poniedziałek, 12 września 2022

,,PERSWAZJE"-JANE AUSTEN

Źródło

Bardzo często sięgam po literaturę klasyczną, a szczególną sympatią darzę Wydawnictwo MG, które wydaje powieści z tego gatunku w przepięknych szatach graficznych. Niedawno dzieliłam się wrażeniami z powieści Jane Austen  Duma i uprzedzenie, a dzisiaj przyszedł czas na kolejną wspaniałą powieść autorki-Perswazje.

Jane Austen stworzyła bardzo subtelny i wnikliwy obraz psychologiczny bohaterów, a wydarzenia przedstawiła głównie z perspektywy Anny Elliot, córki Waltera Elliota z Kellynch Hall w hrabstwie Somerset. Anna odznacza się miłym usposobieniem, finezyjnym umysłem, dobrym gustem, urodą i skromnością. Pomimo zalet, dla ojca i siostry jest nikim. Nie liczą się z jej zdaniem i nie pozwalają na samodzielne wybory podłóg własnego uznania. Tylko dla lady Russell, sąsiadki i przyjaciółki zmarłej już matki jest najdroższą, najwyżej cenioną córką chrzestną, ulubienicą i przyjaciółką. Lady Russell jest rozsądna, prawa, wrażliwa w sprawach honoru i dobrego imienia rodu, uczynna, dobra i surowa w poglądach. Postępuje rozsądnie i konsekwentnie oraz służy wszelką radą Annie i jej ojcu. Walter jest pięćdziesięcioczteroletnim mężczyzną, który nadal jest przystojny i dobrze się prezentuje, ale przy tym jest próżny i pyszni się swoją pozycją oraz urodą. Jego nieodrodną córką jest Elżbieta-urodziwa, zarozumiała i głupiutka panna, która wyczekuje adoratora i jest zła na ojca, że trapią go problemy finansowe, a przy tym nie chce zrezygnować z wygód. Autorka wyraziście nakreśliła obraz postaci nie tylko pierwszoplanowych, ale także bohaterów pobocznych i jest to ogromny atut tej powieści.

Autorka subtelnie, a jednocześnie bardzo emocjonująco opisuje uczucia bohaterów. Poznając ich miłosne perypetie czułam emocje, więź, miłość, tęsknotę, rozczarowanie i złość. Miałam wrażenie, że biorę w tych wydarzeniach czynny udział. Fryderyk Wentworth jest urodziwy, inteligentny, lotny i pełen werwy, ale nie ma koneksji, które zapewniłyby mu awans w marynarce wojennej i zdobycie majątku. Pomimo tego jest przekonany, że zdobędzie fortunę, gdyż dzięki swoim umiejętnościom i zaangażowaniu dostanie okręt oraz stanowisko pozwalające na zdobycie tego czego pragnie. Wierzy w swoje szczęście, które towarzyszy mu od urodzenia. Anna i Fryderyk poznają się powoli, a kiedy przychodzi miłość, to jest gwałtowna i głęboka. Anna przyjmuje oświadczyny ukochanego, ale ich szczęście nie trwa długo, gdyż rodzina negatywnie odnosi się do ich związku, uznając że Anna zmarnuje sobie życie u boku mało majętnego chłopaka. Pod wpływem otoczenia Anna zrywa zaręczyny z Fryderykiem. Po wyjeździe Fryderyka przez długi czas nie potrafi cieszyć się życiem, gdyż w głębi serca wciąż go kocha. Fryderyk czuje się skrzywdzony, Anna sprawiła mu zawód i okazała słabość charakteru. Porzuciła go, by zadowolić innych. Taki był skutek uporczywych perswazji. Okazała się słaba i bojaźliwa. 

Perswazje Jane Austen to intrygujący klasyczny romans rozgrywający się pośród szlachty angielskiej w początkach dziewiętnastego wieku. To piękna opowieść o najistotniejszych decyzjach w życiu podejmowanych pod wpływem opinii otoczenia bez liczenia się z własnymi pragnieniami. Powieść pełna emocji, uczuć, ulotnych wrażeń i siły ducha, którą czyta się jednym tchem. Serdecznie polecam:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Duma i uprzedzenie:-Jane AustenTytuł: Perswazje

Tytuł oryginalny: Persuation

Autor: Austen Jane

Tłumaczenie: Anna Przedpełska-Trzeciakowska

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Język wydania: polski

Język oryginału: angielski

Liczba stron: 288

Data premiery: 2022-08-24

ISBN:1320745545

Cytaty kolejno: str. 10, 73

5 komentarzy:

 1. Bardzo ubolewam nad tym, że czytam zbyt mało klasyków.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oczywiście czytałam, ale jestem pewna, że to wydanie zachwyca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cieszę się, że klasyka jest wznawiana i to tak pięknie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To jedna z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne wydanie. Klasyka zawsze na czasie :-)

  OdpowiedzUsuń