czwartek, 14 maja 2015

,,NA OSTATNI GUZIK. ROK Z KSIĘDZEM JANEM TWARDOWSKIM"

Ksiądz Jan Twardowski (1915-2006) był nauczycielem i przyjacielem dzieci. Uczył je religii, pisał dla nich książki i wiersze oraz wygłaszał kazania.
Z okazji setnej rocznicy urodzin księdza Jana Twardowskiego w 2015 roku Wydawnictwo Świętego Wojciecha opracowało i wydało całoroczny przewodnik z księdzem pt.,,Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim".
Niektóre teksty publikowane są w książce po raz pierwszy, a część z nich już jest znana z innych opracowań. Książka podzielona jest na cztery pory roku, a te z kolei na miesiące. W każdym miesiącu zawarte są ważne wydarzenia i rocznice lub święta w nim przypadające. I tak dla przykładu w maju znalazły się teksty i wiersze poświęcone nabożeństwom majowym, 1 maja-Święto Józefa Robotnika i Święto Pracy, 3 maja-Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz Święto Konstytucji 3 Maja, Wniebowstąpienie Pańskie, Zielone Świątki, Niedziela Najświętszej Trójcy, 15 maja- Międzynarodowy Dzień Rodziny, 22 maja- Dzień Praw Zwierząt, 26 maja- Dzień Matki.
Jestem zachwycona tą książką. Mądrymi i pełnymi ciepła tekstami, które pomagają dzieciom, a także dorosłym, którzy muszą odpowiadać na dziecięce dociekliwe pytania, zrozumieć znaczenie obchodzonych świąt, rocznic i okazji. Pokazują, jak się można do nich przygotować, aby pełniej w nich uczestniczyć. Uwrażliwiają i uczą miłości do tradycji oraz otaczającego świata.
Przewodnik jest pięknie wydany, w twardych okładkach, na bardzo dobrej jakości papierze. Zachwycają kolorowe ilustracje Elżbiety Kidackiej.
Ciągle biorę tę książkę do ręki i  oglądam, podziwiam, czytam mojemu synkowi. 
Jest doskonała na prezent. Co tu dużo mówić, czy raczej pisać-jest dopięta na ostatni guzik:)

Za możliwość przeczytania książki dziękuję serdecznie Wydawnictwu Świętego Wojciecha.


Tytuł: Na ostatni guzik. Rok z księdzem Janem Twardowskim
Autor: ks. Jan Twardowski
Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska
Liczba stron: 216
Wymiary: 210 x 270 mm
Oprawa: twarda
ISBN: 978-83-7516-852-5
Ilustrator: Elżbieta Kidacka
Rok wydania: 2015
Wydanie: Pierwsze
Rodzaj: Książka