poniedziałek, 28 lutego 2022

,,KŁOPOTY W RAJU"-ROBYN CARR

 

Źródło

Kłopoty w raju Robyn Carr to druga część cyklu Virgin River, którego akcja rozgrywa się u podnóża gór w kalifornijskim miasteczku Virgin River. Oprócz bohaterów poznanych w Słońcu po burzy, czyli pierwszej części serii, autorka wprowadza nowe postacie. W Virgin River trwa sezon polowań na niedźwiedzie i jelenie. Do miasteczka przyjeżdża bardzo dużo nieznanych ludzi. Pewnej nocy do baru wchodzi młoda kobieta z dzieckiem, która ma ślady pobicia, jest bardzo wystraszona, a jej synek jest chory. John, który obsługuje bar proponuje zrozpaczonej kobiecie pomoc. 

Robyn Carr w pierwszej części cyklu Virgin River najwięcej miejsca poświęca historii położnej Mel i byłego marines Jacka, który prowadzi  bar w miasteczku. W drugiej części wiodącym tematem jest historia Johna Midletona, zwanego Proboszczem i Paige Lassiter, która ucieka z Los Angeles. Proboszcz jest samotnikiem, lubi spokój i ciszę. Jest szczery i bezpośredni. Kucharzy, łowi ryby, obsługuje bar i dobrze mu się żyje w małym miasteczku. Nie flirtuje z kobietami i nie szuka ich towarzystwa, ale kiedy widzi posiniaczoną Paige budzi się w nim złość na oprawcę kobiety. Chce jej pomóc, gdyż sprawiedliwość i lojalność są dla niego wartościami najważniejszymi w życiu. Paige to ciepła, krucha kobieta, która docenia pomoc Proboszcza. Nie dostrzega w nim żadnych wad, bo jest przy niej delikatny i dobry, a kiedy wymaga tego sytuacja staje się jej obrońcą, twardym, zdecydowanym i skutecznym. Polubiłam bohaterów, którzy przeżywają rozterki i wątpliwości, którzy w trudnych chwilach wspierają się, udzielają wymiernej pomocy, a kiedy kłopoty mijają razem świętują. 

Autorka porusza w książce problem maltretowanych kobiet i pokazuje aspekty psychologiczne takich sytuacji, kiedy ofiara jest wciągana w syndrom przemocy, manipulowana, zastraszana, próbuje walczyć lub ucieka przed oprawcą. Paige już w domu rodzinnym doznaje poniżania, uwłaczania i najgorszych obelg ze strony ojca i brata, a kiedy wychodzi za mąż jest bita przez męża już w trakcie miesiąca miodowego. Przez wiele lat próbuje różnych terapii, szuka pomocy policji, ucieka, ale nawet pojawienie się dziecka na świecie nie zmienia postępowania męża. Paige ma symptomy towarzyszące ofiarom przemocy-nie dba o swoje potrzeby, boi się, zatraca podstawowe odruchy, nie myśli o przyszłości i ma obniżone poczucie wartości. Autorka bardzo dobrze pokazuje rzeczywistość bitych kobiet, ich zniszczoną psychikę i drogę powolnego wychodzenia z przemocowej sytuacji. 

Kłopoty w raju to słodko-gorzka opowieść o mieszkańcach malutkiego Virgin River, gdzie nie ma zaawansowanych technologii, ale mieszkają ludzie o wielkich sercach gotowi okazać wsparcie i przyjaźń w obliczu trudności. Ciepła i napisana w lekkim stylu powieść, która jednak pod tą lekkością kryje drugie dno, gdyż autorka porusza temat przemocy domowej, maltretowania kobiet oraz młodocianych ciąż i szybkiego dorastania w obliczu traumatycznych przeżyć. Miło spędziłam czas z tą powieścią i chętnie poznam kolejne tomy.


WPISY POWIĄZANE:

,,Słońce po burzy"-Robyn Carr


Książkę można kupić między innymi w Księgarni BookTime



Tytuł: Kłopoty w raju

Autor: Robyn Carr

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Cykl: Virgin River (tom 2)

Seria: Virgin River

Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Tytuł oryginału: Shelter mountain

Data wydania: 2022-02-23

Liczba stron: 384

ISBN: 9788327682314

Tłumacz: Klaryssa Słowiczanka

środa, 23 lutego 2022

,,DROGA DO SIEBIE. O POCZUCIU WARTOŚCI"-EWA WOYDYŁŁO


Źródło


Smutek, gniew, strach, wina, żal, wstyd i urazy są częścią życia każdego człowieka. Smutek i melancholia pogrążają, radość i zadowolenie sprawiają, że życie nabiera barw. Szczęśliwi rodzice, to także szczęśliwe dzieci, gdyż niemoc  i bezradność wynikają z niewiary w siebie i swoje możliwości. 

Ewa Woydyłło w poradniku Droga do siebie. O poczuciu wartości pokazuje, że dorośli mogą odbudować swoje poczucie wartości, pomimo tego, że w dzieciństwie wmawiano im, iż są do niczego. Autorka na przykładzie doświadczeń z pacjentkami, uczestniczkami warsztatów i rozmów z innymi psycholożkami uświadamia, że własną wartość budujemy już od dzieciństwa i jeśli źle o sobie myślimy, to mogliśmy się przyzwyczaić do czyichś opinii na swój temat. Dzieci z przykrymi doświadczeniami, choć obdarzone w wieku dorosłym przez inną osobę ciepłem i troską nie zawsze są w stanie przezwyciężyć chłód i zaniedbanie ze strony opiekunów.  Odbija się to na tożsamości i poczuciu wartości. Aby zmienić coś w swoim życiu trzeba najpierw rozpoznać i nazwać zachowania, które chce się zmienić. Poczucie wartości jest bliskie poczuciu satysfakcji z działania, tego jak się żyje, pracuje i jakie ma się relacje z innymi ludźmi. Drażliwość i nieracjonalne bronienie się przed uwagami, nawet słusznymi, jest często objawem niskiego poczucia wartości. Poczucie krzywdy obniża samoocenę, dlatego autorka radzi, aby nie być ofiarą, nie dać się skrzywdzić. Powinniśmy wyciszać złość, by dostrzec na spokojnie, co tak naprawdę  się dzieje. Akceptacja uwalnia od potrzeby zemsty i odwetu. Koniec z użalaniem przynosi ulgę. Osoba o niskim poczuciu wartości uważa gdzieś na dnie swojej duszy, że nie jest warta godnego traktowania. Samoakceptacja jest fundamentem poczucia wartości, a także jasne określanie i egzekwowanie granic. 

Droga do siebie to mądry i bardzo przydatny poradnik, w którym Ewa Woydyłło wyznacza konkretne drogowskazy, aby odnaleźć własną drogę do samoakceptacji i odzyskania poczucia wartości. Poradnik godny polecenia, gdyż oprócz wartościowych treści napisany jest przystępnym językiem, bez zadęcia i pouczania. Warto zwrócić na niego uwagę, przy wyborze lektury.



WPISY POWIĄZANE: ,,Żal po stracie. Lekcje akceptacji"-Ewa Woydyłło



Tytuł: Droga do siebie. O poczuciu wartości

Autor: Ewa Woydyłło

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kategoria: poradniki

Data wydania: 2022-01-26

Data 1. wyd. pol.: 2022-01-26

ISBN: 9788308074770

Cytaty: str. 94

niedziela, 20 lutego 2022

,,A LASY WIECZNIE ŚPIEWAJĄ"-TRYGVE GULBRANSSEN

Źródło

Trygve Gulbranssen to norweski pisarz, który światowy rozgłos zdobył cyklem powieściowym: ,,A lasy wiecznie śpiewają" (1933) i ,,Dziedzictwo na Bjorndal" (1935). Popularność tego cyklu przyniosła wielki sukces pisarzowi i jego twórczość znalazła się na prestiżowej liście książek wyselekcjonowanych przez amerykańskich wydawców i rekomendowanych Białemu Domowi do biblioteki prezydenta.

Akcja powieści rozgrywa się w dziewiętnastowiecznej Norwegii i przedstawia historię rodziny Bjorndal z dworu Gammel-Bjorndal, której głową jest Torgeir. Ród ten słynie z bardzo wysokiego wzrostu i ogromnej siły. Torgeir ginie w walce z potężnym niedźwiedziem tak samo jak jego pradziadowie. Synowie Torgeira-Tove i Dag prowadzą wspólnie posiadłość, powiększają majątek i starają się nie zwracać uwagi na ludzi zazdroszczących im bogactwa. Tragiczne wydarzenia sprawiają, że sytuacja rodziny zmienia się i trzeba odkupić winy przodków.

Autor bardzo ciekawie nakreślił stosunki panujące w dziewiętnastowiecznej społeczności norweskiej. Dumni, pyszałkowaci chłopi z równin straszą swoje dzieci, że w północnym lesie mieszkają trolle, czarownice i różne upiory. Wychowują dzieci w przeświadczeniu, że wszelkie zło pochodzi z północy, a ludzi mieszkających w lasach posądzają o czary, gwałty i wszelkie wybryki. Ludzie z równin i ludzie z lasów trzymają się od siebie z daleka, czasem mijają się na drogach, ale nie rozmawiają ze sobą. Chłopi z równin są zazdrośni o dobrobyt w Bjorndal i uważają, że Tove z Dagiem powinni być mali i pokorni. Młodzi mężczyźni jednak nie zamierzają poddać się  i dążą do spełnienia swoich planów i marzeń. Jeśli chodzi o bohaterów, to zostali stworzeni przez Gulbranssena ze wszystkimi zaletami i wadami. Widać jak na przestrzeni lat zmieniają się, kształtują, cierpią i kochają. Moją sympatię szczególnie zyskał Dag, który z pogodnego i łagodnego mężczyzny staje się na pozór zimnym i zamkniętym w sobie człowiekiem. Tragiczne wydarzenia sprawiają, że zostaje zawieszony w przestrzeni, nie rozumie co się wokół niego dzieje, chodzi jak we śnie, wszystko wydaje mu się dziwne, niedosiężne, niepojęte. Nic go nie obchodzi, ledwie zdaje sobie sprawę, że upływa czas. Dag toczy wewnętrzne zmagania. Zastanawia się, czy może jeszcze żyć, czy ma obowiązek pomścić swoich ojców za brak poważania, za lekceważenie jakiego doznawali ze strony ludzi od pokoleń. Trygve Gulbranssen przepięknie, ale nie rozwlekle opisuje skandynawską przyrodę. Majestatyczne lasy zasypane śniegiem, olbrzymie drzewa szumiące głucho i groźnie, wysoko położone polany, zimny i dokuczliwy wiatr, poszarpane skały i przepaści, spadające głazy, krzyczące sowy i inne tajemnicze stworzenia, bulgoczące i szumiące  strumienie. Przyroda pięknie została wkomponowana w akcję. 

,,A lasy wiecznie śpiewają" oraz ,,Dziedzictwo na Bjorndal" to rewelacyjna norweska saga, od której nie można się oderwać. Obowiązek, praca, nauki i prawdy życiowe przekazywane z ojca na syna, zemsta za doznane krzywdy, kara, duma, odwaga, miłość, wiara i piękno przyrody to wszystko można odnaleźć w tej książce. Atutem prezentowanego wydania jest to, że zawiera ono dwie części sagi i można od razu poznać perypetie bohaterów do końca. Jak dla mnie jest to przepiękna historia i serdecznie ją Wam polecam:)






Tytuł: A lasy wiecznie śpiewają
Autor: Trygve Gulbranssen
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Cykl: A lasy wiecznie śpiewają (tom 1 i II)
Kategoria: powieść historyczna
Tytuł oryginału: Og bagom synger skogene
Data wydania: 2021-11-30
Data 1. wyd. pol.: 1938-01-01
Liczba stron: 560
ISBN: 9788382020847
Tłumacz: Henryk Leśniewski, Henryk Goldman

poniedziałek, 14 lutego 2022

,,SKORUMPOWANI"-DON WINSLOW

Źródło

Don Winslow jest autorem dziewiętnastu popularnych i nagradzanych powieści m. in.: The Cartel, Z psich pazurów, Savages: ponad prawem. Kilka lat temu przeczytałam Granicę i zakochałam się w prozie autora. Kiedy Wydawnictwo Harper Collins Polska wydało Skorumpowanych wiedziałam, że muszę przeczytać tę powieść.

Denny Malone jest nagradzanym sierżantem nowojorskiej policji i kieruje elitarnym zespołem Da Force, który zwalcza gangi handlujące bronią i narkotykami. Uważany jest za dobrego glinę i tylko nieliczni wiedzą, że wraz z kolegami przywłaszczył kilka milionów dolarów w czasie nalotu policyjnego na gang narkotykowy w Nowym Jorku. Malone czuje się rozdarty między obowiązkiem, lojalnością wobec kolegów i naciskami agentów federalnych. Próbuje wyjść cało z opresji, w której się znalazł.

Autor dedykuje książkę pracownikom organów bezpieczeństwa i porządku publicznego, którzy zginęli na posterunku w czasie kiedy ją pisał i wymienia z imienia oraz nazwiska tych ludzi. Niemile zaskoczyła mnie ogromna liczba poległych funkcjonariuszy. Nie wiem, jak długo autor pisał tę powieść, niemniej nie zdawałam sobie sprawy, iż tak dużo policjantów ginie na służbie.

Don Winslow stworzył pełnokrwistych i charakternych bohaterów. Malone, Russo, Billy O, Big Monty to twardzi gliniarze, którzy podporządkowali sobie ulice Nowego Jorku. Zaprowadzili na nich bezpieczeństwo, ale czasem musieli manewrować na granicy prawa. Da Force przenikało miasto jak zimny, ostry wicher, omiatała ulice i zaułki, boiska, parki i osiedla, zgarniając z nich śmieci i brud, drapieżna burza przepędzająca drapieżniki. Malone ma trzydzieści osiem lat i wygląd twardziela. Codziennie ubiera się na czarno, biega po parku i boksuje Jest kochany i nienawidzony, boją się go, szanują, wychwalają i czują wstręt. Ma pochlebców i krytyków, ale nie ma prawdziwych przyjaciół oprócz partnerów: Russa i Monty'ego. Szef nie akceptuje jego specyficznego poczucia humoru, tatuaży i encyklopedycznej znajomości tekstów hiphopowych. Malone zamyka za kratkami złych facetów, ale w pewnym momencie on także trafia do klatki, w federalnym areszcie przy Park Row. Wie tak dużo o tym co się dzieje w mieście, że kilka jego słów może wywołać lawinę dymisji szefów, komendantów, komisarza, prokuratorów i sędziów oraz pogrążyć burmistrza, kongresmena i kilku miliarderów. Big Monty wyróżnia się wyglądem na tle policjantów i zawsze nosi kapelusz trilby z wąskim rondem i czerwonym piórkiem, a z ust zwisa mu cygaro marki Monteristo. Russo jest Włochem o rudych włosach i chodzi w wyglansowanych butach z czerwonej skóry. Syks-szef jednostki specjalnej Manhattan Północ robi porządek w jednostce. Za przyjęcie od kogoś za darmo choćby kanapki lub kawy odbiera odznakę, broń i emeryturę. Nie ma przyjaciół, ale też ich nie szuka. Jest przeciwny brutalności policji i nie toleruje zastraszania, bicia, uprzedzeń i zatrzymywania przypadkowych osób.  Obraz policjantów jest nakreślony doskonale i od razu można poznać, kto jaką rolę pełni na komendzie. Wtyczki przypominają narkomanów lub handlarzy; nie mundurowi to miejscy piraci; mundurowi to twardziele z krzywymi uśmieszkami gotowi do akcji w każdej chwili tylko po to, by coś się działo; kobiety policjantki nie znają litości, są twarde i nienawistne, a detektywi ze złotymi odznakami są w tym całym cyrku królami.

Skorumpowani to rewelacyjna powieść kryminalna, w której akcja mknie niczym wicher, a każda postać jest dopracowana w szczegółach. Doskonale nakreślone miasto pełne grzechu, handlarzy narkotyków, gwałcicieli, handlarzy żywym towarem, ale nie tylko, gdyż ten brudny świat przenika do elit i policjantów ze złotymi odznakami. Mocna, dająca do myślenia proza, od której nie można się oderwać. Serdecznie polecam:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Granica"-Don Winslow



Tytuł:  Skorumpowani

Autor: Don Winslow

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Tytuł oryginału: The Force

Data wydania: 2017-09-27

Data 1. wyd. pol.: 2017-09-27

Liczba stron: 592

ISBN: 9788327630650

Tłumacz: Alina Patkowska

Cytaty: str. 12

środa, 9 lutego 2022

,,BOWIE W WARSZAWIE"-DOROTA MASŁOWSKA

Źródło

Dorota Masłowska to intrygująca pisarka, felietonistka, autorka sztuk teatralnych i projektów muzycznych. Od dawna chciałam poznać jej twórczość, więc kiedy ukazała się książka ,,Bowie w Warszawie" pomyślałam, że nadarzyła się odpowiednia chwila ku temu.

Lata 70-te. Warszawa. Muzyk Dawid Bowie wraca pociągiem z Moskwy do Berlina i wspomina podróż na Wschód. Tak się zaczyna powieść Doroty Masłowskiej o znamiennym tytule. Trudno w niej jednak znaleźć więcej odniesień do znanego muzyka. W zasadzie Dawid Bowie jest taką klamrą spinającą całą powieść, gdyż pojawia się na początku fabuły i na jej końcu. Środek powieści wypełniają inni bohaterowie. Sprzątaczka Pani Anastazja Ładczuk zwana  Nastką, która jest postacią trochę nierzeczywistą, ale bardzo łatwo można ją sobie wyobrazić ubraną w stylonowy fartuch i sznurowane pepegi na korku, gdy wymachuje mokrą ścierką i krzyczy, że znów wszystko jest porozwalane, powyrzucane i ona musi to sprzątać. Plutonowy Wojciech Krętek, wąsaty niespełniony pisarz szukający Dusidamka z Mokotowa napadającego na kobiety. Dyrektor księgarni-zgorzkniały, nieszczęśliwy, chmurny i ciągle niezadowolony. Pan Kozełko- tęgi, niezgrabny, niegramotny i wciąż zawstydzony sobą, który jednak z powodzeniem prowadzi pieczarkarnię. Wacia-jeszcze młoda, ale w procesie daleko posuniętej matronizacji, tęga i mocno umalowana. Jej sposób bycia jest pełen słodyczy, jednak podszytej jadem i psychotruciznami. Bogumiła-dwudziestolatka, duża, tęga, w golfie i za krótkiej spódnicy odsłaniającej majtki i podkreślającej jej ostentacyjny erotyzm. To tylko kilka przykładowych bohaterów. Muszę przyznać, że Dorota Masłowska wykreowała ciekawe postacie z przywarami i zaletami, nietuzinkowe i zapadające w pamięć. Społeczna aura lat 70-tych została oddana rewelacyjnie i oczami wyobraźni widziałam kobiety ubrane w jesionki i nylonowe rajstopy, milicjantów wykrzykujących niecenzuralne słowa na komendzie, długie kolejki za watą, sąsiadki lustrujące całe podwórka i obgadujące wszystko i wszystkich, wyjazdy kolonijne itd. itd. Uśmiałam się z neologizmów, których jest całe mnóstwo w książce np.: dupciolizków, lizidupków, murzynujących, tetryczących i innych.  Autorka ma wyjątkowo giętki literacko język.

,,Bowie w Warszawie" to intrygująca książka podzielona na sceny, które tętnią życiem lat siedemdziesiątych w Polsce. Przerysowani i intrygujący bohaterowie, czarny humor i sarkazm, kontrowersyjne tematy i szarość ulic w PRL-u, a to wszystko opisane specyficznym językiem autorki. Muszę przyznać, że podoba mi się styl Doroty Masłowskiej i chętnie poznam jej inne książki.



Tytuł: Bowie w Warszawie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2022-01-12

Data 1. wyd. pol.: 2022-01-12

ISBN: 9788308074558

Cytaty: str. 49, 50

piątek, 4 lutego 2022

,,SOLO. MOJE SAMOTNE WSPINACZKI"-KRZYSZTOF WIELICKI

 

Źródło

Krzysztof Wielicki to człowiek legenda. Jako pierwszy człowiek na świecie zimą 1980 roku zdobył najwyższy szczyt Ziemi Mount Everest. Jako pierwszy wszedł zimą na Lhotse. W 1986 roku razem z Jerzym Kukuczką zdobył Kanczendzongę. W ciągu jednej doby pokonał drogę z bazy na szczyt i z powrotem do bazy na Broad Peaku. Zdobył Manaslu, Makalu, Dhaulagiri, Annapurnę, Czo Oju, Sziszapangmę, Gaszerbrum II i Gaszerbrum I, K2 i Nanga Parbat, czyli wszystkie czternaście ośmiotysięczniki na świecie. Krzysztof Wielicki należy do ekskluzywnego The Explorers Club. W 2018 roku został odznaczony Nagrodą Księżnej Asturii w dziedzinie sportu. W 2019 roku otrzymał Złoty Czekan  za całokształt dokonań wspinaczkowych.

W książce ,,Solo. Moje samotne wspinaczki" Krzysztof Wielicki opisuje swoje samotne wejścia na najwyższe góry świata oraz dzieli się refleksjami na temat wspinaczki, partnerstwa, samotności i śmierci przyjaciół w górach. Przypomina o wielu ciekawych wydarzeniach, ale nie zawsze są one radosne. W 2013 roku obóz pod Nanga Parbat odwiedzili terroryści z Al-Kaidy, którzy wywlekli z namiotów zaspanych alpinistów, splądrowali ich rzeczy, zniszczyli telefony satelitarne i zabili wspinaczy strzałem w tył głowy. W 2018 roku organizowana była akcja ratunkowa po Elisabeth Revol i Tomasza Mackiewicza, którzy utknęli na Nanga Parbat. Akcja zakończyła się połowicznym sukcesem. Autor ma liczne wspomnienia związane z górami i chętnie się nimi dzieli. W książce zawarto bardzo dużo zdjęć, więc są one dodatkowym atutem publikacji i sprawiają, że nabiera ona formy albumu skrzyżowanego z pamiętnikiem.

Krzysztof Wielicki opisuje jak samotnie pokonuje kolejne lodowe kuluary i trawersy pod ciężkimi serakami, jak przełamuje swoje słabości i zmęczenie fizyczne. Na jednej ze stron pisze-Jestem sam. Wokół pustka i lekkie podmuchy wiatru, wzeszedł księżyc. Ślicznie oświetla ścianę. Jest pięknie, romantycznie! Zwycięża moja zachłanność na emocje. Domyślam się, ile ich przede mną. O ryzyku nie pamiętam, bo przecież sprawdzam siebie. Góry są piękne, ale też niebezpieczne. Nie można popełnić błędu, gdyż może to kosztować życie. Jeden fałszywy krok, źle wbity i obciążony czekan i...koniec.

Autor udowadnia, że człowiek może wiele dokonać, musi być tylko zdeterminowany, uwierzyć w siebie i jasno określać sobie ambitne plany. Góry nauczyły go pokory, wywołały w jego duszy wiele refleksji, rozbudziły zachłanność na adrenalinę i potrzebę sprawdzenia się.


Zapraszam do poznania bestsellerów w księgarni Tania Książka



Tytuł: Solo. Moje samotne wspinaczki
Autor: Krzysztof Wielicki
Wydawnictwo: Agora
Kategoria: biografia, autobiografia, pamiętnik
Data wydania: 2022-01-12
Data 1. wyd. pol.: 2022-01-12
Liczba stron: 240
Język: polski
ISBN: 9788326838460
Cytaty: str. 60, 221