piątek, 18 marca 2022

,,SIEDEM DALEKICH REJSÓW"-LEOPOLD TYRMAND

 

Źródło

Darłowo, port na Zachodnim Pomorzu, wczesna wiosna 1949 rok. Z pociągu o rozklekotanych wagonach wysiadają pasażerowie, a pośród nich dziennikarz Ronald Nowak i magister historii sztuki Ewa Kniaziołęcka. W czasie wspólnej wędrówki do centrum miasta nawiązują rozmowę i wyraźnie mają się ku sobie. Nowak jest przystojny, uśmiechnięty i pogodny, zna wiele osób w Darłowie i znajduje się na rozdrożu decyzji-zostać w  komunistycznym kraju, czy odnaleźć zaginiony tryptyk Eryka Pomorskiego i uciec na Zachód. Ewa ma dwadzieścia cztery lata i lubi swoją pracę, kwiaty, psy, dobry alkohol i książki. Nie toleruje brzydkich mebli, złego wychowania, nudy, głupoty i kołtuństwa. Podobnie jak Ronald interesuje się dziełem sztuki: tryptykiem Eryka Pomorskiego. 

Kameralna akcja powieści rozgrywa się w ciągu trzech dni. Autor dosyć dobrze nakreślił rysy nie tylko głównych bohaterów, ale także pobocznych. Wątek romansowy Ewy i Ronalda prowadzony jest na zmianę i poznajemy całą historię z ich perspektywy. Towarzyszymy ich rozmowom w restauracji, hotelu czy na spacerze oraz poznajemy ich myśli, gdyż to co mówią, nie zawsze jest  adekwatne z tym co myślą.  Obserwujemy ich pierwsze poczynania w miasteczku i zakochiwanie się w sobie, przekomarzanie, śmiechy, zaspokajanie nienasyconego apetytu podczas sztormu za oknem. Dużo w tej relacji cichej rywalizacji i niepewności. Przypomina to romans w obskurnym pokoju i na żelaznym łóżku pary niezdecydowanych kochanków. Na drugim planie autor umieścił szefa kapitanatu portu Stołypa, właścicielkę hotelu, proboszcza, służącą, restauratora Krztynkę, piekarza i maklera okrętowego Augusta Letera, który w dzień jest szczęśliwym mężem najpiękniejszej kobiety w Darłowie i ojcem dwójki dzieci, a w nocy wrakiem ludzkim spod zalanych wódką stołów, nożownikiem z portowych knajp, szmatławym kochankiem najgorszych kobiet z węglowego nabrzeża. Zabrakło mi w bohaterach werwy, pogłębionej warstwy psychologicznej i zdecydowania. Ich rozmowy są sztuczne, jak w sztuce teatralnej. Dobrze jednak widać na przykładzie ludzi z różnych warstw społecznych, jak odbierają tworzący się nowy powojenny system komunistyczny, który niszczy wielu ludzi. Następuje centralizacja statków w dużych portach w Szczecinie, Gdyni, Gdańsku i zamieranie ruchu w małych portach. Powstają spółdzielnie i likwidowane są prywatne sklepy oraz restauracje. Tworzy się nowa powojenna Polska i widać, jak niektórzy ludzie są w tym wszystkim zagubieni. Krztynka nie ma  pojęcia co zrobi, gdy jego bar zostanie zamknięty.

Najbardziej w całej powieści podobał mi się klimat nadmorskiego miasteczka. Widziałam oczami wyobraźni wąskie, kręte uliczki, stare spichrze o poczerniałym belkowaniu i zmurszałych cegłach, nabrzeża ocembrowane grubymi balami, usiane cumowymi klocami, kutry obwieszone powrozowymi poduchami zderzaków, falochrony z ciężkich głazów,  parterowe rybackie domki, z wnętrza których wydobywają się dźwięki marynarskiej harmonijki, odległy szum morza...

,,Siedem dalekich rejsów" Leopolda Tyrmanda to powieść o radościach i smutkach powojennego pokolenia, które szuka swojego miejsca w odbudowującej się ojczyźnie po zniszczeniach wojennych. W malowniczym portowym miasteczku rodzi się niepewna miłość, łamane są bariery i kształtuje się nowy system, a gdzieś na marginesie tych wydarzeń trwają poszukiwania dzieła sztuki. 

 

WPISY POWIĄZANE:

,,Życie towarzyskie i uczuciowe"-Leopold Tyrmand

,,Tyrmand warszawski"-Leopold Tyrmand

,,Zapiski dyletanta"-Leopold Tyrmand

,,Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona)-Leopold Tyrmand, Monika Dyrlica, Dagmara Klein

 

 


Tytuł: Siedem dalekich rejsów

Autor: Leopold Tyrmand

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2022-03-09

Data 1. wyd. pol.: 1992-01-01

Liczba stron: 192

ISBN: 9788377797785

Cytaty: str. 18


13 komentarzy:

  1. Na pewno warto poznać tę książkę. Zainteresował mnie opisany przez Ciebie klimat nadmorskiego miasteczka.

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno warto poznać tę książkę. Zainteresował mnie opisany przez Ciebie klimat nadmorskiego miasteczka.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam ją szczę kilka innych książek o tematyce wojennej do przeczytania, ale będę potrzebowała o tej książce tytule.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Autor tutaj osadził akcję po II wojnie i pokazał jak niszczono prywatną własność.

      Usuń
  4. Książka, którą chcę przeczytać!

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo mnie zaciekawiła ta książka, dopisuję tytuł do mojej listy. ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam serdecznie ♡
    Wspaniała recenzja, cudowny klimat :) Bardzo chętnie poznam bliżej tę książkę, zainteresowała mnie :)
    Pozdrawiam cieplutko ♡

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za odwiedziny i życzę miłego dnia:)

      Usuń