poniedziałek, 22 sierpnia 2022

,,SISI.CESARZOWA MIMO WOLI"-ALLISON PATAKI

 

Źródło

Wiedeń, połowa XIX wieku. Na cesarskim tronie w Austrii zasiada osiemnastoletni Franciszek Józef Habsburg, który jest zaręczony z księżniczką Heleną bawarską. W 1853 roku dochodzi do pierwszego spotkania narzeczonych, ale zamiast zapałać uczuciem do Heleny, Franciszek od pierwszego wejrzenia zakochuje się w jej młodszej siostrze Sisi...

Alisson Pataki bardzo emocjonująco przedstawia losy Sisi i jej otoczenia. Z wielkim wyczuciem i zrozumieniem kreśli obraz sióstr i ich historię życia. Pokazuje jak nieśmiała Helena jest przerażona perspektywą zamążpójścia i wyjazdu z rodzinnego Possi, by być cesarzową Austrii. Nie wie, czy wystarczy jej zimnej krwi i odwagi, by oczarować młodego władcę, najpotężniejszego i najbardziej pożdanego kawalera w Europie. Sisi wręcz przeciwnie. Cieszy się, że pojedzie z siostrą na cesarski dwór, do stolicy władzy i mody, będzie żyć wśród dworzan, którzy są ucieleśnieniem jednego i drugiego! To zupełnie inny świat niż jej proste życie w Bawarii. Jest jednocześnie przerażona i zachwycona. Wyobraża sobie rzeczy, których będzie świadkiem, gdy jej siostra zostanie cesarzową. Nieśmiała, cicha, niepewna siebie Helena na dworze narzeczonego staje się jeszcze bardziej odległa, uparta i z nikim poza Sisi oraz matką nie chce rozmawiać. Tęskni za Possenhofen, gdzie mogła się uczyć, dużo czytać, spacerować nad jeziorem i jeść posiłki tylko z rodzicami, a nie z całym dworem. Nie pragnie życia, w którym będzie musiała przez cały czas spotykać się z obcymi ludźmi, chodzić na wystawne kolacje i wciąż wywierać pozytywne wrażenie na Franciszku. Pragnie spokoju i nie przeraża jej samotność, jest pobożna i chętnie wstąpiłaby do klasztoru. Sisi w przeciwieństwie do siostry zawsze pragnęła przygody i miłości, która pochłonęłaby całą jej duszę.

Autorka w piękny sposób opisuje budzącą się miłość Franciszka i Sisi. Czuć ich emocje i ma się wrażenie bezpośredniego uczestnictwa w tych wydarzeniach na dworze. Franciszek jest przystojny, miły i walczy o prawo do decydowania o własnej przyszłości. Między nim a Sisi iskrzy od pierwszego spotkania. Ich słowa, spojrzenia, fizyczna bliskość prowadzą ich gdzieś, gdzie nie powinni iść. Nie mogą się jednak zatrzymać, wbrew wszystkiemu chcą być razem. Sisi staje się dla Franciszka źródłem dobra, odtrutką, przeciwwagą dla nerwowych, wypełnionych obowiązkami dni. Allison Pataki pokazuje ludzkie oblicze cesarza. Choć wszyscy na dworze oczekują od niego czegoś więcej, on jest po prostu młodym mężczyzną, który całe dnie spędza z dala od swojej ukochanej pośród tłumu ludzi, doradców i ministrów, a wieczory pragnie spędzać z Sisi. Pomimo wielu lat szkolenia i panowania nad emocjami nie jest pozbawiony ludzkich słabości. 

Sięgając po tę powieść historyczną nie spodziewałam się, aż takich silnych emocji. Historia Sisi wciągnęła mnie jednak od pierwszych stron i nie mogłam się od niej oderwać. Czytałam w każdej wolnej chwili w ciągu dnia i zarywałam noce. Ta piękna opowieść o dziewczynie, która nie znała świata ani ludzi i wierzyła, że miłość wystarczy, by wszyscy byli szczęśliwi oczarowała mnie i skradła serce. Fascynująca, wciągająca powieść, którą serdecznie Wam polecam:)


Książkę można kupić między innymi w księgarni Booktime
Tytuł: Sisi. Cesarzowa mimo woli

Autor: Allison Pataki

Wydawnictwo: HarperCollins Polska

Cykl: Sisi (tom 1)

Kategoria: powieść historyczna

Tytuł oryginału: The Accidental Empress

Data wydania: 2022-07-13

Data 1. wyd. pol.: 2015-09-09

Data 1. wydania: 2015-02-17

Liczba stron: 608

ISBN: 9788327688446

Tłumacz: Alina Patkowska

Cytaty kolejno: str. 38, 139, 263

4 komentarze:

 1. Już wiem, że w odpowiednim dla siebie czasie, sięgnę po tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie Agnieszko. Na pewno będziesz tą powieścią oczarowana:)

   Usuń
 2. Ale super, że ta historia wywołała w Tobie aż tak wielkie emocje.

  OdpowiedzUsuń