Życie jest możliwe wtedy tylko, gdy duch i ciało są w harmonii, gdy panuje pomiędzy nimi naturalna równowaga, gdy posiadają one dla siebie nawzajem naturalny szacunek.
D. H. Lawrence
Nie tak dawno obejrzałam na Netflixie nową ekranizację Kochanka Lady Chatterley D. H. Lawrence'a i ta w sumie niezbyt skomplikowana opowieść sprawiła, że mogłam wieczorem odprężyć się po dniu pracy, miło spędzić czas na kanapie przed telewizorem i nie myśleć o kolejnych zadaniach w dniu następnym. W filmie nie brakowało namiętności i scen erotycznych między bohaterami, dlatego byłam bardzo ciekawa, jak naprawdę te sceny zostały opisane w książce wydanej po raz pierwszy w 1928 roku.
Anglia, 1917 rok. Constance poślubia Clifforda, który po miesiącu miodowym wyjeżdża do Flandrii na wojnę. Kiedy wraca do domu jest sparaliżowany od pasa w dół i walczy o przeżycie. Mężczyzna nabiera sił, ale jeździ na wózku i wie, że nie będzie mógł mieć dzieci. Po tym jak był bliski utraty życia, coś w jego duszy ulega zniszczeniu, nie jest już tak wrażliwy, jak przed wojną. Clifford jest od Connie całkowicie zależny. Żona momaga mu jak tylko może. Małżeństwo jest ze sobą bardzo zżyte, ale jednak nie na tyle, by poruszać ze sobą otwarcie pewne drażliwe tematy. Są zjednoczeni duchem, ale cieleśnie nie istnieją dla siebie nawzajem. Młoda kobieta przez kolejne lata jest oddaną opiekunką, ale z czasem coraz częściej czuje wewnętrzny niepokój i chęć ucieczki. Kiedy lęk jest już nie do zniesienie uciaka od domu i ludzi. Las staje się jej schronieniem i sanktuarium, gdzie może uwolnić się od wszystkiego. Connie ogarnia coraz większy lęk przed nicością w jej życiu, w małżeństwie i nie widzi przyszłości w jasnych barwach. Clifford wie, że nie sprawdza się jako mężczyzna, dlatego proponuje żonie, by znalazła sobie kochanka. Pewnego dnia Connie spotyka leśniczego...
Lawrence porusza w powieści wiele różnych kwestii i w zależności od tego kto czyta tę książkę, to dostrzeże mniej lub więcej tematów. Autor zwraca uwagę na to, że ludzie muszą nadgonić i przywrócić równowagę pomiędzy świadomością wrażeń i doświadczeń ciała a samymi wrażeniami i doświadczeniami, równowagę pomiędzy świadomością aktu a samym aktem. Historia Connie i Mellorsa opisana jest bez pruderii, odważnie jak na pierwszą połowę XX wieku, a do tego namiętnie, zmysłowo, z klasą. W filmie erotyczne sceny są przedstawione obrazowo i śmiało, bardziej współcześnie, a w książce te same akty są subtelniejsze, bardziej emocjonujące i działające na wyobraźnię, choć i tak wykraczające poza normy epoki, w której powstała ta opowieść. Autor na przykładzie Connie pokazuje, że nie tylko miłość duchowa jest ważna. Aby zachować równowagę psychiczną i zdrowie, trzeba nie tylko oddawać się przeżyciom duchowym, ale też przeżywać seksualne emocje i doznania fizyczne. Doznania miłości wewnętrznej i fizycznej muszą współgrać, by ludzie mogli żyć w szczęściu i harmonii.
Lawrence porusza w książce także kwestie społeczne. Constance wychowuje się w otoczeniu artystów i inteligentnych socjalistów. Nie czuje lęku przed sztuką ani przed polityką. Jest zarazem kosmopolitką i prowincjuszką. Obraca się w sferze młodzieży z Cambridge, która opowiada się za wolnością. Traktuje ludzi z szacunkiem i śmiało wchodzi w kontakty z osobami z różnych warstw społecznych. Clifford dobrze się czuje tylko wśród arystokracji ziemiańskiej. Jest lękliwy i nerwowy pośród ludzi ze stanu średniego i niższych klas. Na ogół jest wyniosły i pogardliwy wobec każdego, kto nie należy do jego klasy. Jego zachowanie jest na przemian obelżywe i trwożne. W pewnym momencie Connie musi wybrać swoją nową drogę życiową i opowiedzieć się albo po stronie arystokracji albo klasy robotniczej.
Kochanek lady Chatterley to piękna i niezwykle wciągająca opowieść o czułości, namiętności, miłości, kobiecości, seksualności oraz wyborze między powinnością a własnym szczęściem. Bardzo dobrze się czyta i z pewnością umili wieczór wielu Czytelnikom. Serdecznie polecam:)
Tytuł: Kochanek lady Chatterley
Autor: David Herbert Lawrence
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału: Lady Chatterley's Lover
Data wydania: 2023-02-22
Data 1. wyd. pol.: 1991-01-01
Data 1. wydania: 1973-01-01
Liczba stron: 400
ISBN: 9788377798928
Tłumacz: Marceli Tarnowski
Cytaty kolejno: str. 13, 10
Skoro to piękne i wciągająca książka, to koniecznie muszę ją przeczytać.
OdpowiedzUsuńTo kolejne pięknie wydanie, jakie chcę mieć w swojej biblioteczce.
OdpowiedzUsuńMnie ta książka nie porwała, raczej znudziła i rozczarowała :(
OdpowiedzUsuń