niedziela, 20 czerwca 2021

,,BATTLE ROYALE"-Koushun TakamiRepublika Wielkiej Azji Wschodniej. Grupa gimnazjalistów zostaje uprowadzona ze szkolnej wycieczki i przewieziona przez autorytarny rząd na wyspę, której pilnują żołnierze na uzbrojonych okrętach. Uczniowie poddani zostają eksperymentowi pod nazwą Battle Royale.  Ich zadaniem jest walka na śmierć i życie do momentu aż zostanie tylko jedna osoba. Jeśli po trzech dniach gry zostanie więcej niż jeden zawodnik, wszyscy ocaleni zginą. Nikt nie może odmówić walki, gdyż wszystkim nastolatkom zamocowano obroże na szyjach, które wybuchają w razie odmowy walki. Wraz z pierwszym strzałem rozpoczyna się śmiertelna gra...

,,Battle Royale" japońskiego pisarza Kōushuna Takamiego ukazała sie po raz pierwszy w 1999 roku i wywołała wielkie poruszenie. W 2000 roku powieść zaadaptowano na piętnastotomową mangę, nakręcono film, a po latach trafiła też do świata gier komputerowych. W tym roku Wydawnictwo Vesper wydało powieść w tłumaczeniu Uli Knap i wzbogaciło ją o ilustracje Macieja Kamudy.

Kōushun Takami wykreował czterdziestu dwóch uczestników gry i każdemu poświęcił w książce osobny fragment. Na początku powieści znajduje się rozpiska z nazwiskami wszystkich postaci, ale i tak gubiłam się w ich mnogości i podobno brzmiących japońskich imionach i nazwiskach typu: Satomi Noda-wzorowa uczennica, Yoshio Akamatsu-nieśmiały uczeń i obiekt żartów, Tadakatsu Hatagami-zawodnik grający w baseball czy Hiroki Sugimura-czytający chińską poezję. Na szczęście w miarę rozwoju akcji główny nacisk położył na wiodące postacie i było łatwiej ich zapamiętać. Autor bardzo dobrze pokazuje jak zmienia się nastawienie uczniów do śmiertelnej gry. Początkowo gimnazjaliści nie mogą uwierzyć w to co się dzieje. Przecież wyjechali tylko na szkolną wycieczkę i nie było w jej planie zabijania. Po pierwszym szoku zaczynają myśleć, że znajdą jakiś sposób, by wyjść cało z tej sytuacji, ale kiedy giną pierwsze dwie osoby dociera do nich, że przeżyje tylko jeden z całej klasy. Zaczyna się brutalna walka. Przyznam, że ciężko było mi zaakceptować mordujących się piętnastolatków. Przyjmowali oni różne postawy. Jedni starali się stworzyć grupę z zaufanych kolegów i koleżanek, by wspólnie jak najdłużej żyć. Inni nie szukają sprzymierzeńców i każdego uważają za wroga. Do niektórych dociera, że tak naprawdę choć są w jednej klasie, to nic o sobie nie wiedzą i nie znają życiowych wartości. Część uczniów odczuwa smutek, gniew, strach, poczucie bezsilności i zadaje sobie pytanie: Dlaczego mam zabijać kolegów i koleżanki? Ale są też i tacy, którzy nic nie czują przy zabijaniu kolegów, nie gryzie ich sumienie, nie czują smutku i nikomu nie współczują. Autor snuje rozważania na temat problemów jakie nękają japońskie społeczeństwo i przestrzega przed zagrożeniami mającymi wpływ na nastolatków. 

,,Battle Royale" to powieść zaliczająca się obecnie do klasyki dystopii i nic dziwnego, że wywołała wielkie poruszenie po pierwszym wydaniu. Krytykowano ją za epatowanie brutalnymi scenami mordów i moim zdaniem jest to zasadne, bo w każdym rozdziale w inny sposób ginie uczestnik gry, a wszystko jest dokładnie opisane. Autor szokuje opisami, ale daje też okazję do pogłębienia wiedzy na temat japońskiej kultury i społeczeństwa oraz problemów nastolatków. Powieść czyta się płynnie i szybko, bo akcja jest bardzo dynamiczna i mknie przez 768 stron. Jeśli nie przerażają Was brutalne sceny i lubicie fantastykę, to śmiało sięgajcie po tę powieść. 

Tytuł: BATTLE ROYALE
 Autor: Koushun Takami
Tłumacz: Urszula Knap
Ilustracje: Maciej Kamuda
Wydawnictwo Vesper
Stron: 772
Format: 140x205 mm
Cena detal. 74,90 zł
Oprawa twarda
ISBN 978-83-7731-362-6
Kod EAN 9788377313626
Premiera: 2 czerwca 2021

9 komentarzy:

 1. Mnie brutalne sceny nie przerażające, więc mogłabym się skusić na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo uczniów ginie i stąd tak dużo brutalnych scen, więc książka nie jest dla wrażliwców.

   Usuń
 2. Mam już tą książkę na półce i jestem jej bardzo ciekawa. Jednak nie wiem kiedy znajd na nią czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak zaczęłam czytać, to chciałam koniecznie dowiedzieć się, jak cała historia się zakończy i szybko zmierzałam do finału.

   Usuń
 3. Nie jestem do końca przekonana, czy to książka dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem srebrem od Garmana, wyszłam za mąż 8 lat temu bez dziecka, desperacko szukałam rozwiązania, bo lekarz powiedział, że nie mogę zajść w ciążę, ale mój przyjaciel skierował mnie do rzucającego zaklęcia o nazwie Dr white, a ja wyjaśnił mu moje problemy i obiecał, że za 12 dni wszystko będzie u mnie w porządku, dał mi kilka instrukcji, które zrobiłam doskonale, poszłam do szpitala na badanie i potwierdzili, że jestem w 1 tygodniu ciąży, a teraz mam mój piękny synek i ja też mamy teraz kolejną ciążę, wszystko dzięki Tobie Dr white, skontaktuj się z nim w celu uzyskania wszelkiego rodzaju rozwiązań,

  1) jeśli chcesz zwrócić Ex.
  2) jeśli chcesz zaklęcia zajść w ciążę.
  3) jeśli chcesz zatrzymać poronienie.
  4) jeśli chcesz być przez kogoś kochany.
  5) zaklęcie leczące wszelkiego rodzaju choroby lub schorzenia.
  I inni.
  jest najlepszy i bardzo prawdomówny. wightmagicmaster@gmail.com. WhatsApp:+17168691327

  OdpowiedzUsuń