środa, 29 maja 2024

,,KAWALER DE MAISON-ROUGE"-ALEKSANDER DUMAS


Paryż 1793 rok. Król Ludwik XVI nie żyje, we Francji utworzono Republikę, a rządy sprawują żyrondyści. Po ścięciu króla Francja zrywa stosunki dyplomatyczne z całą Europą i musi stawić czoła Prusom, Austrii, Piemontowi, Anglii, Holandii i Hiszpanii. Sytuacja w kraju jest tragiczna. Ponad dziesięć tysięcy zbiegów po opuszczeniu armii rozeszło się po Francji. Bezpieczeństwo społeczeństwa jest zagrożone, a wojsko z nastawionymi bagnetami przemierza zakątki Paryża. Maria Antonina z dziećmi jest zamknięta w twierdzy Temple, ale tajemnicza grupa na czele z kawalerem de Maison-Rouge zamierza uwolnić piękną królową. Spiskowcy muszą lawirować pomiędzy licznymi rewolucjonistami, na każdym kroku czyha niebezpieczeństwo, a ludzi paraliżuje strach. Pewnej nocy patrol zatrzymuje młodą kobietę, Genowefę, która nie posiada niezbędnych dokumentów. Od aresztowania ratuje ją działacz rewolucyjny Maurycy Lindey oraz jego przyjaciel Jan Hiacynt Lorin. Maurycy odwiedza Genowefę w jej domu i coraz bardziej zakochuje się w pięknej i uroczej kobiecie. Akcja nabiera tempa i losy kochanków mieszają się z historią rojalistów, republikanów, przemytników, grabarzy i innych bohaterów żyjących w w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej.

Aleksander Dumas w Kawalerze de Maison-Rouge snuje misterną fabułę, ukazuje realia rewolucyjnej Francji, zmienne relacje społeczne oraz emocje i dylematy bohaterów, a do tego wciąga w wir wydarzeń, które są nieprzewidywalne i sprawiają, że zakończenie powieści jest zaskakujące. Fabuła skupia się na losach tytułowego kawalera, który postanawia walczyć o sprawiedliwość i prawdę w obliczu zdrady i zawiści dworskich intrygantów. Autor dobrze buduje napięcie i opisuje momenty pościgów, zdrad, zasadzek i walk o władzę. Kawaler de Maison-Rouge jest postacią pełną sprytu i determinacji, która walczy o swoje ideały pomimo licznych przeszkód. Pozostali bohaterowie również są wyraziści, a moją uwagę przykuł Maurycy, który po wykształceniu republikańskim ma pogardę dla hierarchii, wstręt do przesądów, żarliwą sympatię dla nowych idei i dla ludu oraz arystokratyczne zachowanie. 

Kawaler de Maison-Rouge to powieść, która zachwyci wszystkich miłośników historii, romansu i intryg. Aleksander Dumas sprawdza się w kreowaniu historii pełnych emocji i zawiłości. Nie unika trudnych tematów, takich jak zdrada, manipulacja czy walka o przetrwanie w okrutnym świecie rewolucji. To także opowieść o ludzkich emocjach, marzeniach i decyzjach, które prowadzą do nieuchronnych konsekwencji. Język powieści jest barwny i bogaty, co sprawia, że bez trudu można się przenieść w realia XVIII-wiecznej Francji. Książkę polecam wszystkim miłośnikom powieści historycznych.


WPISY POWIĄZANE: 

,,Anioł Pitou"-Aleksander Dumas

,,Naszyjnik królowej"-Aleksander Dumas

,,Karol Szalony"-Aleksander Dumas

,,Hrabia Monte Christo Cz. 1"-Aleksander Dumas

,,Hrabia Monte Christo Cz. 2"-Aleksander Dumas

,,Trzej muszkieterowie"-Aleksander Dumas
Tytuł: Kawaler de Maison-Rouge

Autor: Aleksander Dumas

Wydawnictwo: Wydawnictwo MG

Cykl: Pamiętniki lekarza (tom 5)

Seria: Kolekcja Hachette: Aleksander Dumas

Kategoria: powieść historyczna

Tytuł oryginału: Le chevalier de Maison-Rouge

Data wydania: 2024-04-24

Data 1. wyd. pol.: 1960-01-01

Data 1. wydania: 2017-09-24

Liczba stron: 464

ISBN: 9788382410051

Tłumacz: Józef Śliwowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz