poniedziałek, 3 marca 2025

,,ZŁOTO WROCŁAWIA"-JOLANTA MARIA KALETA

 


Jolanta Maria Kaleta to polska pisarka, która specjalizuje się w literaturze obyczajowej, romansach oraz książkach dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość często porusza tematy związane z relacjami międzyludzkimi, miłością oraz codziennymi wyzwaniami. Autorka napisała wiele powieści, które cieszą się ogromną popularnością, dlatego na weekend wybrałam do przeczytania jedną z jej książek pt. Złoto Wrocławia, która łączy w sobie elementy kryminału, historii oraz przygody. 

Fabuła tej powieści rozgrywa się dwutorowo we Wrocławiu oraz w innych miejscach na Dolnym Śląsku od stycznia 1945 roku do lata 1991 roku i osnuta jest wokół poszukiwań skarbu ukrytego przez oficerów Abwehry i SS, gdy do Breslau zbliżali się czerwonoarmiści. Po zakończeniu II wojny światowej ukrytym skarbem zaczyna interesować się wiele osób, a pośród nich jest żądny sławy i awansów mjr Tadeusz Niezgoda z Komendy Wojewódzkiej Milicji we Wrocławiu oraz Niemiec Kurt Ritter z Niemieckiej Służby Bezpieczeństwa. Niezgoda zbiera materiały, przesłuchuje świadków, prowadzi działania penetracyjno-poszukiwawcze, typuje miejsca ukrycia siedmiu ton złota, rozwiązuje piętrzące się przed nim trudności, a to wszystko podczas następujących po sobie kryzysów politycznych w Polsce. Ritter, podobnie jak Niezgoda, ma obsesję nad sprawą odkrycia miejsca ukrycia skrzyń ze skarbem i nie cofnie się przed niczym dopóki nie rozwiąże zagadki. 

Złoto Wrocławia autorstwa Jolanty Marii Kalety to fascynująca i niezmiernie wciągająca powieść, która przenosi w świat tajemnic i intryg związanych z historią Wrocławia. Autorka umiejętnie łączy fikcję z rzeczywistością i tworzy pełnokrwiste postacie zmagające się z trudnościami i przeżywające silne emocje. Pisarka bardzo dobrze buduje napięcie i splata lokalne legendy z historią regionu oraz przełomowymi wydarzeniami historycznymi w kraju. Styl pisania autorki jest przystępny, a jednocześnie pełen wyrazu i książkę czyta się z zapartym tchem. Złoto Wrocławia to pozycja, która z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom kryminałów, historii oraz wciągających opowieści przygodowych. Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto pragnie przeżyć niezapomnianą podróż po Wrocławiu i jego tajemnicach.




Tytuł: Złoto Wrocławia

Autor: Jolanta Maria Kaleta

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2025-02-12

Data 1. wyd. pol.: 2013-12-03

Liczba stron: 432

ISBN: 9788382411096


niedziela, 23 lutego 2025

,,NASTROJE"-LOUISA MAY ALCOTT



Książka Nastroje autorstwa amerykańskiej pisarki Louisy May Alcott to kolejna powieść, dzięki której spędziłam miło niedzielne popołudnie. Alcott, znana przede wszystkim z Małych kobietek, po raz kolejny udowodniła, że potrafi bardzo dobrze uchwycić emocje i złożoność ludzkiej natury.

Nastroje  pełne wnikliwych obserwacji i subtelnych refleksji na temat życia, miłości i relacji międzyludzkich. Alcott w sposób niezwykle umiejętny przedstawiła wewnętrzne zmagania bohaterów, ich radości i smutki, życie codzienne i marzenia. Każda strona książki emanuje ciepłem i staroświeckim czarem, dialogi są pełne humoru, opisy są dosyć bogate i oddają atmosferę XIX-wiecznej prowincji, a to wszystko sprawia, że lektura jest lekka i przyjemna. Autorka porusza w książce ważne tematy dotyczące ograniczeń i oczekiwań względem kobiet w XIX wieku, a następnie konfrontuje je z pragnieniami niezależności i samorealizacji. Ukazuje różnice klasowe, pokazuje wagę wykształcenia w kształtowaniu własnej tożsamości, podkreśla znaczenie przyjaźni i solidarności w kontaktach międzyludzkich, a dzięki poruszeniu tych zagadnień sprawia, że powieść jest nadal aktualna i inspirująca nawet w dzisiejszych czasach.

Bohaterowie wykreowani przez Alcott wzbudzają sympatię. Sylwia Yule, siedemnastoletnia główna bohaterka jest osobą wrażliwą, introspektywną i emocjonalnie złożoną. Często zmaga się z wewnętrznymi konfliktami, co sprawia, że jest postacią refleksyjną. Jej życie osobiste jest naznaczone poszukiwaniem sensu i zrozumienia, a to prowadzi ją do głębokich przemyśleń na temat miłości, relacji międzyludzkich oraz swojej roli w społeczeństwie. Sylwia jest ukazana jako osoba, która potrafi dostrzegać subtelności i niuanse w emocjach innych, co czyni ją empatyczną i współczującą. Z drugiej strony, jej wrażliwość często prowadzi do cierpienia, osamotnienia i poczucia zagubienia. Jej postać symbolizuje walkę między pragnieniami a rzeczywistością, a jej historia jest pełna emocji i refleksji. Jej relacje z innymi postaciami są kluczowe dla jej rozwoju. Interakcje te pokazują jej dążenie do zrozumienia siebie oraz innych, a także wpływ, jaki mają na nią ludzie w jej otoczeniu. Istotny wpływ na rozwój fabuły i wybory Sylwii mają dwaj mężczyźni: Adam Warwick i Geoffrey Moor. Warwick to mężczyzna o silnym charakterze, często przedstawiany jako romantyk z pasją do życia. Jego postawa jest pełna determinacji, siły, odwagi, temperamentu i prawości. Jest złożoną postacią, gdyż zmaga się z wewnętrznymi konfliktami, a jego relacje z innymi bohaterami, zwłaszcza z kobietami, są głęboko emocjonalne. Moor, z kolei, to postać bardziej refleksyjna i melancholijna. Reprezentuje tęsknotę i poszukiwanie sensu w życiu. Moor często zmaga się z uczuciami izolacji i niezrozumienia, ale jest pełen wdzięku i swobody urodzonego dżentelmena o pogodnym spojrzeniu, serdecznym uśmiechu i wewnętrznym spokoju. Obie męskie postacie, choć różne, odzwierciedlają aspekty ludzkiej natury i emocji, a ich interakcje przyczyniają się do urozmaicenia fabuły.

Nastroje to ciekawa powieść, która choć napisana w lekkim stylu, to zmusza do refleksji nad życiem, jego radościami i smutkami, dokonywanymi wyborami i ich konsekwencjami. Zdecydowanie polecam ją każdemu, kto pragnie zanurzyć się w świecie emocji i odkryć piękno codziennych nastrojów. 



WPISY POWIĄZANE:




Tytuł: Nastroje. Wydanie ilustrowane
Autor: Louisa May Alcott
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Gatunek: klasyka
Tytuł oryginału: Moods
Data wydania: 2025-02-12
Data 1. wyd. pol.: 2025-02-12
Liczba stron: 384
ISBN: 9788382411010
Tłumacz: Dorota Tukaj

niedziela, 16 lutego 2025

,,BOLESŁAW CHROBRY. PUSZCZA"-ANTONI GOŁUBIEW




Przed nimi wroga knieja, musieli pokonać ją-garściami, toporem, 
ogniem, wysileniem.

Bolesław Chrobry. Puszcza Antoniego Gołubiewa to pierwszy tom monumentalnej powieści historycznej o panowaniu Mieszka I i początkach rządów jego syna Bolesława Chrobrego. 

Autor porusza w tej książce wiele ważnych tematów związanych z początkami polskiej państwowości, łączy wydarzenia historyczne z fikcją literacką, a także wspaniale opisuje dziewiczą przyrodę i życie ludzi w kniei. Szczególnie urzekło mnie piękno i tajemniczość puszczy, która jest tłem dla wydarzeń. Antoni Gołubiew nadaje jej niemal ludzki charakter, ukazuje jej siłę i zdolność do oddziaływania na losy bohaterów. Życie ludzi biegnie w jej cieniu, w jej grozie i powabie. Noce są pełne strachów, dusznych snów, krzyków oraz długich opowieści szeptanych przy rozgrzanych węglach w mroźne zimy, kiedy wiatr hula na zrębach, a śnieg wciska się do chat.  Ogromne święte dęby, siedliska duchów zrzucają złote żołędzie, grube drzewa pokryte mchem, wilki i niedźwiedzie podchodzące pod chaty, żubry tratujące zasiewy, jelenie majestatycznie unoszące poroża, dziki ocierające się o drzewa, leniwe ropuchy gnieżdżące się nad brzegami rzek, jaskółki zataczające kręgi w pogoni za muchami-puszcza jest wszędzie-rozległa, zwarta, pełna trzęsawisk, gęstwiny, zwalonych pni, pachnąca pleśnią i zgnilizną. Puszcza dygocze głosami miłości, walki i głodu… 

Bohaterowie powieści muszą zmierzyć się z różnymi trudnościami, które stawia przed nimi zarówno natura, jak i ich własne wybory życiowe. Gołubiew bada ludzkie emocje, dążenia i konflikty, co czyni postacie bardziej realistycznymi i złożonymi. Bohaterowie odbywają wędrówki, które są nie tylko fizycznym przemieszczaniem się, ale także duchową podróżą. Wraz z odkrywaniem tajemnic puszczy, poznają także samych siebie, swoje marzenia, lęki i pragnienia. Bolesław Chrobry jest przedstawiony jako postać o silnym charakterze, charyzmatyczny przywódca oraz wybitny władca. Jest kreowany na mężczyznę zdecydowanego, odważnego i zdolnego do podejmowania trudnych decyzji. Gołubiew podkreśla jego ambicje i wizje, które mają na celu nie tylko umocnienie władzy, ale także rozwój kultury i chrześcijaństwa w Polsce. Chrobry jest postacią złożoną, która zmuszona jest walczyć o władzę, stawiać czoła konfliktom i zawierać sojusze, by wzmocnić państwo polskie, a przy tym jest człowiekiem z krwi i kości zmagającym się ze słabościami. 

Bolesław Chrobry. Puszcza Antoniego Gołubiewa to wspaniała i zachwycająca powieść, w której ukazana jest historia początków państwa polskiego, jej tradycje i związki z naturą. Autor, z niezwykłą wrażliwością i znajomością tematu, ukazuje piękno polskich lasów, ich bogactwo fauny i flory oraz niezatarte ślady, jakie zostawia w nich historia. Ukazuje, jak wydarzenia historyczne, konflikty, migracje i rozwój cywilizacyjny wpływają na losy bohaterów, którzy często muszą zmagać się z konsekwencjami decyzji podejmowanych przez swoich przodków. Narracja w powieści jest pełna pasji i archaicznego języka, a malownicze i sugestywne opisy sprawiają, że ma się wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w akcji. Polecam poznać tę powieść, a osobiście nie mogę się już doczekać kolejnych części z serii:)




Tytuł: Bolesław Chrobry Puszcza
Autor: Antoni Gołubiew
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Cykl: Bolesław Chrobry (tom 1)
Kategoria: powieść historyczna
Data wydania: 2021-01-27
Data 1. wyd. pol.: 1954-01-01
Liczba stron: 576
ISBN: 9788377796702
Cytaty kolejno: str. 12

piątek, 31 stycznia 2025

,,BŁĘKITNI"-MARIA RODZIEWICZÓWNA


Maria Rodziewiczówna w powieści Błękitni po raz kolejny udowadnia swój literacki kunszt, kreśląc historię pełną emocji, refleksji i nieoczywistych bohaterów. Błękitni to powieść, która przez pierwsze dwadzieścia stron wydaje się trochę zagmatwana, ale po tym nieudanym wstępie opowieść zaczyna już do końca wciągać, jest spójna, ukazuje w realny sposób świat polskiej arystokracji, jej upadku, mezaliansów i walki z konwenansami.

Głównym bohaterem powieści jest książę Leon Holszański – postać, która przechodzi niezwykłą przemianę. Początkowo wydaje się słabym, niemal pozbawionym charakteru człowiekiem, uwięzionym w świecie zimnych salonów i arystokratycznych reguł. Zachowuje smutną powagę, jest wymizerowany, niezainteresowany czymkolwiek, często jest zły i nadąsany. Bunt i niezadowolenie ukrywa pod maską uprzejmości. Nie znosi krytyki, gwałtownych zachowań, hałasów i zmuszania do jakiegokolwiek wysiłku. Jednak z biegiem fabuły jego postawa ulega stopniowej, a jednocześnie głębokiej metamorfozie. Przez trudne doświadczenia, wyzwania i starcia z własnym sumieniem, Leon staje się kimś więcej – człowiekiem honoru, silnym duchem i gotowym do poświęceń.

Na szczególną uwagę zasługują również postacie drugoplanowe, które nadają powieści wyjątkowej dynamiki. Jerzy Grzymała, prawdziwy mężczyzna z krwi i kości, wyróżnia się na tle pozbawionej wartości arystokracji, a jego niezłomność i poczucie sprawiedliwości czynią go jednym z najbardziej fascynujących bohaterów książki. Iza, siostra Leona, choć początkowo wydaje się być jedynie tłem dla innych postaci, okazuje się osobą o wielkim sercu i sprycie, dodając fabule nieoczekiwanej głębi. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie przemiana tej kobiecej postaci. Iza podobnie jak Leon pod maską uśmiechów ukrywa młode pragnienia i dziewczęce marzenia o prawdziwej miłości. Wychowana w klasztorze, młoda panienka z głową pełną ideałów, nie za bardzo ma ochotę wyjść za mąż za hrabiego Maszkowskiego, którego wybrała jej apodyktyczna matka. 

Maria Rodziewiczówna mistrzowsko splata różnorodne wątki – od wciągających historii rodzinnych, przez dramatyczne losy rodów Sumoroków i Holszańskich, aż po refleksję nad upadkiem moralnym części wyższych sfer. Powieść porusza tematykę odpowiedzialności za własne życie, odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji oraz tego, jak wielką rolę odgrywa w życiu człowieka dążenie do bycia lepszym.

Czytając Błękitnych, trudno nie ulec pięknemu językowi autorki. Malownicze opisy przyrody, subtelne dialogi i wnikliwe portrety psychologiczne sprawiają, że książka ma w sobie coś ponadczasowego. Choć została napisana ponad sto lat temu, jej przesłanie wciąż jest aktualne. To opowieść o miłości – zarówno tej romantycznej, jak i miłości do prawdy, godności i samego siebie. Ta opowieść, to coś więcej niż tylko romans i mezalians – to opowieść o dojrzewaniu, odkupieniu i przekraczaniu granic narzuconych przez pochodzenie.

Błękitni to powieść, która zmusza do zadumy nad ludzkimi przemianami. To książka dla tych, którzy cenią dobrze skonstruowaną historię, piękny język i bohaterów, którzy przechodzą autentyczne, głębokie przemiany. Polecam tę lekturę na zimowy wieczór:)


WPISY POWIĄZANE:

,,Klejnot"-Maria Rodziewiczówna

,,Dewajtis"-Maria Rodziewiczówna

,,Lato leśnych ludzi"-Maria Rodziewiczówna

,,Kądziel"-Maria Rodziewiczówna




Tytuł: Błękitni

Autor: Maria Rodziewiczówna

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Klasyka Literatury Kobiecej (tom 17)

Gatunek: literatura piękna

Data wydania: 2025-01-15

Data 1. wyd. pol.: 1989-01-01

Liczba stron: 256

ISBN: 9788382410938