poniedziałek, 30 maja 2022

,,SODOMA I GOMORA"-MARCEL PROUST

Źródło


Kontynuję  swoją przygodę  czytelniczą  z cyklem W poszukiwaniu straconego czasu Marcela Prousta i  przeczytałam  czwarty tom Sodoma i Gomora

W tej powieści autor skupia się  na homoseksualizmie i poczynaniach w salonie pani Verdurin, do którego dołącza i obserwuje zachodzące w nim zmiany w zależności od aktualnej polityki oraz przekonań artystycznych i filozoficznych uczestników spotkań. Pokazuje, że homoseksualiści muszą żyć w kłamstwie, krzywoprzysięstwie i ciąży nad nimi przekleństwo. Muszą się ukrywać, gdyż zdają sobie sprawę, że ich pragnienia stanowiące dla wszelkiej istoty największą słodycz życia są nie do wyznania, karalne i hańbiące. Czasem znajdują  wytchnienie w towarzystwie podobnych do siebie, ale przeważnie zmuszeni są ukrywać swoje życie, odwracać spojrzenia od  tego, na czym chcieliby je zatrzymać. Przykładem takiego bohatera  jest baron de Charlus, kiedyś przykładny mąż, antysemita, zatwardziały arystokrata, a w ukryciu homoseksualista poszukujący spełnienia swoich fantazji. Po  odkryciu ciągot de Charlusa, Marcel zaczyna podejrzewać też Albertynę, w której się  kocha, o uległość erotyczną względem Anny. Z jednej strony pragnie jej bliskości, romantycznych  chwil sam na sam, a innym razem ją lekceważy, odpycha i jest niezwykle zazdrosny o  wszystko co jest związane  z Albertyną. 

Marcel Proust podobnie jak w poprzednich tomach cyklu W poszukiwaniu straconego czasu wykazuje się przenikliwymi opisami psychologicznymi  postaci, znaczącymi różnicami w wyrażaniu myśli i doborze słów przez kolejnych  bohaterów, subtelnymi refleksjami na tematy damsko-męskie oraz malowniczymi i szczegółowymi opisami ludzi, miejsc, przedmiotów. Potrzebne jest duże  skupienie przy tej  lekturze, by nie uronić niuansów zawartych w klasycznej formie. 


WPISY POWIĄZANE:

,,W stronę Swanna"-Marcel Proust 

,,W cieniu zakwitających dziewcząt"-Marcel ProustTytuł: Sodoma i Gomora

Autor: Marcel Proust

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: W poszukiwaniu straconego czasu (tom 4)

Kategoria: literatura piękna

Tytuł oryginału: À la recherche du temps perdu. Sodome et Gomorrhe

Data wydania: 2022-05-18

Data 1. wyd. pol.: 1939-01-01

Liczba stron: 592

ISBN: 9788377798102

Cytaty kolejno: str. 2110 komentarzy:

 1. Mam wyrzuty sumienia, że zaniedbuję tego rodzaju książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Na książkę tego autora trzeba znaleźć odpowiedni czas i mieć odpowiedni nastrój.

  OdpowiedzUsuń
 3. Masz w planach czytanie całego cyklu? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam tego cyklu, ale widzę, że warto w wolnej chwili się z nim zaznajomić, ponieważ porusza bardzo ważne tematy społeczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To specyficzna proza, a autor ma wyjątkowy zmysł obserwacji.

   Usuń