czwartek, 27 października 2016

,,MITY MEDYCZNE KTÓRE MOGĄ ZABIĆ"-KATARZYNA ŚWIĄTKOWSKA


Źródło

Katarzyna Świątkowska - absolwentka Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszka i prowadzi praktykę w jednym z miast na Pomorzu Zachodnim. Pracowała w różnych przychodniach jako lekarz pierwszego kontaktu. Jest zwolenniczką medycyny opartej na faktach. Jej pasją jest zbieranie nowych doniesień naukowych i konfrontowanie ich z tym, w co się powszechnie wierzy.

W książce ,,Mity medyczne które mogą zabić" zachęca Czytelników do samodzielnego wyrobienia sobie zdania na temat wielu przesądów krążących w medycynie. Swoją wiedzę opiera na danych wynikających z najnowszych badań, które analizuje, weryfikuje i sprawdza, w jakiej mierze są słuszne. Dzięki książce stara się dotrzeć do jak największej liczby osób, by im pomóc uniknąć problemów zdrowotnych i poprawić jakość życia, bo medycyna to nie tylko profilaktyka, diagnostyka i odpowiednie leczenia, ale także codzienne rytuały oraz przyzwyczajenia związane z aktywnością fizyczną i zdrową dietą.

Jakie leki najczęściej można znaleźć w damskiej torebce lub domowej apteczce? Leki przeciwbólowe. Polska zajmuje drugie miejsce pod względem spożycia tych leków w Unii Europejskiej. Leki te można kupić praktycznie wszędzie, ale mało kto wie, że wielu ludzi dostaje udaru lub zawału serca po ich przyjmowaniu. Leki te zmniejszają ból, ale niszczą ścianki żołądka.
Uważać trzeba na suplementy wspomagające odchudzanie, potencję i bóle stawów. Wiele preparatów na odchudzanie ma w swoim składzie m.in. sibutraminę, która wywołuje groźne interakcje z innymi lekami. Sibutramina choć oficjalnie wycofana nadal jest dodawana do suplementów. Producenci dodają sterydy do odżywek, które sprzedawane są jako preparaty zawierające tylko białko, kreatynę lub karnitynę. Obecność dodatku pomijają na etykietach, a nieświadomy konsument bierze sterydy.
Szokują mnie informacje, że niektóre ziołowe suplementy nie zawierają wcale ziół podanych na etykiecie. Zamiast Ginkgo biloba i kozłka lekarskiego preparat zawiera np. ryż, groch i fasolę!

Podałam tylko kilka przykładów tematyki poruszanej przez autorkę, ale w książce jest ich bardzo dużo i można znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań np.: Czy paracetamol sprzyja astmie? Czy walczyć z katarem kosztem układu krążenia?  Czy jeść owoce cytrusowe, gdy się przyjmuje leki? Czy kawa jest zdrowa? Czy kawa odwadnia? Czy serce kocha orzechy?  Czy oliwa i orzechy są lepsze dla sylwetki niż ograniczenia tłuszczu? Czy czekolada chroni przed powstawaniem skrzeplin? Czy hot dog może zabić? I wiele, wiele innych.

Katarzyna Świątkowska obala mity i zabobony związane z medycyną. Pisze prosto, obrazowo i rzetelnie, a dzięki temu zrozumie ją każdy laik medyczny. Warto przeczytać książkę, a potem ruszyć się z kanapy i na poważnie zadbać o swoje zdrowie, przecież ono jest  najcenniejsze:)
Katarzyna Świątkowska-autorka książki


Książkę można kupić w Księgarni Ludzi MyślącychWYDAWNICTWO EUREKA marka WYDAWNICTWA FRONDA

Tytuł: Mity medyczne które mogą zabić
Autor: Katarzyna Świątkowska
Wydawnictwo: Eureka
Wydanie: 26.10.2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 380
EAN: 9788380790872