czwartek, 22 lipca 2021

,,DZIWNE LOSY JANE EYRE"-Charlotte Brontë

 

Źródło

Po powieściach ,,Shirley" i ,,Villette" przyszedł czas, abym poznała ,,Dziwne losy Jane Eyre" Charlotte Brontë, które ukazały się po raz pierwszy w 1847 roku, a w 2021 roku Wydawnictwo MG wydało kolejne wznowienie tej powieści w pięknej szacie graficznej. 

Główną bohaterkę Jane poznajemy w wieku dziesięciu lat i towarzyszymy jej przez kolejne lata życia aż do dorosłości. Po stracie rodziców dziewczynka trafia do domu brata swojej matki. Niestety nie zdobywa przychylności ciotki i jej dzieci, które ciągle jej dokuczają. Zostaje wysłana na naukę zawodu do Zakładu Lowood słynącego z surowego rygoru, gdzie przebywa przez osiem lat. Po ukończeniu szkoły otrzymuje posadę u Edwarda Fairfaxa Rochestera i ma uczyć jego przysposobioną córkę Adèle. Wydaje się, że wszystko zmierza do tego, by Jane wreszcie po latach samotności i cierpienia poznała co to szczęście. Czy przewrotny los pozwoli jej na spokój u boku pana Rochestera?

Tytułowa bohaterka skradła moje serce. Pomimo tego, że nie miała łatwego życia i sama musiała od najmłodszych lat pokonywać pojawiające się trudności nie straciła pogody ducha, wytrwałości, skromności, pracowitości i dobroci. Uparcie dążyła do celu, śmiało wyrażała swoje poglądy, znała swoją wartość i kochała najczystszą miłością. Z pozoru szara myszka, a po bliższym poznaniu inteligentna i charakterna młoda kobieta, która nie boi się wyzwań. Choć kochała Rochestera to nie wyzbyła się honoru i godności. Jane jest w tym związku bardziej chłodna, pragmatyczna, ale panu Rochesterowi, który jest od niej dużo starszy zdarzają się wybuchy emocji i ekspresyjne okazywanie uczuć. Oprócz dwójki głównych bohaterów jest też wiele postaci drugoplanowych, które zostały dosyć ciekawie zaprezentowane przez autorkę.

,,Dziwne losy Jane Eyre" pokazują, że życie jest nieprzewidywalne, ale też nie składa się tylko z samego cierpienia. Jest w nim miejsce na szczęście, miłość i dobre słowo. Charlotte Brontë wiarygodnie przedstawiła nierówności społeczne i obyczje panujące w dziewiętnastowiecznej Anglii. Barwne opisy, kwiecisty język i wiktoriański klimat to bezsporne atuty tej książki. Dla mnie jest to klasyk literatury angielskiej, który choć raz powinno się przeczytać. Polecam:)


WPISY POWIĄZANE:

,,Shirley"-Charlotte Bronte

,,Villette"-Charlotte BronteTytuł: Dziwne Losy Jane Eyre

Autor: Charlotte Brontë

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Gatunek: klasyka

Tytuł oryginału: Jane Eyre

Data wydania: 2021-06-30

Data 1. wyd. pol.: 1959-02-01

Data 1. wydania:1847-10-16

Liczba stron: 608

ISBN: 9788377797068


 


25 komentarzy:

 1. Ten tytuł mam już zanotowany. Kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę kiedyś wrócić do tej książki. Zdecydowanie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też lubię do niektorych powieści wracać po latach.

   Usuń
 3. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, chciałabym ją przeczytać 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam sentyment do tej książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie ♡
  Niestety nie znam, ale bardzo chętnie poznam bliżej :) Tytuł mnie zaciekawił, już wpisuję go na moją listę :)
  Cudowna recenzja :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam w wolnej chwili zapoznać się z tą książką. Dziekuję za odwiedziny :)

   Usuń
 6. Mam w planach, w końcu klasyka ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Od dawna mam tę książkę w planach. Muszę w końcu się za nią zabrać. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też dlugo zwlekalam, ale cieszę się, że w końcu udało mi się ją przeczytać.

   Usuń
 8. Okładka piękna. :) Ale czy to wydanie nie jest skrócone? O tym wydawnictwie krążą plotki, że skraca utwory literackie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam tych plotek, a powieść jest w moim odczuciu kompletna. Mam bardzo dużo ksiazek z MG, które są piękne, starannie wydane i nie zauważyłam skrótów...

   Usuń
 9. Zaintrygowalaś mnie informacją o skrócie i sprawdziłam stopkę redakcyjną w tym wydaniu powieści. Nie ma w niej zapisu, że jest to wersja skrócona.

  OdpowiedzUsuń
 10. To jedna z moich ukochanych książek, często do niej wracam ;)

  OdpowiedzUsuń