czwartek, 15 lipca 2021

,,NIESTANDARDOWI"-MICHAŁ PAWEŁ URBANIAK


Żródło


Najnowsza książka Michała Pawła Urbaniaka ,,Niestandardowi" przyciągnęła mnie do siebie przede wszystkim intrygującym tytułem i notką na obwolucie, gdzie napisano, że jest to powieść o okrucieństwie współczesnego świata, w którym żyją samotni niestandardowi.

Na plan pierwszy w tej powieści wysuwają się dwie postacie: Wiktor Porocha i Liwia Gawlin. Wiktor chodzi do nudnej pracy, w niedzielę jeździ do rodziców na obiad, ogląda filmy, słucha muzyki, kręci się po necie i w zasadzie uważa, że prowadzi przeciętne życie. W parku poznaje dużo starszą od siebie fotografkę Liwię, która stopniowo nadaje kolorów jego życiu. Coraz bardziej ciągnie go do ekscentrycznej, pełnej wdzięku i seksapilu artystki. Liwia zbiera piękne przedmioty, jest ciekawa ludzi, chce robić coś wyjątkowego w życiu, kierować się ideałami, ale we współczesnym świecie sam talent już nie wystarcza, potrzebne są pieniądze. Aby istnieć w świecie sztuki należy wywoływać skandale, by podsycać zainteresowanie, przyciągać kolekcjonerów i zdobywać zaproszenia na wystawy. Liwia ma za sobą festiwale w Nowym Jorku i Paryżu. Ma swoją stronę w Wikipedii oraz kanał na YouTube. Do nowego projektu fotograficznego zaprasza ludzi z defektami i chce pokazać ich piękno pomimo brzydoty. Wiktor jest jednym z uczestników projektu Soboty z Picassem. W jego postawie widoczny jest gniew i złość na wszystko. Liwia stopniowo dociera do jego duszy i ten gniew rozbraja. Pokazuje mu, że pod powłoką prostego, nieskomplikowanego chłopaka kryje się wrażliwość. Wiktor jest nią zachwycony, każdy jej gest, rzucone spojrzenie, uśmiech są dla niego wspaniałe. Pozostali uczestnicy projektu robią wrażenie swoją oryginalnością, ale wszyscy wielbią Liwię Gawlin podobnie jak Wiktor. Liwia czyta we wszystkich jak w obrazkach, poznaje ich sekrety, fobie, przeżycia i pokazuje niestandardowym, że na świat trzeba nauczyć się patrzeć, dostrzegać jego unikalne piękno.

Autor zwraca uwagę na to, że poprzez sztukę inaczej patrzy się na ludzi i na rzeczywistość. Coś brzydkiego przedstawione w odpowiedni sposób może wydawać się ładne. Liwia pokazuje modelom świat sztuki, sprawia że poznają siebie na nowo, odsłaniają przed nią swoją wrażliwość, stopniowo zaczynają jej ufać. Sesje zdjęciowe, artykuły, wywiady i sława mają jednak ciemną stronę... wszechobecną krytykę i hejt internetowy, które mogą złamać najsilniejsze osobowości. 

,,Niestandardowi" to powieść wieloznaczna, która ukazuje samotność współczesnych ludzi okaleczonych na ciele i duszy. Odbudowywanie pewności siebie, odzyskiwanie szczęścia i normalnego życia po wypadku to trudna praca, która nie udaje się bez wsparcia bliskich, rozumiejących i wrażliwych osób, a nie zawsze można ich spotkać na swojej drodze. 


Zapraszam do poznania bestsellerowych powieści z księgarni Tania Książka.


Tytuł: Niestandardowi

Autor: Michał Paweł Urbaniak

Wydawnictwo: Mova

Kategoria: literatura piękna

Data wydania: 2021-05-19

Liczba stron: 448

ISBN: 9788366890015

5 komentarzy:

 1. Coś mi mówi, że dla mnie będzie to bardzo wartościowa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę na swojej półce, ale jeszcze nie planuję do niej zaglądać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W odpowiednim momencie przyjdzie i na nią czas :)

   Usuń
 3. bin Silber von Garman, ich habe vor 8 Jahren ohne Kind geheiratet, ich suchte verzweifelt nach einer Lösung, weil der Arzt sagte, ich kann nicht schwanger werden, aber eine Freundin von mir hat mich an einen Zauberwirker namens Dr. White verwiesen, und ich erklärte ihm meine Probleme und er versprach, dass in 12 Tagen bei mir alles in Ordnung sein wird, er gab mir einige Anweisungen, die ich perfekt gemacht habe, ich ging zum Test ins Krankenhaus und sie bestätigten, dass ich in der ersten Woche schwanger war, und jetzt habe ich mein schöner Sohn und ich habe gerade eine weitere Schwangerschaft, alles dank Ihnen Dr. White, kontaktieren Sie ihn für alle Arten von Lösungen,

  1) wenn Sie Ihre Ex zurückgeben möchten.
  2) Wenn Sie möchten, dass der Zauber schwanger wird.
  3) wenn Sie eine Fehlgeburt stoppen möchten.
  4) wenn du von jemandem geliebt werden willst.
  5) Zauber, um alle Arten von Krankheiten zu heilen.
  Und andere.
  er ist der beste und sehr ehrlich. wightmagicmaster@gmail.com. WhatsApp: +17168691327

  OdpowiedzUsuń