wtorek, 11 października 2016

,,TSUNAMI HISTORII.JAK ŻYWIOŁY PRZYRODY WPŁYWAŁY NA DZIEJE ŚWIATA" - MACIEJ ROSALAK


Źródło

,,Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata" Macieja Rosalaka to książka popularnonaukowa, w której autor pokazuje na przykładach, opierając się na źródłach i na nowo je interpretując, jak żywioły natury wpływały na przebieg historii i dzieje ludzkości.

Żywioły niszczyły życie, ale też tworzyły warunki do jego rozwoju. Doprowadziły do momentu, że na Ziemi pojawił się Homo sapiens. Apokaliptyczne katastrofy sprawiły, że oś Ziemi najpierw odchyliła się i zapoczątkowała zmiany, które umożliwiły rozwój wielkim zwierzętom, a potem katastrofy sprawiły, że wyginęły. Wybuch Wrót Piekieł w rejonie dzisiejszej Zatoki Neapolitańskiej przyczynił się do zastąpienia neandertalczyków w Europie człowiekiem rozumnym. Jak do tego doszło? W czasie wielkiego wybuchu Campi Flegrei ok. 40 tys. lat temu w powietrze wyleciało mnóstwo skał, kamieni i popiołów, które wiatr rozniósł po Europie. Pył zasłonił na całe lata niebo i promienie słoneczne nie mogły docierać do ziemi, robiło się coraz zimniej, półkulę północną ogarnęło zlodowacenie. Zmiany klimatu doprowadziły do wyginięcia neandertalczyków, żyjących z polowań na leśne zwierzęta, nie potrafiących przystosować się do nowych warunków. Homo sapiens był bardziej odporny na życie w epoce lodowcowej. Katastrofa sprawiła, że jeden gatunek wyginął, ale dała szansę na rozwój silniejszego.

Kataklizmy czasów historycznych niszczyły całe miasta i wyspy. Wybuchy wulkanów, trzęsienia ziemi, tsunami, tornada, huragany, powodzie potrafiły pochłonąć setki tysięcy istnień ludzkich. Ziemia drży prawie bez przerwy. W wyniku wybuchu wulkanów i trzęsień ulegają zniszczeniu domy, drogi, mosty, ale jeszcze bardziej zmienia się naturalny krajobraz. Powstają głębokie szczeliny i uskoki na długości setek kilometrów, zapadliska, klify. Niektóre zbiorniki wodne wysychają, inne powstają, rzeki zmieniają swój bieg lub dzielone są wodospadami. Autor podaje przykłady największych zniszczeń w historii.

W drugiej części książki autor opisuje wojny i bitwy, na rozstrzygnięcie których wpływ miały  takie żywioły jak: deszcz, mróz, błoto, upał, tornado, burze piaskowe. Maciej Rosalak podaje wiele przykładów jak te żywioły wpływały na bitwy np. potężne burze piaskowe, zwane chamsinami, występujące na pustyniach Bliskiego Wschodu i Sahary sprawiły, że w VI wieku p.n.e. 50-tysięczna armia perska, która miała zdobyć oazę Siwa i zniszczyć tam wyrocznię Amona została w czasie postoju zasypana. Deszcz i błoto były przekleństwem I wojny światowej. Żołnierze walczyli, jedli, spali, krwawili i ginęli w rowach pełnych szlamu i błota.

Wydarzenia zawarte w tej publikacji oparte są na faktach, poruszają wyobraźnię i budzą emocje. Pokazują dobitnie, jak natura wpływa na życie ludzi w całych epokach i kształtuje globalne zmiany. Widać z jak wielką pasją autor przygotował książkę i stara się za jej pośrednictwem popularyzować historię. Publikacja jest bardzo starannie wydana i wzbogacona licznymi zdjęciami. Jeśli zatem chcecie dowiedzieć się co zniszczyło Sodomę i Gomorę?  Dlaczego wielki chan Kubilaj nie podbił Japonii w 1281 roku choć miał przewagę liczebną? Jak przebiegała bitwa Rzymian z Germanami w lesie Teutoburskim? Dlaczego Francuzi przegrali bitwy pod Sluys, Crecy, Poitiers, Azincourt w starciu z angielskimi najeźdźcami? To sięgnijcie po tę niezmierni interesującą książkę:)
Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących


Znalezione obrazy dla zapytania księgarnia ludzi myślących


Znalezione obrazy dla zapytania wydawnictwo fronda


Tytuł: Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata
Autor: Maciej Rosalak
Wydawnictwo: Fronda
Premiera: 20 września 2016 roku
Oprawa: miękka
Ilość stron: 436
EAN: 9788380790865
Cena detaliczna: 39.90 zł (brutto)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz