niedziela, 11 października 2020

CHŁOPCY JO"-LOUISA MAY ALCOTTPo ,,Małych kobietkach", ,,Dobrych żonach" i ,,Małych mężczyznach" przyszedł czas na ostatni tom z serii ,,Chłopców Jo" Louisy May Alcott.

W Plumfield mija dziesięć lat. W college’u ufundowanym przez pana Laurenca kształci się wielu chłopców i dziewcząt, którzy korzystają z majątku, hojności i mądrości założyciela. W małej wspólnocie wszystko dobrze się układa, a pan Bhaer, który jest rektorem czuje się spełniony, bo zrealizował swoje marzenia. Siostry March wspólnie opiekują się młodzieżą. Meg otacza opieką młode dziewczyny, Jo jest powiernicą i obrończynią chłopców, a Amy zabawia wszystkich muzyką i krzewi kulturę.

Chłopcy z ,,Małych mężczyzn" dorośli i każdy obrał swoją drogę życiową. Franz zamieszkał z kupcem w Hamburgu. Emil żeglował jako majtek na statkach i był z tego powodu bardzo szczęśliwy. Dan próbował swoich sił jako hodowca owiec w Australii. Nat zajmował się muzyką w konserwatorium. Tom postawił na medycynę. Jack robił interesy ze swoim ojcem. Dolly, Ned i Nadziany studiowali prawo. Demi mimo przeciwności dążył, by zostać dziennikarzem. Chłopcy są już młodymi mężczyznami i wpadają w liczne tarapaty, miłości i awantury. Jo stara się im pomagać, swobodnie rozmawia o ich pokusach oraz licznych próbach charakteru. Otacza chłopców troską, łagodnie przestrzega przed problemami i choć opuszczają bezpieczną domową przystań mają świadomość, że mogą liczyć na jej pomoc.

Podobnie jak w poprzednich tomach autorka stworzyła ciekawą fabułę, a liczni bohaterowie przeżywają wzloty i upadki. Jest moralizatorsko, sielankowo, przyjemnie z odrobiną dziegciu o codziennym życiu w dziewiętnastym wieku. Czyta się bardzo dobrze, a wydanie całej serii jest przepiękne. Serdecznie polecam:)


WPISY POWIĄZANE: 

,,Małe kobietki"-Louisa May Alcott

,,Dobre żony"-Louisa May Alcott

,,Mali mężczyźni"-Louisa May Alcott

Tytuł: Chłopcy Jo. Wydanie ilustrowane

Autor: Louisa May Alcott

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Małe kobietki (tom 4)

Kategoria: literatura piękna

Tytuł oryginału: Jo's Boys

Data wydania: 2020-09-16

Liczba stron: 500

ISBN: 9788377796450

Tłumacz: Joanna Pyra

11 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Polecam całą serię, trzeba czytać po kolei, aby poznać losy bohaterów.

   Usuń
 2. Jeszcze nie znam tej serii, ale to tylko kwestia czasu. ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Klasyczna powieść dla kobiet, a kiedyś dla młodych panienek :)

   Usuń
 3. Szalenie lubię całą serię, jest taka ciepła i miła, przenosi czytelnika w inny świat ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całkiem Cię rozumiem, a do tego seria jeszcze jest pięknie wydana :)

   Usuń
 4. Bardzo chcę przeczytać ten cykl

  OdpowiedzUsuń
 5. "Małe kobietki" nawet, nawet spodobały mi się. Piszę z lekkim przekąsem, bo jestem facetem, a to chyba książki dla dziewczyn/kobiet. Biję się z myślami, czy czytać dalsze losy bohaterek. I im częściej trafiam na recenzję którejś z kontynuacji, ta ochota jest większa.

  OdpowiedzUsuń