niedziela, 25 października 2020

,,SILVA RERUM"-KRISTINA SABALIAUSKAITE


Źródło

Wielkie Księstwo Litewskie, 1659 rok. Bliźniaki Kazimierz i Urszula Narwojszowie są świadkami ciężkiego smutku i żalu w jakim pogrążyli się ich rodzice Jan Maciej i Elżbieta, po nagłej śmierci malutkiej Anny Magdaleny. Rodzina przeżywa ciężkie chwile po ucieczce z Wilna przed kozackim najazdem i po śmierci niemowlęcia. Stopniowo jednak wyrywa się ze zgryzoty, odsuwa zasłonę rozpaczy i zwątpienia wiszącą nad ich domem, powraca do zwykłej codzienności. Jan Maciej przekształca Milkonty w zaciszny dwór pośród lasów, w którym można skryć się przed intrygami, polityką, kłótniami i wojną. Mijają kolejne lata, bliźniaki dorastają, uczą się, kochają, żyją...

,,Silva rerum" to wspaniała saga litewska o szlacheckiej rodzinie Narwojszów. Wydarzenia opisane przez autorkę wzruszają i wzbudzają silne emocje. Przejmujący jest opis pijanych Kozaków grabiących pałac Radziwiłów, którzy wypijają spirytus z wielkich słojów, w których przechowywane były odpychające dziwy natury. Sprofanowane ołtarze, obcięte dłonie z których nie mogli ściągnąć pierścieni, zgwałcone i okaleczone siostry bernardynki. Nie brakuje w tej książce też pięknych, sielankowych opisów, jak chociażby ogrodu Jana Macieja pełnego klonów, kasztanowców, przyciętych żywopłotów, przeróżnych kwiatów kwitnących o różnych porach roku. Opisy i brak dialogów są bardzo mocną stroną tej powieści w moim odczuciu.

Bohaterowie zostali nakreśleni w całej okazałości swoich zalet i wad. Dokonują życiowych wyborów, które nie zawsze są właściwe. Urszula wybiera życie w klasztorze, które nie do końca odpowiada jej temperamentowi. Pod wygładzoną, lśniącą powierzchnią w zakamarkach duszy Urszuli pełzały karaluchy niewyobrażalnej złości, mrowiły się pluskwy pychy, rozrastała pleśń gniewu właściwego podlotkom, chrobotały korniki bezmyślnego okrucieństwa karmione głupotą beztroskiego dzieciństwa, a pod tym wszystkim znajdowało się jeszcze drugie dno uparte przeświadczenie, że zostanie świętą. Kazimierz ukrywa swoje wewnętrzne pragnienia, bo wie, że zostanie potępiony przez otoczenie. Z lekko wyczuwalną pogardą i drwiną obserwuje toczące się wokół niego życie, nie może zdecydować się na wybranie jednej drogi i sensu życia. 

Książki Kristiny Sabaliauskaite są dla mnie arcydziełami, które mogłabym czytać bez końca. Wspaniały, bogaty język, rewelacyjne, sugestywne i barwne opisy. Żywi, wielowymiarowi bohaterowie, którzy kochają, nienawidzą, przeżywają wzloty i upadki. Tło historyczne odmalowane w każdym szczególe jak na doktora historii sztuki przystało, którym jest autorka. Cudowna powieść porywająca duszę i umysł. Jak najbardziej polecam:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Silva rerum II"-Kristina Sabaliauskaite
Tytuł: Silva Rerum

Autor: Kristina Sabaliauskaitė

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Kategoria: literatura piękna

Tytuł oryginału: Silva Rerum

Data wydania: 2020-10-21

Liczba stron: 400

ISBN: 9788308073094

Tłumacz: Izabela Korybut-Daszkiewicz

Cytaty: str. 25, 39

24 komentarze:

 1. Na pewno zachęcają mnie żywi bohaterowie. Lubię bowiem takie kreacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kreacje bohaterów są bardzo ciekawe, różnorodne, barwne.

   Usuń
 2. Zaciekawiłaś mnie. Ten czas historyczny jest wciąż przeze mnie nieodkryty i wolę to robić poprzez książki niż przez serial "Korona królów" ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością lepiej czytać książki o tym okresie historycznym. Dla mnie książki autorki są rewelacyjne :)

   Usuń
 3. Z chęcią bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na ogół nie przepadam za tego typu książkami, ale ta wydaje się być bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Historia tej książki, której akcja rozgrywa się w Wielkim Księstwie Litewskim 1659 roku, z pewnością będzie interesująca do przeczytania do końca.
  Chcę przeczytać książkę.

  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooooo brzmi ciekawie. I tak grubaśnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo interesująca powieść, ale nie jest zbyt gruba, tylko 400 stron.

   Usuń
 7. Książka warta uwagi :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak ja lubię do Ciebie zaglądać! Zawsze coś ciekawego :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Brzmi bardzo interesująco, zwłaszcza idealnie nakreślone tło historyczne mnie kusi. Będę miała tytuł na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wspaniała książka, jeśli lubisz taką tematykę to śmiało czytaj.

   Usuń