niedziela, 19 czerwca 2016

,,KONAJĄCE ZWIERZĘ"- PHILIP ROTHOkładka książki Konające zwierzę
Źródło

Moje spotkanie z twórczością Philipa Rotha-jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich-nastąpiło za sprawą powieści ,,Kompleks Portnoya". Powieść zaintrygowała mnie i spowodowała, że sięgnęłam po kolejną książkę autora pt.,,Konające zwierzę".

David Kepesh prowadzi seminarium z krytyki literackiej dla studentów jednej z nowojorskich uczelni, a do tego recenzuje książki dla radia NPR i prowadzi program o kulturze w telewizji. Jego zajęcia są bardzo popularne wśród studentek, które garną się do popularnego wykładowcy. Widok pięknych i młodych kobiet zaślepia Davida na wszystko dokoła. W wieku 62 lat  poznaje 24-letnią studentkę Consuelę Castillo wyróżniającą się na tle grupy dyskretną elegancją. Dziewczyna pochodzi z zamożnej rodziny kubańskiej mieszkającej od lat w Jersey. Consuela pomimo swojej nobliwości i wypielęgnowanemu stylowi bycia jest doskonale świadoma siebie, swojej siły, tylko jeszcze niepewna, jak jej używać. David, który sypia ze studentkami wprowadza młodą kobietę do swojego świata. 

Pożądanie, chuć, seks-o tym myśli cały czas podstarzały wykładowca i krok po kroku zmierza do tego, by trafić do łóżka z Consuelą. Zaprasza ją do teatru, na drinka, do domu, aby posłuchać muzyki klasycznej. Gra na pianinie i stwarza romantyczną, uwodzicielską atmosferę, by spotęgować uczucie upojenia ostatecznie prowadzące do finału. Davida pociąga w Consueli nie tylko młodość, ale też nietypowość, drobne niespodzianki i naiwna szczerość. Odczuwa lęk przed jej utratą, myśli o niej ustawicznie, jest coraz bardziej zazdrosny.

Przepastna różnica wieku dla większości ludzi jest gorsząca, ale dla Consueli jest atrakcyjna. Przeciętny człowiek widzi w takim związku erotyczne i niesmaczne dziwactwo, odpychającą farsę, ale niektóre dziewczyny uważają starszych mężczyzn za atrakcyjnych. Autor rozważa dlaczego istnieją takie związki, co kieruje kobietą i mężczyzną w takim układzie. Intymna zażyłość ze starszym mężczyzną daje młodej kobiecie poczucie władzy, jakiego nigdy nie zazna w układzie z młodym partnerem? Korzysta z uroków uległości i panowania na zmianę? Znajduje się w centrum uwagi mężczyzny, jest obiektem pożądania i wkracza w zamknięty do tej pory dla niej świat?
A starszy mężczyzna zdaje sobie sprawę, że już nigdy w życiu nie dostanie w swoje ręce doskonałego ciała młodej kobiety? Ulega nadal silnemu impulsowi pożądania? Jest świadomy, że niebawem jego ciało ulegnie uwiądowi i przestanie się liczyć? Ostatnie akty i strach przed starością?

David Kepesh szczerze dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat starości. ,,Pomyśl o starości w ten sposób: zwykły, codzienny  stan życia wiszącego na włosku. Nie da się ominąć prawdy o tym, co wkrótce nas czeka. O ciszy, która otoczy na na zawsze. Poza tym wszystko toczy się jak dawniej. Poza tym człowiek pozostaje nieśmiertelny aż do końca życia."
Bunt przeciwko zegarowi biologicznemu odbierany jest przez społeczeństwo jako afront, ale David twierdzi, że w starym człowieku podniety nie ulegają uśpieniu. W młodości porzucił żonę, syna i popłynął z nurtem rewolucji seksualnej  przypadającej na lata sześćdziesiąte XX wieku. Na starość nie zmienił swoich przyzwyczajeń. 

,,Konające zwierzę" to powieść inteligentna, szczera, prowokująca, z czarnym humorem i nie sposób uciec od myśli, że Philip Roth zawarł w niej spostrzeżenia z własnego życia. Tytuł książki znamienny, adekwatny do treści i rozważań głównego bohatera o pożądaniu i starzeniu się. Czytało mi się bardzo dobrze i na pewno sięgnę po inne powieści autora.

Tytuł: Konające zwierzę
Autor: Philip Roth
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: I
Przekład: Jolanta Kozak
Oryginalny tytuł: The Dying Animal
Data premiery: czerwiec 2016
Format: 130x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-08-06151-0

Cytaty: str. 45Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza