piątek, 8 grudnia 2023

,,LADY SUSAN, SANDITON, WATSONOWIE"-JANE AUSTENKilka lat temu postanowiłam poznać całą twórczość angielskiej pisarki Jane Austen i stopniowo czytam kolejne powieści autorki, które wydaje w nowej, pięknej szacie graficznej Wydawnictwo MG. W jeden z grudniowych wieczorów przeczytałam trzy nowele Jane Austen Lady Susan, Sanditon, Watsonowie, które są swoistym eksperymentem literackim pisarki.

Lady Susan jest powieścią epistolarną i o wszystkich wydarzeniach dowiadujemy się z listów, które bohaterowie piszą do siebie. Lady Susan Vernon, wdowa od czterech miesięcy oddaje swoją córkę do szkoły w Londynie, a sama wyjeżdża do Churchhill, gdzie mieszka jej szwagier z rodziną. Lady Susan uznawana jest za kokietkę i zawołaną flirciarę, która budzi uczucia w sercach wielu mężczyzn, choć nie mają prawa jej nimi obdarzać. Kobieta wydaje się rozumna i sympatyczna, z wdziękiem prowadzi towarzyskie konwersacje, ale ma także inne oblicze...

Sanditon przedstawia perypetie związane z rozbudową małej rybackiej wioski w ekskluzywne uzdrowisko. Pan Parker z wielkim entuzjazmem chce przekształcić małe Sanditon w modne kąpielisko przynoszące ogromne dochody. Projektuje, planuje, buduje, wychwala i reklamuje miejscowość, by jak najwięcej osób o niej usłyszało i przyjechało na wypoczynek.

Watsonowie to opowieść dokończona przez L. Oulton i przedstawia historie nieposażnych panien na wydaniu stosujących róże zabiegi, by wyjść za mąż. Jest i śmiesznie i strasznie momentami, a zaczyna się od balu...

Nowele Jane Austen nakreślone są z wielką werwą i znakomicie oddają klimat angielskiej prowincji. Bohaterowie i relacje międzyludzkie, jak zawsze przedstawione są u Jane Austen w rewelacyjny sposób i z wielkim zmysłem do obserwacji społecznych. Czuć emocje bohaterów, ich rozterki, wahania i nadzieje. Te krótkie formy polecam obowiązkowo miłośnikom prozy Jane Austen, aby mieli pełny obraz twórczości pisarki.


WPISY POWIĄZANE:

,,Opactwo Northanger"-Jane Austen

,,Duma i uprzedzenie"-Jane Austen

,,Rozważna i romantyczna"-Jane Austen

,,Persfazje"-Jane Austen

,,Mansfield Park"-Jane Austen
Tytuł: Lady Susan, Sanditon, Watsonowie

Autor: Jane Austen

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: klasyka

Tytuł oryginału: Lady Susan, Sanditon, The Watsons

Data wydania: 2023-10-25

Data 1. wyd. pol.: 1997-12-17

Liczba stron: 256

ISBN: 9788377799246

Tłumacz: Dorota Tukaj

7 komentarzy:

 1. Nie czytałam, więc trzeba nadrobić. Koniecznie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się fantastyczna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam część twórczości Jane Austen, ale nowel akurat nie... Może kiedyś po nie sięgnę. PS "Sanditon" w wersji serialowej bardzo lubi moja mama. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię krótkie powieści. Te przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię krótkie powieści. Te przypadły mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat nie czytałam, chociaż cenię autorkę, głownie za "Mansfield Park". Więc może, w wolnym czasie uda się przeczytać? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Tej książki jeszcze nie czytałam

  OdpowiedzUsuń