poniedziałek, 8 lutego 2016

,,SŁOWA NAJWAŻNIEJSZE WYBÓR MYŚLI Z LAT 2001-2003" - JAN TWARDOWSKI


18 stycznia  2016 roku przypada dziesiąta rocznica śmierci księdza Jana Twardowskiego i z tej okazji Wydawnictwo Świętego Wojciecha wydało wybrane refleksje księdza z lat 2001-2003. Lata te w życiu ks. Jana Twardowskiego zamknęły długi okres czynnej pracy. Od połowy 2003 roku ksiądz przeszedł na emeryturę i nie wygłaszał już kazań w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie.

,,Słowa najważniejsze wybór myśli z lat 2001-2003" to zebrane rozważania ks. Jana Twardowskiego, które pochodzą z homilii i po raz pierwszy zostały opublikowane.
Całość podzielona jest na cztery części: Bóg, wiara, życie, dobro i zło. Rozważania ks. Jana Twardowskiego na dany temat często poprzedzone są odpowiednim  fragmentem z Ewangelii. Rozważania dotyczą m. in. miłości do Boga, świadomej modlitwy, rozpaczy, nadziei, powołania, narodzin dziecka, tajemnicy chrztu, życia i jego różnych aspektów, rodziny, sztuki miłości, poczucia humoru, pokory i wdzięczności, żalu, dobra, obłudy, przebaczania, optymizmu i wielu innych tematów.

,,Miłość to słowo bardzo szerokie. Miłością jest cierpliwość, dobroć, tęsknota, czyli smutek z powodu oddalenia, życzliwość. Ile jest słów, żeby to jedno słowo ,,miłość" wytłumaczyć."

Ksiądz Jan Twardowski podsumowuje dotychczasowy dorobek i podkreśla, co jest ważne w relacjach z Bogiem i bliźnimi. Wyraźnie rozgranicza dobro od zła. Widoczna jest ogromna wrażliwość na człowieka i słowo Boże. W swoich rozważaniach niczego nie narzuca, a tylko sugeruje.

Książka jest przepięknie i starannie wydana - twarde okładki, doskonały papier, subtelna grafika. Całość prezentuje się bardzo elegancko.
Mogę tylko polecać:)Powiązane wpisy:
WSZYSTKO DAROWANE-KS. JAN TWARDOWSKI
NA OSTATNI GUZIK-KS. JAN TWARDOWSKI
SERCE ZA SERCE CZYLI CO TO ZNACZY KOCHAĆ-KS. JAN TWARDOWSKI
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Święty Wojciech.
Logo Wydawnictwa Święty Wojciech

Tytuł: Słowa najważniejsze. Wybór myśli z lat 2001-2003 
Autor: ks. Jan Twardowski w wyborze i opracowaniu Aleksandry Iwanowskiej
Liczba stron: 168
Wymiary: 125 x 195
ISBN: 978-83-7516-958-4
Rok wydania: 2016
Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech
Cytat: str. 21