poniedziałek, 18 kwietnia 2022

,,ALICJA W KRAINIE CZASÓW. CZAS ZAKLĘTY"-AŁBENA GRABOWSKA

 

Źródło

Ałbena Grabowska to popularna pisarka, która zdobyła rozgłos dzięki bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Nie jest to jedyna publikacja w dorobku autorki, gdyż napisała też kryminał Ostatnia chowa klucz oraz powieści: Tam, gdzie urodził się Orfeusz, Lady M., Coraz mniej olśnień, Lot nisko nad ziemią, Matki i córki czy Rzeki płyną, jak chcą. Od dawna chciałam poznać twórczość tej pisarki i dzięki księgarni Tania Książka mogłam  przeczytać sagę Alicja w krainie czasów, która składa się z trzech tomów: Czas zaklęty, Czas opowiedzianyCzas odzyskany.

Dzisiaj chciałam się z Wami podzielić wrażeniami z pierwszej części sagi Ałbeny Grabowskiej Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty.

W 1880 roku w podwarszawskim dworku przychodzi na świat Alicja, córka hrabiego Jana Księgopolskiego i podkuchennej Natalii. W tym samym czasie żona hrabiego Elżbieta rodzi syna Gustawa. Natalia ma nadzieję, że Jan pokocha ich dziecko, a ją obdarzy dozgonną miłością i otoczy opieką. Wierzy, że będzie z Jaśniepanem szczęśliwa i nigdy jej nie odtrąci tak jak wdzięczną Bożenkę, płochą Hanię czy prostą Kaśkę. Natka jest silna, pracowita, harda i urodziwa, ale zdaje sobie sprawę, że to może nie wystarczyć, by Jan ją kochał. Postanawia więc pomóc sobie i dziecku czarami. 

Ałbena Grabowska stworzyła w tej powieści ciekawych bohaterów. Przyznam, że mojej sympatii nie wzbudziła Elżbieta żona Jana, nazywana przez wszystkich Elżbietką. Była to kobieta urodziwa, bogata, wykształcona i egzaltowana, ale także powierzchowna, zapatrzona w siebie, pusta, pozbawiona osobowości i zainteresowana tylko strojami oraz rozrywką. Jan miał wrażenie, że kala czystość Elżbiety za każdym razem kiedy dochodziło do ich zbliżenia w nocy. Żona bujała w obłokach i nie zachowywała się jak zwykli śmiertelnicy. Mężczyzna musiał szukać w sobie cierpliwości, by słuchać francuskich wierszy i godzinami czekać na kilka minut spaceru z żoną. Jeśli chodzi o Jana to na początku nie akceptowałam jego zachowania, ale w miarę rozwoju akcji postępowanie Jana zmieniało się. Natalia początkowo była dla Jana tylko pewnym ukojeniem, ale stopniowo jej ciało przestało dostarczać mu tylko rozkoszy, a stało się miejscem, w którym zostawiał kawałek duszy i serca. Zatracał się w tym uzależnieniu, bo trudno to było nazwać miłością, ale cała sytuacja ciążyła mu na sumieniu. Natalia jednego dnia była namiętną kochanką, a innego porzuconą dziewczyną z kłopotem w brzuchu, którą tylko czary trzymały przy życiu. Jan uważał, że wiejskie dziewczyny odczuwają miłość na zasadzie zwierzęcego przywiązania, a nie jak pańską, czystą miłość. W jego oczach Natka nie nie miała marzeń, dążeń, a jej myśli skupiały się wokół podstawowych potrzeb. Smutne to były czasy, gdy liczyły się tylko różnice klasowe i ukrywanie skandali. Córka Alicja była dla Jana jednym wielkim wyrzutem sumienia, grzechem, który rósł wraz z nią i stanowił przepaść nie do pokonania. Jedna decyzja wywołała lawinę tragicznych zdarzeń.

Autorka malowniczo przedstawiła dwór w Kodorowie, gdzie nad  dachami krążyły bociany i żurawie, między leśnymi dróżkami szumiała rzeka Utrata, a z łąk dochodziły odgłosy owadów. Chaty ze strzechą, z bielonymi gankami i okiennicami pomalowanymi w kolorowe kwiaty, a obok pokaźny dwór z wykwintnym umeblowaniem.

,,Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty" to bardzo dobra powieść, która wywołuje wiele emocji i sprawia, że przywiązujemy się do Jana, Natki, Elżbiety, Barbary, Alicji oraz innych postaci i chcemy poznać ich dalsze los. Miło spędziłam czas przy tej lekturze i wkrótce sięgnę po drugi tom sagi.


Inne powieści obyczajowe można znaleźć w księgarni Tania Książka.

Tytuł: Alicja w krainie czasów. Czas zaklęty

Autor: Ałbena Grabowska

Wydawnictwo: Zwierciadło

Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 1)

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2022-02-24

Data 1. wyd. pol.: 2016-05-18

Liczba stron: 336

ISBN: 9788381323192

Cytaty: str. 88, 118, 200

10 komentarzy:

 1. Akurat tej sagi autorki nie znam, ale bardzo cenię sobie jej inne powieści.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam w planie poznać też inne książki Ałbeny Grabowskiej:)

   Usuń
 2. Uwielbiam takie klimatyczne sagi, więc muszę poznać ten cykl.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna saga tej autorki, którą chętnie poznam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli jesteś wielbicielką twórczości autorki:)

   Usuń
 4. Czytałam tę serię dawno temu, ale pamiętam, że pierwszy tom podobał mi się najbardziej, bo w kolejnych wydaje mi się, że autorkę za bardzo poniosła fantazja momentami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pierwszy tom jest bardzo dobry, a jakie będą następne to wkrótce się przekonam, bo na półce leżą kolejne części.

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tym cyklu, ale z chęcią bym się za niego zabrała.

  OdpowiedzUsuń