piątek, 29 kwietnia 2022

,,ALICJA W KRAINIE CZASÓW. CZAS OPOWIEDZIANY"-AŁBENA GRABOWSKA


Źródło

,,Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany"- Ałbeny Grabowskiej  to drugi tom serii przygód Alicji Księgopolskiej. O pierwszym tomie ,,Alicja w krainie czasu. Czas zaklęty" pisałam dwa tygodnie temu, a dzisiaj wrażenia z kolejnej części.

Tym razem akcja powieści przenosi się do Wiednia. Nastoletnia Alicja po wypadku w Kodorowie trafia do Instytutu Neurologicznego, gdzie jest zupełnie sama. Austriackie pielęgniarki traktują ją z szacunkiem, ale też pewną rezerwą. Lekarze są wobec niej pobłażliwi i traktują ją jak dziecko, ale największym problemem jest nieznajomość języka niemieckiego i możliwość porozumienia się z otoczeniem. Alicja spędza czas na rehabilitacji, rozmyślaniach i analizowaniu swojego położenia oraz snuciu planów na przyszłość. Po lekach czuje się słaba i otumaniona, więc zaczyna je chować. Jej umysł, przyzwyczajony do ciągłej edukacji, czytania, myślenia, obliczania i planowania cierpi z bezczynności. Dziewczyna ma poczucie straconego czasu i żadnych sensownych widoków na przyszłość po czterech miesiącach spędzonych w szpitalu. Pewnego dnia uznaje, że najwyższy czas, aby wziąć los we własne ręce.

Ałbena Grabowska w drugie części sagi skupia całą akcję powieści wokół głównej bohaterki Alicji Księgopolskiej. Alicja przebywając w szpitalu tęskni za rodzinnym Kodorowem, ciotką Barbarką, nauczycielką panną Krystyną, biblioteką i spacerami. Ma żal do ojca, że bez najmniejszych wątpliwości, ulegając macosze, wysłał ją za granicę, jak najdalej od dworu. Młoda dziewczyna może liczyć tylko na siebie. Używa sprytu, zdolności i determinacji, by odmienić swoje położenie. Pokonując wszelkie przeciwności zostaje lekarzem. Dzięki seansom z profesorem Zygmuntem Freudem udaje jej się przywrócić równowagę emocjonalną. Nie zważa na to, co pomyślą o niej inni ludzie, przełamuje tabu, że kobieta nie może być naukowcem. Do wielu spraw podchodzi z pokorą i łagodną rezygnacją. Nie ma w zwyczaju rozpamiętywać przeszłości. Przyjmuje to, co daje jej świat. Widać wyraźnie przemianę zachodzącą w głównej bohaterce. Została zesłana do Austrii jako chora, martwa mentalnie, bez możliwości stanowienia o sobie, a stała się kobietą silną,  pełną godności i przełamującą stereotypy. 

Pierwsza część sagi bardzo mi się podobała, ale z drugą częścią miałam już pewien kłopot, gdyż autorka odbiegła od realnych i wiarygodnych wydarzeń nadając powieści bardziej bajkowy wydźwięk. Jak dla mnie nagromadziła zbyt dużo postaci historycznych, które na swojej drodze spotyka Alicja. Zygmunta Freuda jeszcze przyjęłam jako jej lekarza, ale Coco Chanel to już było za dużo, gdyż akcja powieści stała się przez to zbyt odrealniona. W jakiś magiczny sposób, a może za sprawą czarów, Alicja prawie wcale się nie starzeje. Na początku powieści jest nastolatką, pod koniec książki ma czterdzieści lat i wciąż jest zwinna, gibka i bez najmniejszej zmarszczki na twarzy. Można uznać, że to za sprawą magii, ale czy to nadaje postaci wiarygodności? Raczej nie. Mało interesująca była też dla mnie fabuła rozgrywająca się w cyrku-przerysowana, niewiarygodna, nudnawa. 

,,Alicja w krainie czasów. Czas opowiedziany" to dobra powieść o sile przetrwania, dążeniu do obranego celu, chwytaniu tego co daje los, pokonywaniu uprzedzeń i poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Dużo się w tej powieści dzieje, choć są też słabsze fragmenty. Główna bohaterka ujawnia coraz więcej talentów, więc od razu sięgnę po trzecią część serii, by sprawdzić, jak autorka zakończyła przygody Alicji.


Na Majówkę polecam książki obyczajowe z księgarni Tania Książka


Tytuł: Czas opowiedziany

Autorka: Ałbena Grabowska

Wydawnictwo: Marginesy

Cykl: Alicja w krainie czasów (tom 2)

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2022-02-24

Data 1. wyd. pol.: 2016-09-28

Liczba stron: 336

ISBN: 9788381323208

Cytaty: str. 13


8 komentarzy:

 1. Jestem ciekawa tego cyklu, ale najpierw muszę nadrobić pierwszą część.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, najpierw pierwszy tom, a potem kolejne:)

   Usuń
 2. Przyznam, że tej serii autorki nie znam. Ale na pewno w przyszłości ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię twórczość tej autorki, więc i tę serię prędzej czy później poznam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam serdecznie ♡
  Cykl brzmi naprawdę super, sama nie miałam okazji poznać twórczości autorki ale przyznam, że tytuł mnie zaciekawił więc chętnie sięgnę po niego ale od pierwszej części oczywiście :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 5. Koniecznie czytaj od pierwszego tomu. Dziękuję za odwiedziny:)

  OdpowiedzUsuń