piątek, 13 kwietnia 2018

,,ŻYCIE MRÓWEK"-MAURICE MAETERLINCK


Mrowki_500
Źródło

Po rewelacyjnych książkach ,,Życie pszczół" oraz ,,Inteligencja kwiatów" sięgnęłam po kolejną publikację Maurice Maeterlincka ,,Życie mrówek."

Autor zaczyna od zapoznania Czytelnika z najbardziej ogólnymi informacjami o mrówkach, by w kolejnych rozdziałach przejść do bardziej szczegółowych dotyczących mrowiska, zakładania gniazda, prowadzenia wojen, porozumiewania się i orientacji oraz opisuje bliżej mrówki pasterki, mrówki grzybiarki, mrówki rolniczki, mrówki prządki, mrówki miodonośne, a także pasożyty w mrowisku.

Przyznam, że Maurice Maeterlinck w niezwykle ciekawy i entuzjastyczny sposób prezentuje życie mrówek, które rozprzestrzeniły się prawie we wszystkich częściach świata, z wyjątkiem krajów wysokogórskich i polarnych. Mrówczych społeczeństw jest tyle, ile gatunków tych owadów, odmiennych rodzajów i sposobów życia. Mrowisko zamieszkują królowe, masy mrówek robotnic bez określonej płci, kilkuset samców, a także pasożyty. Wszyscy członkowie tego społeczeństwa współpracują ze sobą. To co wyszuka robotnica i zbierze skrzętnie z narażeniem życia zasila społeczny wol. Nieustanne podawanie sobie pokarmu z ust do ust jest czymś zwyczajnym w świecie mrówek. Mrówki wojowniczki, zwane Amazonkami nie mogą przyjmować pokarmu bez pomocy niewolnic-robotnic wydzielających z wola miód i osobniki tego gatunku zmarłyby z głodu, kąpiąc się same w pożywieniu. Z innych ciekawostek podam, że mrówki mogą żyć w wilgotnej ziemi prawie rok bez pożywienia. Samce mrówek wkrótce po zapłodnieniu tracą skrzydełka. Te małe stworzonka cieszą się niezniszczalnym zdrowiem i niezwykłą trwałością życia. Po odcięciu głowy żyją jeszcze dwadzieścia dni i do ostatniej chwili trzymają się na nogach. Są wrażliwe tylko na zimno, które jednak ich nie zabija, lecz wprowadza w stan odrętwienia. Są bardziej wrażliwe na rozkosz, a mniej na ból. Skaleczone nadal podążają do gniazda, jak gdyby nic się nie stało, ale jeśli głodna mrówka poprosi o pożywienie, zatrzymują się i z rozkoszą ją karmią. Żyją ,,przede wszystkim w nieśmiertelności, gdyż są częścią całości, której nikt nie może zniszczyć."

,,Życie mrówek" to nie podręcznik, ale niezwykle ciekawa opowieść przyrodnicza z elementami filozoficznymi, która jest bardzo ładnie i starannie wydana oraz opatrzona licznymi rysunkami. Po lekturze książki zgadzam się z jej autorem, że myrmekologia jest nauką, która dotyka zagadnień najbardziej subtelnych, najbardziej tragicznych i najbardziej niepokojących. Jestem ciekawa, czy w serii ukaże się też książka ,,Życie termitów", bo jeśli tak, to na pewno po nią sięgnę. Serdecznie polecam książkę wszystkim Czytelnikom, którzy mają ochotę poznać tajemnice mrowiska.                                        ,,Inteligencja kwiatów"-Maurice Maeterlinck
Tytuł: Życie mrówek
Autor: Maurice Maeterlinck
Tłumaczenie: Maria Czartkowska, Adam Czartkowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
Tytuł oryginału: La vie de fourmis
Data wydania: 4 kwietnia 2018
ISBN: 9788377794692
Liczba stron: 280
Kategoria: flora i fauna
Cytaty: str. 262

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz