niedziela, 22 lipca 2018

,,OPOWIEŚCI POKŁADOWE. PRAWDZIWE ŻYCIE NA WYSOKOŚCIACH"-TERESA GRZYWOCZ


Opowieści pokładowe
Źródło

Teresa Grzywocz swoją przygodę z lataniem rozpoczęła w 2005 roku. Zawód stewardesy zna od podszewki, gdyż pracowała w największych liniach lotniczych, latała trasami czarterowymi i liniami lowcowstowymi, aby ostatecznie przesiąść się na menedżerskie jety. Latała na Bliskim Wschodzie, pracowała jako prywatna stewardesa i asystentka w Katarze, obsługiwała loty dla polskich i europejskich VIP-ów, obsługiwała loty do Azji i Stanów Zjednoczonych. Zadebiutowała książką ,,Etat w chmurach", gdzie opisała swoje podróże po świecie, następnie napisała ,,Z chmur do Azji" o przygodach w tym regionie świata. ,,Opowieści pokładowe. Prawdziwe życie na wysokościach" to jej druga książka, w której opisuje swoje codzienne życie w pracy na pokładzie samolotów.

Autorka opisuje codzienność pracowników pokładowych, dzieli się swoimi przemyśleniami i przygodami oraz tymi zasłyszanymi od współpracowników. Rozwój ,,taniego latania" sprawił, że nie jest to już ekskluzywny transport. Całe rodziny latają co roku na wakacje, biznesowi pasażerowie podróżują kilka razy w miesiącu. Zawód stewardesy już nie jest tak prestiżowy, dobrze opłacany i pozwalający na realizację marzeń o podróżach po całym świecie jak dawniej. Obecnie pobyty w miejscach docelowych zostały skrócone do minimum, a godziny pracy wydłużone maksymalnie. Zmęczenie rejsem, nieregularne jedzenie, krótki sen, brak wolnych świąt i weekendów, zmiana stref czasowych i samolot pełen roszczeniowych pasażerów powodują duży dyskomfort w pracy. Dokładne kontrole bezpieczeństwa, gwar, pośpiech, zmęczenie i brak jakiejkolwiek kontroli nad przebiegiem zdarzeń, sprawiają, że ludzie tracą głowy. Kulturalni i opanowani na ziemi, w samolocie w większości przypadków stają się niesamowicie drażliwi i otępiali. Plusy pracy stewardesy według autorki to to, że w młodym wieku zaczyna się zarabiać, zwiedzać i mieszkać na stałe za granicą podczas, gdy rówieśnicy dopiero szukają pracy i są na utrzymaniu rodziców. Praca w chmurach uczy niezależności, samodzielności i sprawia, że szybko się dorasta. Zwiedza się nowe kraje i miasta. Latanie kształtuje charakter, przynależy się do wspólnoty, uczy radzenia sobie samemu w trudnych i stresujących sytuacjach oraz walki ze zmęczeniem. Można spotkać niesamowitych ludzi, którzy odmienią życie lub nakierują na nowe tory.

Teresa Grzywocz obala mit, że praca stewardesy jest lekka, przyjemna i prosta. Stewardesa dba nie tylko o serwis, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo na pokładzie. Loty nocne, zmiany stref czasowych, suche powietrze w kabinie pełne bakterii oraz zmiany ciśnienia powodują zmęczenie i częste zachorowania. Na kontakty towarzyskie brakuje energii, relacje ze znajomymi w kraju rozluźniają się, bo ludzie nie są w stanie zrozumieć stylu życia pracowników na pokładach samolotów. Związki przeżywają kryzys, a miłość na odległość się nie sprawdza. Choć zawód nie jest łatwy przyciąga adeptów tysiącami, a największa konkurencja panuje w Azji. Przy rekrutacji trzeba spełnić najpierw podstawowe wymagania: wiek, wzrost, proporcjonalna budowa ciała, dobry stan zdrowia, znajomość języka angielskiego, niekaralność, brak tatuaży w widocznych miejscach, umiejętność pływania i doświadczenie w pracy z ludźmi. Po tym przychodzi czas na rozmowę kwalifikacyjną i sześciotygodniowe szkolenie, a potem wpasowanie się w sztywne ramy zawodu i przepisy linii. 

Przyznam, że niektóre opisane przez autorkę sytuacje były dla mnie szokujące np. praca stewardes w Arabii Saudyjskiej, a szczególnie tych latających z szejkami na pokładzie. Stewardesy muszą kłaniać się szejkom, zdejmować buty przy wejściu do kabiny, nie mogą odwracać się do nich plecami, muszą zbierać zamówienia na klęczkach, gdy oni siedzą w fotelach, nie mogą się same odzywać. Jeśli szejk nie obudzi się na lądowanie, to nie można go budzić i wszyscy muszą czekać aż wstanie. Thai Smile Airways pozwalają kupić siedzenie dla lalki, gdyż tajlandzki zwyczaj mówi, że w lalkach Luk Thep zamknięta jest dusza zmarłego dziecka. Takim lalkom serwuje się też posiłek podczas lotu!

,,Opowieści pokładowe. Prawdziwe życie na wysokościach" to idealna książka dla ludzi, którzy planują pracować na pokładach samolotów, ale też dla tych ciekawych, jak to jest wysoko w chmurach, jak wygląda praca personelu pokładowego. Autorka podaje plusy i minusy pracy, konkretne porady dotyczące rekrutacji i szkoleń oraz przykłady z życia wzięte. Dzieli się niesamowitymi historiami i pokazuje, że większość personelu pokładowego podchodzi poważnie, z zaangażowaniem i miłością do tego co robi.
WYDAWNICTWO ZONA ZERO

Wydawnictwo Fronda


Książkę można kupić w Księgarni Ludzi Myślących 

Znalezione obrazy dla zapytania księgarnia ludzi myślących

Tytuł: Opowieści pokładowe. Prawdziwe życie na wysokościach
Autor: Teresa Grzywocz
Wydawnictwo: Zona Zero
Data wydania: 27 czerwca 2018
ISBN: 9788395019302
Liczba stron: 324
Kategoria: Literatura podróżnicza

Cytaty kolejno: str. 12

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz