sobota, 30 kwietnia 2016

,,BILL W. I JEGO SPONSOR,, - ROBERT FITZGERALD, S.J.


Bill W. i jego sponsor
Źródło

Książka Roberta Fitzgeralda pt.,,Bill W. i jego sponsor,,  to zapis historii przyjaźni jezuity Eda Dowlinga i Billa Wilsona, współzałożycieli wspólnoty Anonimowych Alkoholików. Autor za pośrednictwem wybranych fragmentów korespondencji pomiędzy tymi mężczyznami próbuje przekazać wiedzę na temat ich przyjaźni, wzajemnego szacunku i miłości braterskiej. Ukazuje drogę przyjaciół do wspólnego zrozumienia. Ta książka to nie tylko historia przyjaźni dwóch mężczyzn, ale też pełna szacunku i bezpośredniości książka o medytacji, źródłach duchowych programu Dwunastu Kroków i Dwunastu Tradycji, pierwszych krokach stawianych przez wspólnotę AA, Wielkiej Księdze napisanej przez Billa Wilsona, o ojcu Edzie będącym duchowym pomostem pomiędzy grupą AA, a kościołem katolickim.

Dwanaście Kroków podobne jest do duchowości św. Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów. Wspólnota AA żywiła wielką wdzięczność do ojca Eda za pomoc i wsparcie jakiego jej udzielał. Program Dwunastu Kroków spisany przez Billa W. stał się dla wielu wspólnot programem założycielskim. Zaakceptowali go do swoich potrzeb seksoholicy, narkomani, pracoholicy, hazardziści czy depresanci. Główną formą pracy z tym programem jest poznawanie go w towarzystwie ,,sponsora,,- duchowego przewodnika. Bezinteresownie poświęcają oni swój czas i wiedzę, by wspólnie wzrastać i wspierać się. Bill W. dzielił się swoimi odczuciami i doświadczeniami z ojcem Edem, bo miał do niego zaufanie, wierzył, że analityczny i pokorny Ed Dowling pomoże mu przejść przez depresję i alkoholizm.

Bill Wilson wspominał, że w czasach szkolnych musiał być zawsze pierwszy, najlepszy, bo ,,w głębi mego poturbowanego serca czułem się najgorszym ze stworzeń,, Walczył z poczuciem niższości. Rodzice Billa rozwiedli się, a nim opiekowali się dziadkowie. Był to dla niego niewyobrażalny ból, gdyż został oddzielony od ojca, którego uwielbiał i to w okresie dojrzewania, a do tego w 1906 roku rozwód był czymś niesłychanym, był powodem hańby i wstydu. Bill ciężko pracował by pokazać, że jest ,,kimś,, ale kiedy nagle zmarła jego pierwsza miłość Bertha załamał się i popadł w depresję.
,,Wszystkie moje zainteresowania-z wyjątkiem gry na skrzypcach-wygasły: sport, nauka, kontakty z ludźmi. Czułem się bezgranicznie, głęboko, przygnębiająco nieszczęśliwy, przekonany, że całe moje życie legło w gruzach na zawsze,, Kolejne doświadczenia w życiu spowodowały pogłębienie depresji i popadnięcie w alkoholizm. W latach 1933-1934 Bill cztery razy przebywał w szpitalu Charlesa B.Townsona, gdzie przeprowadzano terapię wytrzeźwień dla alkoholików z Manhattanu i Central Park West. Cierpiał na drżączkę i miał myśli samobójcze. Dr William Duncan Silkworth poradził mu, by dzielił się swoją historią z innymi alkoholikami. Bill i dr Bob Smith opowiadali sobie, co wydarzyło się po ostatnim pijaństwie Boba /10.06.1935r./ i z ich wspólnej słabości i szczerości zrodzili się Anonimowi Alkoholicy.

Edward Patrick Dowling pochodził z wierzącej rodziny. W 1919 roku po całonocnej imprezie z kolegami po fachu, czyli dziennikarzami, wstąpił do jezuitów w nowicjacie św. Stanisława we Florissant w stanie Missouri. Koledzy, a także sam Ed nie spodziewał się, że zostanie w zakonie. A jednak został nawet, gdy w drugim roku nowicjatu przeżył kryzys wiary, cierpiał duchowo, a także fizycznie, bo stwierdzono u niego artretyzm. Ed objadał się bez umiaru i palił papierosy. W 1944 roku przyjaciele z AA w St.Louis poprosili go, żeby rzucił palenie. Udało mu się to z pomocą Dwunastu Kroków. Alkoholicy sięgali po alkohol, a Ed sięgał po smakołyki. Wiedział, co to nałóg i uzależnienie. Wiedział, jak pomagać ludziom z uzależnieniami. Był w swoim żywiole, gdy znajdował właściwą metodę pomocy ludziom.

,,Bill W. i jego sponsor,, to książka pełna szczerości, intymności i praktycznych rad w walce z uzależnieniami. Przedstawia początki wspólnot AA, życie ich współzałożycieli i program, który przywraca duchowe zdrowie. Współcześnie nie ma raczej osoby na świecie, która nie słyszałaby o Anonimowych Alkoholikach i Programie Dwunastu Kroków, ale gdyby przyszło podać nazwisko i kilka faktów z życia jego legendarnego twórcy tylko nieliczni by to zrobili. Dlatego warto poznać tę historię:)


Wydawnictwo Fronda

Tytuł: Bill W. i jego sponsor
Autor: Fitzgerald Robert
Tłumaczenie: Opracowanie zbiorowe
Wydawnictwo: Fronda
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Ilość stron: 200
Data premiery: 2016-04-20
Rok wydania: 2016
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 225 x 16 x 140
Indeks: 19552514
Cytat: str. 26, 27

1 komentarz: