagrożeniami mającymi wpływ na nastolatków. 

,,Battle Royale" to powieść zaliczająca się obecnie do klasyki dystopii i nic dziwnego, że wywołała wielkie poruszenie po pierwszym wydaniu. Krytykowano ją za epatowanie brutalnymi scenami mordów i moim zdaniem jest to zasadne, bo w każdym rozdziale w inny sposób ginie uczestnik gry, a wszystko jest dokładnie opisane. Autor szokuje opisami, ale daje też okazję do pogłębienia wiedzy na temat japońskiej kultury i społeczeństwa oraz problemów nastolatków. Powieść czyta się płynnie i szybko, bo akcja jest bardzo dynamiczna i mknie przez 768 stron. Jeśli nie przerażają Was brutalne sceny i lubicie fantastykę, to śmiało sięgajcie po tę powieść. 





Tytuł: BATTLE ROYALE
 Autor: Koushun Takami
Tłumacz: Urszula Knap
Ilustracje: Maciej Kamuda
Wydawnictwo Vesper
Stron: 772
Format: 140x205 mm
Cena detal. 74,90 zł
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-362-6
Kod EAN 9788377313626
Premiera: 2 czerwca 2021

czwartek, 17 czerwca 2021

,,KSIĘGA TĘSKNOT"-SUE MONK KIDD-RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Źródło

Seforis. 16 rok n.e. Czternastoletnia Żydówka Ana jest córką naczelnego skryby i doradcy tetrarchy Heroda Antypasa. Dziewczyna jest wykształcona i pochodzi z zamożnej rodziny, w której kocha się wszystko co greckie, nie przestrzega się żydowskich praw, ale utrzymuje się pozory, że są one przestrzegane. Rodzice chcą wydać Anę za bogatego starca, który ma dwie posiadłości i plantacje daktyli oraz oliwek. Młodziutka dziewczyna jest tym przerażona i nie może pojąć, że miałaby wysłuchiwać poleceń Nataniela ben Hananiaha, dbać o jego domostwo, znosić na sobie jego skarlałe, szorstkie ciało i rodzić mu dzieci, będąc zarazem pozbawioną dostępu do piór i pergaminów, które uwielbia. Małżeństwo z wdowcem jawi jej się niemalże z wyrokiem śmierci. Za wszelką cenę chce uniknąć takiego związku...

Autorka stworzyła poruszającą historię dziewczyny zmuszonej do walki, by móc żyć w zgodzie z własnymi pragnieniami i pasjami. Ana jest ambitna, uparta, zapalczywa i skora do nieposłuszeństwa, a od wrzeciona, krosna i liry woli studiować pisma. Biegle czyta i pisze. Z łatwością przekuwa słowa w opowieści, rozszyfrowuje języki i teksty, wychwytuje ukryte znaczenia. Chłonie wszelkie idee, nawet te sprzeczne ze sobą. Osobą motywującą Anę do działania i pogłębiania wiedzy jest ciotka Yaltha, która po powrocie na łono rodziny, opowiada jej o dziewczętach z Aleksandrii, piszących na drewnianych tabliczkach złożonych z wielu woskowych części. Przytacza opowieści o Żydówkach prowadzących synagogi, studiujących wraz z filozofami, tworzących poezję i posiadajacych domy na własność. Opowiada jej o królowych, kobietach faraonach i boginiach, a przez to pobudza jej  wyobraźnię i zapał do pogłębiania wiedzy. Yaltha jest bardzo ważną osobą dla Any-wspiera ją, pociesza i pomaga rozwiązywać problemy. Ana notuje osiągnięcia kobiet i wychwala ich zasługi. Staje się kronikarką utraconych historii, spisuje pomijane w oficjalnych przekazach historie kobiet początku naszej ery. Bohaterowie wykreowani przez autorkę są pełni życia, pasji i nieszablonowi. Z zaciekawieniem śledziłam losy Any, Yalthy, Jezusa, Marii, Jakuba i innych postaci.

Sue Monk Kidd barwnie opisuje życie ludzi w początkach naszego wieku. Bez problemu wyobrażałam sobie np. targ, gdzie dzieci dźwigały snopy ziół, jęczmienia, pszenicy, naręcza cebuli i klatki z gołębiami. Kobiety na głowach nosiły słoje z oliwą, bele tkanin, kosze z oliwkami czy kamienne dzbany. Rzędy straganów, wózków targowych, nad którymi unosił się odór potu, spalenizny i podgnitych solonych ryb z Magdali. Albo ucztę u Antypasa, gdzie niewiasty rozmawiały i co jakiś czas wybuchały śmiechem, gościom przygrywali na flecie, cymbałach i rzymskiej lirze muzycy, a po podłodze pląsała bosonoga tancerka. Opisy są barwne, ale nieprzytłaczające.

,,Księga tęsknot" Sue Monk Kidd to ciekawa i bardzo intrygująca opowieść o wydarzeniach, które znamy z Nowego Testamentu, ale przedstawione z kobiecej perspektywy. Postać Jezusa i jego fikcyjna żona, kultura, polityka, historia Palestyny i Aleksandrii I wieku, a do tego miłość, nostalgia, niesprawiedliwość, pęd do wiedzy, marginalizowanie kobiet i wiara chrześcijańska zgrabnie przemieszane, śmiało opisane  i wychodzące poza utarte ramy kościelne. Autorka puszcza wodze fantazji i przedstawia Jezusa w pełni ludzkiego, a nie boskiego. W fikcyjną narrację wplata własną interpretację jego historii życia, ale głos oddaje kobiecie, Anie. Jeśli lubicie nieszablonowe historie, to ta książka będzie dla Was:)


PREMIERA KSIĄŻKI
30 CZERWCA 2021 ROKU


WPISY POWIĄZANE:
,,Opactwo Świętego Grzechu"-Sue Monk Kidd

Tytuł: Księga tęsknot
Autor: Sue Monk Kidd
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: literatura piękna
Tytuł oryginału:The Book of Longings: A Novel
Data wydania:2021-06-30
ISBN: 9788308074015
Tłumacz: Łukasz Małecki
Cytaty: str. 48, 17

piątek, 11 czerwca 2021

,,ZAGINIONA APTEKA"-SARAH PENNER

Źródło

XVIII wiek, Londyn. W najmroczniejszych czeluściach miasta znajduje się apteka owiana tajemnicą, w której Nelli przygotowuje trucizny dla kobiet chcących pozbyć się swoich prześladowców. Kobiety szeptem przekazują sobie adres apteki, ale pewnego dnia los apteki staje pod znakiem zapytania na skutek błędu nowej klientki.

Współczesny Londyn. Caroline w dzisiątą rocznicę ślubu z Jamesem przyjeżdża do Londynu sama, gdyż mąż przebywa po drugiej stronie oceanu. Jest wściekła, zrozpaczona, otępiała na skutek różnicy czasu i musi podjąć decyzję, która zmieni całe jej życie.

Autorka prowadzi akcję dwutorowo i całkiem płynnie przechodzi z jednej epoki do drugiej, choć brak zupełnie tła obyczajowego, historycznego i opisów miasta, które bardzo lubię. Nieliczni bohaterowie nie są zbyt rozbudowani, ale ukazane są motywy ich działań. Nelli od dziecka spędza czas w aptece matki i wszystkiego się od niej uczy. Poznaje barwy, konsystencję i zapachy setek składników. Studiuje prace wiekich zielarzy i uczy się na pamięć łacińskich nazw zawartych w farmakopeach. Apteka jest całym jej światem. Kobiety przychodzące do jej apteki po pomoc zyskują azyl, mogą okazać swoje słabości i otwarcie mówić o wszelkich dolegliwościach. Caroline nie zna życia bez Jamesa, którego poznaje na studiach. Ceni jego pragmatyzm i zapobiegliwość, ale w ich związku nie ma miejsca na spontaniczne zachowania. W Londynie na nowo odkrywa, że potrafi być dzielna, żądna przygód i na własną rękę porywać się na trudne rzeczy. Odkrywa w sobie dawny entuzjazm dla minionych epok i próbuje rozwiązać starą zagadkę. Caroline przechodzi przemianę, które pozwala podjąć jej życiową decyzję.

,,Zaginiona apteka" to dobra powieść osnuta wokół apteki ,,Bear Alley" w Londynie, ale widać, że jest to debiut literacki. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, ale moim zdaniem autorka nie wykorzystała potencjału tej historii, gdyż bohaterowie nie są rozbudowani psychologicznie, brakuje charakterystycznych elementów osiemnastowiecznego Londynu i język jest zbyt prosty. Niemniej jeśli ktoś lubi poznawać debiuty i potrzebuje lekkiej lektury na wieczór to śmiało może sięgnąć po książkę Sarah Penner.



Tytuł: Zaginiona apteka
Autor: Sarah Penner
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału: The Lost Apothecary
Data wydania: 2021-05-05
Liczba stron: 384
ISBN: 9788327655691
Tłumacz: Artur Ubik

piątek, 4 czerwca 2021

,,BIBLIOTEKARKA Z SAINT-MALO"-MARIO ESCOBAR


Źródło

Kocham książki i nie wyobrażam sobie bez nich życia, ale po lekturze ,,Bibliotekarki z Saint-Malo" Mario Escobara zaczęłam się zastanawiać, czy byłabym w stanie poświęcić dla nich tak wiele jak bohaterka powieści. 

Jocelin Ferrec, bibliotekarka z Saint-Malo w liście do pisarza Marcela Zoli opisuje swoje przeżycia z czasów niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej. Ciężko się żyje samotnej kobiecie, której mąż walczy na froncie, a w domu kwateruje niemiecki oficer Adolf Bauman, znany z okrucieństwa, któremu trzeba zapewnić porządek w pokoju, wyżywienie i opierunek. Nawet w pracy Jocelin nie może zaznać chwili spokoju, gdyż brutalne prześladowania mają dotyczyć też bibliotek. Bibliotecznymi zbiorami z ramienia niemieckiej armii zajmuje  się porucznik Hermann von Choltiz obeznany z francuską literaturą, specjalista w dziedzinie literatury średniowiecznej, który przed wojną pracował w berlińskiej policji i zajmował się rabunkami dzieł sztuki, fałszerstwami i oszustwami. W Saint-Malo ma sklasyfikować, wycenić i zadbać o bezpieczeństwo kulturowego dziedzictwa. Hermana i Jocelin łączy specyficzna miłość do książek, ale nie tylko...

Mario Escobar zafascynowany pięknym miasteczkiem Saint-Malo, pełnym letników na rozległych piaszczystych plażach w kolorze cynamonu i falami uderzającymi w stare kamienne mury postanowił napisać książkę z akcją rozgrywającą się w tym miejscu. Saint-Malo od 22 czerwca 1940 roku znalazło się pod okupacją niemiecką. Komendant niemieckiego garnizonu Andreas von Aulock dusił w zarodku najmniejszy przejaw oporu. Z jego rozkazu przeprowadzono czystkę w części miejskich bibliotek, aby zlikwidować wywrotowe książki znajdujące się na niesławnej liście Ottona. Książek autorów znajdujących się na tej liście nie można było wydawać, sprzedawać, dystrybuować i czytać. Wszystkie księgarnie i biblioteki w okupowanej Francji miały usunąć takie książki ze zbiorów, podobnie wydawnictwa książkowe i czasopiśmienne. Pod pozorem cenzury i niszczenia książek Niemcy zamierzali przywłaszczyć sobie ważne wydania, inkunabuły i tomy o wartości historycznej. Na zakazanej liście znalazły się m. in. książki Jacka Londona, Walta Whitmana, Aldousa Huxleya, Ernesta Hemingwaya i Tomasza Manna. 

Autor naświetla nie tylko problem niszczenia dziedzictwa kulturowego Francji przez Niemców, ale ukazuje też cierpienia zwykłych ludzi podczas okupacji. Problemy z żywnością, przemieszczanie się dużych grup uchodźców, bombardowania, niszczenie każdego przejawu oporu ludności cywilnej, gwałty na ulicach, rabunki, donosy, aresztowania. Dla Jocelin jedynym pocieszeniem w tym okrutnym czasie, drogą ucieczki i znieczuleniem zbolałej duszy były książki. Miłość do nich i chęć ochrony zbiorów podtrzymywały ją w trudnych chwilach i dodawały sił do walki. Książki może i wyglądały zwyczajnie, miały pożółkły papier, wyblakłe litery i dla wielu ludzi były bez znaczenia, ale dla ich miłośników, takich jak Jocelin były czymś więcej. Spoczywały w nich dusze tych, którzy je napisali, i serce tych, których ukazano na stronicach. Czytając je można było stać się wolnym, uczyć się, poznawać świat, ukoić zszargane nerwy i przenieść się w inny wymiar bez wojny. Spokojna, zakochana w książkach małomiasteczkowa bibliotekarka z uporem maniaka walczyła o każdą książkę, miłość mężczyzny i lepszy świat.

,,Bibliotekarka z Saint-Malo" to opowieść o wielkiej miłości do książek, odwadze, walce o ideały, zemście, sumieniu, poczuciu winy, przeszłości wpływającej na dalsze życie i miłości w cieniu wojny. Czytało mi się ją niezwykle lekko i płynnie, gdyż autor pisze prostym, miejscami infantylnym językiem. Sceny nie epatują krwawymi, naturalistycznymi opisami choć akcja rozgrywa się w czasie okupacji niemieckiej, ale przez to powieść jest lżejsza w odbiorze. Książkę polecam na letni wieczór, a gdybyście mieli ochotę na inne książki, to zapraszam do zapoznania się z bestsellerami księgarni Tania Książka.





Tytuł: Bibliotekarka z Saint-Malo

Autor: Mario Escobar

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Kategoria: powieść historyczna

Tytuł oryginału: La bibliotecaria de Saint-Malo

Data wydania: 2021-04-14

Liczba stron: 368

ISBN: 9788366815681

Tłumacz: Patrycja Zarawska

Cytaty: str. 251