poniedziałek, 20 czerwca 2022

,,JESTEŚMY TWOI"-ANNA FICNER-OGONOWSKA

Źródło

Ida Polak jest królową niezależności. Jest dyrektorem wydawniczym, kocha swoją pracę i czuje się spełniona w tym co robi. Z powodzeniem realizuje wszystkie życiowe projekty. Tom Swan-Kowalski jest prawnikiem, od dwóch lat poświęca się tylko pracy, która jest dla niego wybawieniem po odejściu Stelli. Na lotnisku JFK zauważa kobietę, która ze spokojem i lekkim uśmiechem obserwuje ludzi przemieszczających się po lotnisku jak w amoku. Podoba mu się jej dystans do świata wokół i łagodność w postawie, a do tego ma wrażenie, że już ją kiedyś spotkał. Nieoczekiwane wydarzenia sprawiają, że Ida i Tom spotykają się ponownie. 

,,Jesteśmy Twoi"-Anny Ficner-Ogonowskiej to piękna opowieść o różnych obliczach miłości, których człowiek doświadcza w swoim życiu. Ida i Tom spotykają się w chmurach i wspólnie dzielą życie pomiędzy Polskę i Amerykę. Ida dla Toma jest kobietą wyjątkową. Ujmuje go spontanicznością i prawdą, którą ma w sobie. Jest prostolinijna i bezpretensjonalna. Pokazuje mu, że coś się w życiu kończy, a coś zaczyna. Jej oddanie i czułość stają się zachętą dla niego do życia. Ida kocha Toma nad życie, jest gotowa zrobić dla niego wszystko, jest jej wyśnionym rycerzem na białym koniu. Do pełni szczęścia brakuje im tylko dziecka... Ale życie jest nieprzewidywalne. Ludzie najpierw robią wszystko, by nie mieć dzieci za wcześnie. Żeby mieć czas dla siebie, nacieszyć się światem, a dopiero później dociera do nich prawda, że dziecko nie pojawi się w ich życiu tak łatwo i wtedy zaczynają się łapać każdej możliwości, metody, aby mały człowiek się pojawił. Ida bardzo przeżywa problemy związane z niepłodnością, obawia się, że procedury medyczne zniszczą jej związek z Tomem albo zabraknie im czasu. Jest pełna lęku, zwątpienia, czuje się pusta w środku, bezwartościowa i okaleczona. Przeżywa katusze psychiczne, gdyż myśli, że znajomi ludzie wokół uważają ją za samolubną, wygodną i egoistyczną karierowiczkę, ponieważ kolejne lata mijają od ślubu, a ona nie ma dziecka. Autorka walczy w tej książce ze stereotypami i pokazuje Idę, która z całych sił pragnie zostać mamą, ale wskazuje, że są też kobiety, które świadomie wybierają bezdzietność i mają do tego prawo. Nikt nie powinien im niczego nakazywać, ani niczego zabraniać. 

Autorka porusza w powieści problem rozdzielania rodzeństw przy adopcji. Przykładem tego jest historia Oskara i Róży oddanych przez biologicznych rodziców do domu dziecka. Mężczyzna przez całe życie ma świadomość dalekiej obecności kogoś bliskiego i dopiero w wieku dojrzałym, gdy sam ma rodzinę poznaje siostrę. Natychmiast rodzi się bliskość między z pozoru obcymi, nieznającymi się ludźmi. Choć życie nie oszczędza Róży od najmłodszych lat, to nadal jest w niej delikatność i liryczność. Wciąż wierzy, że jeżeli czegoś się bardzo chce, to jest szansa, że się to osiągnie. Czasem można sobie pomóc samemu, a czasem pomaga los.

Podobało mi się jak autorka przedstawiła pracę dyrektora wydawniczego w dużym wydawnictwie. Ida uwielbia momenty kiedy książka, która wcześniej była tylko projektem, konspektem w mailu redaktora, po upływie pewnego czasu przyjeżdża z drukarni pachnąca nowością. Ida kocha książki, a swoją czytelniczą pasję wykorzystuje w pracy. Czyta w każdej wolnej chwili, zawsze ma książkę w torebce, robi notatki dotyczące czytanej książki, a do tego zapisuje luźne myśli, przemyślenia i oryginalne spostrzeżenia dotyczące życia. Czasem całuje książki, wącha je i gładzi. Lubi spotykać się z autorami, rozmawiać z nimi i wspólnie tworzyć historie. Myślę, że takie odczucia ma wielu miłośników książek:)

,,Jesteśmy Twoi" to poruszająca i zmuszająca do refleksji powieść o różnych obliczach miłości, o pragnieniach zamienionych w tęsknotę, o rodzicielstwie, o potędze genów, o powrocie do rodziny, o przyjaźni i siostrzanej miłości, o życiu rozpiętym między nadzieją i rozpaczą, lękiem i złudzeniami, o marzeniach i chwytaniu dobra każdego dnia. Bardzo przyjemna, kobieca lektura na gorące dni. Polecam:)


Miłośników powieści obyczajowych zapraszam do księgarni Tania Książka:)
Tytuł: Jesteśmy twoi
Autor: Anna Ficner-Ogonowska
Wydawnictwo: Znak
Kategoria: literatura obyczajowa, romans
Data wydania: 2022-04-19
Liczba stron: 672
ISBN: 9788324064267

8 komentarzy:

 1. Do jej lektury na pewno zachęca mnie to, że skłania do refleksji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fabuła jest wciągająca, a poruszane treści skłaniają do refleksji nad życiem. Bardzo dobrze czytało mi się tę powieść.

   Usuń
 2. Zastanawiałam się nad zakupem tej książki. Przekonałaś mnie, że warto.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem przekonana, że Tobie Agnieszko książka przypadnie do gustu. Śmiało czytaj:)

   Usuń
 3. Czytałam o tej książce i czuję, że mogłaby mnie wciągnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością:) Książka jest pokaźna, ale czyta się błyskawicznie.

   Usuń
 4. Brzmi nawet-nawet. Motyw książkowy mnie zaciekawił. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, każdy miłośnik książek zachowuje się często jak bohaterka powieści. Skąd my to znamy:)

   Usuń