poniedziałek, 2 marca 2015

SERIA O PRZYGODACH LICHOTKA - IAN OGILVY -PRZEDPREMIEROWO

Ian Ogilvy to brytyjski pisarz i aktor, który stworzył postać małego, zabiedzonego chłopca Lichotka i uczynił go głównym bohaterem serii książek dla dzieci i młodzieży.

Źródło zdjęcia:http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1440/Lichotek-i-czarnoKsieznik---Ian-Ogilvy

Pierwsza powieść z serii nosi tytuł ,,Lichotek i CzarnoKsiężnik,, 

Lichotek Stubbs ma ponad dziesięć lat. Jest mały, chudziutki i kościsty. Ma ciemnoszmaragdowe oczy i przyjazny uśmiech. Włosy ma brązowe, sterczące w kępkach, gdyż sam przycina je nożem kuchennym, gdy wchodzą mu w oczy. Włosy są brudne i cuchnące tak jak jego ubranie, gdyż nikt mu go nie pierze. Chłopiec mieszka w ponurym domu należącym do jego Prawnego Opiekuna Bazylego Deptacza, który prawie nigdy się nie odzywa i nienawidzi wszystkich wokół.
 Bazyli chodzi ubrany zawsze na czarno, a włosy przylizuje po bokach czarną pastą do butów. Jako Opiekun Lichotka dysponuje wszystkimi pieniędzmi, które zostawili w banku rodzice chłopca, po tym jak zaginęli. 
Jedynym pomieszczeniem w odrażającym domu Bazylego Deptacza, gdzie Lichotek nie boi się przebywać jest strych, znajduje się tam największa i najfajniejsza elektryczna kolejka na świecie. Miniaturowy świat dopracowany jest w najmniejszym szczególe. Kiedy Bazyli ma dobry humor pozwala Lichotkowi patrzeć na kolejkę, ale nigdy nie może jej dotykać i bawić się, a o tym właśnie samotny  chłopiec marzy.
Obmyślił więc plan jak pozbyć się choć na jeden dzień Opiekuna i pobawić się kolejką. Niestety zostaje przyłapany na gorącym uczynku i ukarany za niesubordynację.
Za karę zostaje zmniejszony ,,chuchem,, Bazylego i już na zawsze będzie bawił się w kolejce....

Powieść o małym, zabiedzonym chłopcu jest bardzo pomysłowa i obfituje w szybkie zwroty akcji. Doskonale rozwija wyobraźnię dzieci, bo w świecie Lichotka i jego przyjaciół wszystko może się zdarzyć, nie ma rzeczy niemożliwych. Magia miesza się z realizmem. Bohaterowie określeni są jednoznacznie jako dobrzy albo źli i od początku można kibicować swojemu ulubieńcowi.
Lichotek podejmuje próby wydostania się z miniaturowego świata, wymyśla na to przeróżne sposoby. Dzięki temu  młody czytelnik uczy się kreatywności i przekonuje się, że z każdej nawet najgorszej opresji jest wyjście. Nie można się tylko poddawać.

Źródło zdjęcia: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/1441/Lichotek-i-Dragodon---Ian-Ogilvy

Druga powieść z serii to ,,Lichotek i Dragodon,,

Nie chcę zdradzać za dużo szczegółów powieści, aby nie popsuć czytania, ale Lichotek Stubbs musi zmierzyć się z tajemniczym Dragodonem, który posiada ogromne moce pozwalające zapanować nad innymi poprzez wnikanie do ich mózgów. Dragodon ma bandę pomocników-czarnoKsiężników o zabawnych imionach: Makabrycy Chrzęst, Cedryk Tumaniec, Zakucjusz Pała, Parchacy Fleja, Pani Zagrzebowa, Pan Zagrzeb, Ślamazarian Ćwok. 
Lichotek i jego piesek Partacz muszą pokonać strach przed ciemnością i stawić czoła Dragodonowi w opustoszałym wesołym miasteczku na Wyspie Śmiechów.

Zabawne ilustracje do książek o przygodach Lichotka wykonał brytyjski ilustrator i grafik Chris Mould. Przyznam, że bardzo wzbogacają książki. Dużą zaletą jest też różnorodna czcionka.

Jak najbardziej polecam książki o przygodach Lichotka.
Z pewnością zainteresują dzieci w wielu szkolnym, ale przyznam, że dorośli też mogą wciągnąć się w tę serię. Niesamowicie przyjemnie spędziłam czas przy tych lekturach:)
Niech młody czytelnik też przekroczy granice swojej wyobraźni i poczuje lekki dreszczyk emocji oraz strachu:)
Za okazane zaufanie dziękuję Wydawnictwu Literackiemu.


Data premiery książki ,,Lichotek i CzarnoKsiężnik,, 12-03-2015

Data premiery książki ,,Lichotek i Dragodon,, 09-04-2015
Tytuł: Lichotek i CzarnoKsiężnik
Autor: Ian Ogilvy
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: drugie
Przekład: Paweł Łopatka
Oryginalny tytuł: Measle and the Wrathmonk
Format: 130x205 mm
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-05504-5

Tytuł: Lichotek i Dragodon
Autor: Ian Ogilvy
Wydawnictwo Literackie
Wydanie: drugie
Przekład: Paweł Łopatka
Oryginalny tytuł: Measle and the Dragodon
Oprawa: broszurowa ze skrzydłami
ISBN: 978-83-08-05509-0
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz