piątek, 11 czerwca 2021

,,ZAGINIONA APTEKA"-SARAH PENNER

Źródło

XVIII wiek, Londyn. W najmroczniejszych czeluściach miasta znajduje się apteka owiana tajemnicą, w której Nelli przygotowuje trucizny dla kobiet chcących pozbyć się swoich prześladowców. Kobiety szeptem przekazują sobie adres apteki, ale pewnego dnia los apteki staje pod znakiem zapytania na skutek błędu nowej klientki.

Współczesny Londyn. Caroline w dzisiątą rocznicę ślubu z Jamesem przyjeżdża do Londynu sama, gdyż mąż przebywa po drugiej stronie oceanu. Jest wściekła, zrozpaczona, otępiała na skutek różnicy czasu i musi podjąć decyzję, która zmieni całe jej życie.

Autorka prowadzi akcję dwutorowo i całkiem płynnie przechodzi z jednej epoki do drugiej, choć brak zupełnie tła obyczajowego, historycznego i opisów miasta, które bardzo lubię. Nieliczni bohaterowie nie są zbyt rozbudowani, ale ukazane są motywy ich działań. Nelli od dziecka spędza czas w aptece matki i wszystkiego się od niej uczy. Poznaje barwy, konsystencję i zapachy setek składników. Studiuje prace wiekich zielarzy i uczy się na pamięć łacińskich nazw zawartych w farmakopeach. Apteka jest całym jej światem. Kobiety przychodzące do jej apteki po pomoc zyskują azyl, mogą okazać swoje słabości i otwarcie mówić o wszelkich dolegliwościach. Caroline nie zna życia bez Jamesa, którego poznaje na studiach. Ceni jego pragmatyzm i zapobiegliwość, ale w ich związku nie ma miejsca na spontaniczne zachowania. W Londynie na nowo odkrywa, że potrafi być dzielna, żądna przygód i na własną rękę porywać się na trudne rzeczy. Odkrywa w sobie dawny entuzjazm dla minionych epok i próbuje rozwiązać starą zagadkę. Caroline przechodzi przemianę, które pozwala podjąć jej życiową decyzję.

,,Zaginiona apteka" to dobra powieść osnuta wokół apteki ,,Bear Alley" w Londynie, ale widać, że jest to debiut literacki. Bardzo ciekawy pomysł na fabułę, ale moim zdaniem autorka nie wykorzystała potencjału tej historii, gdyż bohaterowie nie są rozbudowani psychologicznie, brakuje charakterystycznych elementów osiemnastowiecznego Londynu i język jest zbyt prosty. Niemniej jeśli ktoś lubi poznawać debiuty i potrzebuje lekkiej lektury na wieczór to śmiało może sięgnąć po książkę Sarah Penner.Tytuł: Zaginiona apteka
Autor: Sarah Penner
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Tytuł oryginału: The Lost Apothecary
Data wydania: 2021-05-05
Liczba stron: 384
ISBN: 9788327655691
Tłumacz: Artur Ubik

9 komentarzy:

 1. Kolejna ciekawa książka. Gdzie Ty je wszystkie znajdujesz? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakoś same do mnie wpadają:)

   Usuń
  2. To masz jakąś moc przyciągania naprawdę ciekawych książek :)

   Usuń
 2. Jeśli wpadnie w moje ręce, to chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwszy raz o niej słyszę. Myślę, że to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem srebrem od Garmana, wyszłam za mąż 8 lat temu bez dziecka, desperacko szukałam rozwiązania, bo lekarz powiedział, że nie mogę zajść w ciążę, ale mój przyjaciel skierował mnie do rzucającego zaklęcia o nazwie Dr white, a ja wyjaśnił mu moje problemy i obiecał, że za 12 dni wszystko będzie u mnie w porządku, dał mi kilka instrukcji, które zrobiłam doskonale, poszłam do szpitala na badanie i potwierdzili, że jestem w 1 tygodniu ciąży, a teraz mam mój piękny synek i ja też mamy teraz kolejną ciążę, wszystko dzięki Tobie Dr white, skontaktuj się z nim w celu uzyskania wszelkiego rodzaju rozwiązań,

  1) jeśli chcesz zwrócić Ex.
  2) jeśli chcesz zaklęcia zajść w ciążę.
  3) jeśli chcesz zatrzymać poronienie.
  4) jeśli chcesz być przez kogoś kochany.
  5) zaklęcie leczące wszelkiego rodzaju choroby lub schorzenia.
  I inni.
  jest najlepszy i bardzo prawdomówny. wightmagicmaster@gmail.com. WhatsApp:+17168691327

  OdpowiedzUsuń