czwartek, 17 czerwca 2021

,,KSIĘGA TĘSKNOT"-SUE MONK KIDD-RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Źródło

Seforis. 16 rok n.e. Czternastoletnia Żydówka Ana jest córką naczelnego skryby i doradcy tetrarchy Heroda Antypasa. Dziewczyna jest wykształcona i pochodzi z zamożnej rodziny, w której kocha się wszystko co greckie, nie przestrzega się żydowskich praw, ale utrzymuje się pozory, że są one przestrzegane. Rodzice chcą wydać Anę za bogatego starca, który ma dwie posiadłości i plantacje daktyli oraz oliwek. Młodziutka dziewczyna jest tym przerażona i nie może pojąć, że miałaby wysłuchiwać poleceń Nataniela ben Hananiaha, dbać o jego domostwo, znosić na sobie jego skarlałe, szorstkie ciało i rodzić mu dzieci, będąc zarazem pozbawioną dostępu do piór i pergaminów, które uwielbia. Małżeństwo z wdowcem jawi jej się niemalże z wyrokiem śmierci. Za wszelką cenę chce uniknąć takiego związku...

Autorka stworzyła poruszającą historię dziewczyny zmuszonej do walki, by móc żyć w zgodzie z własnymi pragnieniami i pasjami. Ana jest ambitna, uparta, zapalczywa i skora do nieposłuszeństwa, a od wrzeciona, krosna i liry woli studiować pisma. Biegle czyta i pisze. Z łatwością przekuwa słowa w opowieści, rozszyfrowuje języki i teksty, wychwytuje ukryte znaczenia. Chłonie wszelkie idee, nawet te sprzeczne ze sobą. Osobą motywującą Anę do działania i pogłębiania wiedzy jest ciotka Yaltha, która po powrocie na łono rodziny, opowiada jej o dziewczętach z Aleksandrii, piszących na drewnianych tabliczkach złożonych z wielu woskowych części. Przytacza opowieści o Żydówkach prowadzących synagogi, studiujących wraz z filozofami, tworzących poezję i posiadajacych domy na własność. Opowiada jej o królowych, kobietach faraonach i boginiach, a przez to pobudza jej  wyobraźnię i zapał do pogłębiania wiedzy. Yaltha jest bardzo ważną osobą dla Any-wspiera ją, pociesza i pomaga rozwiązywać problemy. Ana notuje osiągnięcia kobiet i wychwala ich zasługi. Staje się kronikarką utraconych historii, spisuje pomijane w oficjalnych przekazach historie kobiet początku naszej ery. Bohaterowie wykreowani przez autorkę są pełni życia, pasji i nieszablonowi. Z zaciekawieniem śledziłam losy Any, Yalthy, Jezusa, Marii, Jakuba i innych postaci.

Sue Monk Kidd barwnie opisuje życie ludzi w początkach naszego wieku. Bez problemu wyobrażałam sobie np. targ, gdzie dzieci dźwigały snopy ziół, jęczmienia, pszenicy, naręcza cebuli i klatki z gołębiami. Kobiety na głowach nosiły słoje z oliwą, bele tkanin, kosze z oliwkami czy kamienne dzbany. Rzędy straganów, wózków targowych, nad którymi unosił się odór potu, spalenizny i podgnitych solonych ryb z Magdali. Albo ucztę u Antypasa, gdzie niewiasty rozmawiały i co jakiś czas wybuchały śmiechem, gościom przygrywali na flecie, cymbałach i rzymskiej lirze muzycy, a po podłodze pląsała bosonoga tancerka. Opisy są barwne, ale nieprzytłaczające.

,,Księga tęsknot" Sue Monk Kidd to ciekawa i bardzo intrygująca opowieść o wydarzeniach, które znamy z Nowego Testamentu, ale przedstawione z kobiecej perspektywy. Postać Jezusa i jego fikcyjna żona, kultura, polityka, historia Palestyny i Aleksandrii I wieku, a do tego miłość, nostalgia, niesprawiedliwość, pęd do wiedzy, marginalizowanie kobiet i wiara chrześcijańska zgrabnie przemieszane, śmiało opisane  i wychodzące poza utarte ramy kościelne. Autorka puszcza wodze fantazji i przedstawia Jezusa w pełni ludzkiego, a nie boskiego. W fikcyjną narrację wplata własną interpretację jego historii życia, ale głos oddaje kobiecie, Anie. Jeśli lubicie nieszablonowe historie, to ta książka będzie dla Was:)


PREMIERA KSIĄŻKI
30 CZERWCA 2021 ROKU


WPISY POWIĄZANE:
,,Opactwo Świętego Grzechu"-Sue Monk Kidd

Tytuł: Księga tęsknot
Autor: Sue Monk Kidd
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Kategoria: literatura piękna
Tytuł oryginału:The Book of Longings: A Novel
Data wydania:2021-06-30
ISBN: 9788308074015
Tłumacz: Łukasz Małecki
Cytaty: str. 48, 17

9 komentarzy:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawa historia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inne spojrzenie na historię biblijną, przewrotne, intrygujące, kontrowersyjne...

   Usuń
 2. Niezwykle intrygująca fabuła. Chętnie poznam postać Jezusa w bardziej ludzkiej odsłonie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autorka porusza wyobraźnię, a jeśli chodzi o Jezusa to totalnie zaskoczona byłam jego postacią wykreowaną w tej powieści.

   Usuń
 3. Jestem szczerze zainteresowana tą premierą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama nie wiem. Nie mówię nie tej książce, ale na chwilę obecną się na nią nie skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem srebrem od Garmana, wyszłam za mąż 8 lat temu bez dziecka, desperacko szukałam rozwiązania, bo lekarz powiedział, że nie mogę zajść w ciążę, ale mój przyjaciel skierował mnie do rzucającego zaklęcia o nazwie Dr white, a ja wyjaśnił mu moje problemy i obiecał, że za 12 dni wszystko będzie u mnie w porządku, dał mi kilka instrukcji, które zrobiłam doskonale, poszłam do szpitala na badanie i potwierdzili, że jestem w 1 tygodniu ciąży, a teraz mam mój piękny synek i ja też mamy teraz kolejną ciążę, wszystko dzięki Tobie Dr white, skontaktuj się z nim w celu uzyskania wszelkiego rodzaju rozwiązań,

  1) jeśli chcesz zwrócić Ex.
  2) jeśli chcesz zaklęcia zajść w ciążę.
  3) jeśli chcesz zatrzymać poronienie.
  4) jeśli chcesz być przez kogoś kochany.
  5) zaklęcie leczące wszelkiego rodzaju choroby lub schorzenia.
  I inni.
  jest najlepszy i bardzo prawdomówny. wightmagicmaster@gmail.com. WhatsApp:+17168691327

  OdpowiedzUsuń