czwartek, 24 września 2015

,,POCAŁUNKI PIASKU" - REYES MONFORTE-PRZEDPREMIEROWO

ksiazka tytuł: Pocałunki piasku autor: Monforte Reyes
Żródło

,,Historia pustyni zapisywana jest na piasku. Laia swoją własną historię miała zapisaną na skórze. Została tam wyryta przez gwałtowne podmuchy nieobliczalnego sirocco i przez zdradziecki los. Jej własna krew wypaliła w niej tę historię jak ogniem, żeby dziewczyna nigdy nie zapomniała, skąd pochodzi i kim naprawdę jest. Od najmłodszych lat wiedziała, że-podobnie jak gwiazdy rozbłyskujące w nocy nad pustynią-stworzona jest po to, by trwać w ogłuszającej ciszy i obserwować świat. Jej przeszłość kryła sekrety skazujące ją na bezlitosne milczenie, na kompletny bezgłos, który nie pozwalał jej otworzyć się przed mężczyzną powołanym do tego, by zmienić jej życie, podarować jej nową egzystencję i nową tożsamość, dumną, wolną od cieni, kłamstw i mroku. Istnieją bowiem sekrety, które parzą, które gnieżdżą się w ludzkiej duszy tak długo, aż wszystko wokół spalą i przemienią życie w popiół.
-Nie zapominaj o mnie! Nigdy nie przestawaj mnie szukać."

Reyes Monforte w swojej czwartej powieści pt.,,Pocałunki piasku" opowiada opartą na faktach historię Lai-młodej Saharyjki, która w wieku dwunastu lat przybyła do Hiszpanii w ramach corocznej  akcji ,,Wakacje w pokoju" z serca pustyni na Saharze Zachodniej, gdzie przebywała w obozie dla uchodźców i zamieszkała z bezdzietną parą Letycją i Sandro w mieście Huesca.

Laia otoczona opieką hiszpańskiego małżeństwa, które kochało ją jak własną córkę i starało się jej ,,nieba przychylić,,  szybko przyzwyczaiła się do życia w nowych warunkach. Ze względu na początki astmy i zaburzenia sercowe jej pobyt w Hiszpanii wydłużył się na lata, gdyż dolegliwości zdrowotne niezbyt poważne przy hiszpańskim trybie życia w przypadku mieszkania na pustyni, gdzie nie było dostępu do odpowiednich środków medycznych i badań kontrolnych zagrażały życiu.
Laia bardzo dobrze się uczyła, kochała swoich opiekunów i uwielbiała stać na deszczu. Nie mogła znieść myśli, że miałaby znów powrócić do życia pośród wydm i burz piaskowych na pustyni.

Kiedy zakochuje się z wzajemnością w Juliu i dostaje się na studia medyczne w Madrycie wydaje jej się, że osiągnęła coś niemożliwego, jakby żyła w bajce. Zdaje sobie sprawę, że spotkało ją wielkie szczęście i chciałaby jego część podarować innym. Rozważa możliwość podjęcia pracy na afrykańskiej ziemi po ukończeniu medycyny. Jednak nagle w jej życie zaczynają się wkradać duchy trudnej przeszłości na Saharze. Nikt poza nią nie zna mrocznego sekretu, jaki pozostawiła na pustyni i niespodziewanie musi się zmierzyć z jego konsekwencjami. Tajemnica, którą skrywała głęboko i bała się ujawnić bliskim odbiera jej to, co było dla niej najważniejsze: miłość i wolność.

,,Kto nie oddaje długu człowiekowi pustyni, ryzykuje, że pustynia się o niego upomni."

Równolegle do losów Lai i Julia czytelnik poznaje, całkiem podobną, historię ojca Julia-Carlosa, który 35 lat wcześniej zakochał się w kobiecie z Afryki-Maimie, która w wyniku ówczesnych zawirowań politycznych, zaginęła. Te dwie historie przeplatają się ze sobą, połączone losem miłości niemożliwej.

Reyes Monforte w swojej nowej książce zwróciła uwagę na zaskakujący problem w dzisiejszych czasach jakim jest niewolnictwo kobiet. Trudno uwierzyć, że w XXI wieku może jeszcze istnieć reżim niewolniczy, ale w obozach uchodźców w Tinduf, gdzie  od ponad 40 lat żyje 200 tysięcy osób w tzw. ,,jaimas", czyli namiotach używanych przez ludy nomadzkie północnej Afryki pośrodku pustyni Sahary, zdarzają się przypadki niewolnictwa.

Autorka przedstawiła w zarysie trudną historię Sahary Zachodniej, która po konferencji berlińskiej w 1885 roku, gdy mocarstwa europejskie na nowo podzieliły Afrykę, stała się kolonią Hiszpanii. Późniejsze zamieszki przeciwko Hiszpanom oraz obecne spory o te tereny między Marokiem a Saharyjską Arabską Republiką Demokratyczną.

Ukazuje smutną prawdę o dzieciach mieszkających w obozach saharyjskich, gdzie nie mają warunków do normalnego rozwoju, są często odwodnione, niedożywione, cierpią na biegunki, bo piją zanieczyszczoną wodę, nie mają zapewnionej podstawowej opieki medycznej, a do tego bezlitosne słońce Sahary uszkadza im wzrok.

,,Pocałunki piasku" to bardzo dobra historia, która budzi emocje, wzrusza i odkrywa przed czytelnikiem nową szokującą rzeczywistość. Dużo w niej dramatycznych zwrotów akcji i pięknych opisów pustyni. Dzięki niej można poznać realia bardzo odmienne od tych, w których żyjemy.

Serdecznie polecam:)


Powiązane wpisy: ,,Niewierna,,-Reyes Monforte
                               ,,Okrutna miłość"-Reyes Monforte


Za okazane zaufanie dziękuję Wydawnictwu WAM.


PREMIERA: 5 PAŹDZIERNIKA 2015

Tytuł: Pocałunki piasku
Autor: Reyes Monforte
Wydawnictwo: WAM
Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
Tytuł oryginału: Besos de arena
Data wydania5 października 2015
ISBN: 9788327701909
Liczba stron: 496

Kategoria: Literatura piękna
Cytaty: str. 1, 35

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz