poniedziałek, 10 sierpnia 2015

,,OKRUTNA MIŁOŚĆ" - REYES MONFORTE

Źródło

,,On jest wyjątkowy. Nie taki jak inni. A poza tym gra na perkusji, co mnie zupełnie rozbraja. Tamten gest niemal przyprawił mnie o miłosny zawrót głowy!...Podoba mi się. Bardzo mi się podoba. Jest taki przystojny! I wcale nie wygląda na swój wiek. Jest ode mnie prawie dziewięć lat starszy, a to spora różnica. I działa na moją korzyść. Mówił, że jest rozwiedziony. Jakieś błędy młodości...rozumiesz. No i uwaga: jest wspólnikiem w firmie, która ma siedzibę na Manhattanie, i teraz, razem z drugim wspólnikiem, analizują sytuację na rynku."

Maria Jose Carrascosa pochodząca z Walencji prawniczka próbuje ułożyć sobie życie w uwielbianych od najmłodszych lat Stanach Zjednoczonych. Kupuje apartament w Nowym Jorku i rozkręca własną firmę.
Maria jest inteligentna, ładna, zaradna, wesoła i pełna życia. Otacza ją grono przyjaciół. Zbliża się jednak do czterdziestki i ma dosyć gierek emocjonalnych i kolejnych prób poszukiwania właściwego mężczyzny. Nie chce już tracić czasu na eksperymenty. Za namową przyjaciółki rejestruje się na portalu randkowym, odpowiada na cztery tysiące pytań dotyczących upodobań, preferencji, wykształcenia....i poznaje Petera Inesa, z którym po kilku miesiącach znajomości bierze ślub.

Małżeńska sielanka szybko się kończy i Maria poznaje prawdziwe obliczę mężczyzny, w którym się zakochała. Zaczyna się przemoc domowa już w czasie, gdy była w ciąży. Awantury, bicie, niszczenie przedmiotów w domu, poniżanie, zdrady. Maria z wesołej i pewnej siebie kobiety przeistacza się w wystraszoną, wycofaną i nieśmiałą. Unika kontaktu z przyjaciółmi. Pogarsza się jej stan zdrowia i jak się później okazuje mąż dosypywał jej do jedzenia trutkę na szczury, pestycydy i faszerował lekami hormonalnymi. Zdaje sobie sprawę, że jej związek był oparty na interesowności, gdyż Peter okazał się handlarzem narkotyków i złodziejem. Przejął też jej firmę. 

Maria chcąc odpocząć od problemów i spotkań w sądzie z Peterem przekazuje sprawy w ręce prawników i wyjeżdża do Hiszpanii, gdzie pod opieką jej rodziców i siostry znajduje się jej córeczka Victoria Solenne. Kiedy wraca do Stanów Zjednoczonych zostaje oskarżona o porwanie dziecka i trafia do więzienia. Rozpoczyna się absurdalny ,,pojedynek" pomiędzy sądami w USA i Hiszpanii. Prawo broni człowieka, który znęcał się nad swoją rodziną, a matka chroniąca dziecko zostaje oskarżona.

,,Okrutna miłość" to wstrząsająca i prawdziwa historia kobiety, która zrobi wszystko, by uchronić dziecko przed sadystycznym ojcem.
Dramat matki i dziecka związanych ze sobą od chwili narodzin. ,,Gdzie jest mama? Dlaczego nie przychodzi? Dlaczego nie ma jej ze mną?" Mami nie mogła czytać już bajek na dobranoc, łaskotać i przytulać. Nie mogły spacerować po parku, jeść deseru i rozmawiać o wszystkim. Victoria miała tylko sześć lat, gdy ostatni raz była blisko swojej mamy.
Maria trafiła do więzienia Rikers Island, które znane było z łamania praw człowieka, przypadków bestialskich pobić więźniów przez strażników, tortur i gwałtów. Aż trudno uwierzyć, że to co tam się działo to nie fikcja, a potwierdzone fakty.
Historia Marii Jose to przestroga dla innych kobiet, aby nie kierowały się tylko porywami serca, ale dopuściły do głosu także rozsądek.Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu WAM.Tytuł: Okrutna miłość
Autor: Reyes Monforte
Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki
Tytuł oryginału: Amor cruel
Data wydania: 7 października 2014 

Wydawnictwo: Wydawnictwo WAM
ISBN 9788327701497
Liczba stron: 428
Kategoria: Literatura piękna

Cytaty: str. 28,29,205