piątek, 18 stycznia 2019

,,DIABEŁ URUBU"-MARLON JAMES-RECENZJA PRZEDPREMIEROWA


 Diabeł Urubu
Źródło

Swoją przygodę literacką z twórczością Jamajczyka Marlona Jamesa rozpoczęłam od książki ,,Krótka historia siedmiu zabójstw", za którą otrzymał Nagrodę Bookera w 2015 roku. Potem przeczytałam ,,Księgę nocnych kobiet" inspirowaną prawdziwymi wydarzeniami związanymi z buntem niewolników na Jamajce. Ostatnio sięgnęłam po debiutancką powieść autora ,,Diabeł urubu" i poczułam, że mam teraz pełny obraz tego, co stworzył i bardziej rozumiem jego hipnotyzującą prozę.

Rok 1957. Mała wioska Gibbeah, w której mentalnym przywódcą społeczności jest pastor Hector Blight nadużywający rumu. Pewnego dnia do kościoła wpadają złowieszcze czarne ptaki urubu, które rozbijają okna i drapią wiernych do krwi...gniew boży spadł na nich dziobem i szponem, i łopotem tysięcy skrzydeł. W ślad za ptakami przybywa do wioski człowiek, który nazywa siebie Apostołem Yorkiem i pod hasłem odnowy duchowej przejmuje kościół i wprowadza nowe zasady. Nakazuje wieśniakom postawienie płotu granicznego otoczonego drutem kolczastym, który ma odgrodzić ludzi cnotliwych od grzesznych. Wierni wspierający Apostoła starają się przeciągnąć na swoją stronę pozostałych mieszkańców. Pastor Blight próbuje podnieść się po upadku duchowym i staje do rywalizacji z Apostołem.

Marlon James stworzył galerię nietuzinkowych postaci, które grzeszą, zabijają, ulegają pokusom, a jednocześnie wychwalają Pana, starają się odkupić winy, zazdrość zamienić w miłość. Główne postacie: pastor Blight i Apostoł York toczą ze sobą walkę na śmierć i życie, a ich rywalizacja pociąga za sobą zmiany w Gibbeah. W pewnym momencie nadchodzi taki czas, że każdy mieszkaniec musi stanąć po którejś stronie. Blight grzęźnie w biblijnych zawiłościach. Wierni przestają go słuchać, a on przestaje ich nauczać. Zamiast przygotowywać się do posługi w kościele siedzi w barze i pije rum, a potem mamrocze pijany lub zachowuje się jak wariat. Jednych parafian gorszy swoim zachowaniem, a innym przynosi ulgę, gdyż takie katusze cierpiał przez własną grzeszność, że nie mógł potępić innych za ich grzechy. Mówił bez namysłu, nie apostołując ani ludziom, ani Bogu, ani sobie. Przyjął to bez walki, tak samo jak przyjmował wszystkie klęski. Blight uważa się za najbardziej upadłego grzesznika na ziemi, od wielu lat sprzeniewierza się zasadom, wiedza o złych uczynkach tli się w nim nieustannie, ale tak naprawdę traci wszystko po przybyciu Apostoła do wioski. Boża sprawiedliwość dosięga go. Miłuje stwórcę, a zarazem go nienawidzi. Nie ceni własnego życia, ale gdy upada na samo dno i wszystko przepada nagle pragnie odzyskać kościół i wiernych. Prosi Boga o przebaczenie i staje do walki z Apostołem. Apostołowi przybyłemu do wioski pod osłoną nocy, mrok towarzyszy także za dnia. Wypędza złe duchy z wiernych, wytyka grzechy, kłamstwa i złe prowadzenie, naprowadza ich na bogobojną drogę, grzmi o oczyszczeniu duszy i odkupieniu win, zna wszystkie sekrety. Pod wpływem jego manipulacji tłum ludzi ogarnięty strachem i wściekłością idzie jak bestia, by zniszczyć każdego kto nie jest po ich stronie.

Życie nawet w małej społeczności tętni życiem i mieszkańcy Gibbeah nie są wyjątkiem. Pod pozorem normalności, prostoty, bogobojności kryje się ciemna strona wioski. Strzelający piorun jest jak palec Boga, który wytyka grzechy: Clarence spotykający się w nocy z żoną Johnsona i zażywający rozkoszy tuż pod jego bokiem; Wynalazca przyłapany na niedozwolonych czynnościach przy krowie; Rum Kaznodzieja stojący nago w rzece; Lucinda biczująca się do krwi za nieprzyzwoite myśli o Apostole; Wdowa Greenfield okazująca troskę pastorowi w nadziei, że ten na nowo obudzi w niej kobietę; Aloysius Garvey-właściciel wioski i sodomita. Ludzie dużo mają do ukrycia. Diabeł górą czy zbawienie?

Nieprawość, grzech, wyuzdanie, śmierć, poniżenie, samotność, morderstwo, kłamstwa, a z drugiej strony pobożność, modlitwa i miłość. Autor bardzo dobrze oddaje atmosferę religijnej sekty w małej wiosce, gdzie pod płaszczykiem pobożności dochodzi do gwałtu i morderstw. Marlon James bawi się z czytelnikiem, igra z jego uczuciami, przyciąga i odpycha jednocześnie. Debiut autora jest szokujący, brutalny, z elementami realizmu magicznego i już zarysowanym charakterystycznym stylem, który staje się elementem rozpoznawczym prozy Jamajczyka. Jak najbardziej polecam:)



WPISY POWIĄZANE:
,,Księga nocnych kobiet"-Marlon James
,,Krótka historia siedmiu zabójstw"-Marlon James


PREMIERA
 13 LUTY 2019

Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo literackie

Tytuł: Diabeł Urubu
Autor: Marlon James
Tłumaczenie: Robert Sudół
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Tytuł oryginału: John Crow's Devil
Data wydania: 13 lutego 2019
ISBN: 9788308068281
Cytaty: str. 8, 16, 27

czwartek, 17 stycznia 2019

,,ROK W OGRODZIE"-DAN PEARSON


tyl Rok w ogrodzie
Źródło

Pierwszy miesiąc roku jest najciemniejszy, można więc pomyśleć, że w ogrodzie panuje wówczas zupełna stagnacja, styczeń jednak nie jest miesiącem, w którym wszystko zamiera. Dzięki brytyjskiemu łagodnemu klimatowi w ogrodzie zawsze dzieje się coś, co nas do niego przyciąga. Listowie ziarnopłonu wiosennego przy nagiej ziemi, aromat oczaru wirginijskiego...niskie, ukośne promienie słońca oświetlają torebki nasienne z poprzedniego sezonu, a szkielety roślin tworzą przepiękną konstrukcję dla szronu...

Dan Pearson to znany brytyjski architekt krajobrazu, który ogrodnictwa uczył się w Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. Z pasją opowiada o ogrodach w programach telewizyjnych BBC, Channel 4 i Channel 5. Publikuje artykuły w ,,The Observer", ,,Daily Telegraph", ,,The Times" i ,,Gardens Illustrated".

Dwanaście miesięcy roku i zmiana pór roku znalazły odzwierciedlenie w książce ,,Rok w ogrodzie", w której Dan Pearson zawarł swoje ogrodnicze przemyślenia i działania. Jeden rozdział książki, to jeden miesiąc i kolejność prac w ogrodzie w tym czasie. Dan Pearson pokazuje, jak całoroczna praca w ogrodzie potrafi dostarczać przyjemności i zmusza człowieka do zwracania uwagi na to, co się dzieje tu i teraz. Choć cały cykl się powtarza, to w każdym tygodniu można odkryć kolejne etapy wzrostu roślin, kwitnienia, zawiązywania owoców... Za systematyczną pielęgnację rośliny odwdzięczają się bujnością, pięknem i owocami. Autor uważa, że w ogrodnictwie nie ma niczego tajemniczego i wystarczy umiejętnie obserwować oraz zauważać potrzeby roślin, a następnie reagować na te potrzeby. Z czasem ogrodnik zdobywa te umiejętności i pewniej działa. Ogród staje się pewnego rodzaju sanktuarium, gdzie łączą się przeżycia duchowe z fizycznymi. Myśli, które powstają w głowie autora podczas pracy w ogrodzie prowadzą do konkretnych wniosków i powstania notatek, a następnie artykułu. Pisanie pomaga mu zachować  ulotne chwile i doświadczenia z ogrodu w żywej pamięci.

Swoją pasję do ogrodnictwa autor zaczął rozwijać już w wieku pięciu lat, gdy z ojcem budował staw w ogrodzie, a następnie obserwował wzrost i ewolucję jaka w nim zachodziła. Przez kolejne lata pomagał rodzicom w pielęgnowaniu ogrodu, a także zdobywał potrzebną wiedzę, która ukierunkowała jego przyszłą ścieżkę zawodową. W wieku dziesięciu lat przeglądał katalogi roślin i robił szkice, czytał książki o ogrodnictwie podczas, gdy jego rówieśnicy czytali książki przygodowe. Później przyszedł czas na szkoły ogrodnicze i studia w Kew, gdzie mieściły się Królewskie Ogrody Botaniczne. Po ich ukończeniu nadal doskonalił się w ogrodzie botanicznym w Jerozolimie, w dzikiej posiadłości Miriam Rotschild w Ashton Wold, w Norfolk Fens i w innych miejscach. Kiedy firma zajmująca się projektowaniem ogrodów, którą założył w wieku dwudziestu siedmiu lat, zaczęła się rozwijać osiadł w Londynie. 

Dan Pearson w malowniczy sposób opisuje świat ogrodów i zachwyca się każdą rośliną. Pokazuje, że każda pora roku jest piękna, ma swój czar i niepowtarzalną barwę kolorów. W książce zawarł także praktyczne porady pozwalające stworzyć niepowtarzalny ogród. Publikacja oprócz treści zachwyca też szatą graficzną i starannością wydania. Serdecznie polecam ją miłośnikom ogrodów i przyrody:)



Ähnliches Foto


Tytuł: Rok w ogrodzie
Autor: Dan Pearson
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Witold Biliński
Oryginalny tytuł: Natural Selection: a year in the garden
Data premiery: 16 styczeń 2019
Format: 150x234 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 448
ISBN: 978-83-08-06820-5
Cytaty: str. 17

niedziela, 6 stycznia 2019

,,O MATKO I CÓRKO"-KATARZYNA I PAULINA BŁĘDOWSKIE


Źródło

Więź matki z córką jest inna niż matki i syna. Dziewczynki bardziej przychylają się do poglądów i wartości matek w każdej dziedzinie życia. Matka najczęściej kojarzy się z miłością, opieką, cierpliwością, wsparciem w trudnych sytuacjach, gotowością do niesienia bezinteresownej pomocy. Oczywiście relacje te nie zawsze są tak idealne, bywają też relacje toksyczne, rujnujące przyszłość dziecka. Na matce ciąży ogromna odpowiedzialność, gdyż jej postawa i więź jaką stworzy z dzieckiem ma istoty wpływ na jego dorosłe życie.

Katarzyna i Paulina Błędowskie, matka i córka, od 2015 roku prowadzą kanał  na You Tubie ,,O matko i córko!!!", w którym pokazują, jak wychowywać i być wychowywanym. Kanał cieszy się dużą popularnością i youtuberki w 2018 roku wydały książkę ,,O matko i córko! Duet mamy i córki, z którym nie można się nudzić." Kanału nie oglądam, ale zainteresowała mnie książka ze względu na tematykę relacji rodzinnych.

Relacje matki i córki ukazane są w tej książce już od pierwszych miesięcy życia Pauliny aż po wiek nastoletni. Pani Kasia z wielkim entuzjazmem i radością opisuje moment, gdy dowiaduje się, że jest w ciąży po dwóch latach starań. Od chwili narodzin córki buduje z nią bliską więź, a to procentuje w późniejszych latach, gdy córka jest nastolatką. Ze szczerością dzieli się trudami i radościami macierzyństwa. Zawsze musiałam być w zasięgu ręki. Z jednej strony wydawało się to uciążliwe i męczące, ale z drugiej czułam się potrzebna, niezastąpiona, spełniona. To bardzo miłe uczucie. Matkami targają jednak bardzo sprzeczne emocje. Paulina jawi się jako otwarta, ruchliwa, ciekawa wszystkiego indywidualistka łatwo nawiązująca kontakty i znajomości. Jako dziecko prawie nie ma wad, nie licząc skąpstwa w zakresie dzielenia się słodyczami z najbliższymi oraz nadmiernej egzaltacji podczas chorowania. Narodziny, dzieciństwo, pierwsze dni w przedszkolu, szkole i związane z tym wspomnienia, pierwsze osiągnięcia, wzruszające chwile i emocje, decyzja o wspólnym prowadzeniu kanału w social mediach opisane na przemian z perspektywy matki i córki.

Autorki pokazują w książce jak ważne są szczere rozmowy, zrozumienie i akceptacja potrzeb dziecka, bycie obok i wsparcie kiedy tego potrzebuje, pozwolenie małemu dziecku na udział w codziennym życiu rodziny i wspólne podejmowanie decyzji. Okres dorastania to szczególnie trudny czas w relacjach matki z córką, nie zawsze jest sielankowo, ale Kasia i Paulina Błędowskie wskazują jak można budować prawidłową więź w rodzinie, jak akceptować się wzajemnie, jak wspierać się i wspólnie tworzyć. Dodam, że książka jest bardzo ładnie i starannie wydana oraz opatrzona bardzo dużą ilością zdjęć z życia mamy i córki. Polecam ją fankom kanału ,,O matko i córko!!!" oraz osobom zainteresowanym poznawaniem relacji rodzinnych ze szczególnym uwzględnieniem kontaktów matki i córki.




Tytuł: O matko i córko! Duet mamy i córki, z którym nie można się nudzić
Autor: Katarzyna i Paulina Błędowskie
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 28 listopada 2018
ISBN: 9788381290289
Liczba stron: 336
Kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik
Cytaty: str. 22, 119