niedziela, 30 sierpnia 2015

,,OPACTWO ŚWIĘTEGO GRZECHU" - SUE MONK KIDD-PRZEDPREMIEROWO


Źródło

Jessie Sullivan ma kochającą rodzinę: męża Hugh, który jest psychiatrą oraz córkę Dee na studiach. Niestety po wyjeździe córki czuje się rozstrojona, ma wrażenie jakby znalazła się w ślepym zaułku, straciła wigor i wenę twórczą do tworzenia swoich prac. Snuje się po wielkim domu i rozmyśla. 
,,Nie wiedziałam wówczas, czego chcę, ale tęsknota za tym czymś była niemal namacalna. Czułam, ją, stojąc tamtego ranka przy oknie, czułam, jak pojawia się w ten swój charakterystyczny, zdradziecki, ukradkowy sposób, i nie miałam pojęcia, co o tym myśleć."

Po nagłym telefonie Jessie musi wyjechać na wyspę Egret leżącą u wybrzeży Karoliny Południowej, na której się urodziła i zaopiekować się matką po jej zagadkowym wypadku. Na Egret Island znajduje się klasztor Benedyktynów słynący z syreniego tronu poświęconego celtyckiej bogini Senarze, która została świętą. Na rodzinnej wyspie Jessie opiekuje się matką i szuka wyjaśnienia dla jej samookaleczenia się. Stara się dociec prawdy za wszelką cenę. Rozmawia o zachowaniu matki z jej przyjaciółkami oraz mnichami, dla których matka od wielu lat gotowała i nawet nie przypuszcza, że odkryje rodzinną tajemnicę.

,,Opactwo świętego grzechu" to powieść o rodzinnej tajemnicy, życiu z poczuciem winy, oswajaniu   lęków z dzieciństwa, ale też o kryzysie wieku średniego, przyjaźni i miłości.

Jessie zakochuje się z wzajemnością w mnichu Thomasie. Początkowo jest tym wstrząśnięta i zawstydzona, ale ,,kiedy człowiek się zakochuje, dzieje się to poza jego wolą. Serce robi to, co robi." Po dwudziestu latach małżeństwa nie przypuszczała, że jest jeszcze w stanie znowu się w kimś zakochać. Zakazana miłość, która nie powinna się zdarzyć, wbrew rozsądkowi rozwija się i ogarnia swoją słodyczą Jessie i Thomasa.

Nie są oni jednak wolni od dręczących dylematów. Brat Thomas nie wie, czy ma pozostać w klasztorze, czy też z niego odejść. ,,Ale ja nie wiem czym jest mój krzyż, miał ochotę powiedzieć. Czy jest nim życie bez niej teraz, kiedy ją pokochałem? Czy życie poza klasztorem? Czy też ta szczególna udręka, kiedy nie można pogodzić ze sobą spraw ludzkich i duchowych?"
Jessie kładzie na szali swoje małżeństwo, wspólnie spędzone lata z Hugh-miłość i przyzwyczajenie. Co może dostać w zamian? Miłość, pożądanie?

Sue Monk Kidd pokazała jaką wartość ma prawdziwa, głęboka miłość, dzięki której można pokonać wszystkie życiowe zawirowania. Ukazała oczyszczającą moc prawdy i potrzebę realizacji swoich marzeń. Prosto i szczerze opisała dylematy kobiet po czterdziestce, które znalazły się na rozdrożu. Pokazała, jak ważne jest zrozumienie drugiej osoby i dokonanie właściwego wyboru każdego dnia.

Polecam:)
Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.
Premiera książki: 08-10-2015

Tytuł: Opactwo świętego grzechu
Autor: Sue Monk Kidd
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Wydanie: II
Przekład: Andrzej Szulc
Oryginalny tytuł: The Mermaid Chair
Format: 145x207 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-06045-2
Data premiery książki: 08-10-2015
Data premiery e-booka: 08-10-2015
Cytat: str. 13,121,206