niedziela, 24 kwietnia 2016

,,DRUGA RUNDA" - CAREN LISSNER


Źródło

Dwudziestodziewięcioletnia Gert mieszka w Nowym Jorku. Pracuje w firmie świadczącej usługi marketingowe i PR dla branży farmaceutycznej. Po ośmioletnim związku z Markiem nagle zostaje singielką. Trudno jej się pogodzić z tym co się stało od czasu wypadku samochodowego, w którym zginął jej mąż. Raz w tygodniu spotyka się ze swoją grupą wsparcia ,,młode wdowy", gdzie może porozmawiać o odczuciach po śmierci męża. Czuje się po nich spokojna, zrównoważona, nie odpływa tak często myślami od rzeczywistości.
Przyjaciółki Hallie i Erika pragną pomóc Gert powrócić do życia towarzyskiego i zabierają ją ze sobą do baru, gdzie mają nadzieję poznać interesujących mężczyzn. Gert jest sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ale idzie z dziewczynami, by nie siedzieć samotnie w mieszkaniu. Przy barze poznaje Todda.

Zaczynając czytać ,,Drugą rundę" byłam nastawiona na lekką powieść o randkowych perypetiach, ale gdy wgłębiłam się w książkę zobaczyłam, że autorka  pragnie w niej zwrócić uwagę na problemy młodych kobiet, które zostały wdowami. Wraz ze śmiercią ukochanego straciły wszystkie plany na przyszłość.

,,Jedną z najtrudniejszych rzeczy po utracie kogoś bliskiego jest próba wyjaśnienia, ile ta osoba dla nas znaczyła."

Gert bez Marka była samotna, podatna na zwątpienie i niepewność. Czasem przychodziły jej do głowy najgorsze myśli. Musiała zmierzyć się z rzeczywistością sama. Miała dwadzieścia dziewięć lat, ale czuła się starsza. Jej cierpienie sprawiało, że różniła się od rówieśników. Stała się bardziej świadoma tego, że w życiu mogą wydarzyć się nieszczęścia. Wcześniej była bardzo zadowolona ze swojego życia i nie myślała o jakichś ukrytych tragediach. Gert ma wiele wątpliwości do dalszego życia i nowo poznanego partnera. Przechodziła już przez kolejne etapy związku, wyszła za mąż, a teraz znów znalazła się w punkcie wyjścia, znów musi się borykać z niepewnością i przechodzić wszystko od nowa. Nie wie, czy nadal należy do rodziny Marka. Teściowie ją ignorują, nie odzywają się od roku, jakby nic ich nie łączyło wcześniej. Czy potrzeba więzów krwi, by zasłużyć na czyjąś miłość?

Caren Lissner zestawiła problemy młodych kobiet po utracie mężów z zachowaniami ich rówieśniczek bez takich traumatycznych przeżyć. Gert była rozsądna, mądra i naturalna, inna niż Hallie i Erika. Śmieszyły mnie zachowania przyjaciółek Gert, które za wszelką cenę chciały znaleźć chłopaka. Zabiegały o aprobatę każdego poznanego mężczyznę, ciągle podnosiły swoją atrakcyjność, planowały całą strategię odpowiedniego usadzenia się przy barze czy tarczy do rzutków, gdzie kręcili się mężczyźni. Często były rozgoryczone i zazdrosne. Miały typowe objawy syndromu singla, który charakteryzuje się zgorzknieniem i szaleństwem występującym po kilku latach życia w samotności, cytowaniem koszmarnych zasad randkowania, rozgoryczeniem wszystkimi przedstawicielami płci przeciwnej i zazdroszczeniem każdemu, kto miał w miarę udany związek. Erika odwiedzała blog żony swojego byłego chłopaka i zostawiała przy każdym wpisie obraźliwe komentarze. Jej zachowania często były irracjonalne.

,,Druga runda" to słodko-gorzka powieść o singlach w Nowym Jorku, o utracie drugiej połówki i rozpoczynaniu życia od nowa. Czyta się ją bardzo szybko, gdyż napisana jest lekkim i prostym językiem. W sam raz na dwa wieczory dla relaksu:)
Logo Harper Collins

Tytuł: Druga runda
Autor: Caren Lissner

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Data wydania: 13 kwietnia 2016
ISBN: 9788327618436
Kategoria: Literatura obyczajowa i romans 

Cytaty: str. 176

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz