wtorek, 2 stycznia 2024

,,BRACIA KARAMAZOW"-FIODOR DOSTOJEWSKI
Bracia Karamazow Fiodora Dostojewskiego to prawdziwe arcydzieło literackie, które oczarowuje swoją głębią i wielowątkowością. Zaczytywałam się tą powieścią przez całe święta Bożego Narodzenia i weszłam z nią w czytelniczy Nowy Rok 2024.

Powieść przedstawia historię trzech braci-Dymitra, Iwana i Aleksego oraz ich ojca Fiodora Karamazowa. Mężczyźni bardzo się różnią między sobą zarówno charakterami, wartościami moralnymi, jak i światopoglądem. Fiodor to pijak, hulaka, nieznający granic ni miary. Człowiek o lichym charakterze z rozpustnymi skłonnościami, pozbawiony zdrowego rozsądku, ale pomimo hulaszczego trybu życia powiększający nieustannie kapitał za pomocą spekulacji. Dymitr uchodzi za człowieka bardzo nerwowego i porywczego, ale także uczuciowego i zmysłowego. Prowadzi ciągłe spory z ojcem o spadek po matce. Iwan jest zdolny, mądry, ale też zamknięty w sobie i trochę ponury. Pisze artykuły religijne, mimo że jest ateistą, a także próbuje bratu odebrać narzeczoną. Aleksy to urodzony altruista wewnętrznie zadumany, który ma dar zdobywania sobie miłości ludzkiej, ale rysą na jego charakterze jest bezgraniczna wstydliwość. Każdy z bohaterów jest inny i bardzo ciekawy.

Fiodor Dostojewski bada różnorodność ludzkiego charakteru i przedstawia różne punkty widzenia na etykę, religię, miłość i uczciwość. Cała fabuła skupia się na napięciach i trudnych relacjach w rodzinie. Autor nie unika trudnych tematów, takich jak przyczyny i skutki patologicznych relacji w rodzinie, mroczne tajemnice przeszłości czy niewłaściwe, grzeszne postawy głównych bohaterów. Jednak to właśnie te aspekty czynią tę powieść tak realistyczną i pełną emocji. Dostojewski zadaje trudne pytania o istotę bytu, o sens życia i granice moralności. Poznajemy myśli filozoficzne bohaterów, ich wątpliwości i wewnętrzne zmagania, a przez to skłaniamy się do refleksji nad własną egzystencją.

Jednym z kluczowych wątków w powieści, który mnie szczególnie zainteresował jest temat braterstwa ukazany przez autora w aspekcie biologicznym, jak i społecznym. Fiodor Dostojewski ukazuje, że braterstwo nie zawsze jest idealne i harmonijne. Bracia mają różnice poglądów i stanowią często przeciwieństwa dla siebie nawzajem. Ich relacje są napięte, a braterstwo jest często testowane przez konflikty, spory i zdrady. Pomimo tych trudności, braterstwo ukazane jest jako jeden z najważniejszych i najwartościowszych aspektów ludzkiego życia. Jest to siła, która łączy ludzi i daje im poczucie przynależności oraz wsparcie emocjonalne. Bracia Karamazow starają się znaleźć równowagę między swoimi różnymi poglądami i uczuciami, aby zrozumieć i wspierać się nawzajem. Autor pokazuje zarówno trudności, jak i piękno zakorzenionych w rodzinie związków między braćmi, a także to, jak relacje te wpływają na inne osoby.

Bracia Karamazow to wyjątkowa powieść, która pokazuje, że literatura może być piękna, jak i mądra. Ta powieść porusza najgłębsze ludzkie tajemnice i skłania do zastanowienia się nad różnymi aspektami ludzkiego istnienia. Język użyty w powieści jest wyszukany i bogaty, co jeszcze bardziej podkreśla wartość tej książki. Sposób, w jaki autor opisuje emocje i przeżycia bohaterów, sprawia, że czujemy się jakbyśmy byli ich częścią. Wszystkie postacie są niezwykle skomplikowane i pełne sprzeczności, co czyni je wyjątkowo realistycznymi. 

Polecam tę piękną powieść wszystkim pasjonatom literatury, którzy szukają nie tylko rozrywki, ale też głębszego przesłania.


WPISY POWIĄZANE:

,,Zimowe notatki o wrażeniach z lata"-Fiodor Dostojewski

,,Zbrodnia i kara"-Fiodor Dostojewski

,,Wspomnienia z martwego domu"-Fiodor Dostojewski

,,Skrzywdzeni i poniżeni"-Fiodor Dostojewski
Tytuł: Bracia Karamazow

Autor: Fiodor Dostojewski

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Tytuł oryginału: Братья Карамазовы

Data wydania: 2023-10-11

Data 1. wyd. pol.: 1970-01-01

Data 1. wydania: 1992-01-01

Liczba stron: 560

ISBN: 9788377799505

Tłumacz: Barbara Beaupré

Cytaty: str. 802 komentarze: