Profesor Wilczur Tadeusza Dołęgi-Mostowicza to kontynuacja losów znakomitego chirurga Rafała Wilczura z pierwszego tomu Znachor.
Profesor Dobraniecki rozpoznaje w brodatym chłopie w zniszczonej sukmanie swojego dawnego szefa i nauczyciela, profesora Wilczura, który prowadził lecznicę w Warszawie zanim stracił pamięć i zaginął na wiele lat. Profesor Wilczur odzyskuje pamięć oraz wszystko co było jego światem przed amnezją. Głośne odnalezienie przysparza mu jeszcze więcej sławy, pieniędzy i zaszczytów. W profesorze Dobranieckim narasta sprzeciw, gniew, rozpacz i nienawiść w stosunku do Wilczura, który powrócił na swoje dawne miejsce w klinice zajmowane już przez wiele lat przez Dobranieckiego. Żona ciągle podszeptuje Dobranieckiemu, aby ten zniszczył profesora Wilczura, jego sławę, karierę i odebrał mu pacjentów. Złośliwa Nina rozpuszcza plotki wśród lekarzy, dziennikarzy i innych ludzi, by oczernić Wilczura. Dobrotliwy Rafał nie może uwierzyć, że ktoś specjalnie prowadzi kampanię oszczerstw przeciw niemu, ale plotki i komentarze narastają do najbardziej fantastycznych historii.
Autor bardzo dobrze ukazuje atmosferę osaczania profesora Wilczura w przedwojennej Warszawie. Intrygi Dobranieckich zataczają coraz szersze kręgi i są coraz bardziej perfidne. Wilczur czuje się zmęczony nieustającymi napaściami, jego stan psychiczny pogarsza się i zaczyna odbijać się na zdrowiu i samopoczuciu. Zaszczuty sytuacją w mieście postanawia wyjechać na wieś, do Radoliszczek i założyć tam ambulatorium, by pomagać ubogim ludziom, by czuć się potrzebnym i poczuć zadowolenie z życia. Środowisko Warszawy zmogło profesora Wilczura, złamało i wypluło jak kogoś bezużytecznego, który do niczego już się nie nadaje. Dla ludzi z Radoliszczek-Mielnika Prokopa, Wasyla, Olgi, Zoni i Natalki Wilczur jest dobrym, serdecznym przyjacielem, dla każdego życzliwym, dla każdego usłużnym, przez każdego lubianym. Kontrast społeczny i obyczajowy jest ukazany perfekcyjnie. Ciekawie została rozwinięta także relacja profesora Wilczura z doktor Łucją Kańską, oddaną, pracowitą i obowiązkową młodą lekarką, która okazała profesorowi dobroć, czułość i wrażliwość, choć koniec powieści pod tym względem okazał się zaskakujący.
Profesor Wilczur jest piękną i bardzo wciągającą powieścią obyczajową z dawnych lat, która porusza temat życia w zgodzie z własną naturą, ukazuje wartość pracy i życzliwości dla drugiego człowieka, a także pokazuje, jak ważna jest miłość w życiu każdego człowieka i poczucie bycia potrzebnym. Wspaniała książka:) Serdecznie polecam:)
Tytuł: Profesor Wilczur
Autor: Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Cykl: Znachor (tom 2)
Gatunek: klasyka
Data wydania: 2023-08-09
Data 1. wyd. pol.: 2023-08-09
Liczba stron: 432
Cytaty: str. 134