niedziela, 28 czerwca 2020

,,WYSPA DOKTORA MOREAU"-H. G. WELLS


Źródło

Swoją przygodę z książkami Herberta George'a Wellsa rozpoczęłam od powieści ,,Wojna światów". Książka przypadła mi do gustu, więc bez oporów sięgnęłam po kolejną-,,Wyspę doktora Moreau".

Na wyspie u wybrzeży Ameryki Południowej od dziesięciu lat mieszka doktor Moreau i jego pomocnik Montgomery, którzy eksperymentują z zabiegami chirurgicznymi i łączą zwierzęta z człowiekiem. Na wyspę niespodziewanie trafia Edward Prendick z rozbitego statku ,,Piękna Pani", który cieszy się, że uratował życie. Wkrótce jego radość zamienia się w zdziwienie i przerażenie, gdy spotyka na wyspie odrażające postacie zwierzoludzi. Podejmuje próby wydostania się z niej, gdyż obawia się, że szalony doktor Moreau może również jego zamienić w potwora.

Akcja powieści rozgrywa się stopniowo, a autor krok po kroku wprowadza nas w mroczny świat wyspy. Wells trafnie nakreślił postać szalonego naukowca zaślepionego wizją osiągnięcia celu, który nie zważa na etykę zawodową, moralność i zatraca w sobie człowieczeństwo. Zwierzoludzie według doktora Moreau mają być zaczątkiem nowej ludzkości i bez skrupułów dąży on do osiągnięcia celu, nie cofa się przed największymi zbrodniami. Jest człowiekiem bez sumienia, który realizuje chore fantazje. Czuje się Bogiem, który tworzy i wymaga od swoich ,,dzieci" posłuszeństwa. Swoje eksperymenty przeprowadza na wyspie, bo ludzie nie akceptują jego działań, tego że zadaje ból zwierzętom, że tworzy hybrydy wzbudzające obrzydzenie. Autor pokazuje co może się stać, gdy człowiek zacznie bez ograniczeń ingerować w naturę, jakie będą tego konsekwencje i jak przez to może zmienić się świat. Choć powieść została wydana w 1896 roku nadal jest aktualna i czytając ją nie sposób nie myśleć o eksperymentach na ludziach dokonywanych w czasie II wojny światowej przez nazistów czy też obecnych naukowcach próbujących np. przeszczepić głowę.

Powieść nie pozwala o sobie zapomnieć. Kiedy brałam ją do rąk i zaczynałam czytać pierwsze strony nie przypuszczałam, że tak mną wstrząśnie. Wciąż powracają do mnie makabryczne opisy eksperymentów i potworów doktora Moreau. Nic dziwnego, że na powieści Wellsa nadal wzorują się filmowcy i inni pisarze, twórcy komiksów, a także twórcy gier komputerowych i fabularnych, gdyż książka ta ma w sobie ogromny potencjał. Muszę przyznać, że uwagę zwraca też bardzo staranne wydanie książki przez wydawnictwo Vesper. Twarde okładki, gruby papier, a do tego dużo ilustracji Giuseppe Garibaldi Bruno, które dopełniają historię. ,,Wyspa doktora Moreau" to klasyka w najlepszym wydaniu i warto po nią sięgnąć:)


WPISY POWIĄZANE: ,,Wojna światów"-H. G. WellsVesper.pl

Tytuł: Wyspa doktora Moreau
Autor: Herbert George Wells
Wydawnictwo: Vesper
Kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction
Tytuł oryginału: The Island of Doctor Moreau
Data wydania: 2020-05-01
Tłumacz: Krzysztof Sokołowski

21 komentarzy:

 1. Mimo bardzo zachęcającej recenzji, fantastyka nie jest dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie jest? A może kiedyś trafisz na powieść, która Cię wciągnie też do fantastyki...? Miłego wieczoru Agnieszko i dziękuję za odwiedziny:)

   Usuń
 2. Miałam szansę ją dostać do recenzji. Jednak nie wzięłam jej, bo przygotowywałam się do egzaminu dyplomowego i nie miałam głowy do współprac i blogowania. Ale w sumie mam w planach kiedyś ją dorwać i przeczytać ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto sięgnąć po ten tytuł w wolniejszym czasie :)

   Usuń
  2. Myślę, że jak tylko będę miała okazję to go przeczytam ;).

   Usuń
 3. Czytałam dawno temu. To książka, którą się pamięta.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam tą książkę, nie do zapomnienia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam do niej wielki sentyment

  OdpowiedzUsuń
 6. Tylko ta fantastyka nieco mnie zniechęca...

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie pomyślałabym, by historia mogła tak wciągnąć. Nie miałam jej w planach,ale może powinnam spróbować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może być ciekawie doświadczenie czytelnicze dla Ciebie Weroniko.

   Usuń
 8. Powieść z 1896 r. o tak ponadczasowym wymiarze!!! To perełka, po którą z pewnością sięgnę!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Upłynęło tyle lat, a książka nadal porusza aktualne sprawy, a postępowanie doktora kontrowersje. Pozdrawiam :)

   Usuń
 9. Seria opowiadań w tej książce wydaje się napięta. Lubię takie książki z opowiadaniami. Dziękuję za twoją rekomendację.
  Pozdrowienia z Indonezji

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jedna opowieść, ale bardzo ciekawa :), Dziękuję za odwiedziny :)

   Usuń
 10. Tematyka bardzo kontrowersyjna...

  OdpowiedzUsuń