piątek, 21 maja 2021

,,ZNIKAJĄC. OPOWIEŚĆ DROGI"-MAREK RAGANOWICZ

 

Źródło

Jeśli mam taką możliwość, to sięgam po książki o tematyce górskiej. Tym razem wybrałam publikację Marka Raganowicza ,,Znikając. Opowieść drogi", którą wypatrzyłam w popularnej księgarni Tania Książka. 

Marek Raganowicz to jeden z najsłynniejszych polskich wspinaczy wielkościanowych, zdobywca Polskiego Złotego Czekana. ,,Znikając. Opowieść drogi" jest drugą książką w jego dorobku. Jego pierwsza książka ,,Zapisany w kręgach" została wybrana Książką Górską Roku 2017. Marek Raganowicz z wykształcenia jest kulturoznawcą, pracuje na platformach wiertniczych na Morzu Północnym. W górskim świecie cenione są jego nowe drogi, które wytyczał z Marcinem Tomaszewskim na ścianach Great Trango Tower w Pakistanie, Polar Sun Spire na Ziemi Baffina i Ścianie  Trolli w Norwegii. 

Regan, jak nazywany jest Raganowicz, dzieli się swoimi przeżyciami z wypraw przez Yosemity, Alaskę i Karakorum. Prawdziwe historie z wypraw i opowieści o ludziach, których spotkał na swojej drodze przeplatają się z tymi powstałymi w jego wyobraźni. Epizody czysto autobiograficzne oraz opowieści innych ludzi jak np. Kimiko czy Ryżowego Buddy, przenikają się oraz tworzą barwną mozaikę prowadzącą do duszy Regana i jego drogi na szczyt. Dla autora wspinanie się jest rodzajem wolności, sposobem na życie, przygodą i wyzwaniem. Ściana, na którą się wspina staje się mikrokosmosem, w którym izoluje się od świata zewnętrznego. Wspina się w ciszy i zapamiętaniu skupiony na każdym ruchu, aby nie odpaść od ściany, ale na końcowym stanowisku krzyczy dziko, bez zahamowań, gdy osiągnie upragniony cel.

Przeczytałam książkę Marka Raganowicza i nadal nie mogę wyjść z podziwu, jak on może biwakować przez kilka dni podczepiony do ściany liczącej sześć tysięcy trzysta metrów wysokości. W jaki sposób przez wiele godzin holuje worki ze sprzętem podczas paraliżującego zimna czy śpi zaczepiony na linach. Wszystko to wymaga ogromnego wysiłku, ale trud opłaca się, gdy można doznać wspaniałych uczuć podczas picia porannej kawy przy Great Trango Tower jednej z dwóch największych skalnych ścian świata.

,,Znikając. Opowieść drogi" to ciekawa historia o wolności, przygodzie, pasji do wspinania, pokonywaniu własnych słabości. Intensywne przeżycia, piękno przyrody, ludzie, historie, wspinaczki i marzenia, to wszystko znajduje się w książce Marka Raganowicza. Polecam miłośnikom wspinaczki i opowieści o nietuzinkowych ludziach.


Zapraszam do sprawdzenia beletrystyki w księgarni Tania Książka.Tytuł: Znikając. Opowieść drogi

Autor: Marek Raganowicz

Wydawnictwo: Znak

Kategoria: literatura faktu

Data wydania: 2021-03-24

Liczba stron: 336

ISBN: 9788324062089

22 komentarze:

 1. To na pewno zupełnie inaczej pojmowana wolność. Książka już czeka na mojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pożyczę tę książkę od mojego znajomego i przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka mnie zaciekawiła, choć nie jestem miłośniczką wspinaczek i ze zgrozą patrzę na ludzi, którzy narażają zdrowie i życie, włażąc na trudno dostępne szczyty gór. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie także to przeraża, ale z drugiej strony podziwiam takie osoby, że są w stanie coś tak niesamowitego robić.

   Usuń
 4. Bardzo mnie zaciekawiłaś. Chętnie dam jej szansę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto dać jej szansę, mam nadzieję, że się nie zawiedziesz.

   Usuń
 5. Z ciekawości chętnie bym przeczytała :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. To z pewnością bardzo inspirująca książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie poznam tę historię ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam książkę Pana Raganowicza i dziękuję za odwiedziny:)

   Usuń
 8. Książka jak najbardziej dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie miałam jeszcze okazji czytać żadnej książki o tematyce górskiej, ale bardzo chciałabym to zmienić, dlatego chętnie rozejrzę się za powyższą publikacją, bo widzę po Twojej opinii, że warto ją poznać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak tylko mam możliwość to sięgam po relacje z wypraw górskich lub historie o ciekawych ludziach, a ta książka ma jedno i drugie.

   Usuń
 10. Ciekawie, chętnie bym po nią sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki o tematyce górskiej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w pełni rozumiesz mój entuzjazm związany z książką:)

   Usuń