poniedziałek, 26 września 2022

,,DEMAN"-PAWEŁ URBANOWICZ-RECENZJA PRZEDPREMIEROWA


Źródło

O Arturze Urbanowiczu, suwalskim autorze horrorów jest coraz głośniej za sprawą kolejnych powieści ukazujących się na rynku księgarskim. Do tej pory miałam przyjemność przeczytać Gałęziste, Inkuba i Paradoks, a we wrześniu 2022 roku wydawnictwo Vesper wydało kolejną powieść autora Deman.

Młody warszawski ksiądz Dorian zostaje ojcem. Do poczęcia dochodzi podczas imprezy mocno zakrapianej alkoholem, ale o skutkach swojej lekkomyślności dowiaduje się dopiero po kilku latach. Z ukrycia obserwuje dziecko i jego matkę, a w miarę możliwości stara się im pomagać w tajemnicy. Z tego powodu dręczą go wyrzuty sumienia i chodzi na terapię do psychologa. Do kościoła, w którym czyni posługę Dorian przychodzi kobieta i prosi o odczynienie egzorcyzmu nad córką, która została opętana. Podczas egzorcyzmów młoda kobieta umiera, a Dorian nagle nabywa zdolności poznawania ludzkich tajemnic, grzechów i doświadczeń. Zaczyna się walka dobra ze złem i walka Doriana z samym sobą oraz mrokami duszy.

Autor nie zawodzi po raz kolejny i tworzy superbohatera walczącego ze złem w Warszawie. Dorian dzięki nowym zdolnościom umożliwiającym mu zajrzenie do wnętrza każdej spotkanej osoby przechodzi przemianę. Stopniowo poznajemy wewnętrzne rozterki młodego wikarego i jego starania, by wytępić z ulic miasta szajkę Zeta, który uważany jest za nieśmiertelnego oraz Dawida Volkodlaka, najlepszego fightera MMA na świecie. W tej walce Dorian dysponuje nadludzkimi zdolnościami, siłą, zwinnością, przebiegłością i przypomina z tego powodu Marvelowskich bohaterów znanych z komiksów i ekranizacji. Przyznam, że jest to bardzo udana kreacja i doskonale widać, jak Dorian walczy nie tylko ze złem, ale także kryzysem wiary. Bohaterowie poboczni również zostali rozbudowani psychologicznie i z wielkim zaciekawieniem poznawałam poczynania mafiozy, Dawida czy pani psycholog.

Deman jest pełen unoszącej się cały czas grozy i lęku, gdzie akcja mknie jak szalona, by za chwilę zwolnić i dać czas na przemyślenia dotyczące postępowania bohaterów. Postacie są różnorodne, bardzo dobrze wykreowane  i budzą silne emocje. Deman jest pierwszą częścią z dłuższego cyklu i jestem bardzo ciekawa, jak zostaną rozwiązane wszystkie wątki. Na pewno przeczytam kolejne części:)


PREMIERA

28 WRZEŚNIA 2022 ROKU


WPISY POWIĄZANE:

,,Inkub"-Artur Urbanowicz

,,Gałęziste"-Artur Urbanowicz

,,Paradoks"-Artur UrbanowiczTytuł: Deman
Autor: Artur Urbanowicz
Wydawnictwo: Vesper
Kategoria: horror
Data wydania: 2022-09-28
Liczba stron: 704
ISBN: 9788377314302

9 komentarzy:

 1. Uwielbiam książki tego autora i z niecierpliwością czekam na premierę tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać tę powieść i cieszyć się lekturą przez 704 strony:)

   Usuń
 2. Uwielbiam książki tego autora i z niecierpliwością czekam na premierę tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jeszcze nie przeczytałam tej książki autora. Czeka już w kolejce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze książek tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeśli lubisz czytać polskie powieści grozy, to powieści autora będą w sam raz:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mam tę książkę w planach i mam nadzieję, że dość szybko znajdę dla niej czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię autora, więc muszę znaleźć miejsce i na tą książkę ;)

  OdpowiedzUsuń