poniedziałek, 22 marca 2021

,,WEHIKUŁ CZASU"-HERBERT GEORGE WELLSPowieść ,,Wehikuł czasu" Herberta George'a Wellsa po raz pierwszy ukazała się w 1895 roku, a obecnie jest uważana za jedną z najważniejszych powieści w historii światowej literatury science fiction.

Podróżnik w Czasie uważa, że istnieją w rzeczywistości cztery wymiary: trzy, które nazywane są trzema płaszczyznami przestrzeni i czwarty-czas. Konstruuje maszynę do przemieszczania się w czasie. Za jej pomocą podróżuje i poznaje przyszłość Ziemi. Kiedy powraca do rodzinnej miejscowości Richmond spotyka się z Bardzo Młodym Człowiekiem, Lekarzem, Psychologiem, Dziennikarzem i Milczącym Gościem, którym opowiada co przeżył i zobaczył w Krainie Czasu.

Główny bohater Podróżnik został przedstawiony przez autora jako przekorny, otwarty, lekko zdystansowany i skłonny do kpin naukowiec, który ma swoje dziwactwa. Po przedostaniu się do roku 802701 snuje rozważania na temat ludzkiej rasy. Ziemię zamieszkują dwa ludy: Elojowie i Morlokowie. Pierwsi są drobni, piękni, przemawiają bardzo miłym i płynnym językiem. Czuć od nich szlachetność i dziecinną swobodę. Morlokowie wyglądem przypominają małpy, są krwiożerczy i odrażający, a za mieszkanie służą im podziemia. Podróżnik obserwuje nowy świat i dochodzi do wniosku, że w trakcie ewolucji wykształciły się dwa gatunki. Eloje wywodzą się od ludzi żyjących dostatnio, bez lęku o przyszłość, zaś Morlokowie to dawna klasa robotnicza, która musiała walczyć o przetrwanie. 

Wizja Wellsa jest unikatowa jak na XIX wiek i można ją uznać za metaforę społeczną. Piękni, beztroscy i głupi Elojowie i pomysłowi, ale krwiożerczy Morlokowie, to jak konflikt biednych z bogatymi. Dla dziewiętnstowiecznego Czytelnika ,,Wehikuł czasu" z pewnością był inspirującą lekturą, wywołującą wiele refleksji, ale współcześnie, owszem wywołuje refleksje nad kondycją społeczeństwa i przyszłością Ziemi, ale nie szokuje, nie wciąga, przynajmniej mnie jakoś nie porwała ta powieść. ,,Wojna światów" i ,,Wyspa doktora Moreau" zrobiły na mnie bardzo duże wrażenie, ale ,,Wehikuł czasu" już mniej. Zabrakło mi choć lekkiego dynamizmu w akcji i emocji, gdyż wszytkie przygody Podróżnika przebiegały na tym samym poziomie.

,,Wehikuł czasu" to sugestywny i pesymistyczny obraz Ziemi w przyszłości, gdzie sielanka przeplata się z grozą. Podczas lektury pojawiają się pytania o ludzką egzystencję i kierunek ewolucji. Niewielka rozmiarowo powieść jest bardzo starannie wydana przez wydawnictwo Vesper i opatrzona ilustracjami Jana Wojciechowskiego. Szybko się czyta, ale wymaga dużego skupienia, bo język jest archaiczny. Powinna przypaść do gustu fanom science fiction:)


WPISY POWIĄZANE: 

,,Wojna światów"-H. G. Wells

,,Wyspa doktora Moreau"-H. G. WellsTytuł: Wehikuł czasu

Autor: H.G. Wells

Przekład: Feliks Wermiński

Posłowie: Piotr Gociek

Okładka i ilustracje: Jan Wojciechowski

Wydawnictwo Vesper

Format: 140x205 mm

Liczba tron: 144

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-7731-379-4


10 komentarzy:

 1. Czytałam w starym wydaniu. Warto znać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydanie tej powieści przez wydawnictwo Vesper jest bardzo udane.

   Usuń
 2. Tym razem raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może następnym razem będzie coś dla Ciebie:)

   Usuń
 3. Nie jestem przekonana, czy odnalazła bym się w tej książce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twoje przeczucia mogą być słuszne. Pozdrawiam:)

   Usuń
 4. Czytałam parę lat temu i bardzo mi się podobała. Na pewno sięgnę po jeszcze inne książki autora :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mnie ciekawi ta książka. Po pierwsze okładka mnie kusi, a po drugie w ciemno ufam, że jeśli wydawnictwo Vesper coś wydaje, to trafi to w mój gust! :D

  OdpowiedzUsuń