czwartek, 30 listopada 2023

,,RÓŻA NAPOLEONA"-JACOBINE VAN DEN HOEK


Powieści historyczne niezwykle mnie intrygują i nie mogę przejść  obok nich obojętnie, dlatego gdy holenderska pisarka i felietonistka Jacobine van den Hoek napisała powieść poświęconą Józefinie i Napoleonowi-Róża Napoleona wiedziałam, że przez kilka wieczorów zatopię się w tej lekturze.

Francja, 1790 rok. Marie-Rose de Beauharnais, dwudziestosiedmioletnia posiadaczka bezwartościowego szlacheckiego tytułu, odrzucona przez męża i rozdzielona z synem Eugeniuszem, opuszcza ogarniętą zamieszkami Martynikę i wyrusza z dwoma córkami oraz niewolnicą uważaną za przyjaciółkę do Paryża. Marie-Rose bez pieniędzy, bez pracy i bez mężczyzny, który by ją kochał musi stawić czoła przeciwnościom losu i obronić swoją rodzinę w mieście, w którym rozpoczyna się krwawa rewolucja francuska. W Paryżu szuka również swojego miejsca młody, zdolny strateg, obdarzony silną wolą i determinacją w osiąganiu celów, Napoleon Bonaparte, który walczy z buntownikami, rojalistycznymi chłopami i mieszczanami uzbrojonymi w kilofy, siekiery i sierpy. Wojskowy bezwzględnie i bez wyrzutów sumienia rozgramia zamieszki wywołane brakiem żywności w Paryżu. W niespokojnym mieście drogi Marie-Rose i Napoleona Bonaparte przetną się i zmienią koleje życia...

Autorka powieści trzyma się faktów historycznych i tylko w nielicznych przypadkach odbiega od prawdziwych zdarzeń. Przedstawiła bardzo burzliwy okres z życia Marie-Rose de Beauharnais, znanej jako Józefina i według mnie stworzyła piękną, wciągającą opowieść, w której ukazała dwoje ludzi pełnych werwy, ale ze słabościami i wadami. Większa część książki poświęcona jest Józefinie, ale część rozdziałów ukazuje także wydarzenia oczami Napoleona. Józefina została przedstawiona jako silna kobieta zawsze myśląca pozytywnie i szukająca rozwiązań dla swoich problemów oraz bezpieczeństwa i dobrej przyszłości dla dzieci. Walczy o przetrwanie w czasie rewolucji francuskiej i w ostatnim momencie unika gilotyny przebywając w więzieniu w Karmelu. Choć jej świat zmienił się diametralnie, to znajduje w sobie siłę, aby walczyć o przyszłość. Napoleon podobnie, jak Józefina doświadcza dobrych i złych sytuacji w życiu. Choć odniósł wiele zwycięstw na polu bitwy musi błagać generałów, by napisali mu listy polecające do pracy. Po wyjściu z więzienia w Antibes chce dwóch rzeczy: pracy i kobiety. Kobiety, w której się zakocha. Kobiety, która pozwoli mu szybować i zachęci do działania. Żadnej tam dziewczyny. Nie. Poszuka pracy i kogoś, kto rzuci mu wyzwanie. I po jakimś czasie spotyka piękną Marie-Rose, która patrzy mu prosto w twarz, nie odwraca wzroku jak inni, nie ocenia go...

Róża Napoleona to wciągająca powieść historyczna z elementami fikcji, w której na tle krwawej rewolucji francuskiej bohaterowie walczą o przetrwanie i odnalezienie swojego miejsca w zmieniającym się świecie. Książka napisana prostym, zrozumiałym językiem i w lekkim stylu, który sprawia, że historię Józefiny i Napoleona czyta się błyskawicznie. Serdecznie polecam tę opowieść nie tylko miłośnikom powieści historycznych:)

  


Książkę można kupić między innymi w księgarni Booktime.pl
Tytuł: Róża Napoleona

Autor: Jacobine Van den Hoek

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Gatunek: powieść historyczna

Tytuł oryginału: De roos van Napoleon

Data wydania: 2023-11-08

Data 1. wyd. pol.: 2023-11-08

Liczba stron: 432

ISBN: 9788327692078

Tłumacz: Alicja Oczko

Cytaty: str. 237

3 komentarze:

  1. Polecę tę książkę mojej kuzynce. Powinna się jej spodobać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęciłaś mnie, nie znam tej powieści, a film o Napoleonie z Phoenixem, na który czekałam, bardzo mnie rozczarował. Pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń