środa, 24 lutego 2021

,,KOBIETA W BIAŁYM KIMONIE''-ANA JOHNS


Źródło


Czasy współczesne, Stany Zjednoczone. Dziennikarka śledcza Tori Kovač czuwa przy umierającym ojcu. Jest zdesperowana, nie może pogodzić się z tym, że jej ukochany ojciec odchodzi pokonany przez raka. Ojciec ostatkiem sił przekazuje jej list, po przeczytaniu którego jej życie zmienia się o sto osiemdziesiąt stopni. Tori wyrusza w podróż do Japonii, by odkryć prawdę o swojej rodzinie i przeszłości tatka. 

Rok 1957, Japonia. Siedemnastoletnia Naoko Nakamura z sercem pełnym lęku, ale też nadziei przygotowuje się do zawarcia małżeństwa zgodnego z japońską tradycją. Nieoczekiwanie poznaje marynarza, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Musi dokonać wyboru, który wpłynie na jej całe życie.

,,Kobieta w białym kimonie" Any Johns jest powieścią fikcyjną, ale autorka oparła ją na rzeczywistych wydarzeniach i historiach, w tym własnego ojca, który w czasie służby w marynarce wojennej poznał i pokochał Japonkę. Naoko przez całe życie uczono, że ma być skromna, cicha i stawiać innych na pierwszym miejscu. Nowe oczekiwania i stare tradycje krępują ją, a kolejne wydarzenia wkręcają w spiralę coraz trudniejszych decyzji. Naoko i Hajime muszą zmierzyć się z nowym powojennym ładem i stosunkami panującymi pomiędzy Amerykanami a Japończykami. Japończycy przegrali wojnę, radykalne amerykańskie przekonania dokonały inwazji na japońską tradycję, zbrukały ich krew. W obydwu społeczeństwach nie ma tolerancji na mieszane małżeństwa, a przez uprzedzenia i prowadzoną politykę cierpią niewinni ludzie, którzy w innych warunkach mogliby się kochać, szanować, pocieszać i wspierać aż do śmierci. Sekret ojca wstrząsnął Tori dogłębnie, jego opowieści o Japonii okazały się prawdą, a emocjonalna kolejka górska wiodąca szlakiem smutku i konsternacji po jego przeszłości spowodowała, że musiała na nowo zdefiniować pojęcie rodziny.

Debiutancka powieść Any Johns to wzruszająca, piękna i tragiczna jednocześnie opowieść o miłości, przyjaźni, kobiecej mądrości, poczuciu winy, wdzięczności i bardzo trudnych wyborach wpływających na przyszłość wielu osób. To także obraz skomplikowanych powojennych stosunków amerykańsko-japońskich oraz próba upamiętnienia tysięcy niewinnych istnień. Dużo w tej powieści jest japońskiego folkloru i mitów, więc będzie to dodatkowy atut do sięgnięcia po tę powieść dla osób, które interesują się kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni. Mnie osobiście historia Naoko i Hajimego bardzo wzruszyła, nie mogłam pod koniec książki powstrzymać łez i długo myślałam o mizuko, posążkach Jizo i Dziewczynce w czerwonych bucikach. Serdecznie polecam tę powieść:)


Zapraszam do zapoznania się z bestsellerami na półkach w księgarni Tania Książka, może znajdziecie coś dla siebie:)Tytuł: Kobieta w białym kimonie

Autor: Ana Johns

Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece

Gatunek: powieść historyczna

Tytuł oryginału: The Woman in the White Kimono

Data wydania: 2021-01-20

Liczba stron: 384

ISBN: 9788366718203

Tłumacz: Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik

Cytaty: str. 120

6 komentarzy:

 1. Mam ochotę na taką wzruszającą książkę. Zapisuję sobie jej tytuł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie bardzo wzruszyła pod koniec ta powieść. Nie przypuszczałam, że Japonki miały tak trudną sytuację życiową po II wojnie światowej.

   Usuń
 2. O tej książce czytałam już tyle dobrego, że koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że będziesz bardzo zadowolona z tej lektury:)

   Usuń
 3. Koniecznie muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń