niedziela, 18 września 2022

,,ZAKOŃCZYĆ PANDEMIĘ"-JUDY MIKOVITS, KENT HECKENLIVELY, DR FRANCIS W. RUSCETTI


Źródło


Gdy wieje wiatr zmian, jedni budują mury, inni stawiają wiatraki.

Bycie odkrywcą bywa niebezpieczne, ale tylko działania na nieznanych obszarach wiedzy mają szansę zmienić ludzkie życie.


Najważniejszym obowiązkiem uczonego jest tworzenie wiedzy i pogłębianie jej. Nie wszyscy wiedzą, że naukowcy są bardziej zainteresowani ochroną własnego miejsca w hierarchii niż stałym rozwojem nauki. Bardzo niepokojącym trendem w obecnych czasach jest przekręcanie prawdy na własne potrzeby. Badacze motywowani przez opinię publiczną i polityków posuwają się do negowania wniosków, które nie są im na rękę i w ten sposób dyskredytują naukę zmieniającą paradygmat. Takie postępowanie wyrządza szkodę nauce, a przecież nowa wiedza, która przetrwa próbę czasu, ułatwia życie kolejnym pokoleniom.

Dr Judy Mikovits, Kent Heckenlively i dr Francis W. Ruscetti napisali książkę Zakończyć pandemię, w której przedstawiają wewnętrzny portret środowiska naukowego. Przyznam, że byłam wstrząśnięta faktami dotyczącymi środowiska naukowo-medycznego w Stanach Zjednoczonych, gdzie ukrywane są błędy w badaniach naukowych i wyciszane wszelkiego rodzaju opinie niezgodne z ,,jedyną prawdą”oraz nadużycia koncernów farmaceutycznych dla większego zysku kosztem ludzkiego zdrowia. Jeśli takie sytuacje mają miejsce w USA, to przecież w innych krajach może być podobnie. 

Dr Francis Ruscetti bardzo obszernie opisuje swoje doświadczenia w zawodzie naukowca i pokazuje jaką drogę musiał przejść, aby stać się badaczem. Już w młodym wieku wyrobił sobie sceptyczny stosunek do autorytetów takich, jak nauczyciele, lekarze, policja czy księża. Jego teza życiowa brzmiała: Medycyna nie jest precyzyjna, a lekarze nieomylni. Jednak negatywne nastawienie do autorytetów nie blokowało jego ciekawości, gdyż był bardzo aktywny w różnych dziedzinach wiedzy i jak wyznaje w książce, bardzo kusiła go nauka, odkrycia i perspektywa robienia czegoś pożytecznego.

Autorzy pokazują, że we współczesnym świecie każdy aspekt życia jest kontrolowany przez amerykańskie korporacje, a korupcja rozwinęła się obecnie na niespotykaną skalę. Już Nixon stworzył strukturę naukową, która stała się korupcyjnym pewnikiem, gdyż władzę skoncentrowano w rękach niewielu starszych naukowców administracyjnie pozostających na swoich stanowiskach przez dziesiątki lat. Przykładem jest np. doktor Anthony Fauci kierujący Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych od 1984 roku. Autorzy wskazują, jak bardzo negatywne dogmaty głoszone przez aroganckich i wpływowych liderów mogą zaszkodzić zdrowiu publicznemu. Wskazują na mściwość niektórych osób, zwłaszcza wobec tych, którzy mogliby je krytykować. Nieustanna służalczość studentów i doktorantów pozwala głównym badaczom, takim jak Robert Gallo, Anthony Fauci i Ian Lipkin, przypisywać sobie zasługi za pracę swoich podwładnych. W takim środowisku trudno być uczciwym człowiekiem, żeby nie zostać odsuniętym od wybranej dziedziny. Sieć mistyfikacji, odsuwanie naukowców cieszących się dużym uznaniem od ambitnych projektów, aby ich przełożeni mogli czuć się niezagrożeni na swoich stanowiskach. Naukowcy publikujący jako pierwsi przełomowe wyniki badań podejmują ogromne ryzyko, ponieważ od razu mogą zostać zdyskredytowani publicznie. Duża część naukowców woli się nie wychylać, by sobie nie zaszkodzić. Dr Ruscetti uważa, że-Przypisywanie sobie zasług za ciężką pracę i ryzyka innych osób w celu rozwoju własnej kariery nie powinno mieć nic wspólnego z nauką, a jednak takie sytuacje mają wciąż miejsce. W badaniach naukowych stawką jest ludzkie życie, dlatego w nauce powinna obowiązywać bezinteresowność. Ile osób zostało niepotrzebnie okaleczonych wskutek odmowy przyjęcia nauki zmieniającej paradygmat nawet po, tym jak twierdzenia udowodniono w badaniach klinicznych? Przerażające jest to, że większość naukowców usprawiedliwi każde działania, które zapewnią im dostęp do funduszy na badania. Jak długo jeszcze będzie trwał koszmar nieetycznego postępowania w sektorze zdrowia publicznego?

Lektura książki Zakończyć pandemię otwiera oczy na to, co stało się z badaniami medycznymi w zakresie zdrowia publicznego. Jest to wstrząsający reportaż o manipulowaniu prawdą naukową, przekręcaniu obiektywnych faktów i przekształcaniu ich w nieprawdę, nieetycznym przekazywaniu informacji, by zniszczyć badania innego naukowca, korporacyjnych laboratoriach nastawionych na zysk, producentach szczepionek niedbających o poprawę bezpieczeństwa swoich produktów, niekompetencji organów regulacyjnych pozwalających na sprzedawanie przez lata skażonych preparatów, decydentach przemysłu farmaceutycznego manipulujących testami klinicznymi, aby osiągnąć sukces w badaniach własnych produktów, głównych naukowcach rządowych kontrolujących decyzje finansowe i tworzących podporządkowaną sobie klasę badaczy, którzy są gotowi na niszczenie karier naukowych innych pracowników laboratoriów. Lektura tej publikacji pozbawia złudzeń co do świata nauki, gdyż ukazuje, że głównym celem tej grupy, jest gromadzenie pieniędzy i zdobycie sławy, a nie leczenie ludzi. Porażający dokument, który powinno przeczytać jak najwięcej ludzi.


Zapraszam po więcej nowości do księgarni Tania Książka
Tytuł: Zakończyć pandemię

Autor: Judy Mikovits, Kent Heckenlively, dr Francis W. Ruscetti

Wydawnictwo: Iluminatio

Kategoria: reportaż

Data wydania: 2022-08-24

Data 1. wyd. pol.: 2022-08-24

Liczba stron: 320

ISBN: 9788367335201

Cytaty kolejno: str. 56, 64, 80

2 komentarze:

  1. Książka, którą prędzej czy później przeczytam, choć złudzeń co do motywacji tych ludzi już dawno nie mam...

    OdpowiedzUsuń