czwartek, 22 września 2022

,,ZŁY"-LEOPOLD TYRMAND

 

Źródło

Po raz drugi przeczytałam Złego, kultowy kryminał z czasów PRL-u, którego autorem jest Leopold Tyrmand

Warszawa, początek lat 50-tych XX wieku. Po mieście grasuje tajemniczy człowiek, który rozprawia się z chuliganami i bandziorami, staje w obronie pokrzywdzonych, a dzięki swojej bohaterskiej postawie sprawia, że mieszkańcy stolicy czują się bezpieczni. Warszawski półświatek wypowiada wojnę ZŁEMU, podobnie jak milicja obywatelska zaniepokojona tym, że ktoś odbiera im pracę.

Tak, jak za pierwszym razem, gdy czytałam tę powieść, tak obecnie, po wielu latach, jestem zachwycona książką Leopolda Tyrmanda, w której wątek kryminalny przeplata się z elementami romansu i drobiazgowymi opisami warszawskiego społeczeństwa oraz miasta. Występuje cała plejada charakterystyycznych bohaterów ze wszystkich grup społecznych. Główna postać-Zły, to mieszkaniec Pragi, który nie rzuca się w oczy, ale jest niezwykle skuteczny. Wzbudził moją sympatię i dopingowałam mu przez całą powieść. Filip Merynos to bezwzględny przestępca działający pod przykrywką prezesa spółdzielni, który zbudował swój ,,biznes" od domu publicznego i wymuszania haraczy. Przedstawicielem Milicji Obywatelskiej jest Michał Dziarski ścigający Złego, a prasę reprezentuje Edwin Kolanko z Expresu Wieczornego. Jest też lekarz-Witold Halski, kioskarz-Juliusz Kalodont, sekretarka w Muzeum Narodowym-Marta Majewska, a także właścicielka sklepu, inżynier, buchalter, sędzia, ogrodnik, listonosz oraz wiele innych osób. Każda postać jest doskonale nakreślona, żywa, z zaletami i wadami.

Jednym z bohaterów powieści jest miasto Warszawa i przyznam, że autorowi udało się rewelacyjnie oddać klimat stołecznego miasta z lat 50-tych XX wieku. Widać, jak bardzo Leopold Tyrmand kocha swoje rodzinne miasto i jego mieszkańców. Opisy Warszawy są klimatyczne i miałam wrażenie, iż osobiście słucham w łęgach Portu Czerniakowskiego dźwięków ustnych harmonijek lub przemierzam po Bazarze Różyckiego w poszukiwaniu jakiegoś towaru, a obok przechodzą młodzi ludzie w oprychówkach i koszulkach piłkarskich, w pulowerkach pod kraciastymi koszulami, z wysoko spiętrzonym, ostrym puklem wybrylantynowanych włosów lub krótko przyciętą nad czołem blond szczecinką. Piękne, rozbudowane opisy miejsc, ludzi i sytuacji, a wszystko okraszone gwarą warszawską

Zły Leopolda Tyrmanda to powieść legenda napisana pięknym, wysublimowanym językiem, w której toczy się walka dobra ze złem. Fascynujące perypetie wielowymiarowych bohaterów i przepiękne opisy Warszawy oraz jej mieszkańców. Czytałam dzień i noc, aż poznałam zakończenie. Wspaniała książka:) Serdecznie polecam:)


WPISY POWIĄZANE:

,,Życie towarzyskie i uczuciowe"-Leopold Tyrmand

,,Tyrmand warszawski"-Leopold Tyrmand

,,Wędrówki i myśli porucznika Stukułki (powieść dokończona)-Leopold Tyrmand, Monika Dyrlica, Dagmara Klein

,,Zapiski dyletanta"-Leopold TyrmandTytuł: Zły

Autor: Leopold Tyrmand

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: kryminał, sensacja, thriller

Data wydania: 2022-09-07

Data 1. wyd. pol.: 1990-01-01

Liczba stron: 776

ISBN: 9788377798324

Cytaty kolejno: str. 4524 komentarze:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, a szkoda. Na pewno poszukam jej dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po raz pierwszy została wydana w 1955 roku, a to kolejne jej wznowienie.

   Usuń
 2. A ja muszę przyznać, że dopiero poznam tę książkę. Mam już to wydanie na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń