poniedziałek, 9 stycznia 2023

,,DZIEWCZYNA Z PIEGAMI"-CECELIA AHERN


Wiele lat temu przeczytałam powieść Cecelii Ahern PS Kocham Cię i choć minęło już dużo czasu od tej lektury, to wciąż pamiętam silne emocje towarzyszące czytaniu. Gdy w księgarni TaniaKsiazka.pl zobaczyłam Dziewczynę z piegami Cecelii Ahern postanowiłam sięgnąć po kolejną powieść autorki i sprawdzić, czy w tym przypadku także dostarczy mi pozytywnych wrażeń czytelniczych.

Dublin, czasy współczesne. Allegra Bird, czyli Pieguska pracuje jako strażniczka parkingowa. Lubi swoją pracę, przewidywalny rozkład dnia, porządek, jednoznaczność i postępowanie według zasad. Mieszka w kawalerce nad siłownią znajdującą się na tyłach rezydencji znajomych, którym często pilnuje wieczorami dzieci. Dni upływają jej jednostajnie aż do momentu, kiedy właściciel żółtego Ferrari po kilku mandatach za brak ważnego biletu parkingowego rzuca wściekle, że każdy jest średnią z pięciu osób, z którymi najdłużej przebywa. Pieguska czuje się obrażona i stara się w tych słowach odnaleźć jakiś sens. Im dłużej o tym myśli, tym bardziej ją poruszają i bolą słowa wypowiedziane przez nieznajomego. Burzą jej codzienną rutynę i sprawiają, że jest zdezorientowana. Czy w jej życiu istnieje pięć osób kształtujących jej wybory? Kilka wypowiedzianych słów rozpoczynają serię zmian.

Biorąc do rąk Dziewczynę z piegami miałam duże oczekiwania względem lektury, gdyż znałam już emocjonującą i przemyślaną debiutancką powieść autorki. Niestety w najnowszej książce nie znalazłam ekscytującej fabuły, ciekawie rozbudowanych psychologicznie bohaterów i silnych wrażeń. Dosyć dobrze wypada kreacja Allegry, która na początku wydaje się szarą myszką z sąsiedztwa marzącą o pracy w policji. W miarę rozwoju akcji autorka odkrywa kolejne cechy i małe tajemnice Pieguski ukryte pod fasadą spokoju i ładu. Z dużym zainteresowaniem poznawałam także relacje Allegry z ojcem, który ją samotnie wychowywał od urodzenia. Tworzą specyficzną rodzinę. Tatko jest nauczycielem muzyki, jeździ bardzo szybko samochodem, a mimo to zawsze i wszędzie się spóźnia. Pozwala Allegrze spać do południa, a potem w środku nocy karmi ją lodami. Innym razem budzi ją nad ranem, by zobaczyła, jak pająk rozpina sieć na oknie, albo zrywa o świcie na spacer po plaży, żeby oglądać kraby. Ojciec jest jej nauczycielem i  przewodnikiem, kreuje jej rzeczywistość i pobudza wyobraźnię. Ich relacje są wyjątkowe. 

Dziewczyna z piegami to powieść o poszukiwaniu celu w życiu, odkrywaniu siebie i docenianiu bliskich ludzi, ale także o nadziejach związanych z układaniem sobie życia w nowym miejscu i zdobywaniu przyjaciół. Prosta opowieść bez fajerwerków, ale najlepiej, aby każdy wyrobił sobie o niej sam opinię.


Po interesujące nowości zapraszam do księgarni TaniaKsiazka.plTytuł: Dziewczyna z piegami

Autor: Cecelia Ahern

Wydawnictwo: Akurat

Kategoria: literatura obyczajowa, romans

Tytuł oryginału: Freckles

Data wydania: 2022-11-16

Data 1. wyd. pol.: 2022-11-16

Data 1. wydania: 2021-09-02

Liczba stron: 416

ISBN: 9788328724594

Tłumacz: Agnieszka Lipska-Nakoniecznik

9 komentarzy:

 1. PS Kocham Cię bardzo mi się podobała, więc pewnie kiedyś tę książkę również przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czasami sa dni, ze takiej wlasnie historii bez fajerwerków sie potrzebuje ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też lubię książki autorki, ale o tej nawet nie słyszałam. Koniecznie muszę ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie mam inne plany czytelnicze, ale jeśli kiedyś Dziewczyna z piegami trafi w moje ręce, to dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta autorka przyjemnie pisze. Nie wykluczam, że sięgnę po tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 6. Może kiedyś... PS Okładka przyciąga wzrok.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z chęcią przeczytam tę książkę, zapowiada się ciekawie! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli będę miała okazję to przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń