środa, 26 października 2016

,,LISTY DO PENELOPY"-JAMES CASPER
Penelopa Lister uczęszcza do Liceum Lighthouse Consolidated, położonym przy Jeziorze Superior. Na prośbę jej matki June we wszystkich dokumentach szkolnych znajduje się adnotacja, że jej biologiczny ojciec znajduje się w więzieniu. Wszyscy w okolicy znają tę informację, ale nie poruszają drażliwego tematu przy Penelopie. Jednak pewnego dnia dziewczyna ze szkoły zaczepia Penelopę i pyta ją, czy wie, co robi jej biologiczny ojciec? Pytanie to sprawia, że dorastająca dziewczyna zaczyna szukać jakichkolwiek informacji o swoim ojcu. Zastanawia się, dlaczego jej tata przebywa w zakładzie karnym? Co takiego złego zrobił? Czy czasem myśli o niej?
Z pozoru niewinna korespondencja z Felixem mieszkającym w Cllay Corners, małej wiosce, gdzie powstało więzienie, staje się początkiem drogi prowadzącej do odkrycia rodzinnych tajemnic. Czy Penelopa jednak będzie w stanie się z nimi zmierzyć?

June Lister zarządza agencją ubezpieczeniową. Jest cicha, rzeczowa i oddana pracy, ale gdy wraca do domu najdrobniejsza rzecz sprawia jej kłopot. Rzadko rozmawia z córką, jest szorstka i zaborcza. Robi wszystko, by córka zapomniała o prawdziwym ojcu. Niszczy zdjęcia, zmienia nazwisko, zakazuje siostrze byłego męża kontaktować się z Penelopą choć mieszkają bardzo blisko siebie. Dąży do tego, by córka wyrzuciła ojca z pamięci i miała jak najlepsze relacje z ojczymem, Marvinem Listerem.

Relacje Penelopy z ojczymem są od najmłodszych lat bardzo dobre. Marvin słucha tego co Penelopa ma mu do powiedzenia,  nie krytykuje jej zachowania, zabiera na spacery i przejażdżki starymi samochodami, które kolekcjonuje. Zawsze jest dla niej dobry i dorastanie u jego boku jest dla dziewczyny przyjemnością. Marvin zdaje sobie sprawę, że mieszkanie na wyspie Star Island, gdzie stoi jeden dom, może być dla Penelopy męczące. Dziewczyna nie przystaje do swoich rówieśników. Jest twórcza, niezależna, pisze wiersze i pamiętnik, rozmawia ze swoim królikiem, kolekcjonuje kamienie, jest wrażliwa na piękno. Brakuje jej jednak pokrewnej duszy wśród rówieśników i dlatego Marvin proponuje jej, by korespondowała z kimś za pośrednictwem gazety. Nie przypuszcza jakie będą tego konsekwencje.

Autor pokazał jak zmienia się życie rodziny, gdy jej członek trafia do więzienia. ,,Kiedy ktoś trafia do więzienia, wszyscy, którym zdarzyło się go pokochać, idą tam razem z nim i zostają tak długo jak mogą, czyli często krócej niż trwa wyrok. Wizyty stają się rzadsze. Poczucie winy zadomawia się również poza murami zakładu karnego i nie daje o sobie zapomnieć." Osoby mające kogoś bliskiego w więzieniu starają się poskładać swoje rozbite i odmienione życie. Pobyt w więzieniu sieje spustoszenie w całej rodzinie. Ojciec Penelopy, Warren Hall przebywa w więzieniu Shade Creek, gdzie prawie trzydzieści procent więźniów cierpi na zaburzenia psychiczne oraz poważne choroby w większości niezdiagnozowane, które nieleczone pogłębiają się w więzieniu. Dramat przeżywa nie tylko rodzina skazanego, ale też Warren pozbawiony odwiedzin i informacji o dorastającej córce. Istnieje tylko w skrywanych myślach i w milczeniu pomiędzy wypowiadanymi słowami.

James Casper napisał odważną i prowokującą powieść o dziewczynie odkrywającej kawałek po kawałku swoją przeszłość, przełamującej zmowę milczenia otaczającą ją od dzieciństwa. Autor w zaskakujący sposób wprowadza nowe wątki do fabuły. Doskonale przedstawia dramat rozgrywający się pomiędzy dwiema rodzinami, w których urazy i waśnie narastają do tego stopnia, że prowadzą do tragedii, a wszystko to obserwuje lokalna społeczność. Po latach nieprzewidziane sytuacje zaczynają przejmować kontrolę nad życiem rodziny Listerów i Hallów, a Penelopa mimo zakazów poszukuje swoich rodzinnych korzeni.
Polecam ,,Listy do Penelopy":)

Tytuł: Listy do Penelopy
Autor: James Casper
Liczba stron: 336
Wymiary: 138x210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 978-83-7516-865-5
Tłumacz: Anna Wawrzyniak-Kędziorek
Rok wydania: 2016
Wydanie: Pierwsze
Wydawnictwo: Wydawnictwo Świętego Wojciecha

Cytaty: str. 136

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz