poniedziałek, 16 maja 2022

,,AGNES GREY"-ANNE BRONTE


Anglia, XIX wiek. Osiemnastoletnia Agnes Grey pragnie zostać guwernantką. Chce wyjechać w świat i rozpocząć nowe, samodzielne życie, pracować na własne utrzymanie i odciążyć ojca, matkę oraz starszą siostrę od problemów finansowych. Przyjmuje pierwszą posadę u pani Bloomfild, gdzie ma uczyć sześcioletnią Mary Ann i siedmioletniego Toma. Przed wyjazdem po raz ostatni wybiera się na spacer po wrzosowiskach, żegna się z rodziną i pełna nadziei wyrusza w podróż. Czego doświadczy w nowym miejscu? Czy znajdzie przyjaźń lub miłość? 

Autorka przedstawia blaski i cienie pracy guwernantki w dziewiętnastowiecznej Anglii. Młodziutka Agnes po raz pierwszy w życiu musi sobie radzić sama po podjęciu pierwszej pracy. Przybywa do majątku pełna wzniosłych uczuć i zapału, ale szybko dostrzega, że pani Bloomfield jest zimna, chmurna i nieprzystępna, a sprawowanie opieki nad piskliwymi, niesfornymi łobuziakami, które nie chcą wypełniać swoich obowiązków staje się jej udręką każdego dnia. Bezskutecznie namawia, prosi, stawia do kąta za karę, kiedy dzieci nie chcą się uczyć. Agnes doznaje rozczarowań, ale wciąż przepełnia ją nadzieja, że w końcu coś się zmieni. Wszelkie przeciwności stara się pokonywać wytrwałością i cierpliwością. Zdusza w sobie rozżalenie, urażoną dumę i nie poddaje się, gdyż chce zachować posadę. Stara się pokazać bliskim, że bez względu na wszystko potrafi sprostać obowiązkom i wywiązać się z nich z podniesioną głową. Kiedy po raz kolejny doznaje upokorzenia lub ogarnia ją zmęczenie dodaje sobie odwagi recytując w myślach wiersz Byrona, a nieliczne wolne chwile nie spędza na biadoleniu nad swoim losem, lecz skupia się na pogłębianiu wiedzy, prowadzeniu korespondencji z rodziną i spacerach po okolicy. Stopniowo Agnes pokonuje wrodzoną nieśmiałość i nabiera wiary w siebie.

Anne Brontë ciekawie kreśli stosunki społeczne panujące na dworze oraz wśród ubogich włościan mieszkających na terenie majątku. Panny Murray z majątku Horton Lodge odwiedzają prostych chłopów w ich domach, gdyż zawsze przyjmują od nich pochlebne hołdy, słuchają starych historii i świeżych plotek. Okazjonalnie przynoszą im podarunki, ale nie garną się do wywiązywania ze złożonych im obietnic. W skutek błędów wychowawczych zachowują się często wobec chłopów w przykry sposób. Nie liczą się z ich uczuciami i nie postrzegają ich jako prawdziwych ludzi. Robią niestosowne uwagi na temat spożywanych przez nich pokarmów i ich manier przy stole. Śmieją się z ich prostego języka, naiwnych poglądów, a wiekowych ludzi prosto w twarz nazywają głupcami. Chłopi oburzają się takim zachowaniem panien Murray, ale ze strachu nie protestują. Młode dziewczyny uważają, że skoro chłopi są biedni i niewykształceni, to są głupi i prymitywni. Nie dostrzegają złożonych relacji między mieszkańcami dworu i włościanami. Autorka ciekawie też zestawia postępowanie proboszcza Hatfielda i młodego pastora Westona wobec mieszkańców. Hatfield odwiedzając ubogie domy od razu dopatruje się w nich uchybień i gromi za nie gospodarzy. Wytyka innym błędy nie widząc swoich. Jego przeciwieństwem jest Weston, który na początku sprawia wrażenie surowego, ale rozmawia z ludźmi w sposób bardzo grzeczny, spokojny, cierpliwy i nie lekceważy ubogich. 

,,Agnes Grey" to klasyczna powieść przepełniona nadzieją, gdzie duma walczy z rozpaczą, poczucie godności z upokorzeniem, szczera miłość z udawaną i rozbudzoną dla żartu. Leniwa akcja, angielskie pejzaże i niewątpliwy urok dziewiętnastowiecznej powieści. Zanurzcie się w tej klimatycznej powieści jednej z sióstr Brontë:)WPISY POWIĄZANE:

 ,,Villette"-Charlotte Brontë

,,Profesor"-Charlotte Brontë

,,Dziwne losy Jane Eyre"-Charlotte Brontë

,,Shirley"-Charlotte Brontë

,,Lokatorka Wildfell Hall"-Anne BrontëTytuł: Agnes Grey

Autor: Anne Brontë

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Kategoria: literatura piękna

Tytuł oryginału:  Agnes Grey

Data wydania: 2022-04-01

Data 1. wyd. pol.: 2012-06-04

Data 1. wydania: 1994-01-01

Liczba stron: 256

ISBN: 9788377798010

Tłumacz: Magdalena Hume

13 komentarzy:

 1. To wydanie jest przepiękne. Będę niebawem czytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tą książkę kilka lat temu jeszcze w innym wydaniu, kiedy miałam fazę na literaturę sióstr Bronte. Muszę przyznać, że całkiem dobrze ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem właśnie w takiej fazie jak piszesz i czytam kolejne powieści sióstr Bronte:)

   Usuń
 3. Wstyd się przyznać, ale nie poznałam jeszcze twórczości sióstr Bronte. Jednak na pewno to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam powieści dwóch starszych sióstr, więc chętnie przeczytam utwory młodszej, tej mniej znanej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać i sprawdzić jaki każda siostra ma styl.

   Usuń
 5. Kolejny tytuł ląduje na mojej liście lektur obowiązkowych! Te nowe wydania są piękne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam tę książkę jakiś czas temu i początkowo nie mogłam się w nią wciągnąć, ale w miarę czytania coraz bardziej mi się podobała. Wzbudziła też we mnie sporo emocji - bo te zachowania pracodawców oraz podopiecznych głównej bohaterki były wprost oburzające, a co najgorsze, oparte na doświadczeniach Anne Bronte, która też pracowała jako guwernantka...

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydanie!! A książkę mam w planach! ;)

  OdpowiedzUsuń